Спеціальні потреби

Актуально

Пенсіонерка з Аляски вчить благодійності мешканців Івано-Франківщини

Чи може одна людина змінити на краще життя цілого міста? У райцентрі Долина на Івано-Франківщині саме так і сталося, коли сюди приїхала працювати волонтер Корпусу миру США – пенсіонерка з Аляски Роберта Еліжер. З її приїздом у міському краєзнавчому музеї «Бойківщина» виник осередок волонтерського руху, що об’єднав долинських урядовців, бізнесменів, школярів. Тепер краєзнавчий музей – найпопулярніший заклад міста, а двері тут не зачиняються від відвідувачів.

У старовинній бойківській хаті Віта Кіндра почувається як у себе вдома: знає, що таке бамбетлі, і як прясти куделі, і які магічні знаки її предки вирізьблювали на сволоку хат. Тут, у краєзнавчому музеї бойків, школярка проводить екскурсії на волонтерських засадах.

У музеї в райцентрі Долина, що колись стояв тихий та порожній, тепер завжди людно і чути молоді голоси. Зараз тут готують чергову подію: аукціон. На виручені гроші планують спорядити експедицію школярів у віддалені села – на пошуки старожитностей для поповнення експозиції.

Ідею з аукціоном підказала Роберта Еліжер з Корпусу миру США. Лоти, спеціально для цього виписані з Америки, також її робота. Відколи півтора року тому тут з’явилась волонтер Корпусу миру, в краєзнавчий музей «Бойківщина» неначе вдихнули нове життя, – каже його директор Тетяна Сенів:

«Вона навчила нас, як зробити так, щоб музей був повний людей. Їх багато – старших, молодших, середніх, мер, влада, діти – вони всі тут».

«Музеєманія» почалася зі створення в Долині клубу друзів музею. До елітного клубу увійшли місцеві депутати, підприємці, журналісти. Одна із його членів Тетяна Матвєєва зазначає:

«Почали люди сходитися зі спільними інтересами, ті, які хотіли щось зробити добре для громади. І практично більшість нам не вірить, що ми оце робимо задурно».

Мода на волонтерство від дорослих та впливових «друзів музею» перекинулась на дітей із долинських шкіл. Схоже, їм до душі нова роль: екскурсоводів, розпорядників на виставках, фандрайзерів, що залучають кошти на громадські проекти.

Задоволений швидким поширенням нової тенденції серед місцевої молоді і міський голова Долини Володимир Гаразд:

«Волонтери породили волонтерів. Насправді так і є, тому що вони оцей вірус волонтерський прищепили нашим молодим людям. Ви бачите, у них у всіх очі горять, вони хочуть працювати, багато з них працює просто так, безоплатно, але їм цікаво. Вони хочуть це робити, вони пропагують цю ідею іншим людям».

Хоч як дивно, але Роберта, що заварила увесь цей музейний бум, ніколи раніше не мала справи з музеями. Каже – для неї це занадто тихе місце. Вдома на Алясці вона все життя працювала тренером спортивних груп підтримки. Завжди мріяла про Корпус миру. Мрія, каже вона, здійснилася аж тепер – після виходу на пенсію:

«Більшість українців не розуміє, чому ми це робимо. Люди дивуються, коли дізнаються, що в Україні зараз працює понад 300 добровольців з Америки. Мало хто знає, що таке Корпус миру і волонтерство взагалі. І часом дуже важко буває пояснити. З молодими легше, бо вони вже й самі робили волонтерські проекти для школи. А старші геть не розуміють. Вони питають – вам платять? Ні. Тоді навіщо ви це робите?»

Скоро збігають 2 роки, на які Роберта присягнула служити Україні. Але вона хоче продовжити контракт іще на рік. Проект добре пішов, і тут у Долині потрібна її допомога. Аляска і пенсія зачекають.

Корпус миру США – благодійна організація, що була заснована у 1961-му році президентом Кеннеді для зміцнення миру і взаєморозуміння між народами. Корпус миру діє у 90 країнах світу, у тому числі в Україні. Американські волонтери працюють у маленьких містечках та селах, де викладають англійську мову, здійснюють молодіжні проекти, допомагають розвитку громад.

Всі новини дня

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь” – подробиці. Відео

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь”. Захід організувала лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська.

Деталі нового пакету військової допомоги США Україні на суму 1 мільярд доларів. Відео

США нададуть Україні черговий пакет військової допомоги на суму 1 мільярд доларів. Генсек ООН Антоніу Гутерріш після повідомлень про обстріл ЗАЕС закликав допустити на об'єкт міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпекову ситуацію.

США надали Україні протирадіолокаційні ракети — Пентагон

Будівля Пентагону, Вашингтон

Сполучені Штати в попередніх пакетах військової допомоги надали Україні протирадіолокаційні ракети. Про це повідомив заступник міністра оборони США Колін Каль.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив Колін Каль під час брифінгу для преси в понеділок.

Каль також додав, що США та союзники допомогли Україні запчастинами та іншими деталями, щоб підняти в небо більше українських винищувачів МіГ-29.

Раніше Пентагон офіційно не оголошував про надання Україні протирадіолокаційних ракет. Однак наприкінці липня міністр оборони України Олексій Резніков в інтервʼю українським ЗМІ заявляв, що ЗСУ отримають таке озброєння від США.

“Ми отримаємо спеціальні протирадарні ракети, яких раніше у нас було. Це дозволить нам з вами ефективно руйнувати їх (противника - ред.) систему радарів, осліплювати по суті ворога, що дасть можливість нам потім отримати перевагу для контрнаступу”, - говорив Резніков.

6 серпня українське оперативне командування «Південь» повідомило, про знищення чотирьох зенітно-ракетних систем С-300 і зенітно-ракетного гарматного комплексу “Панцир-С1”.

Росіяни стріляють з найбільшої в Європі атомної станції і заперечують це в ООН

Запорізька АЕС під Енергодаром

Виступаючи 1 серпня в Нью-Йорку на конференції ООН з питань нерозповсюдження ядерної зброї державний секретар США Ентоні Блінкен назвав війну Росії проти України «нахабним порушенням міжнародного права».

Блінкен сказав, що Сполучені Штати «глибоко стурбовані» ситуацією на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції, найбільшій в Європі.

«Росія тепер використовує станцію [ЗАЕС] як військову базу, щоб стріляти по українцях, знаючи: що вони не можуть і не будуть відстрілюватись, бо можуть випадково влучити в ядерний реактор, або високорадіоактивні відходи в сховищі. Це виводить поняття "людського щита" на повністю інший жахливий рівень», — сказав Блінкен.

Через два дні Представництво Росії при ООН відповіло:

«Ми відкидаємо безпідставні звинувачення в тому, що Росія перешкоджає інспекторам МАГАТЕ відвідати Запорізьку АЕС і, особливо, абсолютно абсурдні припущення про те, що там нібито розміщується військова база».

Це неправда. Достовірні повідомлення свідчать, що російські війська мілітаризували станцію, встановили оборону по периметру, стріляють артилерією з території та фактично перетворили станцію на базу для операцій, яку захищає острах викиду радіоактивних речовин.

Російські війська вперше завдали ударів по запорізькій станції в березні, підпаливши будівлі в середині периметру. Пожежа спровокувала панічний відтік місцевих жителів і викликала глобальну тривогу.

Українська влада заспокоїла ситуацію, коли загасила пожежу та оголосила про безпеку реакторів. Міжнародне агентство з атомної енергії ООН (МАГАТЕ) заявило, що російський «об'єкт» влучив у навчальний центр на території.

Але невизначеність посилилася, коли російські війська закріпились. У травні МАГАТЕ заявило, що, незважаючи на міжнародний тиск, Росія не гарантувала безпечний доступ інспекторів для відвідування.

Агентство з ядерної безпеки України заявило, що два реактори в Запоріжжі працюють, але агентство «більше не в змозі контролювати ядерну безпеку на майданчику». Український персонал підтримує станцію в безпеці «в надзвичайно стресових умовах», заявили в Агентстві з ядерної енергії, підрозділі Організації економічного співробітництва та розвитку.

5 липня газета The Wall Street Journal повідомила:

«На Запорізькій атомній електростанції на півдні України понад 500 російських солдатів, які нещодавно захопили об’єкт у березні, розгорнули важкі артилерійські батареї та заклали протипіхотні міни вздовж берегів водосховища, вода якого охолоджує шість реакторів, за словами працівників, мешканців, українських чиновників та дипломатів».

У середині липня голова правління українського оператора станцій «Енергоатом» заявив, що росіяни розмістили та застосували ракетні пускові установки на території АЕС.

Відтоді Росія запускає артилерійські обстріли з території заводу через річку Дніпро по західному березі міста Нікополь, повідомив The New York Times 1 серпня:

«Росіяни вели вогонь із прикриття Запорізького вокзалу з середини липня, заявили українські військові та цивільні посадовці, запускаючи ракети через річку на Нікополь та інші цілі.

«Це, по суті, вільний удар. Україна не може випускати снаряди у відповідь, використовуючи передові ракетні системи, надані США, які примусили замовкнути російські гармати в інших місцях на лінії фронту. Це може призвести до ризику ураження одного з шести реакторів з водою під тиском або високорадіоактивних відходів у сховищі. І Росія це знає.

«Вони там ховаються, щоб їх не вдарило, — заявив мер Нікополя Олександр Саюк. Інакше навіщо їм бути на електростанції? Використовувати такий предмет у якості щита дуже небезпечно».

4 серпня в Україні заявили, що російські удари з Запорізької станції пошкодили 50 житлових будинків у Нікополі.

Днем раніше генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив Associated Press: на Запорізькій атомній станції "порушено всі принципи ядерної безпеки", ситуація "повністю вийшла з-під контролю".

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

«Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству, і я сподіваюся, що ці атаки припиняться. Я вважаю, що якщо буде застосовано ядерну зброю, то, ймовірно, ООН не зможе відповісти. Нас усіх може більше не бути», - заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Більше

XS
SM
MD
LG