Спеціальні потреби

Актуально

Віце-президентка США скликала надзвичайне засідання на саміті АРЕС з ракетних запусків КНДР

Віце-президентка США Камала Гарріс виступає на засіданні саміту АРЕС в Боангкоку, 18 листопада 2022 року

Віце-президентка США Камала Гарріс скликала екстрену нараду основних держав регіону у п’ятницю на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АРЕС) в Бангкоку, щоб обговорити останній запуск ракети Північною Кореєю, яка впала за 200 кілометрів від узбережжя Японії.

«Ці дії Північної Кореї - зухвале порушення кількох резолюцій ООН з питань безпеки. Це дестабілізує регіон та безпідставно підвищує напругу», — сказала Гарріс у коротких коментарях для преси перед зустріччю з лідерами Японії, Південної Кореї, Австралії, Нової Зеландії та Канади.

Північна Корея провела серію ракетних запусків у ці тижні. У Пхеньяні заявили, що це «відповідна військова операція», спрямована на проведення симуляції ударів по Південній Кореї та Сполучених Штатах у відповідь на широкомасштабні авіаційні навчання союзників.

Провокація Північної Кореї відбувається на тлі збільшення геополітичної напруги через війну в Україні, яка загострила проблеми з каналами постачання та зростанням інфляції у світі.

Гарріс очолює делегацію США на зустрічах членів АРЕС, групи з 21 економіки Азійсько-Тихоокеанського регіону, мандат якої полягає у сприянні регіональному економічному співробітництву та інтеграції.

«Наше повідомлення чітке - Сполучені Штати рішуче економічно підтримують Індо-Тихоокеанський регіон, не роки а десятиліття та покоління», — сказала вона під час виступу на саміті ділових кіл АРЕС.

Гарріс стверджувала, що «немає кращого економічного партнера для Індо-Тихоокеанського регіону, ніж Сполучені Штати Америки» і просувала Індійсько-Тихоокеанське економічне партнерство, започатковане Вашингтоном у травні.

Індо-Тихоокеанське економічне партнерство

Цей механізм — механізм сприяння торгівлі, встановлення стандартів і нарощування потенціалу, створений на противагу економічному впливові Китаю в регіоні. Адміністрація Байдена намагається відновити торгові відносини між країнами регіону після того, як у 2017 році адміністрація колишнього президента Дональда Трампа вийшла з Транстихоокеанського партнерства. Попередня адміністрація США, адміністрація президента Барака Обами, започаткувала цей регіональний торговий пакт у 2015 році.

Тринадцять країн регіону підписали Індійсько-тихоокеанську економічну програму, або IPEF, яка включає такі положення, як справедлива та стійка торгівля; стійкість каналів постачання; чиста енергія, декарбонізація та інфраструктура; податки та боротьба з корупцією.

Хоча є сигнали, що регіон хоче, щоб США збільшили економічну участь, щоб збалансувати Китай, вони тепло сприйняли IPEF, який не містить положень про доступ до ринку чи зниження тарифів.

Тим часом Пекін може похвалитися Регіональним всеохоплюючим економічним партнерством, угодою про вільну торгівлю, яку він просував і яку підписали Австралія, Бруней, Камбоджа, Індонезія, Японія, Південна Корея, Лаос, Малайзія, М’янма, Нова Зеландія, Філіппіни, Сінгапур , Таїланд і В'єтнам. Він також прискорює переговори щодо зони вільної торгівлі між АСЕАН і Китаєм «Версія 3.0» з країнами Південно-Східної Азії.

Для американських політиків — великий виклик відповідь на цей геоекономічний маневр Китаю, сказав Тітінан Понсудхірак, директор Інституту науки та міжнародної безпеки Бангкокського університету Чулалонгкорн.

Проте Сполучені Штати все ще головний інвестор у регіоні, сказав Понсудхірак Голосу Америки.

"Обсяг інвестицій США величезний, дуже близький до Китаю. Вони чергуються", - сказав він.

Партнерство щодо глобальної інфраструктури та інвестицій

Гарріс наголосила на Партнерстві щодо глобальної інфраструктури та інвестицій, яка є кроком Заходу на противагу китайській ініціативі «Один пояс, один шлях».

«У G7 ми плануємо зібрати 600 мільярдів доларів на інвестиції в інфраструктуру в країнах, що розвиваються. Ця ініціатива достримуватиметься високих стандартів, буде прозорою та сприятливою для клімату», — сказав Гарріс.

У завуальованій критиці Пекіна вона додала, що партнерство «не залишає країни з нездоланним боргом».

Гарріс відзначив Партнерство справедливого енергетичного переходу, розроблене з Індонезією під час її головування у Великій двадцятці, яке має на меті мобілізувати 20 мільярдів доларів протягом наступних трьох-п’яти років, щоб допомогти країні здійснити енергетичний перехід і реалізувати кліматичний план.

«Ці зусилля показують, що Вашингтон усвідомлює, що йому є як конкурувати з Китаєм», — сказала Сюзанна Паттон, директор Програми Південно-Східної Азії в Інституті Лоуі.

Однак, поки реальні проекти не будуть реалізовані, скепсис щодо зусиль США залишатиметься», — сказала вона Голосу Америки.

Як і багато інших країн у регіоні, які сподіваються на фінансування Китаєм своєї інфраструктури, Індонезія у 2023 році збирається запустити проект високошвидкісної залізниці Джакарти та Бандунга, який фінансується Пекіном на 8 мільярдів доларів.

Відсутність Байдена

Саміт АРЕС завершує серію міжнародних зустрічей у Південно-Східній Азії цього тижня після саміту G20 на Балі, Індонезія, та зустрічі АSEAN у Пномпені, Камбоджа. Гарріс представляє президента Джо Байдена, який відвідав зустрічі G20 і АSEAN, але повернувся до Вашингтона в середу, щоб прийняти майбутнє весілля своєї онуки в Білому домі.

Відсутність Байдена посилить занепокоєння регіону щодо прихильності США, сказала Голосу Америки Андрейка Наталегава, науковий співробітник Програми Південно-Східної Азії в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень США.

Однак Наталегава зазначив, що США наступного року головуватимуть в АТЕС.

"Це потужний сигнал, що Вашингтон продовжує займатися економічною інтеграцією в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказав він.

Після зустрічі з Байденом на полях саміту G20 на Балі в понеділок президент Китаю Сі Цзіньпін із Бангкока застеріг від напруженості часів холодної війни, заявивши, що Азійсько-Тихоокеанський регіон не має бути полем суперництва великих держав.

Завершуючи свій день у Бангкоку, Гарріс і другий джентльмен Даг Емхофф зустрінуться з королем Маха Ваджиралонгкорном Пхра Ваджіраклаочаоюхуа та королевою Сутідою Баджрасудхабімалалакшаною.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG