Спеціальні потреби

Актуально

Віце-президентка США скликала надзвичайне засідання на саміті АРЕС з ракетних запусків КНДР

Віце-президентка США Камала Гарріс виступає на засіданні саміту АРЕС в Боангкоку, 18 листопада 2022 року

Віце-президентка США Камала Гарріс скликала екстрену нараду основних держав регіону у п’ятницю на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АРЕС) в Бангкоку, щоб обговорити останній запуск ракети Північною Кореєю, яка впала за 200 кілометрів від узбережжя Японії.

«Ці дії Північної Кореї - зухвале порушення кількох резолюцій ООН з питань безпеки. Це дестабілізує регіон та безпідставно підвищує напругу», — сказала Гарріс у коротких коментарях для преси перед зустріччю з лідерами Японії, Південної Кореї, Австралії, Нової Зеландії та Канади.

Північна Корея провела серію ракетних запусків у ці тижні. У Пхеньяні заявили, що це «відповідна військова операція», спрямована на проведення симуляції ударів по Південній Кореї та Сполучених Штатах у відповідь на широкомасштабні авіаційні навчання союзників.

Провокація Північної Кореї відбувається на тлі збільшення геополітичної напруги через війну в Україні, яка загострила проблеми з каналами постачання та зростанням інфляції у світі.

Гарріс очолює делегацію США на зустрічах членів АРЕС, групи з 21 економіки Азійсько-Тихоокеанського регіону, мандат якої полягає у сприянні регіональному економічному співробітництву та інтеграції.

«Наше повідомлення чітке - Сполучені Штати рішуче економічно підтримують Індо-Тихоокеанський регіон, не роки а десятиліття та покоління», — сказала вона під час виступу на саміті ділових кіл АРЕС.

Гарріс стверджувала, що «немає кращого економічного партнера для Індо-Тихоокеанського регіону, ніж Сполучені Штати Америки» і просувала Індійсько-Тихоокеанське економічне партнерство, започатковане Вашингтоном у травні.

Індо-Тихоокеанське економічне партнерство

Цей механізм — механізм сприяння торгівлі, встановлення стандартів і нарощування потенціалу, створений на противагу економічному впливові Китаю в регіоні. Адміністрація Байдена намагається відновити торгові відносини між країнами регіону після того, як у 2017 році адміністрація колишнього президента Дональда Трампа вийшла з Транстихоокеанського партнерства. Попередня адміністрація США, адміністрація президента Барака Обами, започаткувала цей регіональний торговий пакт у 2015 році.

Тринадцять країн регіону підписали Індійсько-тихоокеанську економічну програму, або IPEF, яка включає такі положення, як справедлива та стійка торгівля; стійкість каналів постачання; чиста енергія, декарбонізація та інфраструктура; податки та боротьба з корупцією.

Хоча є сигнали, що регіон хоче, щоб США збільшили економічну участь, щоб збалансувати Китай, вони тепло сприйняли IPEF, який не містить положень про доступ до ринку чи зниження тарифів.

Тим часом Пекін може похвалитися Регіональним всеохоплюючим економічним партнерством, угодою про вільну торгівлю, яку він просував і яку підписали Австралія, Бруней, Камбоджа, Індонезія, Японія, Південна Корея, Лаос, Малайзія, М’янма, Нова Зеландія, Філіппіни, Сінгапур , Таїланд і В'єтнам. Він також прискорює переговори щодо зони вільної торгівлі між АСЕАН і Китаєм «Версія 3.0» з країнами Південно-Східної Азії.

Для американських політиків — великий виклик відповідь на цей геоекономічний маневр Китаю, сказав Тітінан Понсудхірак, директор Інституту науки та міжнародної безпеки Бангкокського університету Чулалонгкорн.

Проте Сполучені Штати все ще головний інвестор у регіоні, сказав Понсудхірак Голосу Америки.

"Обсяг інвестицій США величезний, дуже близький до Китаю. Вони чергуються", - сказав він.

Партнерство щодо глобальної інфраструктури та інвестицій

Гарріс наголосила на Партнерстві щодо глобальної інфраструктури та інвестицій, яка є кроком Заходу на противагу китайській ініціативі «Один пояс, один шлях».

«У G7 ми плануємо зібрати 600 мільярдів доларів на інвестиції в інфраструктуру в країнах, що розвиваються. Ця ініціатива достримуватиметься високих стандартів, буде прозорою та сприятливою для клімату», — сказав Гарріс.

У завуальованій критиці Пекіна вона додала, що партнерство «не залишає країни з нездоланним боргом».

Гарріс відзначив Партнерство справедливого енергетичного переходу, розроблене з Індонезією під час її головування у Великій двадцятці, яке має на меті мобілізувати 20 мільярдів доларів протягом наступних трьох-п’яти років, щоб допомогти країні здійснити енергетичний перехід і реалізувати кліматичний план.

«Ці зусилля показують, що Вашингтон усвідомлює, що йому є як конкурувати з Китаєм», — сказала Сюзанна Паттон, директор Програми Південно-Східної Азії в Інституті Лоуі.

Однак, поки реальні проекти не будуть реалізовані, скепсис щодо зусиль США залишатиметься», — сказала вона Голосу Америки.

Як і багато інших країн у регіоні, які сподіваються на фінансування Китаєм своєї інфраструктури, Індонезія у 2023 році збирається запустити проект високошвидкісної залізниці Джакарти та Бандунга, який фінансується Пекіном на 8 мільярдів доларів.

Відсутність Байдена

Саміт АРЕС завершує серію міжнародних зустрічей у Південно-Східній Азії цього тижня після саміту G20 на Балі, Індонезія, та зустрічі АSEAN у Пномпені, Камбоджа. Гарріс представляє президента Джо Байдена, який відвідав зустрічі G20 і АSEAN, але повернувся до Вашингтона в середу, щоб прийняти майбутнє весілля своєї онуки в Білому домі.

Відсутність Байдена посилить занепокоєння регіону щодо прихильності США, сказала Голосу Америки Андрейка Наталегава, науковий співробітник Програми Південно-Східної Азії в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень США.

Однак Наталегава зазначив, що США наступного року головуватимуть в АТЕС.

"Це потужний сигнал, що Вашингтон продовжує займатися економічною інтеграцією в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказав він.

Після зустрічі з Байденом на полях саміту G20 на Балі в понеділок президент Китаю Сі Цзіньпін із Бангкока застеріг від напруженості часів холодної війни, заявивши, що Азійсько-Тихоокеанський регіон не має бути полем суперництва великих держав.

Завершуючи свій день у Бангкоку, Гарріс і другий джентльмен Даг Емхофф зустрінуться з королем Маха Ваджиралонгкорном Пхра Ваджіраклаочаоюхуа та королевою Сутідою Баджрасудхабімалалакшаною.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG