Спеціальні потреби

Актуально

Залишитись не вдома. Історії українців, які вимушено перечікують карантин за кордоном

Чоловік у китайському місті Ухань дивиться на величезний глобус

Вже понад місяць Україна закрита на карантин. Втім, закордоном досі залишились люди, які не змогли повернутись додому. Ми поспілкувались із українцями, що з різних причин вимушено залишились на трьох різних континентах: у Аргентині, Кенії та Індонезії. Всі вони потрапили туди ще задовго до початку пандемії, яка внесла свої корективи в їхні плани. Як вони живуть і які виклики зараз постають перед ними - читайте далі.

Андрій Улін, IT-спеціаліст. Найробі, Кенія.

Андрій Улін
Андрій Улін

Я маю звичку проводити зиму десь ближче до екватора. Цього року вперше приїхав у Африку - в Кенію я прибув 13 грудня. Я мав зворотній квиток на 19 березня, але кордони в Кенії вирішили закрити за два дні до цього. В той час нові квитки коштували близько 2,5 тисяч доларів. Крім того, лунали розмиті, але все-таки обіцянки української влади про евакуацію, тому я вирішив почекати на неї. Але на ділі всі літаки згодом летіли або зі Стамбула, або з Каїра.

Зараз у мене дві проблеми - вилетіти з Кенії і потрапити додому. Також трохи переживаю в плані медицини. Вона тут, до речі, набагато дорожча, ніж в Україні - а часом і ніж в Європі. А щодо побуту, як-то харчування і проживання - в мене все гаразд. Я працюю дистанційно, тож маю можливість орендувати тут житло.

Деякі кенійці вважають, що це мандрівники принесли вірус до них в країну. Якщо хтось проїжджає на мотоциклі, може крикнути: “Гей, корона! Куди йдеш?” Одного разу мене погрожували навіть побити.
Андрій Улін, перечікує карантин у Кенії

В лютому я почав помічати вороже ставлення місцевих до себе. В грудні-січні я ніколи не чув нічого дискримінаційного, але з початком спалаху це змінилось. Деякі кенійці вважають, що це мандрівники принесли вірус до них в країну. Коли ти йдеш по вулиці, то хтось вслід тобі може сказати: “А чому це ти не на карантині?” Або якщо хтось проїжджає на мотоциклі, може крикнути: “Гей, корона! Куди йдеш?” Одного разу мене погрожували навіть побити, але це були хлопці напідпитку.

Щодо карантину, то вдень у Найробі абсолютно нормальне життя. Але ввечері після сьомої години все закривається, і на вулиці можна зустріти хіба поодиноких людей. В центрі міста ходить армія, поліція, і доволі агресивно заганяє громадян прутами додому.

Я на зв’язку з українським консулом, але він чесно каже, що українців у Кенії залишилось не так багато - близько трьох або п’яти людей. І ясно, що Найробі не було в списку пріоритетів. Тому якщо бути реалістом, то ніяких евакуаційних літаків звідси не буде.

Поки що я залишаюсь тут, але якщо ситуація з вірусом у Кенії стане критичною, то розглядаю варіант наземним транспортом дістатись до Каїра, а звідти, можливо, добратись хоча б до якоїсь європейської країни.

Ольга Комісарова, художниця-емальєрка. Буенос-Айрес, Аргентина.

Ольга Комісарова
Ольга Комісарова

Я перебуваю в Аргентині з 6 січня, приїхала сюди повчитись майстерності у відомого художника-емальєра. Мала повертатись до України 2 квітня, але тепер я не знаю, як звідси вибиратися. Коли в Європі почали закривати кордони, я першим ділом поміняла свої квитки на квитки з відкритою датою - тому надіюсь скористатись ними. Але коли це буде, незрозуміло.

З фінансами в мене зараз проблема. Ярмарки всі закриті, майстер-класи проводити неможливо. Я добре пам’ятаю 90-ті роки, і на жаль, я розумію, що може статися будь-що.
Ольга Комісарова, перечікує карантин у Аргентині

З фінансами в мене зараз проблема. Ярмарки всі закриті, майстер-класи проводити неможливо - тому що техніка, в якій я працюю, не дозволяє їх здійснювати онлайн. В людей мають бути спеціальні матеріали та інструменти. Я добре пам’ятаю 90-ті роки, і на жаль, я розумію, що може статися будь-що. Можливо, доведеться шукати будь-якого підробітку, але сподіваюсь, що до цього не дійде.

Посольство України в Аргентині зараз створило сторінку у Фейсбуці, куди додали всіх українців, які перебувають тут. Вони запропонували, щоб люди писали туди про свої проблеми. Я написала - тому що починала розуміти, що ще трошки, і ми просто залишимось без їжі. Просила про щось, що може полежати - крупи чи консерви, в такій ситуації це найбільш логічно. В посольстві вислухали і допомогли продуктами - привезли і овочі, і фрукти, і навіть курятину. Також продуктами допомагає українська діаспора в Аргентині - я дуже їм за це вдячна.

Як тут виглядає карантин? В Аргентині не працюють банки, зовсім. Всі функції можна робити тільки в онлайні, й це теж ускладнює ситуацію. Перед цим влада вирішила відкрити банки на три дні, то старенькі люди, які звикли тримати гроші в касі, стояли в чергах більше, ніж по добі.

Що робити далі, я не знаю. В такій ситуації дуже важко складати якийсь план. Аргентина продовжує карантин далі й далі, і місцеві ЗМІ пишуть про те, що це може затягнутись навіть до серпня. Коли відновляться рейси, також невідомо - тому мені абсолютно незрозуміло, як бути в цій ситуації.

Богдан Логвиненко, журналіст, засновник проекту Ukraїner. Балі, Індонезія

Богдан Логвиненко
Богдан Логвиненко

Я колись жив у Індонезії, і тепер через 5 років вирішив повернутись сюди з друзями. З України ми вилетіли в лютому, а потім сталося все, що сталося. Наші квитки додому були на 29 березня - очевидно, що ними скористатись ми не могли. Були думки повернутись евакуаційним рейсом, але ми отримали повідомлення про цей літак ввечері напередодні вильоту. Квитки коштували близько 1100-1200 доларів. Але за ці гроші в Індонезії можна жити декілька місяців, тому ми прийняли рішення залишитись - і повністю беремо відповідальність за цю ситуацію на себе.

Були думки повернутись евакуаційним рейсом... Квитки коштували близько 1100-1200 доларів. Але за ці гроші в Індонезії можна жити декілька місяців, тому ми прийняли рішення залишитись тут.
Богдан Логвиненко, перечікує карантин в Індонезії

Трохи тривожно через систему охорони здоров’я тут. Але система охорони здоров’я в Україні теж може бажати кращого, особливо у зв’язку з останніми подіями. Щодо побуту - то тут дуже дешево, насправді. Я можу сказати, що ми витрачаємо тут в місяць стільки ж, скільки ми витрачаємо на життя в Києві. Насправді, наше життя на карантині тут мало чим відрізняється від того, яким би воно було в Києві - хіба клімат інший. А так з ранку до вечора працюємо з дому над своїм проектом.

Я не можу сказати, що ми потребуємо якоїсь консульської допомоги, але їхньої роботи я тут не бачив взагалі. Тут є група в Телеграмі, де українці спілкуються між собою. Консула я там не бачив. Там понад 300 чи 400 людей зараз - за евакуаційний рейс, наскільки мені відомо, домовлялись також вони.

Щодо карантину, то на Балі дуже багато місць закрилося, дуже багато хто переформатував свою роботу - особливо заклади харчування. Але в той самий час ставлення таке досить легке. Тут не потрібні якісь штрафи, щоби пояснити людям, що потрібно зберігати дистанцію.

Наразі ми поміняли свої квитки на квитки з відкритою датою. Вирішили поки що залишитись тут і повернутись до України згодом вже своїм рейсовим літаком.

Дивіться також: Закриті кордони: українці розповіли, як виживають в Аргентині, Кенії та Індонезії

Всі новини дня

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00

Як московські пропагандисти змінюють тактику: інтерв’ю з керівником організації StopFake та директором Могилянської школи журналістики Євгеном Федченком.

Перспективи схвалення додаткового фінансування для України - конгресмен-демократ Раджа Крішнамурті. Відео

Вже наступного тижня Конгрес повертається до роботи після Дня Подяки, і матиме місяць, аби дати раду незавершеним законодавчим ініціативам до Різдвяних свят.

Українська ініціатива "Зерно з України" отримала потужну міжнародну підтримку

На саміті продовольчої безпеки в Києві, низка країн оголосила про підримку ініціативи Зеленського щодо відправки українського зерна до неужденних регіонів Африки та Азії

20 країн приєднались до ініціативи "Зерно з України", про початок якої оголосив президент України Володимир Зеленський на Міжнародному саміті продовольчої безпеки в Києві в суботу.

"Ми запрошуємо до цієї гуманітарної ініціативи, гуманітарної програми інші держави та соціально відповідальний бізнес. І радий сьогодні оголосити, що у день старту до Grain from Ukraine приєдналися 20 країн. І буде більше", – зазначив він.

Зеленський звинуватив Росію в перешкоджанні втіленню Зернової ініціативи - домовленості, досянутої за посередництва ООН, яка дозволила розблокувати експорт українського зерна через порти Чорного моря. Він вказав, що наразі 80 кораблів із зерном затримуються в Босфорі.

В рамках програми "Зерно з України" планується надіслати 60 кораблів із зерном, повідомляє Guardian з посиланням на дані українського уряду. Метою програми - забезпечити продовольством щонайменше 5 мільйонів людей, переважно в країнах Африки та Азії.

Оголошення відбулось в день, коли в Україні вшановують пам'ять жертв Голодомору.

До саміту в Києві в режимі онлайн звернулись президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент Франції Еммануель Макртон а також генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. Фон дер Ляєн підтвердила, що ЄС фінансуватиме експорт двох кораблів з 40 000 тонн зерна з України в рамках ініціативи. Ця поставка відбудеться на додаток до 28 млн тонн, поставлених в рамках "ліній солідарності" - наземних шляхів експорту українського зерна, організованих ЄС а також Чорноморської зернової ініціативи.

"Через 90 років після Голодомору, ми вшановуємо пам'ять українських жертв, - заявила фон дер Ляєн. - Вони померли у мовчанці, від голодної смерті, а світ не прийшов їм на допомогу. Ми не дозволимо цьому трапитись знову.

Сьогоні разом з Україною ми допомагаємо відвернути голод у світі і ми підтримуємо Україну, яка оплакує невинні жертви Голодомору".

США та Франція заявили, що нададуть в рамках ініціативи по 20 мільйонів доларів, Велика Британія - 6 млн, Швеція - 9,5 млн, Австрія 3,9 млн та Канада - 30 млн, повідомляє видання Politico. Про внесок обсягом 10 млн євро заявила Бельгія, 4 млн євро планують надати Нідерланди і 15 млн євро - Німеччина. Японія оголосила про плани профінансувати постачання українського зерна до Сомалі на суму 14 млн доларів, повідомляють ЗМІ.

На саміті в Києві були присутні прем'єр-міністри Бельгії, Польщі та Литви а також президентка Угорщини.

Прем'єр-міністр Бельгії під час свого візиту оголосив про надання Україні нової допомоги.

"Після інтенсивних бомбувань у ці дні, ми підтримуємо народ України, більше ніж будь-коли. - твітує посадовець. - З наближенням холодних зимових місяців, Бельгія надає нову гуманітарну та військову допомогу".

Маленька дівчинка зі США надихнула свого тата на великий проект із допомоги Україні. Відео

7-річна американська дівчинка Лілі надихнула свого тата на великий проект із допомоги Україні. Вона попросила батьків допомогти українським дітям в час війни. У відповідь її тато зайнявся пошуком та відправкою в Україну автомобілів швидкої допомоги.

Українці з "феноменальною швидкістю" відновлюють енергооб'єкти. Експерти про наслідки обстрілів РФ 

Фото: високовольтна підстанція, зруйнована російськими обстрілами в Україні, 10 листопада 2022 року REUTERS/Gleb Garanich

Після масованих російських ракетних обстрілів, що вразили українську енергомережу та об'єкти, українські енергетики зуміли за лічені дні відновити систему енергопостачання, хоча ще не в повному обсязі.

В "Укренерго" заявили, що станом на суботу виробники електроенергії покривають близько 75% потреб споживання. Ще 25% електроенергії залишаються в дефіциті.

Увечері середи було відключено майже 12 мільйонів абонентів, а на кінець тижня понад шість мільйонів абонентів залишаються без струму, сказав президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.

Оператор енергомережі закликав заощаджувати енергію і попередив про режим обмеження споживання по всій території України.

Енергетики ремонтують мережі з ризиком для життя

Рівень руйнувань надзвичайни. Електрокомпанії в надзвичайному темпі ремонтують ці лінії, станції, підстанції. Деякі працівники цих компаній ризикують життям
Аура Сабадус

Українці з "феноменальною" швидкістю відновлюють лінії електропередачі і часто працюють з ризиком для життя своїх співробітників, каже в коментарі "Голосу Америки" британська експертка центру ICIS Аура Сабадус.

"Рівень руйнувань надзвичайний, - каже Сабадус, - і електрокомпанії, включаючи оператора мережі «Уркенерго», розподільчі компанії в надзвичайному темпі ремонтують ці лінії, станції, підстанції. Деякі працівники цих компаній ризикують життям".

Дослідниця вказує - російські удари спрямовані саме на електричну інфраструктуру і найбільш спустошливими є саме удари по лініях передачі, підстанціях та трансформаторах, які трансформують лінії вищої напруги в лінії нижчої напруги для доставки споживачам.

Чи не найбільша небезпека - у пошкодженні системи водопостачання, каже експерт

Коли атакують енергосистеми, нападають на системи поставки води і серед наслідків цього – все більші складнощі з доступом до безпечної води, складнощі з каналізацією та стоками
Пітер Глейк

Чи не найбільша небезпека від російських нападів на енергосистему в шкоді для системи водопостачання, каже Пітер Глейк, професор каліфорнійсього університету Берклі, який, разом з командою науковців з Німеччини, Польщі та України, фіксує та аналізує шкоду для українських об'єктів водопостачання від обстрілів.

"Системи енергопостачання та водопостачання пов'язані. Дуже агресивні напади росіян на українську енергосистему впливають і на поставки води, - каже Глейк в коментарі Голосу Америки. - Системи водопостачання потребують енергії для збору води, її очищення до стадії питної, розподілу воду, збирання та очищення каналізаційних стоків. І коли атакують енергосистеми, нападають на системи поставки води і серед наслідків цього – все більші складнощі з доступом до безпечної води, складнощі з каналізацією та стоками".

Глейк сказав, що війну в Україні складно порівнювати з іншими конфліктами в світі, адже йдеться про розвинену державу з високим рівнем комунальних послуг.

Він навів приклад Ємена, де через обстріли не було доступу до питної води, що спричинило спалах холери. Хоча, каже науковець, система охорони здоров'я України значно більш розвинута в порівнянні з Єменом, потрібно дбати, щоб населення мало доступ, особливо до питної води і безпечних шляхів поводженя з відходами.

Захід звинуваує Росію у «воєнних злочинах» і надає допомогу для відновлення електрики і водопостачання

Обстріли цивільної інфраструктури суперечать міжнародному праву, а США та ЄС назвали такі дії Росії "воєнними злочинами". Міжнародна спільнота оголосила про намір допомогти Україні. Наступного тижня "Група семи" планує обговорити конкретні шляхи допомоги.

Міністр енергетики України Галущенко звернувся до США та Європи із запитом про надання високовольтного обладнання, повідомили в службі міністра. Також США, ЄС та Японія надають Україні енергогенератори.

Експерти кажуть, що допомога має включати як прискорення ремонту і відновлення мережі та обладнання, так і на найближчу перспективу - генератори для того, щоб облаштувати прихистки в громадських центрах, де можна було б отримати доступ до питної води та зігрітись взимку.

"Найважливіше – це захистити інфраструктуру від пошкоджень, - говорить Глейк. - Я знаю, що Україна активно намагається зміцнити протиповітряну оборону, щоб захиститись від російських ракет. Якщо вже завдано шкоди - друге найважливіше – знайти шлях як швидко відремонтувати енергетичну інфраструктуру, водопостачання через швидкий ремонт, або тимчасові енергогенератори. Я знаю, тривають спроби пересунути генератори струму і створити тимчасову систему подачі струму на деякі заводи з очищення води, щоб вони продовжували діяти, продовжували надавати безпечну воду та санітарію.

Надзвичайно важливо, коли немає доступу до струму чи води в оселях, щоб на рівні громади забезпечували тимчасові запаси води, можливість обігрітись із застосуванням генераторів взимку. Це дуже незручно для людей, але це дає можливість захистити громади від таких атак
Пітер Глейк

Міжнародна спільнота надає ці ресурси та експертів, які можуть допомогти швидко ремонтувати такі пошкодження. Також важливо мати бутильовану воду для пиття.

Надзвичайно важливо, коли немає доступу до струму чи води в оселях, щоб на рівні громади забезпечували тимчасові запаси води, можливість обігрітись із застосуванням генераторів взимку. Це дуже незручно для людей, але це дає можливість захистити громади від таких атак.

Все ж, відзначають як Сабадус, так і Глейк - ці рішення тимчасові, а головне - захистити енергетику від обстрілів.

Поки Росія продовжує руйнувати генерацію та лінії передачі, нічого неможливо зробити. В довгостроковій перспективі, України потрібно відбудувати інфраструктуру і забезпечити, що вона була насправді самодостатньою, каже Сабадус.

" Це дуже стійкі люди і я не сумніваюсь, що з вірним захистом та після перемоги України у війні, коли настане мир, інфраструктуру відбудують і не лише відновлять, але і модернізують до стандартів 21 століття, з врахуванням зелених стандартів а також надійності ліній передачі", - каже Сабадус.

Росія знищує українські мережі, але газотранзит функціонує

Я не сумніваюсь, що з вірним захистом та після перемоги України у війні, коли настане мир, інфраструктуру відбудують і не лише відновлять, але і модернізують до стандартів 21 століття, з врахуванням зелених стандартів а також надійності ліній передачі
Аура Сабадус

Теперішні обстріли спрямовані саме на енергомережу і генерацію, але Росія не припиняє постачати газ через українську газотранзитну систему до Європи, зауважує Сабадус.

Вона із подивом відзначає, що Росія намагається зберегти транзит газу через Україну, після того, як російські трубопроводи через Балтійське море перестали працювати через інциденти, які європейське слідство назвало «диверсією».

"Це один із цікавих факторів – великий трубопровід, який Росія вихваляла як заміну українському трубопроводу – я, звичайно, кажу про "Північний потік-1" і 2 , – повністю зламано і ймовірність їх повернути в дію дуже мала. З іншого боку, український трубопровід ще працює, - каже аналітик. - Україна продовжує транзит газу в Європу".

Після обстрілів української енергоінфраструктури з боку Росії в середу, український оператор газотранзитної системи запевнив, що система "надійно забезпечує транспортування газу згідно із зобов’язаннями перед замовниками в ЄС".

Ми працюємо, щоб мінімізувати наслідки російських атак на енергосистему та упередити можливий вплив на транспортування газу
Юрій Зябченко

"Зважаючи на російські обстріли, ситуація залишається складною. Наразі ми працюємо спільно з урядом та енергетиками, щоб мінімізувати наслідки російських атак на енергосистему та упередити можливий вплив на транспортування газу”, – зазначив головний інженер Оператора ГТС України Юрій Зябченко, йдеться в повідомленні компанії від 24 листопада.

Сабадус зауважує, що обсяг транзиту обмежено, бо "раніше цього року оператор українського трубопроводу був змушений оголосити "форс мажор", бо російські окупанти крали транзитний газ. Через це потік російського газу через Україну зменшився, однак він іде".

У вівторок російський "Газпром" пригрозив ще більше скоротити поставки газу через Україну, звинувативши Україну в буцімто крадіжках газу. "Нафтогаз" відкинув ці звинувачення.

Вони намагаються зберегти транзит через Україну. Чому це відбувається – таємниця
Аура Сабадус

Сабадус припускає, що Росії потрібен певний шлях газотранзиту для європейських споживачів, бо вона за минулі місяці втратила більшість ринку газу Європі з кількох причин.

"Вони намагаються зберегти транзит через Україну. Чому це відбувається – таємниця. Однак, Україна також отримує за це необхідну плату", – зауважує вона.

Газ також іде в напрямку до України, каже експертка.

"Здебільшого це європейські компанії закачують газ у сховища в Україні. Це надзвичайно позитивно, бо це означає, що європейські компанії довіряють оператору газосховищ. І незважаючи на численні ризики, вони повернулись до України, щоб закачати газ і посилити безпеку поставок до Європи взимку", – додає Сабадус.

Більше

Відео - найголовніше

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00
XS
SM
MD
LG