Спеціальні потреби

Актуально

"Слід відновити гнучкість санкційного режиму”: експосадовці США закликали переглянути політику щодо Кремля

Щодо важливих питань, де інтереси США та Росії перебувають у справжньому конфлікті - як-от Україна чи Сирія, Сполучені Штати мають залишатись твердими в принципах

Низка колишніх американських високопосадовців та дипломатів написали відкритого листа, в якому закликали переглянути політику США щодо Росії та зробити її більш гнучкою. Лист опублікували у виданні POLITICO. У ньому йдеться про те, що нинішнє поєднання санкцій та дипломатії не працює, тож з Росією потрібно відновити ширшу співпрацю, а санкційний режим зробити готовим до пом’якшень.

Авторами листа є Роуз Готтемюллер (колишня заступниця Генсека НАТО), Томас Грем (радник президента Буша-молодшого з Росії та Євразії), Фіона Гілл (колишня співробітниця Ради Нацбезпеки США, яка відповідала за Росію та Україну), Роберт Легвольд (політолог Колумбійського університету), Джон Ганстман та Томас Пікерінг (колишні посли США до Росії).

На додачу, лист підписали декілька десятків колишній високопосадовців, дипломатів, сенаторів, конгресменів та аналітиків. Серед них - колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, ексміністр оборони США Вільям Перрі, колишній державний секретар США Джорд Шульц, ексзаступник директора ЦРУ Джон МакЛафлін та інші. Серед підписантів є як демократи, так і республіканці.

Беззмістовно, щоб дві країни, які в силі знищити одна одну і всю цивілізацію за 30 хвилин, мали нестачу дипломатичних відносин.
Відкритий лист посадовців та дипломатів США

Автори і підписанти виклали своє бачення відносин у шістьох пунктах. Нижче коротко переказуємо їхній зміст.

- Слід знайти ефективний шлях відповіді на російське втручання в американські вибори. “Загартовування нашої виборчої інфраструктури, санкції щодо росіян, які використовують викрадену інформацію як зброю, і протидія здатності Росії зламати наші системи - це все необхідні заходи".

- Відновлення нормальних дипломатичних відносин - найвищий пріоритет. “Беззмістовно, щоб дві країни, які здатні знищити одна одну і всю цивілізацію за 30 хвилин, мали нестачу дипломатичних відносин, які повністю функціонують. Внаслідок кризи в Україні, ключові урядові контакти загострились, консульства закрили, працівників посольств різко скоротили. … Відновлення нормальних дипломатичних відносин має бути найвищим пріоритетом для Білого дому з підтримкою в Конгресі”.

- Слід залучати Росію до діалогу. “Слід помалу переходити до наступної фази контролю за зброєю, щоб посилити ядерну стабільність, обережно підлаштовану під світ з декількома ядерними суб'єктами. … Необхідно зробити безпечнішим і стабільнішим військове протистояння вздовж найбільш нестабільних регіонів Європи - від Балтійського до Чорного моря, наполегливо працюючи для збереження існуючих обмежень, як “Угоди про відкрите небо”.

- З важливих питань, потрібно забезпечити тристоронню співпрацю США-Росія-Китай. “Наша нинішня політика посилює готовність Росії приєднатись до найменш конструктивних аспектів політики Китаю щодо США. Просунути голку в протилежний бік буде непросто, але це має бути нашою метою”.

- Україна та Сирія - принципово важливі, але також слід пам’ятати про покращення відносин з Росією. “Щодо важливих питань, де інтереси США та Росії перебувають у справжньому конфлікті - як-от Україна чи Сирія, Сполучені Штати мають залишатись твердими в принципах, які поділяють наші союзники, і які є критично важливими для справедливого результату. Однак більше уваги слід приділити сумарному впливу, який зважені та послідовні кроки можуть мати на загальні відносини. І своєю чергою, можливостям покращення відносин для наступних кроків уперед”.

- Санкції мають бути частиною політики щодо Росії, але їх треба поєднувати з дипломатією. “Ми маємо відновити гнучкість нашого санкційного режиму, і зосередитись на цільових санкціях, які можуть бути швидко пом’якшені взамін на російські кроки, що просунули переговори назустріч прийнятного вирішення невирішених конфліктів”.

Ми маємо працювати з Росією, як є, - повністю використовуючи наші сильні сторони, але відкрившись до дипломатії. Якщо цього не зробити, ціна буде надто високою.
Відкритий лист посадовців та дипломатів США

Посадовці та дипломати також наголосили: вони свідомі того, що стратегія Путіна глибоко вкорінена в націоналістичні традиції, і знаходить відгук як в еліт, так і в громадськості. І що наступний лідер Росії, ймовірно, також буде провадити таку ж політику.

“Припущення, що ми можемо і маємо це змінити, є неправильним. Водночас, було б нерозумно думати, що в нас нема вибору, окрім як дотримуватись своєї нинішньої політики”, - йдеться у колонці.

“Ми маємо працювати з Росією, як є, - повністю використовуючи наші сильні сторони, але відкрившись до дипломатії. Цілеспрямовано, ми зможемо як дати раду викликам з Росії, так і прагнути скерувати відносини на більш конструктивну стежку. Якщо цього не зробити, ціна буде надто високою”.

Дивіться також: Ключові тези слухання кандидата на посаду посла США в Україні Кіта Дейтона

Ключові тези слухання кандидата на посаду посла США в Україні Кіта Дейтона. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

Всі новини дня

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Більше

XS
SM
MD
LG