Спеціальні потреби

Кримські бджолярі сховались від "російського миру" у Західній Україні за допомогою США


Кримські пасічники розповіли про характер бджілок у Росії та Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Кримські пасічники розповіли про характер бджілок у Росії та Україні. Відео

Кримський кооператив «Золота бджілка» після анексії Криму вирішив переїхати на Західну Україну. Облаштуватися на новому місці «Золотій бджілці» допоміг проект USAID «АгроІнвест». Нині кооператив працює над здобуттям експортного статусу, що дасть змогу вийти з українськими медами на європейські ринки.

«Бачите, вони спокійні, їх можна навіть погладити. Це наша «карпатка», це така її особливість, бачите? Вони дуже спокійні бджоли».

Сіра карпатська бджола відзначається миролюбною вдачею.

«Карпатка» трудолюбива, зранку встає і пакує. А середньоросійська бджола дуже агресивна».

Пасіка біля села Довгий Войнилів на Івано-Франківщині – то справжній бджолиний рай. Місцина ізольована від цивілізації. На кілометри навколо – ліси та квітучі луки. І жодної бджоли-зайди, лише працьовита чистопородна «карпатка».

Люди якісь незрозумілі, з бородами, наставляли нам автомати у вікна. Це жах був

Зараз кінець травня, і стільники уже заповнені «майовим» медом – раннім, найніжнішим. Як кажуть бджолярі, травневий мед найбільш цілющий, з природними ферментами й вітамінами весняного карпатського різноцвіття.

На пасіку, до своїх вуликів Віктор Романів навідується у вихідні. Він вчителює у Довговойнилівськиій школі, викладає історію. Бджоли – то його хобі.

Утім, віднедавна у місцевих бджолярів з’явилася перспектива перетворити хобі на серйозний бізнес.

Віктор Романів, член кооперативу «Золота бджола», каже:

«Ну і мати вихід на європейські ринки нам так само цікаво. Хіба один бджоляр може вийти на той ринок? Ніколи в світі. А якщо разом об’єднаємо наші зусилля, то це легше буде зробити».

Кримський кооператив він тепер відроджує тут, на Західній Україні. Перевів активи, зібрав навколо себе бджолярів

Мрією продавати українські меди у Європу тутешніх бджолярів «заразив» бізнесмен із Криму. Після окупації півострова Микола Полицький переїхав жити сюди на Західну Україну, зареєстрував у Калуші кооператив «Золота бджілка».

Ця ідея – виходу на європейські ринки – захопила Миколу давно, відколи в Україні почали говорити про вільну торгівлю з ЄС. Тоді в Криму він заснував бджолярський кооператив, підпорядкований цій меті. Співпрацювали з американським АгроІнвестом, отримали грант на модернізацію лінії фасування меду.

Микола Полицький, голова кооперативу «Золота бджілка» розповідає:

«Головна мета була на той період – у рамках нормальної України, а не того, що зараз там є в Криму – це отримати експортний статус».

Обама та віце-президент США розійшлись у поглядах на кризу в Україні - експерти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

Вихід на експортний потенціал планували на 14 – 15 рік. Але зупинилися за півкроку до мети. Плани перекреслила анексія Криму Росією.

«Росії дрібні підприємці не потрібні», – каже пан Микола. – Там інші пріоритети. Там головне це силові відомства, та ще бабусі, щоб кожні чотири роки голосували за потрібних лідерів. От їх підгодовують. А підприємців гноблять. Я перспективи там для себе не бачу».

У рідному Первомайську він залишив усе, що мав – будинок, цехи підприємства. З появою «зелених чоловічків» і БТР-ів на вулицях зібрав родину і виїхав з півострова.

Микола Полицький так розповідає про події в Криму:

«Люди якісь незрозумілі, з бородами, наставляли нам автомати у вікна. Це жах був: я їм кажу, у мене діти маленькі, а вони пхали мені у вікна цей «рускій мір».

Саме зараз у Росії найнебезпечніше, але ховатись не можна - Ілля Яшин у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Кримський кооператив він тепер відроджує тут, на Західній Україні. Перевів активи, зібрав навколо себе бджолярів, зацікавлених експортом до Європи. Вони вже отримали від АгроІнвесту обладнання для фасування меду, з’їздили на навчання до Польщі. Щоб відповідати стандартам ЄС, ще треба багато зробити. Потрібен великий гомогенізатор, лабораторія. Але Микола вірить, що все у них вийде. І майбутнє своє однозначно пов’язує з Україною:

«Для мене як двічі по два зрозуміло, що в Росії взагалі нема ніякої перспективи. Тому я не хочу там залишатися, час марнувати. Так, поки що там трохи краще, поки дотаційні гроші для Криму не закінчилися. Тут трохи гірше економічно. Але тут вільно дихається. І перспектив більше. І надій більше, а це найголовніше».

Дивіться також: Корупціонери ФІФА проти ФБР та податкової США. Хто кого? - думки експертів

Корупціонери ФІФА проти ФБР та податкової США. Хто кого? - думки експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

XS
SM
MD
LG