Спеціальні потреби

Українські голоси на американських виборах


Американські українці вважають, що загальна чисельність мешканців США з українським чи частково українським корінням може сягати півтора мільйона. Результати переписів цю цифру применшують до одного мільйона, бо враховують лише тих громадян, які брали участь в опитуваннях і вирішили своє походження офіційно декларувати.

У загальному морі понад 320-мільйонного населення США українська громада очевидно не найбільша, але досить активна.

Активіст Українського конгресового комітету Америки Андрій Добрянський з Нью-Йорка – один з тих, хто працюють над тим, щоб політики і, зокрема, кандидати на президентську посаду враховували побажання українських американців.

«Коли в Америці змінюється президент, чи уряд, то кожен новий має свою думку – змінити санкції, чи що-небудь. Ми би хотіли підтвердити ті санкції, що вже є і ще додати, якщо Росія не вийде з України», – сказав Андрій Добрянський «Голосу Америки», перебуваючи у Вашингтоні для зустрічей з представниками виборчих штабів.

В українському кварталі Чикаго деякі виборці кажуть, що питання України буде для них головним, коли вони визначатимуться за якого кандидата голосувати на президентських виборах.

«Мене найбільше цікавить Україна. Я проживу в Америці за будь-яких обставин, але я думаю це важливо, щоб був президент, який буде підтримувати Україну», – вважає Михайло Кончак.

Якщо Трамп виграє, то не зрозуміє, яка сила у Москві. Його обдурять

Інший мешканець Чикаго, Микола Кочерга критично дивиться на дії республіканського претендента: «Трамп взяв собі дорадника, який радив Януковичу і Путіну. З КГБ ми ніякого договору не виграємо. Путін вийшов з тої школи. Якщо Трамп виграє, то не зрозуміє, яка сила у Москві. Його обдурять».

Марія Климчак каже, що відносить себе до тих 4% американців, які не визначилися за кого голосувати. І між провідними претендентами, на її думку, великої різниці нема: «вони обидвоє звикли домовлятися на задвірках, хоча для України кращою напевне буде Гілларі Клінтон».

Вони обидвоє (Клінтон і Трамп) звикли домовлятися на задвірках, хоча для України кращою напевне буде Гілларі Клінтон

Чимало українських американців дуже скромно оцінюють політичний вплив діаспори. Представниця чиказької громади Ліда Ткачук говорить про слабкість: «Ми не зорганізовані. В нас дуже мало людей, які займаються політикою. Я бачу інші етнічні групи, які вишколюють людей на політику. Ми надто орієнтовані на українське середовище. Нам треба більше цікавитися американською політикою і тоді ми би могли мати більший вплив».

Але вплив таки є. Оскільки у США голосування відбувається окремо в кожному штаті, то концентрація певних груп виборців у певних регіонах наділяє деякі громади важелями впливу на результати. Крім того варто враховувати поєднання інтересів представників низки представників етнічних груп: вихідців з країн Балтії, Польщі та інших країн Східної Європи, каже американський політолог українського походження Адріян Каратницький:

«В 1992 році я опрацював тези про етнічний фактор у виборчій кампанії і передав меморандум виборчій команді, яка займалася зовнішньою політикою пана Клінтона і їздив до Аркансо (американський штат Арканзас - ред.), де ми обговорювали ці питання. Вони тоді побудували мікро-кампанію довкола цих виборців. Це є мільйони людей, до яких можна промовити через питання країни їхнього походження, де це може бути вирішальним. Якщо можна, скажім, 100 чи 200 тисяч консервативних виборців перелаштувати з республіканського електорату на демократичний, це може бути вирішальним у двох - трьох - чотирьох штатах. Тому я знаю, що ця кампанія Клінтон вже обговорює ці питання».

Кандидатам треба знати, де живуть українці, то можливо про НАТО говорити, чи про допомогу Україні і шукати якийсь вплив

Серед штатів, де голоси американців українського походження можуть впливати на результати виборів називають Огайо, Пенсильванію, Вісконсин, Іллінойс і деякі інші, де політична ситуація неоднозначна.

Тобто ті штати не є ні так званими «червоними» – колір Республіканської партії, ні однозначно «синіми» – колір демократів.

Андрій Добрянський називає ті штати фіолетовими: «І кандидатам треба знати, де живуть українці, то можливо про НАТО говорити, чи про допомогу Україні і шукати якийсь вплив».

Українська громада США не може похвалитися вагою єврейського політичного лобі. Єврейська діаспора в Америці, що нараховує близько 5 мільйонів, відіграє важливу роль у тому, що Ізраїль є найбільшим отримувачем американської допомоги, і країна має повну підтримку США, коли йдеться про питання оборони і безпеки.

Українці, через певні покоління, перетворюються на типових американських виборців, преференції яких можна легше прогнозувати на підставі освіти і дислокації

Проте українці можуть похвалитися більшою активністю та впливом, ніж деякі інші чисельніші етнічні групи американців.

Недолік в тому, що активність американських українців не завжди політична, каже Микола Кочерга: «Прикро вам сказати, що вплив української діаспори обмежується тим, що дуже мало українців реєструються на вибори, а ще менше голосують. А в американській політиці, якщо ви не голосуєте, то на вас політики не дивляться як на силу».

Однією з проблем української громади у США є розпорошеність. У такій величезній країні бути згуртованою політичною силою непросто. Але, як це буває часто, людей згуртовує біда.

Революція гідності і агресія Росії активізували багатьох – навіть тих американців, у кого від українськості залишилися лише отримані у спадок дивні прізвища і пристрасть до борщу з варениками.

«…Українці через певні покоління перетворюються на типових американських виборців, преференції яких можна легше прогнозувати на підставі освіти і дислокації. Вони стають більш американізовані. Але я також відчуваю, що коли постав Майдан, коли американські ЗМІ описували війну, то це привабило увагу і тих американізованих українців. Тому певні сигнали головних кандидатів на ці питання будуть впливати на вибір значної частини того понад мільйонного етносу», – вважає Адріан Каратницький.

Дивіться також: Берні Сандерс підтримав Гілларі Клінтон

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG