Спеціальні потреби

Актуально

Залишитись не вдома. Історії українців, які вимушено перечікують карантин за кордоном

Чоловік у китайському місті Ухань дивиться на величезний глобус

Вже понад місяць Україна закрита на карантин. Втім, закордоном досі залишились люди, які не змогли повернутись додому. Ми поспілкувались із українцями, що з різних причин вимушено залишились на трьох різних континентах: у Аргентині, Кенії та Індонезії. Всі вони потрапили туди ще задовго до початку пандемії, яка внесла свої корективи в їхні плани. Як вони живуть і які виклики зараз постають перед ними - читайте далі.

Андрій Улін, IT-спеціаліст. Найробі, Кенія.

Андрій Улін
Андрій Улін

Я маю звичку проводити зиму десь ближче до екватора. Цього року вперше приїхав у Африку - в Кенію я прибув 13 грудня. Я мав зворотній квиток на 19 березня, але кордони в Кенії вирішили закрити за два дні до цього. В той час нові квитки коштували близько 2,5 тисяч доларів. Крім того, лунали розмиті, але все-таки обіцянки української влади про евакуацію, тому я вирішив почекати на неї. Але на ділі всі літаки згодом летіли або зі Стамбула, або з Каїра.

Зараз у мене дві проблеми - вилетіти з Кенії і потрапити додому. Також трохи переживаю в плані медицини. Вона тут, до речі, набагато дорожча, ніж в Україні - а часом і ніж в Європі. А щодо побуту, як-то харчування і проживання - в мене все гаразд. Я працюю дистанційно, тож маю можливість орендувати тут житло.

Деякі кенійці вважають, що це мандрівники принесли вірус до них в країну. Якщо хтось проїжджає на мотоциклі, може крикнути: “Гей, корона! Куди йдеш?” Одного разу мене погрожували навіть побити.
Андрій Улін, перечікує карантин у Кенії

В лютому я почав помічати вороже ставлення місцевих до себе. В грудні-січні я ніколи не чув нічого дискримінаційного, але з початком спалаху це змінилось. Деякі кенійці вважають, що це мандрівники принесли вірус до них в країну. Коли ти йдеш по вулиці, то хтось вслід тобі може сказати: “А чому це ти не на карантині?” Або якщо хтось проїжджає на мотоциклі, може крикнути: “Гей, корона! Куди йдеш?” Одного разу мене погрожували навіть побити, але це були хлопці напідпитку.

Щодо карантину, то вдень у Найробі абсолютно нормальне життя. Але ввечері після сьомої години все закривається, і на вулиці можна зустріти хіба поодиноких людей. В центрі міста ходить армія, поліція, і доволі агресивно заганяє громадян прутами додому.

Я на зв’язку з українським консулом, але він чесно каже, що українців у Кенії залишилось не так багато - близько трьох або п’яти людей. І ясно, що Найробі не було в списку пріоритетів. Тому якщо бути реалістом, то ніяких евакуаційних літаків звідси не буде.

Поки що я залишаюсь тут, але якщо ситуація з вірусом у Кенії стане критичною, то розглядаю варіант наземним транспортом дістатись до Каїра, а звідти, можливо, добратись хоча б до якоїсь європейської країни.

Ольга Комісарова, художниця-емальєрка. Буенос-Айрес, Аргентина.

Ольга Комісарова
Ольга Комісарова

Я перебуваю в Аргентині з 6 січня, приїхала сюди повчитись майстерності у відомого художника-емальєра. Мала повертатись до України 2 квітня, але тепер я не знаю, як звідси вибиратися. Коли в Європі почали закривати кордони, я першим ділом поміняла свої квитки на квитки з відкритою датою - тому надіюсь скористатись ними. Але коли це буде, незрозуміло.

З фінансами в мене зараз проблема. Ярмарки всі закриті, майстер-класи проводити неможливо. Я добре пам’ятаю 90-ті роки, і на жаль, я розумію, що може статися будь-що.
Ольга Комісарова, перечікує карантин у Аргентині

З фінансами в мене зараз проблема. Ярмарки всі закриті, майстер-класи проводити неможливо - тому що техніка, в якій я працюю, не дозволяє їх здійснювати онлайн. В людей мають бути спеціальні матеріали та інструменти. Я добре пам’ятаю 90-ті роки, і на жаль, я розумію, що може статися будь-що. Можливо, доведеться шукати будь-якого підробітку, але сподіваюсь, що до цього не дійде.

Посольство України в Аргентині зараз створило сторінку у Фейсбуці, куди додали всіх українців, які перебувають тут. Вони запропонували, щоб люди писали туди про свої проблеми. Я написала - тому що починала розуміти, що ще трошки, і ми просто залишимось без їжі. Просила про щось, що може полежати - крупи чи консерви, в такій ситуації це найбільш логічно. В посольстві вислухали і допомогли продуктами - привезли і овочі, і фрукти, і навіть курятину. Також продуктами допомагає українська діаспора в Аргентині - я дуже їм за це вдячна.

Як тут виглядає карантин? В Аргентині не працюють банки, зовсім. Всі функції можна робити тільки в онлайні, й це теж ускладнює ситуацію. Перед цим влада вирішила відкрити банки на три дні, то старенькі люди, які звикли тримати гроші в касі, стояли в чергах більше, ніж по добі.

Що робити далі, я не знаю. В такій ситуації дуже важко складати якийсь план. Аргентина продовжує карантин далі й далі, і місцеві ЗМІ пишуть про те, що це може затягнутись навіть до серпня. Коли відновляться рейси, також невідомо - тому мені абсолютно незрозуміло, як бути в цій ситуації.

Богдан Логвиненко, журналіст, засновник проекту Ukraїner. Балі, Індонезія

Богдан Логвиненко
Богдан Логвиненко

Я колись жив у Індонезії, і тепер через 5 років вирішив повернутись сюди з друзями. З України ми вилетіли в лютому, а потім сталося все, що сталося. Наші квитки додому були на 29 березня - очевидно, що ними скористатись ми не могли. Були думки повернутись евакуаційним рейсом, але ми отримали повідомлення про цей літак ввечері напередодні вильоту. Квитки коштували близько 1100-1200 доларів. Але за ці гроші в Індонезії можна жити декілька місяців, тому ми прийняли рішення залишитись - і повністю беремо відповідальність за цю ситуацію на себе.

Були думки повернутись евакуаційним рейсом... Квитки коштували близько 1100-1200 доларів. Але за ці гроші в Індонезії можна жити декілька місяців, тому ми прийняли рішення залишитись тут.
Богдан Логвиненко, перечікує карантин в Індонезії

Трохи тривожно через систему охорони здоров’я тут. Але система охорони здоров’я в Україні теж може бажати кращого, особливо у зв’язку з останніми подіями. Щодо побуту - то тут дуже дешево, насправді. Я можу сказати, що ми витрачаємо тут в місяць стільки ж, скільки ми витрачаємо на життя в Києві. Насправді, наше життя на карантині тут мало чим відрізняється від того, яким би воно було в Києві - хіба клімат інший. А так з ранку до вечора працюємо з дому над своїм проектом.

Я не можу сказати, що ми потребуємо якоїсь консульської допомоги, але їхньої роботи я тут не бачив взагалі. Тут є група в Телеграмі, де українці спілкуються між собою. Консула я там не бачив. Там понад 300 чи 400 людей зараз - за евакуаційний рейс, наскільки мені відомо, домовлялись також вони.

Щодо карантину, то на Балі дуже багато місць закрилося, дуже багато хто переформатував свою роботу - особливо заклади харчування. Але в той самий час ставлення таке досить легке. Тут не потрібні якісь штрафи, щоби пояснити людям, що потрібно зберігати дистанцію.

Наразі ми поміняли свої квитки на квитки з відкритою датою. Вирішили поки що залишитись тут і повернутись до України згодом вже своїм рейсовим літаком.

Дивіться також: Закриті кордони: українці розповіли, як виживають в Аргентині, Кенії та Індонезії

Всі новини дня

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

"План Маршалла" для України має врахувати екологію - комісар ЄС

Комісар ЄС Віргіліус Сінкевічус в Брюселі, 22 червня 2022 року. (Photo Джонс Тис / AFP) 

У планах відновлення України потрібно буде звернути увагу на відновлення зруйнованих війною екосистем країни, заявив комісар ЄС з навколишнього середовища.

Віргініус Сінкявічюс попередив, що екологічні втрати від конфлікту "зростають щодня" — і сказав, що на відновлення екології можуть знадобитися "покоління".

Наступного тижня лідери десятків країн і міжнародних організацій зберуться в швейцарському місті Лугано, щоб обговорити відбудову України, сподіваючись розробити "план Маршалла" для відбудови країни, попри те, що напади Росії на Україну все ще тривають.

План "безсумнівно" повинен включати екологічний компонент, сказав Сінкявічюс в інтерв’ю AFP у середу.

Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року
Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року

Він вказав на масштабне знищення лісів, землі, вкриті мінами та траншеями, хімічне забруднення, яке поширюється через боєприпаси і забруднені водні шляхи та ґрунт.

"Витрати (екологічні) зростають з кожним днем, тому що ми бачимо, як варварські дії російської сторони не припиняються", - сказав Сінкявічус.

"Вони бомблять хімічні об'єкти" і поставили під загрозу атомні електростанції, сказав він, додавши, що "сотні тисяч тонн" знищеної російської військової техніки потрібно буде знищити.

Він сказав, що збиток навколишньому середовищу, особливо той, що завдано великим лісам, є "злочином найбільшого масштабу", з яким "потрібно буде розбиратися поколіннями".

Він додав, що зараз є "унікальна можливість" створити "чистішу" Україну, але попередив: "Ми можемо відновити дороги, ми можемо відновити інфраструктуру, але щоб ліси росли, потрібні сотні років. На це знадобиться час".

Україна отримає NASAMS, системи, які захищають і Пентагон. Що це означатиме?

Фото системи NASAMS. (PRNewsFoto/Raytheon Company) 

США планують надати Україні NASAMS, просунуті системи "земля-повітря", розроблені спільно норвезькою Kongsberg Defence and Aerospace та американською Raytheon Technologies. В Пентагоні в п'ятницю оголосили про початок перемовин щодо поставок двох систем NASAMS Україні.

Очікується, що перемовини триватимуть кілька тижнів, повідомляють ЗМІ. Також, перед поставкою, зазначив посадовець Пентагону, українські військові мають пройти навчання з управління цими системами.

Системи NASAMS використовуються в НАТО, і, за даними АР та Defense News, застосовуються для захисту Білого дому та Пентагону у Вашингтоні. Нещодавно ці системи також придбала Індія та Угорщина, повідомляє видання.

Іспанія надала системи NASAMS Латвії з метою укріплення східного флангу НАТО. Про це ВПС Латвії оголосили 26 червня. "Сьогодні, 26 червня, у відповідь на необхідність зміцнити оборонні спроможності Балтійського регіону після російського вторгнення в Україну, батарея "земля-повітря" NASAMS з Іспанії була розміщена на базі ВПС Lielvārde”, - йдеться в повідомленні латвійських ВПС у Twitter.

Україні можуть бути надані системи NASAMS-1 з запасів Норвегії, припускає оглядач Томас Нюдік в статті для The Drive, вказуючи на коментар Пентагону в якому відомство висловлює подяку Норвегії за співпрацю впередачі цих систем Україні. NASAMS-1 наразі не використовуються, їх замінили більш сучасні NASAMS 2 та 3, зауважує оглядач і припускає, що одну з двох систем Україна використає для захисту Києва. Інші ж оглядачі припускають, що Україна може отримати найсучасніший NASAMS-3.

Ракети NASAMS можуть стріляти по 72 цілях одночасно, повідомляє видання Army Recognition. Здебільшого в цих системах, як пише видання, застосовуються ракети AIM-120 AMRAAM, які можуть стріляти на відстань до 40 км і на висоту до 14 км.

Надання цих систем означатиме, що українські збройні сили переходитимуть із застосування систем радянського зразка (на кшталт С-300), на системи НАТО, вказали в американському оборонному відомстві.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Більше

XS
SM
MD
LG