Спеціальні потреби

Актуально

Адміністрація Байдена: позитиви і виклики для Європи й України

Джо Байден під час візиту у якості віце-президента до Києва 22 листопада 2009 р.

Західні коментатори сходяться на думці, що наголоси у закордонній політиці США під керівництвом президентської адміністрації Джо Байдена зазнають помітних змін.

У Європі пам’ятають, як президент Дональд Трамп називав Європейський Союз ворогом США, коли вів мову про торгівлю, а також казав, що НАТО - це застаріла організація, хоча потім казав, що змінив думку.

«Я не думаю, що ви почуєте, щоб Байден, або хтось в його адміністрації називав ЄС ворогом... Звичайно вони економічні конкуренти, але це не те саме, що казати, що вони вороги», - підкреслив у розмові з “Голосом Америки” колишній командувач силами США у Європі Бен Годжес.

Реалії складаються дуже, дуже позитивно для України, але, я б сказав, не дуже добре для президента Зеленського.
Джеймс Шерр

Президент Європейської ради Шарль Мішель, з нагоди обрання Байдена закликав уникати «ейфорії», визнавши, що бачення й інтереси Вашингтона та Брюсселя не завжди співпадатимуть.

В ЄС також є різні уявлення про бажаний глобальний розклад сил, що виявляються у наголошуванні французького президента Еммануеля Макрона на «стратегічній автономії Європи», а також у більш стриманих голосах з Німеччини, де повторюють ролі США як гаранта системи європейської безпеки.

«Завдання не лише адміністрації Байдена, а можливо і наступної полягатиме у відновленні довіри до США. Щоб пересічні люди, почали, якщо не любити, а США не обов’язково усі в світі люблять, але, щоб Америку знову почали поважати. Люди втомилися від нестабільності. Від України до Лісабона є прагнення стабільного партнерства» - каже викладач Королівського коледжу у Лондоні Александер Кларксон.

Застереження для президента Зеленського

«Реалії складаються дуже, дуже позитивно для України, але, я б сказав, не дуже добре для президента Зеленського», - сказав “Голосу Америки” Джеймс Шерр, старший співробітник Естонського інституту закордонної політики в центрі оборонних досліджень у Таллінні.

Він - один з тих, хто передбачає, що одночасно з більш твердим осудом російської агресії щодо України політика Вашингтона стосовно Києва буде також більш вимогливою.

«Є думка, і її лідером є майбутній державний секретар США Блінкен, що Україні треба серйозно братися за проблеми, які перешкоджали українсько-американським відносинам у продовж останніх 30 років. Йдеться про розбудову в Україні справді вільноринкової економіки, а це означає звільнення української політичної та економічної системи від панування фінансово-промислових груп», - вважає Джеймс Шерр.

Якщо внутрішніх змін в Україні не буде, «то не буде й грошей США на фінансову допомогу Україні», наголошує коментатор, нагадуючи, що без американської згоди не буде і рішення Міжнародного валютного фонду про виділення раніше узгоджених кредитів для Києва.

Це, на мою думку, повинен бути план з чітким переліком реформ і конкретних шляхів їх впровадження, а не очікування створених на Заході пропозицій.
Адріан Каратницький

Зі свого досвіду спілкування з українськими представниками Шерр побоюється, що зараз тих обставин напевне «не усвідомлюють ні особисто президент Зеленський, ні люди довкола нього».

Не просити, а пропонувати

Старший співробітник американського аналітичного центру “Атлантична Рада” Адріан Каратницький підкреслює, що українським представникам у спілкуванні з адміністрацією Байдена важливо буде подати чітке уявлення про наміри і завдання.

«Не просто розповідати, що Україна хоче, а подати чіткий план і це, на мою думку, повинен бути план з чітким переліком реформ і конкретних шляхів їх впровадження, а не очікування створених на Заході пропозицій», - каже Адріан Каратницький.

У галузі оборонної співпраці він зокрема каже, що разом із закликами до збільшення американської збройної допомоги Київ має домагатися нового кола економічних санкцій США проти Росії, як важливого засобу підвищення безпеки України.

«Україні треба доводити, що це відповідає інтересам Заходу, щоб Росія мала менш потужну економіку, бо з меншим ВВП така країна як Росія матиме менші можливості створювати міжнародні проблеми», - вважає Каратницький.

Він як і інші коментатори каже, що проблемою для України зараз є те, що адміністрація президента Володимира Зеленського, як виглядає на Заході, «видихнулася» і втратила енергію, коли йдеться про реформи.

«Тому справжнім завданням для них буде покращити те, як вони керують Україною, щоб показати себе корисними партнерами для, я б сказав, більш прихильного нового керівництва США», - сказав Адріан Каратницький.

Дивіться: Що Європа, Україна хочуть і можуть сподіватися від нової адміністрації США? Відео

Що Європа, Україна хочуть від нової адміністрації США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG