Спеціальні потреби

Актуально

Українські експерти про запровадження воєнного стану

В Україні воєнний стан. Він поширюється на 10 областей і чинний 30 днів – до кінця грудня 2018 року. А тим часом триває полеміка довкола цього рішення президента Петра Порошенка, прийнятого після інциденту у Керченській протоці.

Чому воєнний стан запроваджений саме зараз, а не тоді, коли Росія анексувала Крим, влаштувала Іловайський котел? І чи існує зв’язок між цим рішенням і президентськими виборами, до яких залишилися лічені місяці? Президент України зняв підозри у намірі відтермінувати вибори. Запевнив: голосування відбудеться за розкладом. Проте запитання залишаються. По відповіді «Голос Америки» звернувся до експертів.

Олексій Гарань: «Не реагувати на таке не можна»

Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії
Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії

Інцидент у Керченській протоці не випадковий. Росія постійно намагалася обмежити прохід кораблів, навіть мирних. І це повністю суперечить як свободі судноплавства, так і чинному договору між Україною і Росією, що передбачає вільний прохід усіх кораблів включно з військовими.

Абсолютно зрозуміло, що три маленьких українських катери не могли становити загрози. Росія діяла нецивілізовано, варварськи. І це була пряма атака військових Росії, прямий акт агресії. Не реагувати на таке не можна.

Оголошення Україною воєнного стану – підстава вимагати серйозної реакції і від світу.

Я думаю, що запровадження воєнного стану було доцільним не тільки як відповідь на пряму агресію. Ми не знаємо, які подальші плани Росії. Вона займається нагнітанням, ескалацією конфлікту. До агресії в Криму, до агресії на Донбасі додається спроба повністю блокувати Азовське море для українських кораблів, у тому числі мирних. А що буде далі? Росія готова завдати удар. Тому я думаю, що воєнний стан – це також важливий превентивний захід. Це демонстрація серйозності ситуації для наших зарубіжних партнерів. Оголошення Україною воєнного стану – підстава вимагати серйозної реакції і від світу.

Такий режим в історії України запроваджується вперше. І тому він має своєрідний тестовий характер. Ми зараз не знаємо, як конкретно це буде функціонувати. Але ми знаємо, що перелік обмежень, які будуть застосовуватись, не стосуються обмеження прав громадян. Ідеться більше про координацію між армією, Нацгвардією, МЗС, СБУ. Питання полягає у тому, щоб забезпечити максимальну взаємодію силових структур з органами влади на час «Ч». Тобто якщо почнеться широкомасштабна агресія проти України. І в цьому я бачу сенс.

Що ж до закидів, буцімто воєнний стан запроваджений заради відтермінування виборів, то зараз цей режим вводиться на 30 днів. Він жодним чином не перетинається хронологічно з початком передвиборчої кампанії.

Олександр Палій: «У президента просто не було вибору»

Олександр Палій, політолог
Олександр Палій, політолог

Чому воєнний стан запроваджують саме зараз, а не в 2014 році? Тому що в 2014 році в Україні не було що приводити до підвищеної воєнної готовності. А зараз – є.

По-друге, у 2014 році, під час Іловайська, у нас діяв парламент, який голосував за «розстрільні закони» Януковича. Якби тоді скасували вибори, зараз ми мали б парламент ще гірший, ніж нинішній.

По-третє, у нас тоді не було програми співпраці з МВФ. Ми були у переддефолтному стані, з ампутованою економікою. А зараз у нас економіка росте. І МВФ зараз сам виступив з ініціативою, що не бачить перешкод для фінансування України при запровадженому воєнному стані.

Мусимо бути готовими до оборони

Крім того, я думаю, що у президента просто не було вибору. Після того як знищили наш загін, три кораблі – як можна було реагувати? Це відбулося на українській території. Більше того – на території, яка вільна для проходу, відповідно до чинної угоди 2003 року з Росією. І от Росія, порушивши цю угоду, розстріляла наші катери. Тому в президента не було іншого виходу.

Окрім того, є інформація про накопичення величезної маси російських військ і техніки, сконцентрованої для наступу, на близьких до території України землях. Мусимо бути готовими до оборони.

Микола Сунгуровський: «Я впевнений, що варіант воєнного стану Путін теж прорахував»

Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова

Я теж прихильник того, що воєнний стан треба було запроваджувати давно. Тоді була необхідність реагувати на агресію. В даному ж випадку це реагування не так на агресію, як на можливу ескалацію загроз. Воєнний стан запроваджується не тільки у випадку агресії, але й тоді, коли треба попередити агресію. І коли (постпред України при ООН Володимир) Єльченко виступає на Раді безпеки ООН і каже, що має дані про підготовку якоїсь «заварушки» у Миколаївській і Херсонській областях, то я думаю, в нього є підстави таке говорити.

Усе це засекречено, ми як експерти лише можемо про це здогадуватись, судити з непрямих ознак, але я думаю, що це справді так. Бо надто вже настійливо нам намагаються – Росія намагається – нав’язати цей порядок дня: «воєнний стан і вибори». Мовляв, тільки у цьому справа. Це, я сказав би, така російська «замануха». В них, як завжди, дезінформація дуже добре працює.

гра Путіна полягає у тому, щоб розхитати ситуацію в Україні

Насправді гра Путіна полягає у тому, щоб розхитати ситуацію в Україні, зіштовхнути лобами українську владу і ту частину громадян, яка цією владою незадоволена. Для цього він використовує будь-який шанс, кожен невірний хід, кожну слабинку. І я впевнений, що варіант запровадження воєнного стану Путін теж прорахував.

Адже при воєнному стані усі протестні виступи вважаються протиправними. І якщо довести до точки кипіння, не дай Боже, до зіткнень Нацгвардії чи поліції з протестувальниками, то наслідки будуть дуже серйозні. Якщо до цього не будуть готові наші спецслужби, то ситуація може скластися не на нашу користь.

Зарано ми списали з рахунків путінський проект «Новоросія». Путін просто так своїх проектів не залишає.

Що експерти в Україні кажуть про запровадження воєнного стану. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Всі новини дня

Ядерна загроза найвища з часів Кубинської кризи 1962 року, каже Байден

Президент Байден біля Білого дому у Вашингтоні 6 жовтня 2022 р.

Президент США Джо Байден заявив, що поразки російської армії у війні проти України зробили загрозу атомної війни найвищою з 1962 року.

«Ми не опинялися перед перспективою Армагеддону з часів Кеннеді і Кубинської ракетної кризи», - сказав Байден 6 жовтня у Нью-Йорку.

Баден зауважив, що він «досить добре» знає російського президента Путіна, і припустив, що той «не жартує, коли говорить про використання ядерної, або біологічної, чи хімічної зброї».

На думку американського президента путінські погрози реальні, бо російська армія зазнає поразок в Україні.

Американське агентство новин Associated Press вказує, що офіційні представники США вже тривалий час попереджали про загрозу використання Росією зброї масового знищення, бо Москва постала перед ймовірністю стратегічних втрат на полі бою, але, як пише агентство, «зауваження Байдена стали досі найвідвертішим застереженням від уряду США про ядерні аспекти».

При цьому Associated Press вважає, що зараз не зрозуміло, чи Байден мав на увазі якісь нові оцінки намірів Росії.

Впродовж останніх тижнів офіційні представники США наголошували, що не бачать таких змін в поведінці ядерних військ Росії, які б вимагали підвищення рівня готовності ядерних сил США.

«Ми не бачили жодних причин для змін нашої власної ядерної позиції, і ми також не бачили ознак того, що Росія готується вже застосовувати ядерну зброю», - сказала 4 жовтня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Оприлюднені 5 жовтня результати опитування агентства новин Reuters та соціологічної компанії Ipsos вказують, що 73% опитаних американців вважають, що США повинні і далі підтримувати Україну, незважаючи на погрози Росії застосувати ядерну зброю.

Уроки історії

Зараз вважають, що саме 1962 року уряд США на чолі з президентом Джоном Кеннеді та уряд у Москві на чолі з Микитою Хрущовим впритул наближалися до збройного конфлікту і можливого застосування ядерної зброї.

Протистояння тоді було спричинене намаганням Москви розташувати ядерні ракети на Кубі поблизу США.

Минулого тижня Путін поклав відповідальність на США за те, що він назвав створенням прецеденту застосування ядерної зброї проти Японії наприкінці Другої Світової війни.

Речниця російського міністерства закордонних справ сказала 6 жовтня, що Москва не змінила своєї позиції, яка полягає в тому, що до ядерної війни не можна допускати.

Дивіться також:

Які надії на Європейську політичну спільноту? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

Як російські агенти поширювали дезінформацію про українців в США – інтерв’ю з автором книги “Операція Відплата” Любомиром Луцюком. Відео

Риторика про так званих "нацистів" в Україні бере своє коріння у США та Канаді 60-х років – про це мовиться у книжці “Операція Відплата”, яку презентував канадський професор українського походження Любомир Луцюк. З автором книжки поговорила Ярина Матвійчук.

У Денвері пройшли благодійні перегони на підтримку України. Відео

У Денвері пройшли благодійні перегони на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Українські організації Колорадо та місцевий жіночий велосипедний клуб влаштували благодійні перегони у Денвері на підтримку України. Участь у ньому взяли майже 400 професійних спортсменок. А для глядачів волонтери влаштували виставку речей, які регулярно відсилають в Україну.

Для допомоги Україні не обов'язково бути українцем – це доводить мер міста у Нью-Джерсі. Відео

Щоб допомагати Україні, не обов'язково бути українцем – Майк Гоннелі, мер міста Сікокус у Нью-Джерсі, доводить це. Американець італійського походження, який до початку війни небагато знав про Україну, тепер допомагає українським родинам, які були змушені тікати від війни.

Евакуація з Маріуполя – як волонтеру Денису Мініну вдається рятувати людей з окупації. Відео

У зруйнованій 6 жовтня багатоповерхівці в Запоріжжі був волонтерський склад Дениса Мініна. До 24 лютого він працював ведучим одного з українських телеканалів, а тепер став волонтером, який допомагає евакуювати людей з окупованого рідного Маріуполя.

Більше

XS
SM
MD
LG