Спеціальні потреби

Молодь їде з України. Через байдужість держави?


Київ – Понад шість мільйонів емігрантів у світі – українці. Це є сьомою частиною нинішнього населення України. Такими є дані представництва Міжнародної організації з міграції. І понад половині цих людей – до 35 років. За словами експертів, для української молоді виїзд до іноземних країн – можливість здобути якісну освіту та вигідно працевлаштуватися. Додому ж їх може повернути тільки гідна зарплата, доступність житла, поліпшення соціальних послуг та зацікавленість самої держави в освіченому поколінні, кажуть фахівці.

21-річна Анна Лип’ятських – магістр першого року навчання Національного університету Шевченка. Наразі посилено вивчає англійську та польську мови, адже за два роки планує вступати на навчання до Польщі.

«Я взагалі хотіла б там лишитися, бо поляки набагато краще живуть, ніж ми. Там людину вважають за людину, а не так, як у нас. Багато друзів, знайомих поїхало вчитись за кордон і всі дуже задоволені. Більшість хоче, звичайно, залишитися», – каже вона.

За останні три роки кількість охочих навчатися за кордоном зросла щонайменше на 10 відсотків. Про це говорить консультант з освітніх програм одного з освітніх агентств Анна Уразова. За її словами, найчастіше українські студенти обирають для навчання Британію, Канаду, Латвію, Литву, Польщу, США та Чехію. Найперше – через кращу якість освіти. Адже тут навчальні програми є актуальнішими та мають практичніший характер, констатує фахівець.

Відсотків 50 студентів обирають країни (наприклад, Канаду, Австралію, Нову Зеландію), де є можливість залишитися принаймні на 1-2 роки для роботи після закінчення навчання
Анна Уразова
«Відсотків 50 студентів обирають країни (наприклад, Канаду, Австралію, Нову Зеландію), де є можливість залишитися принаймні на 1-2 роки для роботи після закінчення навчання. Інша половина бажає отримати диплом. Але вони повертаються сюди і, маючи такий диплом, працюють вже в міжнародних компаніях в Україні», – наголошує Анна Уразова.

Краще життя – головна принада

Водночас серед молодих українців чимало тих, хто за кордоном хоче лише працювати. Про це говорить Віталій Андрусяк – менеджер із маркетингових комунікацій Міжнародного центру працевлаштування.

Коли виїжджають туди і пізнають культуру, бачать той рівень життя, то здебільшого залишаються. Люди мають гарантії
Віталій Андрусяк
«Ми працевлаштовуємо спеціалістів здебільшого робітничих спеціальностей. Здебільшого від 21-22 років. Коли виїжджають туди і пізнають культуру, бачать той рівень життя, то здебільшого залишаються. Люди мають гарантії щодо свого працевлаштування, своїх роботодавців, що заробітна плата у них буде такою, як прописано в договорі», – зауважує фахівець.

Батьківщина відлякує молодь низькою зарплатнею

За словами Павла Розенка, експерта Центру Разумкова з питань соціальної політики, рівень заробітної платні й є однією з головних причин виїзду української молоді за кордон.
Навіть навчання на держзамовленні не гарантує молодій людині перше робоче місце. А якщо їй все-таки надається це, то, як правило, розмір заробітної плати в декілька разів нижче середнього рівня
Павла Розенка
«Навіть навчання на держзамовленні не гарантує молодій людині перше робоче місце. А якщо їй все-таки надається це, то, як правило, розмір заробітної плати в декілька разів нижче середнього рівня. Середня заробітна плата в Україні – близько 370 доларів – є найнижчою серед країн пострадянського простору, не кажучи про розвинені європейські держави», – констатує він.

Окрім того, за словами Павла Розенка, Україна відлякує молодь низьким рівнем соціальних послуг, недоступністю житла, відсутністю національного культурного простору та професійних перспектив. До того ж про довгострокову стратегію на українському ринку праці сьогодні не йдеться, зауважує експерт.

За даними минулорічного опитування Центру соціологічних досліджень «Софія», понад половина української молоді у віці від 18 до 29 років нині готова емігрувати з України.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG