Спеціальні потреби

Помилка сервера

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere

У США відзначають 50-річчя першого польоту американця навколо Землі

  • Голос Америки

Аерокосмічне агентство НАСА відзначає 50-ту річницю з дня, коли американський астронавт Джон Ґленн вперше здійснив успішну подорож на земну орбіту. Перша місія тривала лише п'ять годин і її метою було побачити, як людина буде реагувати на космічне середовище. Напередодні відзначення ювілею 90-річний астронавт зазначив, що його досвід роботи на борту космічного корабля та враження від польотів важко описати словами.

Джон Ґленн був першим американським астронавтом, який 20-го лютого 1962-го року облетів земну кулю на борту космічного корабля «Меркурій-6». Але в історію Джон Ґленн увійшов не лише завдяки цьому. Він також став найстаршим астронавтом в історії освоєння космосу. У 1998-му році, у віці 77-ми років Ґленн здійснив політ у складі екіпажу шатлу «Дискавері». Напередодні 50-ої річниці свого першого польоту, астронавт зазначив, що ту місію він пам’ятає так яскраво, ніби вона відбулася вчора:

«Це була дуже яскрава подія, яку було легко запам’ятати. Упродовж 50-ти років не було такого дня, щоб хтось не запитав про той політ, чи про НАСА, тому у моїй пам’яті все залишається дуже яскравим».

Тричі облетівши земну орбіту за майже 5 годин, Джон Ґленн зрівняв рахунки США у дослідженнях космосу із Радянським Союзом. Роком раніше, першою людиною, яка побувала у космосі, став радянський космонавт – Юрій Гагарін. Ґленн каже, що його польоту передувала складна підготовка:

«Якщо говорити про страх, який би перевершував те, що я мав зробити, то його не було. Ми були добре підготовані до цих польотів і я докладав усіх зусиль, щоб бути серед перших».

Сьогодні 90-річний астронавт живе у штаті Огайо. В університеті штату, де розташований його офіс, збережено багато артефактів, пов’язаних із його польотами, як також тисяча коробок з матеріалами про його роботу. Ґленн сподівається, що документи, які він передав місцевому університету, будуть заохочувати молодь вивчати точні науки, технологію і космос. Втім астронавт занепокоєний сьогоденням американської програми дослідження космосу. Минулого року НАСА припинило програму шатлів. Ґленн каже, що вперше за багаторічну історію США, американські астронавти тепер у своїх космічних дослідженнях залежатимуть від інших країн:

«Тепер ми можемо дістатись до міжнародної космічної станції лише на російських космічних кораблях. І ми платимо 67, чи більше, мільйонів доларів, за доставку кожного нашого астронавта до нашої ж станції».

Втім, згадуючи зусилля інших членів своєї команди, Джон Ґленн, не втрачає сподівань, що у дослідженнях космосу в американців попереду ще багато яскравих моментів.

XS
SM
MD
LG