Спеціальні потреби

Актуально

Побічні ефекти, алергія, довіра до вакцини з Китаю: лікарі відповідають на найпоширеніші запитання про щеплення від COVID-19

Щоб отримати вакцину від COVID-19, у США люди стоять в чергах, а у Флориді навіть виникло таке явище, як “викцинний туризм” - донедавна через просту процедуру вакцинації, для щеплення туди приїжджали люди з інших американських штатів.

Водночас згідно з опитуванням Харківського інституту соціальних досліджень, в Україні приблизно половина населення не впевнена, чи готова зробити щеплення. Найбільше пересторог - через можливі побічні ефекти і через якість вакцин. Ми поспілкувались з українськими лікарями в США, які вже вакцинувались. Вони відповіли на найпоширеніші запитання щодо щеплень.

Чи викликає щеплення від COVID-19 побічні ефекти?

Лікарі кажуть, що несуттєва реакція на вакцину можлива: як-от слабкість, біль у м’язах чи підвищення температури.

Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore, доцентка кафедри терапії: “Я отримала дві дози вакцини Pfizer. Відчуваю себе настільки добре, що навіть захвилювалась! Але в деяких моїх колег була незначна реакція: слабкість, в декого були болі в тілі та м’язах, а в одного колеги була температура з ознобом. Але у всіх усе пройшло протягом одного дня.

Люди говорять, що мовляв, в нас тільки є два місяці дослідження вакцини на людях. Ні, їх значно більше - тому що перші випробування почались ще весною минулого року. Поки що ніяких довготривалих побічних ефектів не було. І немає ніяких передумов думати, що вони будуть”.

Вакцина сама собою не буде мати жодних серйозних ефектів на серце. Натомість COVID-19 може.
Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джона Гопкінса

Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джонса Гопкінса: “Я отримав два щеплення вакциною Moderna, і почуваюсь прекрасно. Жодних побічних ефектів поки що не було, крім ледь-ледь відчуття у плечі, що хтось мені дав маленького стусана.

Щодо впливу на серце, то вакцина сама собою не буде мати жодних серйозних побічних ефектів. Натомість COVID-19 може серйозно впливати на серцево-судинну систему”.

Як часто трапляється алергія на вакцину?

З серйозних побічних ефектів, який може виникнути після щеплення - анафілактична реакція, тобто сильна алергія. Але за словами лікарів, вона трапляється вкрай рідко і здебільшого в тих людей, в кого вже були анафілактичні приступи в минулому.

Частота  анафілактичних реакцій на вакцину Pfizer - значно нижча, ніж на антибіотики чи протизапальні засоби.
Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore

Валентина Голобородько: “У Pfizer частота анафілактичних реакцій - це 10-11 випадків на мільйон доз. Це значно нижче, ніж кількість анафілактичних реакцій на антибіотики чи протизапальні засоби. Тому я думаю, що людям з алергією можна вакцинуватись. Людям з історією анафілактичних приступів - мабуть, краще вакцинуватись в лікарні чи поблизу лікарні”.

Юрій Дейчаківський: "Серйозні алергічні проблеми трапляються дуже і дуже рідко. Також ми поки що не бачили смертності, пов'язаної зі щепленнями. Тож я не бачу жодних підстав боятись вакцин".

Чи впливає вакцина на здатність завагітніти?

Твердження про те, що щеплення впливає на здатність завагітніти - міф, кажуть лікарі.

Валентина Голобородько: “Один псевдовчений поширив інформацію, що в коронавірусу є невеликий сегмент білка, який схожий на білок плаценти. Відтак антитіла, які буде виробляти організм, при вагітності будуть атакувати також і плаценту. Підстав для цього немає.

По-перше, схожі білки є в різних частинах організму. І якби у людей була якась реакція, вона б уже проявилась в інших місцях. По-друге, вже є жінки, які завагітніли після отримання вакцини. По-третє, якщо б це було правдою, то жінки, які перехворіли COVID-19, не змогли б завагітніти - тому що хвороба викликає ті самі антитіла. Але дуже багато жінок після COVID-19 вже завагітніли і успішно виношують дітей”.

Вакцину виготовили дуже швидко - наскільки точними є дані досліджень?

Дехто побоюється, що вакцини були зроблені швидко й не пройшли достатніх перевірок - а отже, є небезпечними. Але за словами лікарів, оперативність залежала від зовсім інших факторів.

Валентина Голобородько: “По-перше, технологія вже існувала. По-друге, вакцини від різних типів коронавірусів уже давно досліджуються, і напрацювання вже були. По-третє, уряди постарались прибрати бюрократичні перепони, наскільки це можливо. Всі затвердження й дозволи розглядались у пріоритетному порядку.

Але зазвичай найдовша фаза - це елементарно набрати людей для дослідження. Це може тривати роками. Але через те, що в нас пандемія, і багато людей в зоні ризику, то їм вдалось набрати рекордну кількість учасників дослідження за рекордні терміни. При цьому на випробування безпеки та ефективності це ніяк не вплинуло”.

Чи можна довіряти китайській вакцині Sinovac?

Попри те, що жодних побічних ефектів у китайської вакцини Sinovac не виявлено, лікарі кажуть, що виникає багато питань до випробувань її ефективності.

Валентина Голобородько: "В основному дані про цю вакцину базуються на трьох дослідженнях: в Туреччині, Бразилії та Індонезії. Результати дуже різні: Бразилія показала близько 50% ефективності, Індонезія близько 65%, Туреччина понад 90%. Мені було б спокійніше почути менші відсотки ефективності, але щоб вони були схожими.

Якщо перед людиною постав вибір: жодної вакцини, чи китайська вакцина, я думаю, що варто взяти китайську.
Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore

Але є ще один нюанс: цю вакцину не перевіряли на основній групі ризику - на людях, яким за 65 років. Тому мабуть, для молодих людей вона підходить. За умови, якщо нема доступу до жодної іншої. Якщо перед людиною постав вибір: жодної вакцини, чи китайська вакцина, я думаю, що варто взяти китайську”.

Юрій Дейчаківський: “Вакцини від грипу в середньому мають ефективність близько 50%. Тобто показники китайської вакцини не є настільки поганими - але це все одно значно знижує рівень інфікування населення. Якщо Україна закупить китайську вакцину Sinovac, я б від неї не відмовлявся”.

Після COVID-19 або щеплення в організмі мають виробитись антитіла. Чи можна після цього не хвилюватись про заходи безпеки?

Жодна вакцина не є на 100% ефективною, кажуть лікарі, вона лише доповнює інші заходи безпеки. Якщо ви перехворіли COVID-19, це теж не означає, що у вас є імунітет. Щодо імунітету завдяки вакцині, поки невідомо, як довго він триває, але щонайменше стільки часу, скільки тривають масові дослідження.

В жодному разі не можна розслаблятися. Потрібно носити маски, і правильно носити, а не опускати під ніс, як ми часто бачимо на вулиці.
Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джона Гопкінса

Юрій Дейчаківський: “В жодному разі не можна розслаблятися. Потрібно носити маски, і правильно носити, а не опускати під ніс, як ми часто бачимо на вулиці. Тримати дистанцію і мити руки. Зняти заходи безпеки можна буде тоді, коли більшість населення виробить імунітет, а це має бути приблизно 75%”.

Валентина Голобородько: “Розслаблятись не можна. Ні заради себе, бо можна повторно захворіти, і деякі повторні випадки є навіть складніші, ніж перші. І ні заради інших, бо другий раз ви можете бути безсимптомним або малосимптомним носієм інфекції”.

Дивіться також: Українські лікарі в США розвінчують міфи про вакцини від COVID-19.

Українські лікарі в США розвінчують міфи про вакцини від COVID-19. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG