Спеціальні потреби

Актуально

Звіт США покладає провину за розпад керівництва Афганістану на його уряд, вказує на корупцію

Архівне фото: Ашраф Гані Ахмадзай під час інавгурації в Кабулі, 2014 рік. Гані керував країною через "дуже вузьке, обране коло лояльних осіб", що дестабілізувало уряд в критично важливий період, йдеться в звіті SIGAR.

Урядовий звіт США звинувачує колишній уряд Афганістану, який мав підтримку міжнародної спільноти, за те, що той не бажав сприймати плани Сполучених Штатів вийти з країни. Це стало одним із кількох факторів, які сприяли швидкому краху уряду країни в серпні 2021 року до того, як Талібан захопив владу.

Генеральний інспектор з питань відновлення Афганістану (SIGAR), який перевіряє інвестиції США в охоплену конфліктом країну, підготував звіт на основі опитування нинішніх та колишніх посадовців США, експертів та колишніх урядовців Афганістану.

Підтримуваний США колишній президент Афганістану Ашраф Гані керував країною через "дуже вузьке, обране коло лояльних осіб", дестабілізуючи уряд у критичний момент, виявив SIGAR.

У звіті мовиться, що високий рівень централізації афганського уряду, вкорінена корупція та боротьба і складнощі із досягненням підтримки - довгострокові фактори, які прискорили його падіння.

"Той факт, що Сполучені Штати підтримували Афганістан 20 років і те, що Афганістан залежав від зовнішньої підтримки протягом більшої частини своєї сучасної історії, заважало афганським політикам і лідерам сформувати бачення майбутнього без такої підтримки», - йдеться у звіті.

Оцінка зазначає, що Вашингтон також не зміг вирішити проблему корупції та досягти своєї ключової мети - побудови стабільних демократичних, репрезентативних, гендерно рівноправних і підзвітних інститутів управління в Афганістані.

У звіті зазначено, що Сполучені Штати виділили 145 мільярдів доларів на відновлення Афганістану станом на червень 2021 року, включаючи 36,3 мільярда доларів США на управління, соціальний та економічний розвиток. Однак уряд розпався, коли Гані втік із країни, перед загрозою швидкого захоплення Талібаном і на тлі виведення військ НАТО, за керівництва США.

«Швидкий розпад афганських сил безпеки та адміністрації Гані в серпні 2021 року став драматичним завершенням зусиль двох десятків років під проводом США, спрямованих на розвиток і афганського суспільства і його орієнтацію на Захід, — йдеться в звіті SIGAR. - За майже 20 років і трьох президентів у США Сполучені Штати коливалися в питанні про виведення військ».

Доповідь вказує, що уряд Афганістану отримував «неоднозначні сигнали» від політиків США та інших осіб у Вашингтоні, і тому не був готовий до виводу іноземних військ.

Рішення адміністрації Трампа виключити адміністрацію Гані з мирних переговорів з Талібаном призвело до того, що вона «видалася слабкою та покинутою своїм головним союзником, у той же час зміцнивши легітимність» ісламістського повстанського руху.

“Очолювані США зусилля із побудови та підтримки урядових інституцій Афганістану були повним, епічним, обумовленим провалом нарівні з тими ж зусиллями та результатом війни у В’єтнамі та з тих самих причин», – сказав SIGAR Кріс Мейсон, доцент кафедри національної безпеки у Військовому коледжі армії США.

Зусилля США з відновлення, однак, досягли певного прогресу до падіння уряду, повідомляє SIGAR.

«Як у державному, так і в приватному секторах, поєднання наявних можливостей, навчання та освіти, що надавали Сполучені Штати та міжнародні партнери, призвело до зростання людського капіталу та інституційної спроможності. Нарощування спроможності було недосконалим, але дало певні результати», - йдеться в оцінці.

Автори звіту додають, що «залишки» колишнього уряду Афганістану, включаючи центральний банк і міністерства фінансів, охорони здоров’я, «все ще існують і функціонують, хоча їхня стійкість є невизначеною».

Після захоплення влади 15 місяців тому Талібан ліквідував міністерства та відомства, які мали сприяти свободі слова та правам афганців, особливо жінок.

Радикальна правляча група керує країною за своєю власною інтерпретацією ісламу.

Жінки значною мірою виключені з суспільного життя. Вони зобов’язані закривати обличчя в громадських місцях і здійснювати тривалі поїздки лише в супроводі родича чоловічої статі. Громадські парки, лазні та спортзали закриті для жінок. Дівчатам-підліткам заборонено відвідувати середню школу після закінчення шостого класу.

SIGAR повідомила, що надала звіт Державному департаменту США, Міністерству оборони та Агентству США з міжнародного розвитку для розгляду та коментарів. Наглядовий орган отримав офіційний письмовий коментар від Державного департаменту, але інші не надали жодних коментарів, йдеться в повідомленні.

«У спілкуванні з урядом тогочасного президента Афганістану Гані високопосадовці в адміністрації Байдена чітко дали зрозуміти, що Сполучені Штати готувались до повного виведення сил з Афганістану", - цитує звіт Державний департамент SIGAR у письмовій відповіді.

У листі наголошується, що "стандарт, за яким визначається, чи досяг успіху чи зазнав невдачі уряд США у своїх політичних цілях, має бути повністю переглянуто в цьому звіті".

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG