Спеціальні потреби

Актуально

Побічні ефекти, алергія, довіра до вакцини з Китаю: лікарі відповідають на найпоширеніші запитання про щеплення від COVID-19

Щоб отримати вакцину від COVID-19, у США люди стоять в чергах, а у Флориді навіть виникло таке явище, як “викцинний туризм” - донедавна через просту процедуру вакцинації, для щеплення туди приїжджали люди з інших американських штатів.

Водночас згідно з опитуванням Харківського інституту соціальних досліджень, в Україні приблизно половина населення не впевнена, чи готова зробити щеплення. Найбільше пересторог - через можливі побічні ефекти і через якість вакцин. Ми поспілкувались з українськими лікарями в США, які вже вакцинувались. Вони відповіли на найпоширеніші запитання щодо щеплень.

Чи викликає щеплення від COVID-19 побічні ефекти?

Лікарі кажуть, що несуттєва реакція на вакцину можлива: як-от слабкість, біль у м’язах чи підвищення температури.

Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore, доцентка кафедри терапії: “Я отримала дві дози вакцини Pfizer. Відчуваю себе настільки добре, що навіть захвилювалась! Але в деяких моїх колег була незначна реакція: слабкість, в декого були болі в тілі та м’язах, а в одного колеги була температура з ознобом. Але у всіх усе пройшло протягом одного дня.

Люди говорять, що мовляв, в нас тільки є два місяці дослідження вакцини на людях. Ні, їх значно більше - тому що перші випробування почались ще весною минулого року. Поки що ніяких довготривалих побічних ефектів не було. І немає ніяких передумов думати, що вони будуть”.

Вакцина сама собою не буде мати жодних серйозних ефектів на серце. Натомість COVID-19 може.
Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джона Гопкінса

Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джонса Гопкінса: “Я отримав два щеплення вакциною Moderna, і почуваюсь прекрасно. Жодних побічних ефектів поки що не було, крім ледь-ледь відчуття у плечі, що хтось мені дав маленького стусана.

Щодо впливу на серце, то вакцина сама собою не буде мати жодних серйозних побічних ефектів. Натомість COVID-19 може серйозно впливати на серцево-судинну систему”.

Як часто трапляється алергія на вакцину?

З серйозних побічних ефектів, який може виникнути після щеплення - анафілактична реакція, тобто сильна алергія. Але за словами лікарів, вона трапляється вкрай рідко і здебільшого в тих людей, в кого вже були анафілактичні приступи в минулому.

Частота  анафілактичних реакцій на вакцину Pfizer - значно нижча, ніж на антибіотики чи протизапальні засоби.
Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore

Валентина Голобородько: “У Pfizer частота анафілактичних реакцій - це 10-11 випадків на мільйон доз. Це значно нижче, ніж кількість анафілактичних реакцій на антибіотики чи протизапальні засоби. Тому я думаю, що людям з алергією можна вакцинуватись. Людям з історією анафілактичних приступів - мабуть, краще вакцинуватись в лікарні чи поблизу лікарні”.

Юрій Дейчаківський: "Серйозні алергічні проблеми трапляються дуже і дуже рідко. Також ми поки що не бачили смертності, пов'язаної зі щепленнями. Тож я не бачу жодних підстав боятись вакцин".

Чи впливає вакцина на здатність завагітніти?

Твердження про те, що щеплення впливає на здатність завагітніти - міф, кажуть лікарі.

Валентина Голобородько: “Один псевдовчений поширив інформацію, що в коронавірусу є невеликий сегмент білка, який схожий на білок плаценти. Відтак антитіла, які буде виробляти організм, при вагітності будуть атакувати також і плаценту. Підстав для цього немає.

По-перше, схожі білки є в різних частинах організму. І якби у людей була якась реакція, вона б уже проявилась в інших місцях. По-друге, вже є жінки, які завагітніли після отримання вакцини. По-третє, якщо б це було правдою, то жінки, які перехворіли COVID-19, не змогли б завагітніти - тому що хвороба викликає ті самі антитіла. Але дуже багато жінок після COVID-19 вже завагітніли і успішно виношують дітей”.

Вакцину виготовили дуже швидко - наскільки точними є дані досліджень?

Дехто побоюється, що вакцини були зроблені швидко й не пройшли достатніх перевірок - а отже, є небезпечними. Але за словами лікарів, оперативність залежала від зовсім інших факторів.

Валентина Голобородько: “По-перше, технологія вже існувала. По-друге, вакцини від різних типів коронавірусів уже давно досліджуються, і напрацювання вже були. По-третє, уряди постарались прибрати бюрократичні перепони, наскільки це можливо. Всі затвердження й дозволи розглядались у пріоритетному порядку.

Але зазвичай найдовша фаза - це елементарно набрати людей для дослідження. Це може тривати роками. Але через те, що в нас пандемія, і багато людей в зоні ризику, то їм вдалось набрати рекордну кількість учасників дослідження за рекордні терміни. При цьому на випробування безпеки та ефективності це ніяк не вплинуло”.

Чи можна довіряти китайській вакцині Sinovac?

Попри те, що жодних побічних ефектів у китайської вакцини Sinovac не виявлено, лікарі кажуть, що виникає багато питань до випробувань її ефективності.

Валентина Голобородько: "В основному дані про цю вакцину базуються на трьох дослідженнях: в Туреччині, Бразилії та Індонезії. Результати дуже різні: Бразилія показала близько 50% ефективності, Індонезія близько 65%, Туреччина понад 90%. Мені було б спокійніше почути менші відсотки ефективності, але щоб вони були схожими.

Якщо перед людиною постав вибір: жодної вакцини, чи китайська вакцина, я думаю, що варто взяти китайську.
Валентина Голобородько, лікарка медичного центру Montefiore

Але є ще один нюанс: цю вакцину не перевіряли на основній групі ризику - на людях, яким за 65 років. Тому мабуть, для молодих людей вона підходить. За умови, якщо нема доступу до жодної іншої. Якщо перед людиною постав вибір: жодної вакцини, чи китайська вакцина, я думаю, що варто взяти китайську”.

Юрій Дейчаківський: “Вакцини від грипу в середньому мають ефективність близько 50%. Тобто показники китайської вакцини не є настільки поганими - але це все одно значно знижує рівень інфікування населення. Якщо Україна закупить китайську вакцину Sinovac, я б від неї не відмовлявся”.

Після COVID-19 або щеплення в організмі мають виробитись антитіла. Чи можна після цього не хвилюватись про заходи безпеки?

Жодна вакцина не є на 100% ефективною, кажуть лікарі, вона лише доповнює інші заходи безпеки. Якщо ви перехворіли COVID-19, це теж не означає, що у вас є імунітет. Щодо імунітету завдяки вакцині, поки невідомо, як довго він триває, але щонайменше стільки часу, скільки тривають масові дослідження.

В жодному разі не можна розслаблятися. Потрібно носити маски, і правильно носити, а не опускати під ніс, як ми часто бачимо на вулиці.
Юрій Дейчаківський, кардіолог лікарні університету Джона Гопкінса

Юрій Дейчаківський: “В жодному разі не можна розслаблятися. Потрібно носити маски, і правильно носити, а не опускати під ніс, як ми часто бачимо на вулиці. Тримати дистанцію і мити руки. Зняти заходи безпеки можна буде тоді, коли більшість населення виробить імунітет, а це має бути приблизно 75%”.

Валентина Голобородько: “Розслаблятись не можна. Ні заради себе, бо можна повторно захворіти, і деякі повторні випадки є навіть складніші, ніж перші. І ні заради інших, бо другий раз ви можете бути безсимптомним або малосимптомним носієм інфекції”.

Дивіться також: Українські лікарі в США розвінчують міфи про вакцини від COVID-19.

Українські лікарі в США розвінчують міфи про вакцини від COVID-19. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG