Актуально
Україна отримає ще $725 млн оборонної допомоги від США

Cполучені Штати надішлють Україні 725 мільйонів доларів військової допомоги, повідомив Білий дім у п’ятницю. Цей пакет безпекової допомоги Києву затверджено після масованих ракетних атак Росії по цивільному населенню України.
Посадовці США сказали, що пакет допомоги не містить значні нові можливості чи системи протиповітряної оборони. Натомість він поповнить запаси боєприпасів та зброї, які Київ успішно використовує у своєму контрнаступі проти Росії.
«Засоби, які ми надаємо, ретельно підібрані, щоб Україна досягнула найбільших результатів на полі бою», — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю.
Міністерство оборони Великої Британії заявило в суботу, що, хоча Росія розгорнула більше військ з призовників, солдати, ймовірно, погано екіпіровані.
«Багатьом резервістам, ймовірно, доведеться придбати власні бронежилети, — йдеться в повідомленні розвідки Міністерства, опублікованому в Twitter, - особливо сучасні бронежилети 6B45, які мали роздавати бойовим підрозділам в рамках програми особистого спорядженння «Ратнік».
У звіті йдеться, що ці жилети зараз продаються на російських веб-сайтах за 40 000 рублів, або 640 доларів. Відповідно до звіту, у квітні ті самі жилети коштували приблизно 12 000 (190 доларів США).
Російські війська продовжували бомбардувати українські міста в п’ятницю, завдавши принаймні чотири ракетних удари по Харкову, а Україна відбивалася, проводячи артилерійські удари по складах боєприпасів всередині Росії.
У п'ятницю на об'єкті в Білгородській області Росії сталося кілька вибухів. Про атаку на соцмережу Telegram заявив губернатор області. Українські офіційні особи не взяли відповідальність за атаку.
Президент Росії Путін заявив у п'ятницю, що немає потреби в нових масштабних ударах по Україні і що Росія не прагне знищити країну. У той же час російський лідер заявив, що «не шкодує» про війну в Україні та нещодавню мобілізацію 222 тисяч російських резервістів для участі в конфлікті.
Під час прес-конференції в п'ятницю в Астані, Казахстан, Путін сказав, що Росія має завершити призов резервістів за два тижні. Минулого місяця Міністерство оборони Росії заявило про намір мобілізувати 300 000 резервістів, що викликало спротив у Росії та призвело до того, що десятки тисяч чоловіків залишили країну.
Путін сказав, що 33 000 новобранців приєдналися до військових частин, а 16 000 залучено до бойових дій.
Російські ЗМІ повідомляють про щонайменше сім загиблих серед нещодавно призваних. Міністерство оборони Росії критикують відомі провоєнні російські військові аналітики за використання ненавчених новобранців у бойових діях.
Незважаючи на зростання кількості загиблих, Путін заявив журналістам, що його дії щодо початку того, що він називає військовим наступом в Україні, були «своєчасними та правильними».
Російські ракети та безпілотники четвертий день поспіль обстрілювали українські міста. У Миколаєві загинуло щонайменше п'ятеро людей, повідомили посадовці.
Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні в п'ятницю заявив, що в Росії - "атмосфера безнадії".
“Так, у них ще є люди, яких можна кинути на поле бою, у них є зброя, ракети та «шахеди» [іранські безпілотники], які вони використовують проти України”.
Але незважаючи на свої ресурси, «Росія вже перебуває в атмосфері поразки, атмосфері безнадії», — сказав Зеленський, і Москва не має шансів перемогти, тому що «Україна рухається вперед».
За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, за останній місяць ЗСУ відбили у російських військ понад 600 населених пунктів.
Близько 500 населених пунктів було звільнено на північному сході Харківської області, де українські війська минулого місяця просунулися в тил Росії, і 75 населених пунктів було відвойовано в стратегічній Херсонській області, повідомило міністерство ввечері в четвер.
У відомстві зазначили, що в Донецькій області звільнено 43 населені пункти, у Луганській — сім.
"Площа звільнених українських територій значно збільшилася", - йдеться в повідомленні на сайті міністерства. Звіт не можна було перевірити незалежно.
Підтримувана Росією влада окупованої Херсонщини закликала жителів у п’ятницю евакуюватися до Росії. Призначений Росією очільник регіону Володимир Сальдо звернувся до Росії з проханням про допомогу в евакуації. Цей крок є свідченням того, що українські війська просуваються ближче до незаконно анексованого регіону.
З іншого боку, Сполучені Штати попередили, що можуть накласти санкції на людей, країни та компанії, які постачають боєприпаси Росії або підтримують її військово-промисловий комплекс, оскільки Вашингтон прагне посилити тиск на Москву через війну в Україні.
Заступник міністра фінансів Воллі Адеємо під час зустрічі офіційних осіб із 32 країн для обговорення санкцій проти Росії заявив, що роз’яснення Міністерства чітко вказують на готовність Вашингтона провадити такі дії.
У цьому звіті використано інформацію Радіо Свобода, Reuters та Associated Press.
Всі новини дня
Остін про контрнаступ: «Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати». Відео
«Росія побудувала оборонні споруди вздовж кордону окупованої території. Їм доводиться захищатися на досить значній території. Вони, напевно, не можуть бути сильними, у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати», - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
- Голос Америки
Глава Пентагону прокоментував здатність ЗСУ прорвати "глибоку оборону" росіян при контрнаступі

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що західну військову допомогу Україна має використовувати суто "для захисту власної суверенної території".
"Щодо використання нашого обладнання для наступальних операцій на Росію, звісно, ми б заохочували їх цього не робити. А щодо нашої здатності відстежувати та використовувати моніторинг, то ми продовжуємо прогресувати, з точки зору можливостей", - сказав Ллойд Остін.
За словами глави Пентагону, українці дозволяють американській стороні "отримати доступ до тих територій, до яких нам потрібно, і подивитися там, де нам потрібно".
"Ми, звичайно, будемо підтримувати позицію, що обладнання, яке ми надаємо, призначене для захисту їхньої суверенної території, і знову ж таки, ми продовжуватимемо вдосконалювати наші можливості з моніторингу кінцевого використання", - додав міністр оборони США.
Напередодні росіяни заявили, що їм вдалося зірвати великий наступ ЗСУ в Донецькому регіоні. В Україні відкинули ці повідомлення. Міністр оборони США заявив, що залишить за українцями можливість описувати свої військові операції.
"З точки зору опису будь-яких потенційних українських операцій, я б скерував це питання до українського керівництва. Я впевнений, що вони в потрібний момент розкажуть або пояснять, на якому саме етапі вони перебувають в питанні підготовки та виконання будь-якого запланованого наступу", - сказав Остін під час прес-конференції у Нью-Делі, в понеділок, 5 червня.
Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їхЛлойд Остін
Коментуючи "глибоку оборону" росіян, з якою можуть зіткнутися військові ЗСУ під час контрнаступу, глава Пентагону сказав, що українці можуть знайти там слабкі місця.
"Ця оборона у багатьох випадках є глибоким захистом. Ми бачимо кілька ліній укріплень, рови, зуби дракона, підготовлені позиції тощо. У деяких випадках це досить значна підготовка. Але, знаєте, я б сказав, що їм доводиться захищатися на досить значній території. Отже, вони, напевно, не можуть бути сильними у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх", - сказав міністр оборони США Ллойд Остін.
"Наша мета полягає в тому, щоб зробити все, аби ми забезпечили їх навчанням, платформами та можливостями, щоб вони могли успішно прорватися та маневрувати", - додав глава Пентагону.
- Голос Америки
Перемога України - в інтересах США та американської національної безпеки – Ніккі Гейлі

Ніккі Гейлі, претендентка в кандидати у президенти від Республіканської партії США на перегонах 2024 року заявила, що США повинні продовжувати допомагати Україні у війні проти РФ. Її заяви пролунали під час програми на каналі CNN у форматі зустрічі з виборцями в американському штаті Айова.
"Це більше, ніж Україна, це війна за свободу, і ми маємо перемогти. Росіяни порушили їхні свободи…Всі казали, що вони (українці – ред. ГА) протримаються 5 днів, але їхня пристрасність та воля штовхає їх уперед. Ми повинні зрозуміти, що перемога України – це перемога для нас всіх", - сказала Гейлі, відповідаючи на питання, чому США повинні допомагати Україні.
Гейлі назвала Путіна тираном та додала, що якщо Росія вторгнеться в Польщу та країни Балтії, це означатиме світову війну.
"Це про попередження війни. Як попередити війну? Це не те, що ми дамо готівку Україні чи дислокуємо наших солдат в Україну. Ми повинні працювати з нашими союзниками, щоб дати їм (українцям – ред. ГА) обладнання, боєприпаси для перемоги. Тому що коли Україна переможе, це надішле сигнал Китаю щодо Тайваню, це надішле сигнал Ірану, який хоче створити ядерну бомбу, надішле сигнал Північній Кореї, яка випробовує балістичні ракети. Це надішле сигнал Росії, що все скінчено", - сказала Гейлі.
Вона додала, що війна скінчилась би за день, якщо РФ вивела свої війська. Натомість, якщо Україна відступить, ми матимемо світову війну, попередила Гейлі.
Політикиня також розкритикувала позицію щодо війни Росії проти України своїх суперників на кандидатуру від Республіканської партії колишнього президента Дональда Трампа та губернатора Флориди Рона Десантіса.
Як повідомляв Голос Америки, Десантіс раніше назвав російсько-українську війну далекою від сфери інтересів Америки «територіальною суперечкою», щоправда пізніше він сказав, що його оцінки «були неправильно охарактеризовані». «Очевидно, що Росія вторглася - це було неправильно. Вони вторглися в Крим і захопили його 2014 - це було неправильно», - сказав він в інтерв’ю для телепрограми «Пірс Морґан без цензури». Вторгнення Росії в Україну Десантіс назвав великим прорахунком Путіна, який дорого коштуватиме. Десантіс підкреслив, що російський президент «ворожий до США», і заявив, що Путіна треба притягати до відповідальності за злочини війни в Україні.
Інший претендент на посаду кандидата від республіканської партії Дональд Трамп у травні в програмі CNN сказав, що Путін "зробив величезну помилку", коли розв'язав війну проти України. Колишній президент також заявив, що зміг би врегулювати конфлікт між Росією та Україною за добу. Політик, однак, відмовився сказати, чи хотів би він бачити Україну, чи Росію переможцем у війні.
Ніккі Гейлі назвала позиції своїх суперників щодо Росії помилковими. "Ми повинні зрозуміти, що це йдеться про більш глобальні речі. І коли вони говорять, що це територіальний конфлікт, це просто неправда. Говорити, що ми повинні залишатися нейтральними? Це у найкращих інтересах Америки та нашої національної безпеки, щоб Україна перемогла. Ми повинні зробити так, щоб це сталося та завершити це", - заявила Гейлі.
Очікується, що пізніше цього тижня про свій намір брати участь у президентських перегонах 2024 оголосять колишній віце-президент США Майк Пенс та губернатор Нью Джерзі Кріс Крісті.
Найімовірнішим претендентом на вибори від Демократичної партії називають чинного президента США Джо Байдена.
В матеріалі використані джерела CNN
- Голос Америки
Ріші Сунак про кандидатуру Бена Воллеса на генсека НАТО: користується повагою, особливо через підтримку України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прокоментував потенційну кандидатуру британського міністра оборони Бена Воллеса на посаду нового генерального секретаря НАТО.
Пан Сунак відзначив, що Воллеса поважають, зокрема через його позицію із допомоги Україні.
“Я б сказав, що Бен користується широкою повагою серед своїх колег в усьому світі, особливо за ту роль, яку він відіграє в Україні", — сказав глава британського уряду.
Ріші Сунак також додав: “Британія завжди була провідним учасником НАТО... І ми завжди будемо залишатись сильним учасником в НАТО”.
Термін повноважень нинішнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга завершується наприкінці вересня цього року. Оглядачі не виключають, що кандидатуру Воллеса на посаду генсека НАТО прем'єр-міністр Ріші Сунак обговорить із президентом США Джо Байденом під час візиту у Вашингтон пізніше цього тижня.
На саміті з питань оборони у Сінгапурі минулого тижня Бен Воллес заявив, що “шлях України відкритий” для вступу в НАТО.
Сьогодні, 5 червня, Київ відвідує глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі. На зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським вони обговорили підготовку до саміту НАТО, який має відбутись у Литві в липні цього року.
Пізніше Зеленський повідомив, що під час зустрічі вони обговорили очікування України від саміту НАТО, просування української Формули миру, підготовку до Лондонської міжнародної конференції з відновлення України.
“Ми дуже вдячні за підтримку, яку Велика Британія надала і продовжує надавати Україні”, - наголосив президент України.
- Голос Америки
- Ірина Шинкаренко
Росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони" на тлі повідомлень про атаки ЗСУ - аналітик ISW

Українські сили зараз ведуть наступальні операції по всьому театру бойових дій, але результат цих атак поки невідомий, вважає експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.
Баррос припустив, що росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони", адже повідомлення про напади надходять "по всьому театру бойових дій", а не сконцентровано з певного регіону.
В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.
Напередодні ISW підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей, йдеться в повідомленні аналітиків. Баррос вказує на повідомлення про напади на північному заході, в напрямку Куп'янська, навколо Бахмута, поблизу Авдіївки, на сході Запорізької області, поблизу Волновахи.
"Цю кампанію планували тривалий час, - каже Баррос в інтерв'ю кореспондентці Української служби Голосу Америки Ірині Шинкаренко. - Ми знаємо, що операції з формування для майбутнього контрнаступу України зайняли кілька тижнів. Це нормально. Тож я очікую, що українці матимуть продуктивний літній сезон".
Він висловив переконання, що українці зараз в гарній позиції для наступу: "Бойовий дух українців дуже високий, вони вмотивовані визволяти свої території і протистояти зусиллям росіян, спрямованим на руйнування української державності, ми також знаємо, що Україна оснащена як ніколи".
Як повідомляв Голос Америки, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів відзначив, що Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос.
Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".
Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.
Форум