Спеціальні потреби

У Вашингтоні проходить китайсько-американський економічний саміт


Економіки Сполучених Штатів та Китаю за останнє десятиліття стали взаємозалежними. Водночас між країнами існує багато розбіжностей як щодо економічної так і внутрішньої політики. На подолання цих розбіжностей направлені переговори на найвищому рівні, які проходять цього тижня у Вашингтоні. Переговори зокрема зосереджуються на кількох складних питаннях, включно з девальвацією валюти Китаєм, порушенням в цій країні прав людини та великим дефіцитом США у торгівлі з Китаєм.

Церемоніальний початок цьогорічного «Стратегічного та економічного діалогу» не зашкодив визнанню того, що з обох сторін існують побоювання та нерозуміння позицій один одного.

«Деякі в нашій країні бачать прогрес Китаю як загрозу Сполученим Штатам. Деякі в Китаї вважають, що Америка намагається обмежити зростання Китаю. Ми відкидаємо обидві позиції. Обидві країни виграють набагато більше від співробітництва, ніж від конфлікту. Правда полягає у тому, що процвітання Америки вигідно Китаю і процвітання Китаю вигідно Америці», - заявила Державний секретар США Гілларі Клінтон.

Американські виробники нарікають, що зростання Китаю частково пояснюється штучним заниженням курсу китайської валюти. Це дає Китаю перевагу у зовнішній торгівлі і, кажуть представники влади США, збільшує торговий дефіцит та коштує тисяч американських робочих місць. Пекін ці звинувачення відкидає. На відкритті саміту віце-прем’єр-міністр Китаю Ван Цішань наголосив на взаємозалежності двох найбільших економік світу:

«Ми бачимо суттєві та глибокі зміни у світовій економіці, викликані глобалізацією. Зараз ми все ще проходимо хиткий період, коли намагаємося вийти з глобальної економічної рецесії та підтримати процес економічного відродження. У цих умовах економічний та соціальний розвиток у Китаї та у Сполучених Штатах має спільні виклики та можливості для співробітництва».

Будучи найбільшим кредитором США, Китай хоче гарантій з боку Сполучених Штатів у поверненні боргу. Невпевненості додають політичні дебати на Капітолійському пагорбі щодо збільшення межі на зовнішні позичання. Міністр фінансів Тімоті Ґайтнер запевнив китайську сторону у тому, що США роблять усе можливе, аби навести лад у своїй фіскальній політиці:

«Наше завдання у Сполучених Штатах – зміцнити фундамент для майбутнього економічного зростання. Для цього необхідно постійно покращувати освіту, заохочувати винахідництво та інвестиції. Це треба робити навіть тоді, коли ми запроваджуємо довготермінові реформи, які змусять нас жити у межах наших можливостей».

Серед інших питань, що обговорюють під час саміту, – порушення авторських прав в Китаї та продаж американської зброї. Чимало уваги приділяється порушенню прав людини в Китаї. Про це у своєму виступі говорив віце-президент США Джозеф Байден:

«Наші позиції різняться щодо захисту прав людини. Ми висловили своє занепокоєння у зв’язку з нещодавнім натиском на права людини в Китаї, включно з атаками, арештами, зникненням журналістів, юристів, блоггерів та митців. Повторю знову: стосунки не можна будувати на обмані. Якщо ми не погоджуємося з чимось, для нас важливо про це заявити».

Аналітики кажуть, що під час саміту не варто чекати вирішення якихось конкретних питань. Але обидві сторони заявляють, що триваюча дискусія є надзвичайно важливою для розвитку відносин між Сполученими Штатами та Китаєм.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG