Спеціальні потреби

Актуально

Навіщо потрібно вакцинуватись від COVID-19 тим, хто вже перехворів, і чи безпечні вакцини з Індії та Китаю?

Через понад місяць після початку вакцинації від коронавірусу в Україні, за повідомленнями місцевих ЗМІ, частина медиків продовжує відмовлятись від щеплення. Серед головних застережень – недовіра до індійського виробника, української влади у питанні зберігання препарату, а також страх перед можливими побічними реакціями.

Раніше повідомлялось, що 62% українських медиків не збираються вакцинуватися від COVID-19. Натомість у США третина працівників медичних установ скептично ставляться до вакцини.

Вакцини взагалі можуть давати побічні ефекти у вигляді головного болю, лихоманки. Приблизно таке я й мала після щеплення.

«Голос Америки» поспілкувався з лікарями та експертами в Україні та Америці. Вони вважають страхи перед затвердженими вакцинами безпідставними і нагадують колегам: вакцинація – обов’язок медиків перед їхніми пацієнтами.

Педіатр Євгенія Бухаріна, яка працює у найбільшій в Україні приватній мережі клінік, отримала свою першу дозу вакцини Covishield у середині березня й зараз чекає на другу дозу.

"Я приблизно три місяці тому перехворіла на COVID, і тим не менш я вирішила, що потрібно вже робити, тому що, як я розумію, мінімальний імунітет, що триває якраз три місяці, - каже Бухаріна. - Вакцини взагалі можуть давати побічні ефекти у вигляді головного болю, лихоманки. Приблизно таке я й мала після щеплення. Приблизно 10% мали якісь побічні ефекти, що і це статистично очікувана цифра, на мій погляд усе добре".

Лікарка радить щеплюватись і своїм пацієнтам – вакциною, яка для них доступна: "Наприклад, у мене є пацієнти, які живуть у Китаї, і я їм кажу: так, робіть будь-якою вакциною, яка є у наявності".

Такі ж рекомендації озвучує й сімейна лікарка Наталія Кухар, що живе й працює у штаті Айова, яка отримала щеплення Pfizer у грудні-січні.

"Якби у нас не було Pfizer чи Moderna, але AstraZeneca, Covishield, я би так само вакцинувалась ними, - каже Кухар. - У нас дуже багато вихідців з Індії, лікарів, у яких лишились там сім’я, батьки… і вони сказали: так, безперечно, коли вона буде у клініках, будуть вакцинувати".

Якби у нас не було Pfizer чи Moderna, то AstraZeneca, Covishield, я би так само вакцинувалась ними

Після другого щеплення лікарка теж мала високу температуру, але попри знання про можливі побічні ефекти, на відміну від України, американські лікарі радо імунізуються: "Не знаю жодного лікаря, який відмовився. З усіх моїх колег-лікарів жоден не відмовився, всі лікарі були дуже щасливі отримати цю вакцину, тому що всі розуміють, наскільки це важливо, тому що ми тим самим захищаємо свої сім’ї та пацієнтів".

Прототип AstraZeneca індійського виробництва, як і китайський препарат Sinovac – ефективні й так само безпечні, як і Pfizer та Moderna, переконує старша науковиця дослідницького інституту Юлія Петрова, яка брала участь у розробці однієї з американських вакцин, якою також щепилась сама.

"Коли хтось виходить на ринок, ні ВООЗ, ні FDA у цій країні ніколи не дозволить нічого випустити для широкого вжитку, якщо не пройшло абсолютно певних чітких стадій дослідження. Ніколи нічого, що може становити загрозу, не попаде на ринок".

З усіх моїх колег-лікарів жодного не відмовилось, всі лікарі були дуже щасливі отримати цю вакцину

Також Петрова пояснює, що від вакцини не потрібно завищувати свої очікування, адже навіть вакцина проти БЦЖ має офіційну ефективність від 0% до 85% відсотків, тому що бактерія може еволюціонувати, й антитіла, що виробляються імунітетом, можуть її "не побачити". "Я бачу, що дуже багато людей в Україні: лікарі, вчені, освічені, говорять, що це мало, цього не достатньо, що має бути 95% ефективності, як у Pfizer. Ні, не повинно! Навіть 65% ефективності – дуже гарний процент, це означає, що зі 100 вакцинованих 35 захворіють, 65 будуть захищені повністю. Там 100% захист від важкого перебігу хвороби, оце треба пам’ятати. Краще захворіти легко, три дні носом посьорбати, - і все, на цьому вся хвороба, ніж усі ці страшні випадки".

Європейське агентство з ліків заявляє, що «переваги перевищують ризики» вакцини AstraZeneca. Такий коментар було видано у відповідь на занепокоєння деяких європейськиї країн щодо можливого зв’язку вакцини AstraZeneca із випадками згущення крові.

Єдина вакцина, що викликає недовіру, каже Юлія, - це російський Sputnik V, зокрема, тому, що клінічні випробування там проводили переважно на молодих здорових людях, й бракує даних про ефект для старших чи людей із хронічними хворобами. При цьому Юлія підтверджує, що усіма іншими вакцинами щепитись повинні навіть люди, що перехворіли на коронавірус.

100% захист від важкого перебігу хвороби, оце треба пам’ятати

"Люди, які перехворіли легко або безсимптомно – у них практично немає нейтралізуючих антитіл. У них є якісь анититіла, але ці антитіла не будуть їх захищати при повторній інфекції. Вони навіть можуть захворіти іще важче", - пояснює Петрова.

При цьому, COVID-19 мутує так само, як й чимало інших вірусів: "Кожен з нас, коли є носієм вірусу, є фабрикою із виробництва нових штамів. І якісь із них будуть дуже вдалі, тобто для вірусу, не для нас, вони будуть більш вірулентні, тобто легше передаватись між людьми, більш небезпечні по наслідках. Тобто вакцинуватись треба хоча б для того, щоб не давати вірусу оцю базу. Лише таким чином ми можемо зупинити пандемію".

Люди, які перехворіли легко або безсимптомно... можуть захворіти іще важче

Не антитіла після перенесеної хвороби, а саме щеплення ДНК та РНК вакцинами завдяки їхній складній технології може найкраще захистити від мутованих штамів коронавірусу, пояснює Петрова. Лікарі погоджуються, й нагадують колегам про їхню особливу роль у час пандемії.

"Це, в першу чергу, відповідальність перед своїми пацієнтами і перед суспільством. Якщо ми хочемо перемогти цю пандемію, ми маємо виробити колективний імунітет. Або ти вакцинуєшся і захищаєш себе, або ти хворієш на COVID і граєш з ним в рулетку", - каже Кухар.

Або ти вакцинуєшся і захищаєш себе, або ти хворієш на COVID і граєш з ним в рулетку

А Бухаріна додає: "Ми на передовій, на першій лінії контакту з інфекційними хворобами. Як на мене, подумати про свою родину – це найважливіше. І коли кожен подумає про свою родину, можливо, ми взагалі змінимо свій світогляд і погляд на вакцинацію".

Дивіться також: Як американці вивчають українську за допомогою Duolingo, та як створили цей курс? Відео

Всі новини дня

Блінкен: мета війни Путіна - руйнування української ідентичності, але цього зробити не вдасться

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту в Український Інститут Америки 19 травня 2022 року. Фото зроблене 19 травня 2022 року. AP/Андреа Рено

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що метою війни Путіна є руйнування української ідентичності, але цього йому зробити не вдасться. Про це держсекретар написав у пості в Twitter після відвідування Українського Інституту Америки у Нью-Йорку.

«Частково війна Путіна – це спроба знищити українську ідентичність. Я відвідав Український Інститут Америки, організацію, що зберігає та пропагує яскраву та живу культуру України, щоб підкреслити, що війні Путіна не вдасться знищити те, що робить цю країну та її людей настільки унікальними», - заявляє Ентоні Блінкен.

Війні Путіна не вдасться знищити те, що робить цю країну та її людей настільки унікальними
Ентоні Блінкен

За словами держсекретаря США, під час короткого візиту в Український Інститут Америки в нього була можливість «почути надзвичайну музику, а також побачити надзвичайне мистецтво», зокрема і колекцію писанок. «Ці писанки – це надія на майбутнє та відродження України, яка виходить із агресії, яку наразі вчиняє проти неї Росія. Українська ідентичність потужно проявляється через культуру і життєдайність цієї культури. Сила цієї ідентичності дає зрозуміти, що війна президента Путіна не матиме успіху. І ми з нетерпінням чекаємо дня, коли ці писанки привезуть в Україну як ще один символ її відродження», - заявив Ентоні Блінкен під час візиту до музею.

Нагадаємо, що держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Японії Хаяші Йошімаса під час зустрічі в Токіо привітали співпрацю своїх країн як наріжний камінь миру, безпеки та процвітання в Індо-Тихоокеанському регіоні. «Вони знову підтвердили свою рішучу підтримку суверенітету та незалежності України та пообіцяли притягнути Кремль до відповідальності за його агресивну війну в Україні», - йдеться в повідомленні Держдепартаменту.

Дивіться також: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Росія «використовує голод» для отримання влади – голова Єврокомісії

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час інтерв'ю Reuters на альпійському курорті Давос, Швейцарія, 24 травня 2022 року. REUTERS/Arnd Wiegmann

Росія шантажує світ харчами, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 24 травня.

На її думку, Росія використовує постачання харчових продуктів як зброю. Ціни на зерно, кулінарну олію та інші продукти різко зросли на тлі російського вторгнення до України, яка є одним із найбільших світових експортерів пшениці.

«В окупованій Росією частині України армія Кремля конфіскує запаси зерна та техніку…, а російські військові кораблі в Чорному морі блокують українські судна, навантажені пшеницею та соняшниковим насінням», – сказала фон дер Ляєн під час виступу на конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі.

Вона додала, що Росія накопичує власне продовольство, використовуючи затримку його експорту «як різновид шантажу», аби спровокувати зростання глобальних цін або «обміняти пшеницю на політичну підтримку».

«Це означає використання голоду та зерна для отримання влади», – пісумувала вона.

Президентка Єврокомісії зазначила, що ці події можуть викликати в когось спогади про «темне минуле – часи радянських конфіскацій врожаю та нищівного голоду 1930-х років», маючи на увазі Голодомор, який вбив мільйони українців.

За словами фон дер Ляєн, шлях боротьби з кроками Росії, спрямованими на порушення ланцюгів постачання продовольства, лежить через глобальну співпрацю.

Росія, своєю чергою, звинувачує Захід у зростанні цін на продовольство та дефіциті, пов’язуючи їх із запровадженням антиросійських санкцій за вторгнення до України.

Уряд Німеччини звинуватив Росію в блокуванні можливої доставки близько 20 мільйонів тонн зерна з України, тоді як президент Польщі Анджей Дуда заявив, що дефіцит продовольства може спровокувати хвилю мігрантів з Північної Африки до Європи.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що станом на 21 травня Росія заблокувала в українських портах 22 мільйони тонн продовольства, поступово краде його, вивозить і намагається продати.

Тим часом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світ бути пильним і не купувати крадене росіянами зерно.

«Російські злодії крадуть українське зерно, вантажать його на кораблі, проходять через Босфор і намагаються продати його за кордон. Я закликаю всі держави бути пильними і відмовлятися від будь-яких подібних пропозицій. Не купуйте вкрадене. Не ставайте співучасниками російських злочинів. Крадіжка ніколи нікому не приносила удачі», - написав він у Твіттері.

Дивіться також: нтоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

США та Індія надалі «консультуватимуться про негативні наслідки» війни Росії в Україні

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді (ліворуч) та президент США Джо Байден на зустрічі в Токіо. 24 травня 2022 р.

Президент США Джо Байден на зустрічі з керівниками Австралії, Індії та Японії назвав війну Росії проти України «темною годиною нашої спільної історії».

Це глобальна проблема.
Джо Байден

«Це більш ніж просто європейська проблема. Це глобальна проблема», - сказав американський керівник на чотиристоронньому саміті в Токіо.

З огляду на російську війну окрему увагу зараз звертають на Індію, керівник якої, прем’єр-міністр Нарендра Моді, виявився одним зі світових лідерів, що уникають прямого осуду Москви за вторгнення в Україну.

Уряди Австралії та Японії від самого початку долучилися до США, європейських та інших країн з осудом російської війни і приєдналися до західних санкцій щодо Москви.

Австралія також надає військову допомогу Україні, а Японія зосередилася на фінансовій та гуманітарній підтримці.

Але Індія не обмежила співпрацю з Москвою, успадкувавши зв’язки налагоджені ще в часи існування СРСР.

«Жорстока й неспровокована російська війна проти України спричинила гуманітарну катастрофу, невинних цивільних вбивають на вулицях і мільйони біженців полишили домівки в середині країни, а також виїхали», - наголосив Джо Байден в присутності індійського керівника.

Після двосторонніх переговорів з Моді Байден повідомив, що вони обговорювали вторгнення Росії в Україну і «наслідки для світового порядку».

Американський президент сказав, що США й Індія будуть далі консультуватися стосовно того, «як подолати ті негативні наслідки».

Але Нарендра Моді, як зауважує зокрема інформагентство Associated Press, коментуючи теми переговорів, не згадав про російську війну в Україні, а натомість зосередився на торговельних та інвестиційних програмах зі США.

Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні.
Фуміо Кісіда

«Очевидно, що адміністрація Байдена не хоче проблем з Індією, і більшість тих важких розмов відбуватимуться приватно», - прокоментував ситуацію для Associated Press американський аналітик Майкл Ґрін, віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Японський прем’єр-міністр Фуміо Кісіда, торкнувшись теми російської агресії в Україні, сказав: «Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні».

Австралійський прем’єр-міністр Ентоні Албанезе, який щойно сформував новий уряд, заявив, що його країна продовжуватиме курс співпраці зі США та іншими союзниками.

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Марш вишиванок минулими вихідними пройшов у Каліфорнії. Українська громада у передмісті Лос-Анджелеса організувала не лише демонстрацію традиційного одягу своєї Батьківщини, а й також танцювальний флешмоб. Як це виглядало – в сюжеті Христини Шевченко.

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Феномен популярності Зеленського у США: американці друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери та навіть ліплять глиняні бюсти президента України. Чому це відбувається – дивіть в сюжеті Юрія Мамона.

Більше

Відео - найголовніше

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
XS
SM
MD
LG