Спеціальні потреби

Актуально

Комік і президентський кандидат хоче переговорів з Росією про мир – західна преса

Американське видання The New York Times розглядає концепцію російської «гібридної війни» крізь призму промови начальника генерального штабу російського війська. Американський щоденник The Washington Post пише про заяву кандидата у президенти України Володимира Зеленського у разі його перемоги на виборах провести мирні переговори з Росією. Ірландське видання The Irish Times розглядає проблеми кримських татар, які мешкають в окупованому Росією Криму. Британський часопис The Independent пише про засудження судом у Німеччині племінника головного путінського пропагандиста Дмитра Кисельова.

Впливовий американський щоденник The New York Times містить матеріал «Російський генерал пропагує «інформаційні» операції як спосіб ведення війни». У статті повідомляється, що начальник Генштабу російського війська Валерій Герасимов окреслив тактику його країни у плані дій за кордоном, повторивши філософію так званої «гібридної війни», яка стала сумновідомою на Заході, надто поміж американських офіційних представників, які звинувачували Росію у втручанні до президентських виборів 2016 року.

Американський часопис пише, що генерал Валерій Герасимов виступив з промовою на конференції з питання майбутнього російської військової стратегії, у якій він визначив те, що західні оглядачі нині вважають знаковою стратегією путінської Росії. Генерал Герасимов заявив, що збройні сили Росії мають підтримувати те, що він назвав «класичним» і «асиметричним» потенціалом, використовуючи жаргон з визначенням суміші бойових, розвідувальних та пропагандистських механізмів, які Кремль вже використовував у конфліктах в Україні і Сирії.

The New York Times зазначає, що промова Герасимова стала відголоском його статті 2013 року у російському військовому виданні, яку багато хто нині розглядає як передвісника російської «гібридної війни» в Україні, у якій Росія підтримує бойовиків на сході України і використовувала вояків в одностроях без опізнавальних знаків при захопленні Криму. Часопис додає, що хоча визначення цього можуть варіюватися, дехто з оглядачів бачить чіткий шлях Росії від суміші диверсій та пропаганди, яку Кремль використовував в Україні, і до тактики дій проти Заходу, включно з США.

Газета зазначає, що у своїй статті 2013 року генерал Герасимов написав, що у сучасному світі вже немає чітких кордонів між війною і миром. Відтак, цей підхід було навіть визначено як «Доктрину Герасимова». Водночас, американська газета вказує, що стаття і промова Герасимова могла також містити послання його опонентам всередині самої Росії.

The New York Times наводить слова російського військового оглядача і колумніста московського видання «Новая Газета» Павла Фельгенґауера, який каже, що військові прихильники твердої лінії часто пропагують ідею Росії, яка перебуває між миром і війною, тому що це допомагає їм у внутрішніх урядових суперечках, надаючи їм більше ваги у питаннях закордонної політики. Нью-йоркський часопис завершує, зазначаючи, що все це також збігається з тактикою використання Кремлем ГРУ проти країн Заходу. Фельгенґауер каже, що все підсумовується фразою: «Нам все одно, що думає Захід, бо ми – вороги».

«Як ми можемо вести війну, не визнаючи факту цієї війни?»

Інший американський щоденник The Washington Post містить матеріал «Український кандидат у президенти закликає до переговорів, аби покласти край конфліктові на сході». Вашингтонський часопис пише, що комік, який веде перед в опитуваннях популярності напередодні президентських виборів в Україні, каже, що його країна мусить вести переговорний процес з Росією для того, аби припинити бойові дії на сході України. Володимир Зеленський, як пояснює американська газета, який грає роль президента України у популярному телевізійному серіалі, вирвався уперед в опитуваннях популярності поміж українських виборців, випередивши у цьому нинішнього президента Петра Порошенка та колишнього прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко, згідно з оприлюдненими даними за майже 4 тижні до проведення президентських виборів в Україні.

