Спеціальні потреби

Актуально

Навіщо потрібно вакцинуватись від COVID-19 тим, хто вже перехворів, і чи безпечні вакцини з Індії та Китаю?

Через понад місяць після початку вакцинації від коронавірусу в Україні, за повідомленнями місцевих ЗМІ, частина медиків продовжує відмовлятись від щеплення. Серед головних застережень – недовіра до індійського виробника, української влади у питанні зберігання препарату, а також страх перед можливими побічними реакціями.

Раніше повідомлялось, що 62% українських медиків не збираються вакцинуватися від COVID-19. Натомість у США третина працівників медичних установ скептично ставляться до вакцини.

Вакцини взагалі можуть давати побічні ефекти у вигляді головного болю, лихоманки. Приблизно таке я й мала після щеплення.

«Голос Америки» поспілкувався з лікарями та експертами в Україні та Америці. Вони вважають страхи перед затвердженими вакцинами безпідставними і нагадують колегам: вакцинація – обов’язок медиків перед їхніми пацієнтами.

Педіатр Євгенія Бухаріна, яка працює у найбільшій в Україні приватній мережі клінік, отримала свою першу дозу вакцини Covishield у середині березня й зараз чекає на другу дозу.

"Я приблизно три місяці тому перехворіла на COVID, і тим не менш я вирішила, що потрібно вже робити, тому що, як я розумію, мінімальний імунітет, що триває якраз три місяці, - каже Бухаріна. - Вакцини взагалі можуть давати побічні ефекти у вигляді головного болю, лихоманки. Приблизно таке я й мала після щеплення. Приблизно 10% мали якісь побічні ефекти, що і це статистично очікувана цифра, на мій погляд усе добре".

Лікарка радить щеплюватись і своїм пацієнтам – вакциною, яка для них доступна: "Наприклад, у мене є пацієнти, які живуть у Китаї, і я їм кажу: так, робіть будь-якою вакциною, яка є у наявності".

Такі ж рекомендації озвучує й сімейна лікарка Наталія Кухар, що живе й працює у штаті Айова, яка отримала щеплення Pfizer у грудні-січні.

"Якби у нас не було Pfizer чи Moderna, але AstraZeneca, Covishield, я би так само вакцинувалась ними, - каже Кухар. - У нас дуже багато вихідців з Індії, лікарів, у яких лишились там сім’я, батьки… і вони сказали: так, безперечно, коли вона буде у клініках, будуть вакцинувати".

Якби у нас не було Pfizer чи Moderna, то AstraZeneca, Covishield, я би так само вакцинувалась ними

Після другого щеплення лікарка теж мала високу температуру, але попри знання про можливі побічні ефекти, на відміну від України, американські лікарі радо імунізуються: "Не знаю жодного лікаря, який відмовився. З усіх моїх колег-лікарів жоден не відмовився, всі лікарі були дуже щасливі отримати цю вакцину, тому що всі розуміють, наскільки це важливо, тому що ми тим самим захищаємо свої сім’ї та пацієнтів".

Прототип AstraZeneca індійського виробництва, як і китайський препарат Sinovac – ефективні й так само безпечні, як і Pfizer та Moderna, переконує старша науковиця дослідницького інституту Юлія Петрова, яка брала участь у розробці однієї з американських вакцин, якою також щепилась сама.

"Коли хтось виходить на ринок, ні ВООЗ, ні FDA у цій країні ніколи не дозволить нічого випустити для широкого вжитку, якщо не пройшло абсолютно певних чітких стадій дослідження. Ніколи нічого, що може становити загрозу, не попаде на ринок".

З усіх моїх колег-лікарів жодного не відмовилось, всі лікарі були дуже щасливі отримати цю вакцину

Також Петрова пояснює, що від вакцини не потрібно завищувати свої очікування, адже навіть вакцина проти БЦЖ має офіційну ефективність від 0% до 85% відсотків, тому що бактерія може еволюціонувати, й антитіла, що виробляються імунітетом, можуть її "не побачити". "Я бачу, що дуже багато людей в Україні: лікарі, вчені, освічені, говорять, що це мало, цього не достатньо, що має бути 95% ефективності, як у Pfizer. Ні, не повинно! Навіть 65% ефективності – дуже гарний процент, це означає, що зі 100 вакцинованих 35 захворіють, 65 будуть захищені повністю. Там 100% захист від важкого перебігу хвороби, оце треба пам’ятати. Краще захворіти легко, три дні носом посьорбати, - і все, на цьому вся хвороба, ніж усі ці страшні випадки".

Європейське агентство з ліків заявляє, що «переваги перевищують ризики» вакцини AstraZeneca. Такий коментар було видано у відповідь на занепокоєння деяких європейськиї країн щодо можливого зв’язку вакцини AstraZeneca із випадками згущення крові.

Єдина вакцина, що викликає недовіру, каже Юлія, - це російський Sputnik V, зокрема, тому, що клінічні випробування там проводили переважно на молодих здорових людях, й бракує даних про ефект для старших чи людей із хронічними хворобами. При цьому Юлія підтверджує, що усіма іншими вакцинами щепитись повинні навіть люди, що перехворіли на коронавірус.

100% захист від важкого перебігу хвороби, оце треба пам’ятати

"Люди, які перехворіли легко або безсимптомно – у них практично немає нейтралізуючих антитіл. У них є якісь анититіла, але ці антитіла не будуть їх захищати при повторній інфекції. Вони навіть можуть захворіти іще важче", - пояснює Петрова.

При цьому, COVID-19 мутує так само, як й чимало інших вірусів: "Кожен з нас, коли є носієм вірусу, є фабрикою із виробництва нових штамів. І якісь із них будуть дуже вдалі, тобто для вірусу, не для нас, вони будуть більш вірулентні, тобто легше передаватись між людьми, більш небезпечні по наслідках. Тобто вакцинуватись треба хоча б для того, щоб не давати вірусу оцю базу. Лише таким чином ми можемо зупинити пандемію".

Люди, які перехворіли легко або безсимптомно... можуть захворіти іще важче

Не антитіла після перенесеної хвороби, а саме щеплення ДНК та РНК вакцинами завдяки їхній складній технології може найкраще захистити від мутованих штамів коронавірусу, пояснює Петрова. Лікарі погоджуються, й нагадують колегам про їхню особливу роль у час пандемії.

"Це, в першу чергу, відповідальність перед своїми пацієнтами і перед суспільством. Якщо ми хочемо перемогти цю пандемію, ми маємо виробити колективний імунітет. Або ти вакцинуєшся і захищаєш себе, або ти хворієш на COVID і граєш з ним в рулетку", - каже Кухар.

Або ти вакцинуєшся і захищаєш себе, або ти хворієш на COVID і граєш з ним в рулетку

А Бухаріна додає: "Ми на передовій, на першій лінії контакту з інфекційними хворобами. Як на мене, подумати про свою родину – це найважливіше. І коли кожен подумає про свою родину, можливо, ми взагалі змінимо свій світогляд і погляд на вакцинацію".

Дивіться також: Як американці вивчають українську за допомогою Duolingo, та як створили цей курс? Відео

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG