Спеціальні потреби

Актуально

“Китайські інвестиції не безкоштовні”. Експерти у Вашингтоні застерігають Україну від зближення з Китаєм

Як у США реагують на зближення України з Китаєм? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Як у США реагують на зближення України з Китаєм? Відео

Поки США закликають союзні країни зайняти жорсткішу позицію щодо Китаю та називають КНР найбільшим зовнішньополітичним викликом, Київ поглиблює співпрацю з Пекіном. Україна підписала з Китаєм договір про будівництво інфраструктури, українські посадовці беруть участь в урочистостях з нагоди 100-річчя Комуністичної партії Китаю, а в “Слузі народу” заявили: обмінюються думками з китайськими комуністами щодо партійної роботи з населенням.

Аналітик Інституту досліджень зовнішньої політики Стівен Бланк вважає, що вектор на зближення з Китаєм є контрпродуктивним та демонструє непослідовність зовнішньої політики України. На його думку, такі кроки не допоможуть Україні у довгостроковій перспективі та викличуть незадоволення у Вашингтоні.

Китай відомий тим, що багато обіцяє, але мало виконує.
Стівен Бланк, aналітик Інституту досліджень зовнішньої політики

“По-перше, Китай відомий тим, що багато обіцяє, але мало виконує”, - каже Стівен Бланк. “По-друге, це вже викликало негативну реакцію в певних колах у США. Україна залежить від Вашингтона набагато більше, ніж від Пекіна, а Пекін не буде особливо намагатись допомогти Києву. Тож я думаю, що це помилкова політика”.

Натомість колишній посол США в Україні Джон Гербст вірить, що Україна розуміє цінність відносин із США. Він допускає, що Київ може співпрацювати з Пекіном у деяких питаннях, але з чутливими темами, як-от з продажем "Мотор Січі" - українська влада не ризикуватиме. ​

“Це може дратувати адміністрацію США, але це точно не перетинає критичних американських інтересів. І у питаннях, де Україна може співпрацювати з Китаєм, при цьому серйозно не засмучуючи Сполучені Штати, вона може вирішити це робити. І хоча США це може не подобатись, тут це розуміють”, - міркує Гербст.

Дехто з оглядачів припускав, що через кроки в бік Китаю у Києві нібито намагаються натякнути Заходу, що Україна хотіла б бачити сильнішу підтримку у важливих для неї питаннях - зокрема щодо Північного потоку-2 чи членства у НАТО. Однак Джон Гербст таку теорію відкидає.

Китай не виступав проти накопичення російських військ у Криму та на кордоні біля Донбасу раніше цьогоріч. США і ЄС виступили.
Джон Гербст, колишній посол США в Україні

“Я розумію розчарування Зеленського щодо жахливої угоди Німеччини щодо "Північного потоку-2" і безглуздого рішення президента Байдена звільнити трубопровід від санкцій”, - каже дипломат. “Але навіть з цими серйозними помилками, підтримка Німеччини та США є для України важливою. Китай не виступав проти накопичення російських військ у Криму та на кордоні біля Донбасу раніше цьогоріч. США і ЄС виступили”.

Експерт фонду Heritage Дін Ченг додає: якими б не були мотиви України, будь-яка китайська підтримка має свою ціну.

“Китайські інвестиції зазвичай не безкоштовні”, - переконує Ченг. “Майже завжди тут є послуга за послугу. Китай проникне в саму ДНК української іфраструктури, і це суттєво обмежить опції України у майбутньому. Я можу зрозуміти, чому Україна хоче використати це, як важіль впливу, але довготривалий ефект є непевним і дуже небезпечним”.

Китайські інвестиції зазвичай не безкоштовні. Майже завжди тут є послуга за послугу.
Дін Ченг, експерт фонду Heritage

Дін Ченг вважає, що крім доступу до української інфраструктури та технологій, Китай зацікавлений у поширенні свого геополітичного впливу. На його думку, Пекін прагне, аби в світі приймали поведінку Китаю щодо Тайваню, Гонконгу, Тибету, а також із інших контраверсійних питань. Ченг переконаний, що саме це стояло за історією про відкликання Україною підпису під заявою ООН про порушення прав людини у китайському регіоні Сіньцзян.

"Найпростішим, що можна зараз було отримати від Києва, було відкликання підпису. Але зрештою, буде інший тиск - чи щодо претензій в Південнокитайському морі чи поведінки Китаю де-небудь іще. І разом з тим, як Китай розширюватиме свої позиції в українській інфраструктурі, він ставатиме все менш ввічливим", - каже Ченг.

Влада Китаю заперечила будь-який тиск на Київ, а в українському МЗС “Голосу Америки” з цього приводу не надали коментарів. Водночас Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна проводить консультації із західними партнерами та КНР, і надасть офіційну позицію щодо відкликання підпису під документом ООН згодом.

Стівен Бланк вважає, що поступки України - якщо вони були - ще більше розпалять апетит Китаю. “Для Сі Цзіньпіна та авторитарних країн, як Китай, така слабкість - це як кров для акули”, - каже аналітик.

На думку експертів, зближення України з Китаєм однозначно піднімуть протягом візиту Зеленського у Білий дім, що запланований на кінець липня. Питання в тому - чи зможе український президент втримати баланс між хорошими відносинами із Вашингтоном та Пекіном.

Дивіться також: "Прапори доблесті" - історія про маленький бізнес американських ветеранів із великою місією

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG