Спеціальні потреби

Актуально

У українців, які втекли від війни, завершується строк тимчасового прихистку в США 

Архівне фото: Біженці з України в спортзалі, 5 квітня 2022 року, Тіхуана, Мексика

Коли американські чиновники на кордоні США та Мексики в квітні минулого року поставили штамп в українські паспорти Марії та її доньки та дали їм дозвіл залишитися на рік, вона подумала, що повернеться додому за кілька місяців.

Тепер, коли цей рік майже закінчився, а війна, через яку вони втекли, все ще вирує, їхній дозвіл залишитися в США — відомий як “гуманітарний пароль” (humanitarian parole) — закінчується 23 квітня.

"Слово "занепокоєння" не відображає того, що я відчуваю, - сказала Марія, яка говорила через перекладача та попросила використовувати лише ім'я через побоювання, що публічні розмови зашкодять їхній імміграційній справі. – Це те, що мене лякає, головним чином через мою дочку та майбутнє моєї дочки».

За даними агенцій з переселення, 46-річна жінка та її донька, якій зараз 13 років, є серед 20 000 українців у подібній ситуації. Більшість прибули до Сполучених Штатів через південний кордон після втечі до Мексики, де було простіше та швидше отримати візу для в’їзду в країну в перші місяці після вторгнення Росії в Україну.

Біженці з України на автобусній зупинці в Тіхуані, Мексика, квітень 2022 року
Біженці з України на автобусній зупинці в Тіхуані, Мексика, квітень 2022 року

“Гуманітарний пароль” Марії пов’язаний з її дозволом на роботу, що дає їй змогу заробляти на життя нянею, а також право на талони на харчування та іншу державну допомогу. Її чоловік прилетів до США, щоб приєднатися до них у липні, і отримав “гуманітарний пароль” на два роки.

За словами активістів, які допомагають українцям, адміністрація Байдена заявила, що працює над рішенням, але наразі не видала офіційних вказівок щодо того, що мають робити українці. Міністерство внутрішньої безпеки США не відповіло на запити про коментарі.

Єврейські федерації Північної Америки, які надали підтримку агентству, що допомогло родині Марії облаштуватися, - серед організацій, які написали адміністрації Байдена з проханням швидко продовжити “гуманітарний пароль” для українців.

Кріш О'Мара Віньяраджа, генеральний директор Лютеранської служби імміграції та біженців, сказав, що люди намагаються зрозуміти, що робити. Одним із варіантів було б подати заяву на притулок, але війна не обов’язково дає людині право на це.

«Навіть короткострокові рішення, як-от продовження індивідуального “гуманітарного паролю”, незрозумілі, оскільки немає єдиних вказівок, що призводить до затримок і плутанини», — сказала вона.

 Virginia Nonprofit Helps Ukrainian Refugees Settle in US
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Деякі українці розглядали можливість повернутися до прикордонних пунктів США, куди вони в'їхали, щоб попросити про продовження, але це рішення залишається за директором пункту пропуску, сказав О'Мара Віньяраджа. За словами прихильників, поїздка також може бути дорогою та вимагає відпустки.

Декому посадовці сказали написати у верхній частині державної форми “гуманітарного паролю” "повторний гуманітарний пароль", оскільки, за словами захисників, немає можливості перевірити продовження.

«Це підкреслює, наскільки цей процес специфічний, — сказав О’Мара Віньяраджа. – Ці запити часто залишаються без відповіді або їх передають іншим установам, а оскільки немає чіткого процесу оформлення, іноді їм просто відмовляють».

Уряд використав “гуманітарний пароль”, щоб швидко відповісти на багато світових криз, які виникли під час відновлення системи біженців США, демонтованої попередньою адміністрацією. У багатьох груп, зокрема десятків тисяч афганців, в наступні місяці завершиться термін дії дозволу перебувати в Сполучених Штатах.

«Гуманітарний пароль не передбачався для масштабного переселення біженців або надання притулку», — сказала Мередіт Оуен з Всесвітньої служби церкви.

Українка Лілія Лук'янчук, мати чотирьох дітей, подала заяву на притулок за допомогою лютеранських соціальних служб, але вони з чоловіком не отримали відповіді. Термін “гуманітарного паролю” закінчується 16 квітня, і це пов’язано з роботою її чоловіка механіком у Джексонвіллі, штат Флорида, де вони живуть. Вона боїться, що якщо їх відправлять назад, її 17-річний син опиниться на передовій солдатом.

“Звичайно, я хвилююся, тому що найгіршим сценарієм було б повернення в Україну, але я повинна бути сильною для своєї сім'ї», - сказала вона через перекладача.

Марія та її дочка прибули на кордон США та Мексики після того, як спробували оселитися в чотирьох різних країнах. Черги на кордоні з Польщею були надто довгими. В Угорщині вони могли знайти номер у готелі лише на одну ніч за раз, і місцеві жителі сказали їм, що уряд не підтримує прийняття українців. Далі вони поїхали до Бельгії, куди прибуло багато українців, але в місцевій школі не знайшлося місця для її дочки. Потім в Іспанії їм сказали, що буде важко знайти роботу і квартиру. Саме тоді Марія вирішила поїхати до Сполучених Штатів, і їй сказали, що Мексика – найкращий шлях.

Українські біженці грають у фрісбі поблизу спортзалу в Тіхуані, Мексика, квітень 2022 року
Українські біженці грають у фрісбі поблизу спортзалу в Тіхуані, Мексика, квітень 2022 року

Єврейська сімейна служба Грінвіча допомогла їй знайти роботу, записати дочку до школи та влаштуватися в Грінвічі, штат Коннектикут.

Марія сказала, що лише нещодавно вона та її донька почали відчувати надію на відновлення свого життя.

"Чесно кажучи, перші п'ять місяців я на це закривала очі. Моя головна мета полягала в тому, щоб переконатися, що з моєю дитиною все гаразд, заспокоїти її та переконати, що вона в безпеці", - сказала вона.

Таня Прятка з Jewish Family Services повідомила, що родина Марії співпрацює з юристом, який порадив їм чекати вказівок від уряду. Якщо цього не станеться найближчим часом, вони планують поїхати до найближчого аеропорту та звернутися за допомогою до працівників митниці та прикордонної служби.

Поки що Марія намагається зберігати надію, але їй важко, коли її дочка запитує, що буде.

"Я почуваюся розгубленою. Я почуваюся без надії, — сказала Марія тремтячим від розчулення голосом. – Як мати, я повинна бути в змозі дати своїй дитині відповідь, що все буде добре і що вона буде в безпеці».

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG