Спеціальні потреби

Актуально

Нова ядерна стратегія США викликає неоднозначні реакції

Минулого тижня адміністрація Барака Обами оприлюднила нову стратегію США щодо ядерної зброї. Американські високопосадовці наголосили на зростаючій загрозі з боку терористів та держав, які проводять ядерні розробки всупереч застереженням світової спільноти. Одні аналітики схвально поставилися до нової стратегії, як до прогресивного кроку, а інші – охарактеризували її як наївну та безвідповідальну.

Міністр оборони Роберт Ґейтс зазначив, що згідно з новою ядерною стратегією Сполучених Штатів, такі країни як Росія і Китай більше не вважаються головною ядерною загрозою:

«Запобігання ядерному тероризму та розповсюдженню ядерної зброї стало головним питанням на порядку денному ядерної політики США. Увага буде сфокусована на намірах Аль-Кайди заволодіти ядерною зброєю, як також на розширенні ядерних програм Ірану та Північної Кореї».

Згідно з новою стратегією, США мають намір зменшити роль ядерної зброї в оборонній політиці країни. Однак державний секретар Гіларі Клінтон каже, що це не послабить можливостей США захищати себе і своїх союзників:

«Упродовж багатьох років, ядерний арсенал США допомагав запобігти поширенню атомної зброї, оскільки США гарантували безпеку партнерам по НАТО та іншим неядерним країнам світу. Нова стратегія США дає нам змогу продовжувати відігравати цю стабілізуючу роль».

Вперше Сполучені Штати зазначили, що не застосовуватимуть атомних боєголовок проти країн, які підтримують Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, навіть, якщо ці країни здійснять біологічну чи хімічну атаку на США. Втім, ані Іран, ані Північна Корея не належать до цієї категорії. Деякі експерти кажуть, що США зробили крок у правильному напрямку.

Однак критики кажуть, що нова стратегія може мати й зворотній ефект. Експерти з питань ядерної безпеки Метью Ванн каже:

«Опоненти у Пхеньяні чи Тегерані, які хочуть розробити ядерну зброю, зараз мають новий аргумент. Вони можуть сказати: «Дивіться, США майже чітко кажуть, що ми їхня головна мішень. Тому нам необхідна ядерна зброя, щоб ми могли стримати будь-який напад на нас».

У новій стратегії, адміністрація США зазначає, що ядерний арсенал, який країна успадкували з часів «холодної війни» - недостатній захист від нападів терористів-смертників чи недружніх режимів, які прагнуть заволодіти ядерною зброєю.

Втім, США все ж таки підтримуватимуть ядерні субмарини, міжконтинентальні балістичні ракети та ядерні авіавинищувачі. Згідно з новою стратегією, США не виготовлятимуть нових ядерних боєголовок та не розвиватимуть нових видів ядерної зброї. На думку критиків, це послабить обороноздатність країни.

Представник Центру політики безпеки Френк Ґафні:

«Я думаю, американці будуть розлючені на будь-кого, хто здійснить хімічну чи біологічну атаку на країну. І вони будуть розлючені на будь-якого президента Сполучених Штатів, який скаже: «Ми не каратимемо того, хто вчинить атаку». Це дуже недбало і безвідповідально».

У понеділок у Вашингтоні зберуться лідери 47-ми країн, щоб обговорити шляхи збільшення безпеки ядерних матеріалів. А в травні, у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку відбудеться міжнародна конференція з метою зміцнення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG