Спеціальні потреби

Американський посадовець про санкції, воєнний стан і військові бази США в Україні


Асистент заступника держсекретаря США Джордж Кент знає Україну дуже гарно. Донедавна він був заступником посла Сполучених Штатів у Києві. Нині працює у Вашингтоні, у Державному департаменті. Оцінками і прогнозами щодо ескалації у Керченській протоці він поділився із журналістами в Києві.

Українські урядовці закликають ввести нові санкції проти Росії за блокаду Азовського моря. Дехто навіть каже про необхідність заборони російським кораблям входити в європейські та американські порти. Ось як коментує цю ідею Джорж Кент:

“Така можливість вже обговорюється на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Брюсселі. Йдеться про загрози для Альянсу. Деякі ідеї вже обговорюються в Європі і в США. Ймовірна наступниця Ангели Меркель на посаді голови німецької партії ХДС озвучила ідею –кораблям, які заходить в російські порти на азовському узбережжі або в Крим, США і країни Європи можуть, скажімо, заборонити входити в наші порти. Йдеш у Новоросійськ – не зможеш заходити в Гамбург, або інший порт. Гадаю, таку можливість країнам Заходу слід обговорити. Щодо санкцій: ви знаєте, що ми запровадили санкції проти російських компаній та осіб, які брали участь в незаконній окупації Криму. Інший набір наших санкцій проти тих, хто підтримує агресію на Донбасі. Гадаю, ми можемо з’ясувати із нашими партнерами, хто причетний як до військової агресії так і до економічного тиску і можемо додати їх до санкційних списків. Важливо, щоб європейські країни діяли. Ми будемо партнерами, не тільки щоб підтримати Україну, а й у демонстрації того, що ми готові стримувати російську агресію. Захід безумовно буде надавати підтримку Україні. Але щоб стати сильнішою і захистити себе від російського вторгнення багато чого має зробити сама Україна.

Кент не погоджується, що санкції проти РФ не працюють.

“Деякі санкції пригальмували економічне зростання в країні. Деяких росіян санкції позбавили можливості насолоджуватися маєтками в Італії або літніми будиночками в інших європейських країнах. Тобто є ціна санкцій як для російської економіки, так і для окремих громадян РФ. Росія поки що не змінила свою поведінку, але це не означає, що санкції марні. Американський Конгрес і адміністрація зосереджені на допомозі Україні, щоб ваша країна досягла успіху і могла протистояти російській агресії. Маємо політичний компонент і програмний компонент. Останні чотири роки Конгрес схвалював надзвичайно великі обсяги допомоги Україні. Це і допомога українському війську, економічна допомога у реформуванні країни, очищенні енергетичного сектора, реформування системи управління, створення антикорупційних інституцій.

Американський посадовець пояснює, що консультації про надання Україні військової допомоги проходять регулярно.

“Ми постійно обговорюємо із Україною питання схваленого Конгресом надання військової допомоги. Це не те, що нам щось спало на думку і ми самі вирішуємо. Є багатонаціональна спільна комісія. До неї входять не тільки США, а й інші країни, які підтримують Україну. Велика Британія, Польща, Канада, Швеція, Норвегія, Німеччина, Литва. Ми зустрічаємося кожні півроку і обговорюємо з друзями, яку військову допомогу можемо надати і як Україна може нею найкраще скористатися. Ми знаємо потреби вашої країни. Саме тому президент Трамп минулого року ухвалив рішення, яке не схвалював президент Обама. А саме надати України протитанкові комплекси “Джавелін”. Зараз разом з українськими посадовцями ми обговорюємо деталі майбутніх поставок і обов’язково знайдемо рішення про оптимальну допомогу для захисту”.

Втім, повідомлення в російських ЗМІ про плани розміщення в Україні американських військових баз він називає “дезінформацією”. Чи утриматися Україні від проходження військових кораблів через протоку? Це не просте запитання, каже Кент.

"Це справжній виклик. Звичайно, треба розрізняти комерційні суда і військові. Зараз виглядає, що Росія і готова і надалі порушувати міжнародне право і захоплювати українські кораблі. Українським посадовцям треба це враховувати. Всі закликають Росію чинити згідно закону і дозволити вільний прохід протокою. Але перед тим наступною спробою треба мати чітке розуміння, чи Росія буде дотримуватися міжнародних зобов’язань, чи знову вирішить їх порушити, як це сталося 25 листопада.

Українські кораблі, і військові і цивільні, мають повне право, як вказувала посол США в ООН Нікі Хейлі, прямувати з одного українського порту до іншого. Це гарантує і угода України з РФ від 2003-ого року і міжнародне право. Перешкоджаючи руху кораблів, Росія порушила і міждержавні угоди і міжнародні зобов’язання. Це абсолютно зрозуміло. Відразу після інциденту, Росія перекрила рух протокою, оголосивши там військові навчання. Раніше вони пояснювали небажання пропускати кораблі несприятливою погодою. Але це просто відмовки. Ми закликаємо Росію розблокувати рух і дотримуватися своїх зобов’язань".

Українські посадовці пояснювали необхідність введення воєнного стану різким збільшенням російської військової присутності біля кордонів. Кент каже, що не знайомий із даними американської розвідки, але дає зрозуміти, що загроза ескалації існує.

“Війна РФ проти України вже триває понад чотири роки. Природа цього конфлікту - не оголошення війни, як це було в 19-ому столітті. Це конспірація і маскування. З 2014-ого росіяни приховували свою причетність. Вони говорили про “маленьких зелених чоловічків”, “ввічливих людей”. Але вони не були маленькими і не були ввічливими. Це були російські спецпризначенці. І вони захопили Крим. Так само на Донбасі були не трактористи і шахтарі. Це були російські війська. Це було дуже очевидно в Іловайську і Дебальцевому. І коли буряти на танках захоплювали Дебальцеве, це були буряти не з Щастя. Зрозуміло, що Росія воює проти України з 2014-ого року. Декілька днів тому президент Путін визнав це, коли сказав, що війна триватиме поки в Україні не буде іншого президента. Можливо, це він вперше публічно визнав, що Росія воює з Україною. Але така реальність. Україна захищає себе з 2014 року. І спецпредставник США з питань України Курт Волкер від початку говорив: це не заморожений конфлікт, це справжня війна. Я зараз не у Вашингтоні і не можу коментувати, які має дані наша розвідка. Але я гадаю, що все досить ясно – на Донбасі постійно стріляють. Стрілецька зброя, великі калібри".

Американський урядовець сподівається, що воєнний стан не вплине на виборчу кампанію в Україні і вона почнеться вчасно.

"Ключова річ – чи після 30-денного воєнного стану самі українці побачать, чи допомагає він протистояти воєнній агресії. Поки що цей стан запроваджений лише на 30 днів і це дозволяє розпочати виборчу кампанію. Здається, це саме те, чого хочуть громадяни. Так що йдеться не про те, що думають Сполучені Штати, а про те, чого прагнуть українці. Будемо слідкувати за ситуацією по закінченню 30-денного періоду. Але я гадаю, що виборча кампанія розпочнеться як і має, 31 грудня чи 1 січня.

XS
SM
MD
LG