Спеціальні потреби

Актуально

Постійні члени Ради Безпеки тепер мають пояснювати застосування права вето – рішення Генасамблеї

Нова резолюція, за оцінками дипломатів, допоможе забезпечити відповідальність за використання права вето, яким зловживає, зокрема Росія

Генеральна асамблея ООН проголосувала за резолюцію, мета якої надати Генасамблеї мандат на проведення дебатів, у випадку коли один із постійних членів Ради Безпеки використає право вето та заблокує рішення Радбезу.

Тобто держава, яка використала вето, має пояснити Генасамблеї, чому вона це зробила. Автором документа виступив Ліхтенштейн, а свій підпис співавторства під резолюцією поставило більше 80 країн-членів ООН. Рішення було прийнято консенсусом.

Це важливий крок у напрямку реформування ООН, контролю за використанням права вето постійними членами Ради Безпеки, а також посиленням впливу Генеральної Асамблеї. За оцінками дипломатів, він допоможе в майбутньому забезпечити відповідальність за використання права вето, яким зловживає, зокрема Росія.

Річард Міллс, заступник постійної представниці США при ООН, виступаючи після голосування зазначив, що «США надзвичайно стурбовані зловживанням Росією своїм правом вето впродовж останнього десятиліття». Він перерахував заблоковані Росією резолюції, які стосувалися Сирії та військових злочинів там. Згадав і вето Росії на резолюцію по створення міжнародного трибуналу з розслідування збиттям малоазійського боїнгу MH17 над Україною. А також щодо незаконної анексії Криму.

Зловживаючи правом вето, не даючи міжнародному співтовариству притягнути Росію до відповідальності, Москва зменшила роль і репутацію Ради Безпеки ООН. Це підірвало статут ООН і заплямувало ООН в цілому
Річард Міллс, заступник постійної представниці США при ООН

"І нещодавно, що найбільш обурливо, Російська Федерація наклала вето на резолюцію Ради Безпеки, яка засуджувала її агресію проти України, та зобов’язувала припинити використання сили та вивести російські війська з території України. Зловживаючи правом вето, не даючи міжнародному співтовариству притягнути Росію до відповідальності, Росія зменшила роль і репутацію Ради Безпеки ООН. Це підірвало статут ООН і заплямувало ООН в цілому», - додав він.

Представник Росії, яка не підтримала резолюції, у свою чергу, заявив, що критикувати треба не право вето, а «відсутність готовності деяких членів Радбезу слухати та приймати до уваги думку інших членів, а також невміння знаходити компроміс та сбалансовувати рішення». За його словами, рішення, яке прийнято сьогодні, - спроба створити інструмент тиску на постійних членів Ради Безпеки. «І це той підхід, який ми категорично відкидаємо», - заявив він.

Проте, представник Канади, який виступав після Росії, відповідаючи на звинувачення, зазначив, що дії Москви заважають Раді Безпеки виконувати її роботу. «Те, що постійні члени Ради Безпеки мають право вето, не є вище закону. Ніхто з нас не стоїть вище закону. І дозвольте мені зазначити, що постійним членам Ради Безпеки нема кого звинувачувати, окрім себе та власної поведінки, у тому, що Генеральна Асамблея зараз відчуває, що зобов’язана зробити ці кроки щодо контролю за застосуванням вето», - пояснив дипломат.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG