Спеціальні потреби

Актуально

Звіт США покладає провину за розпад керівництва Афганістану на його уряд, вказує на корупцію

Архівне фото: Ашраф Гані Ахмадзай під час інавгурації в Кабулі, 2014 рік. Гані керував країною через "дуже вузьке, обране коло лояльних осіб", що дестабілізувало уряд в критично важливий період, йдеться в звіті SIGAR.

Урядовий звіт США звинувачує колишній уряд Афганістану, який мав підтримку міжнародної спільноти, за те, що той не бажав сприймати плани Сполучених Штатів вийти з країни. Це стало одним із кількох факторів, які сприяли швидкому краху уряду країни в серпні 2021 року до того, як Талібан захопив владу.

Генеральний інспектор з питань відновлення Афганістану (SIGAR), який перевіряє інвестиції США в охоплену конфліктом країну, підготував звіт на основі опитування нинішніх та колишніх посадовців США, експертів та колишніх урядовців Афганістану.

Підтримуваний США колишній президент Афганістану Ашраф Гані керував країною через "дуже вузьке, обране коло лояльних осіб", дестабілізуючи уряд у критичний момент, виявив SIGAR.

У звіті мовиться, що високий рівень централізації афганського уряду, вкорінена корупція та боротьба і складнощі із досягненням підтримки - довгострокові фактори, які прискорили його падіння.

"Той факт, що Сполучені Штати підтримували Афганістан 20 років і те, що Афганістан залежав від зовнішньої підтримки протягом більшої частини своєї сучасної історії, заважало афганським політикам і лідерам сформувати бачення майбутнього без такої підтримки», - йдеться у звіті.

Оцінка зазначає, що Вашингтон також не зміг вирішити проблему корупції та досягти своєї ключової мети - побудови стабільних демократичних, репрезентативних, гендерно рівноправних і підзвітних інститутів управління в Афганістані.

У звіті зазначено, що Сполучені Штати виділили 145 мільярдів доларів на відновлення Афганістану станом на червень 2021 року, включаючи 36,3 мільярда доларів США на управління, соціальний та економічний розвиток. Однак уряд розпався, коли Гані втік із країни, перед загрозою швидкого захоплення Талібаном і на тлі виведення військ НАТО, за керівництва США.

«Швидкий розпад афганських сил безпеки та адміністрації Гані в серпні 2021 року став драматичним завершенням зусиль двох десятків років під проводом США, спрямованих на розвиток і афганського суспільства і його орієнтацію на Захід, — йдеться в звіті SIGAR. - За майже 20 років і трьох президентів у США Сполучені Штати коливалися в питанні про виведення військ».

Доповідь вказує, що уряд Афганістану отримував «неоднозначні сигнали» від політиків США та інших осіб у Вашингтоні, і тому не був готовий до виводу іноземних військ.

Рішення адміністрації Трампа виключити адміністрацію Гані з мирних переговорів з Талібаном призвело до того, що вона «видалася слабкою та покинутою своїм головним союзником, у той же час зміцнивши легітимність» ісламістського повстанського руху.

“Очолювані США зусилля із побудови та підтримки урядових інституцій Афганістану були повним, епічним, обумовленим провалом нарівні з тими ж зусиллями та результатом війни у В’єтнамі та з тих самих причин», – сказав SIGAR Кріс Мейсон, доцент кафедри національної безпеки у Військовому коледжі армії США.

Зусилля США з відновлення, однак, досягли певного прогресу до падіння уряду, повідомляє SIGAR.

«Як у державному, так і в приватному секторах, поєднання наявних можливостей, навчання та освіти, що надавали Сполучені Штати та міжнародні партнери, призвело до зростання людського капіталу та інституційної спроможності. Нарощування спроможності було недосконалим, але дало певні результати», - йдеться в оцінці.

Автори звіту додають, що «залишки» колишнього уряду Афганістану, включаючи центральний банк і міністерства фінансів, охорони здоров’я, «все ще існують і функціонують, хоча їхня стійкість є невизначеною».

Після захоплення влади 15 місяців тому Талібан ліквідував міністерства та відомства, які мали сприяти свободі слова та правам афганців, особливо жінок.

Радикальна правляча група керує країною за своєю власною інтерпретацією ісламу.

Жінки значною мірою виключені з суспільного життя. Вони зобов’язані закривати обличчя в громадських місцях і здійснювати тривалі поїздки лише в супроводі родича чоловічої статі. Громадські парки, лазні та спортзали закриті для жінок. Дівчатам-підліткам заборонено відвідувати середню школу після закінчення шостого класу.

SIGAR повідомила, що надала звіт Державному департаменту США, Міністерству оборони та Агентству США з міжнародного розвитку для розгляду та коментарів. Наглядовий орган отримав офіційний письмовий коментар від Державного департаменту, але інші не надали жодних коментарів, йдеться в повідомленні.

«У спілкуванні з урядом тогочасного президента Афганістану Гані високопосадовці в адміністрації Байдена чітко дали зрозуміти, що Сполучені Штати готувались до повного виведення сил з Афганістану", - цитує звіт Державний департамент SIGAR у письмовій відповіді.

У листі наголошується, що "стандарт, за яким визначається, чи досяг успіху чи зазнав невдачі уряд США у своїх політичних цілях, має бути повністю переглянуто в цьому звіті".

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG