Спеціальні потреби

У США відзначають 50-річчя першого польоту американця навколо Землі


Аерокосмічне агентство НАСА відзначає 50-ту річницю з дня, коли американський астронавт Джон Ґленн вперше здійснив успішну подорож на земну орбіту. Перша місія тривала лише п'ять годин і її метою було побачити, як людина буде реагувати на космічне середовище. Напередодні відзначення ювілею 90-річний астронавт зазначив, що його досвід роботи на борту космічного корабля та враження від польотів важко описати словами.

Джон Ґленн був першим американським астронавтом, який 20-го лютого 1962-го року облетів земну кулю на борту космічного корабля «Меркурій-6». Але в історію Джон Ґленн увійшов не лише завдяки цьому. Він також став найстаршим астронавтом в історії освоєння космосу. У 1998-му році, у віці 77-ми років Ґленн здійснив політ у складі екіпажу шатлу «Дискавері». Напередодні 50-ої річниці свого першого польоту, астронавт зазначив, що ту місію він пам’ятає так яскраво, ніби вона відбулася вчора:

«Це була дуже яскрава подія, яку було легко запам’ятати. Упродовж 50-ти років не було такого дня, щоб хтось не запитав про той політ, чи про НАСА, тому у моїй пам’яті все залишається дуже яскравим».

Тричі облетівши земну орбіту за майже 5 годин, Джон Ґленн зрівняв рахунки США у дослідженнях космосу із Радянським Союзом. Роком раніше, першою людиною, яка побувала у космосі, став радянський космонавт – Юрій Гагарін. Ґленн каже, що його польоту передувала складна підготовка:

«Якщо говорити про страх, який би перевершував те, що я мав зробити, то його не було. Ми були добре підготовані до цих польотів і я докладав усіх зусиль, щоб бути серед перших».

Сьогодні 90-річний астронавт живе у штаті Огайо. В університеті штату, де розташований його офіс, збережено багато артефактів, пов’язаних із його польотами, як також тисяча коробок з матеріалами про його роботу. Ґленн сподівається, що документи, які він передав місцевому університету, будуть заохочувати молодь вивчати точні науки, технологію і космос. Втім астронавт занепокоєний сьогоденням американської програми дослідження космосу. Минулого року НАСА припинило програму шатлів. Ґленн каже, що вперше за багаторічну історію США, американські астронавти тепер у своїх космічних дослідженнях залежатимуть від інших країн:

«Тепер ми можемо дістатись до міжнародної космічної станції лише на російських космічних кораблях. І ми платимо 67, чи більше, мільйонів доларів, за доставку кожного нашого астронавта до нашої ж станції».

Втім, згадуючи зусилля інших членів своєї команди, Джон Ґленн, не втрачає сподівань, що у дослідженнях космосу в американців попереду ще багато яскравих моментів.

XS
SM
MD
LG