The Washington Post повідомляє, що Володимир Зеленський нещодавно заявив, що коли він здобуде перемогу на президентських виборах в Україні, його головним пріоритетом буде збереження людських життів. Зеленський також додав, що переговори, на його думку, постають єдиним шляхом покладення краю сепаратистському конфліктові на сході України, який вибухнув по тому, як Росія анексувала український півострів Крим. Шоумен також наголосив, що він заохочуватиме Сполучені Штати Америки та Велику Британію долучитися до мирних переговорів з питання врегулювання конфлікту, посередниками на яких попередньо виступали Франція та Німеччина. Водночас, як наголошує вашингтонське видання, Зеленський наполягає, що жодних компромісів щодо суверенітету України, так само як і жодної «торгівлі територіями» у цьому випадку не буде.

«Український кандидат у президенти закликає до переговорів, аби покласти край конфліктові на сході»

Популярний часопис Ірландії The Irish Times публікує статтю «Кримські татари наполегливо виступають проти російської окупації їхньої батьківщини». Підзаголовок промовляє, що 5 років кремлівського правління у Криму принесли репресії мусульманській громаді. Автор матеріалу Даніел Маклофлін пише про долю кримчанки Елеонори Бекірової, яка не бачила свого батька більше 80 днів, відтоді як його було заарештовано на перепускному пункті між окупованим росіянами Кримом і рештою терену України.

Росія звинувачує Едема Бекірова у завезенні на півострів більш ніж 10 кг вибухівки та 200 набоїв, кинувши кримського татарина до вузької одиночної камери з відкритим туалетом і відеоспостереженням. 58-річний Бекіров потерпає від цілої низки захворювань і на момент арешту планував важливу операцію, яка мала б покращити його стан. За словами його доньки, єдиною причиною арешту Едема Бекірова є той факт, що він є кримським татарином. Ще однією причиною, як на Елеонору Бекірову, можу бути те, що її мати є членом Меджлісу кримськотатарського народу, а також те, що сама Елеонора працює на кримськотатарському телеканалі ATR.

The Irish Times пише, що над усе Росія подібними діями прагне залякати ціле кримськотатарське населення. Едем Бекіров перебуває у списку більш ніж 70 українських громадян, яких ув’язнили у Росії з політичних причин. Дублінський часопис вказує, що майже половина осіб того списку є кримськими татарами, які рішучо виступають проти російської анексії їхньої батьківщини, яка сталась 5 років тому, коли російські «зелені чоловічки» захопили державні установи і стратегічні об’єкти Кримського півострова.

Ірландське видання додає, що саме ці російські вояки в одностроях без жодних опізнавальних знаків де-факто встановили контроль Кремля над українським півостровом і підготували ґрунт для референдуму, який, на думку Москви легітимізував окупацію цього регіону, який удвічі більший за територією ніж Північна Ірландія.

Часопис повідомляє, що у доповіді ООН щодо ситуації у Криму 2018 року, комісар ООН з питань прав людини закликав Росію покласти край дискримінації і порушенням прав людини у Криму включно з тортурами, зникненнями, арештами і затриманнями. У доповіді також зазначається, що кримські татари цілком диспропорційно стають об’єктом поліцейських облав, їх звинувачують у тероризмі і екстремізмі, що свідчить про те, що російська окупаційна влада розглядає кримськотатарське населення як безпосередню ціль.

«Кримські татари наполегливо виступають проти російської окупації їхньої батьківщини»

Британське періодичне видання The Independent публікує статтю «Племінник головного російського пропагандиста дістав вирок ув’язнення через його участі в українському конфлікті». У підзаголовку повідомляється, що Сергій Кисельов каже, що поїхав в Україну для того аби «захищати російськомовне населення» і нікого не вбивав. Йдеться про племінника ключового гравця на сцені російської пропаганди, яким є керівник спонсорованого Кремлем каналу Russia Today Дмитро Кисельов. Лондонське видання зазначає, що племінника Кисельова на ім’я Сергій було визнано винним у Німеччині за звинуваченнями у злочинах, скоєних у східній Україні. Все це сталося трьома роками по тому, як його дядько вихвалявся тим, що його племінник взяв участь у збройному конфлікті на терені України.

The Independent додає, що Сергія Кисельова, який має дозвіл на постійне проживання у Німеччині було засуджено судом у Мюнхені на 2 роки і 3 місяці тюремного ув’язнення. У ході судового слухання справи племінника головного путінського пропагандиста було оприлюднено факт того, що Сергій Кисельов порушив закони про володіння вогнепальною зброєю, а також пройшов військовий вишкіл у Санкт-Петербурзі у серпні 2014 року перед тим, як він відбув на схід України.

Виголошуючи вердикт, німецький суддя наголосив, що вирок Кисельову було зменшено з 10 років максимального терміну ув’язнення, що стало наслідком судових «торгів» між захистом і обвинувачами росіянина. Британський часопис повідомляє, що Сергія Кисельова було заарештовано у Болгарії 2018 року, власне, трьома роками по тому, як його дядько Дмитро Кисельов вихвалявся тим, що його племінник взяв участь у бойових діях у лавах підтримуваних Росією сепаратистів неподалік міста Горлівка, що за словами газети, було сценою одного з найкривавіших моментів війни на сході України.

«Племінник головного російського пропагандиста дістав вирок ув’язнення з причини його участі в українському конфлікті»

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Огляд головних новин у США за вихідні . Відео

Огляд головних новин у США за вихідні . Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Всі новини дня

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву у відповідь на незаконні спроби Росії анексувати більше українських територій.

Україна рухається до досягнення своїх воєнних цілей - помічниця глави Пентагону

ЗСУ на Донеччині, 3 жовтня 2022. REUTERS/Zohra Bensemra

Селест Волландер, помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки, відзначила успіхи ЗСУ у Харківській і Донецькій областях, а також зусилля, які здійснюються на Херсонщині.

"Схоже, що Україна зараз на шляху до досягнення всіх трьох цих цілей", — сказала Волландер в інтерв'ю вашингтонському аналітичному центру. Вона відзначила "вражаючий успіх" українських військовиків на Харківщині й "деякі ключові стратегічні успіхи" на донецько-луганському напрямку, зокрема, у місті Лиман, що "суттєво" ускладнить систему постачання і пересування росіян.

Волландер додала, що у випадку, якщо ЗСУ вдасться відвоювати позиції на Херсонщині та знищити мости і переправи через Дніпро, якими РФ проводить поставки, "це стане значною поразкою для росіян, адже ще далі відкине абміції Росії захопити Одесу, що було однією із їхніх заявлених цілей раніше цього року".

На думку високопосадовиці, також це дасть українцям "значно кращі оборонні позиції", що "ймовірно, допоможе зменшити градус "гарячої стадії" війни взимку".

У своєму зверненні в неділю президент України Володимир Зеленський заявив, що "цього тижня у звітах [від ЗСУ - ред.] найбільшу частину займає перелік звільнених від ворога населених пунктів у межах нашої оборонної операції".

Успіхи української армії відзначає навіть міноборони РФ, що зазвичай наголошує на своїх перемогах, про це пише АР. "Переважаючими танковими підрозділами на напрямку Золота Балка (Херсонщина - ред.) й Олександрівка противник зміг вклинитись в глибину нашої оборони", - сказав речник російського міноборони.

Ключовим пунктом на Луганщині залишається місто Кремінна, "адже за ним у росіян немає ліній оборони [...] й це відкриє операційний простір для українців, щоб швидко просуватись аж до державного кордону з Росією", - цитує АР українського воєнного оглядача Олега Жданова.

Як вважають деякі американські оглядачі, поразка російських сил у Лимані свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями, особисто контролює кожен крок російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України.

Тим часом, Reuters анонсує, що у вівторок американська влада повідомить про надання Україні 4 додаткових систем HIMARS у межах нового пакету допомоги у 625 мільйонів доларів.

У статті використано матеріали АР, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Генсек НАТО про заявку України на пришвидшений вступ в Альянс

Генсек НАТО: «Ми підтримуємо право України обирати власний шлях». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Працюємо, щоб повернути в Україну кримських татар, які втекли від російської мобілізації - Рустем Умєров

Рустем Умєров

Україна активно працює над тим, щоб повернути кримських татар, які виїхали в треті країни для уникнення російської мобілізації. Про це в інтервʼю українській службі "Голосу Америки" розповів голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, який також активно долучений до переговорних процесів з Росією.

На його думку, Росія вирішила мобілізувати кримських татар не лише задля поповнення свого війська, а й для того, аби змусити їх покинути Крим, де татари продовжували ненасильницький спротив, попри російські репресії.

За словами Рустема Умєрова, Володимир Зеленський звернувся до кримських татар із пропозицією, яку підтримав Меджліс кримськотатарського народу.

“Перше - це будь-яким шляхом уникати мобілізації. Друге - виходити на протести. Третє - якщо їх таки мобілізували, передавати координати російських військ Збройним силам України. Зараз частина людей з Криму виїжджає в Казахстан, Грузію, Узбекистан, Азербайджан, Туреччину. Ми вже збудували координаційний центр щодо гуманітарної допомоги, і будемо повертати всіх цих людей в Україну для того, щоб продовжувати свою боротьбу”, - розповів "Голосу Америки" Рустем Умєров.

Він додав, що у багатьох людей, які виїхали з тимчасово окупованого Криму, є проблеми із документами. Зараз вони очікують за кордоном на потенційне рішення, яке уможливить їхнє повернення в Україну.

Ілон Маск обурив користувачів Твітер "мирними пропозиціями" щодо війни в Україні

Ілон Маск обурив значну частину твітер-користувачів, запропонувавши власне бачення, як має закінчитись війна в Україні.

3 жовтня американський мільярдер, засновник компаній Tesla, SpaceX та інших, написав у Твітері своє бачення "мирної угоди":

“Українсько-російський мир: провести ще одне голосування в анексованих регіонах під егодою ООН. Росія залишить (ці території - ред), якщо таким буде бажання мешканців. Крим формально стає частиною Росії, так як це було з 1783 року (до помилки Хрущова). Відновлене водопостачання в Крим. Україна лишається нейтральною”, - написав один з найбагатших бізнесменів США.

Під цим сценарієм Маск запропонував Твітер-користувачам проголосувати за його пропозицію: “так” або “ні”.

У наступному повідомлденні Маск додав, що вважає "швидше всього, таким буде кінцевий результат цієї війни". “Можливим, але малоймовірним, результатом цього конфлікту є ядерна війна”, - підсумував бізнесмен.

Чимало користувачів соціальної мережі з різних країн світу відповіли бізнесмену обуренням або незгодою.

Американський конгресмен-республіканець Адам Кінзінгер порівняв пост Ілона Маска із тим, як міркують діти у початкових класах.

“Ця ідея нагадує мені урок суспільствознавства у четвертому класі, де ми в школі придумуємо мирний план між СРСР і США. Ми тоді вирішили, що якщо Горбачова і Рейгана змусити повечеряти один раз американською їжею, а другий раз російською, то вони стануть друзями”, відреагував на “мирний план” Маска конгресмен Кінзінгер, залишивши поруч із повідомленням український прапорець.

Пол Массаро, старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США, запропонував Маску альтернативний сценарій закінчення війни з Росією: “Українсько-російський мир: Україна звільняє всю свою суверенну територію. Росія деколонізується, демілітаризується та денуклеаризується”.

Ще один альтернативний сценарій для Ілона Маска пропонує депутат польського Сейму Цезари Томчик.

“Мир між "Теслою" та "Фордом": Я пропоную, щоб Тесла віднині належала Форду, врешті решт автомобілі раніше здебільшого належали Форду. А космічна складова компанії Ілона Маска буде вирішена на референдумі під егідою ООН”, - пише у відповідь польський депутат від “Громадянської платформи”.

Український дипломат Андрій Мельник, який останні 8 років був послом України у Німеччині, і залишив посаду у липні цього року, запропонував "дуже дипломатичну" відповідь на пропозиуцю Маска: “Ідіть до дідька - моя дуже дипломатична відповідь вам”.

Радник НАК "Нафтогазу" Олександр Щерба намагається пояснити Ілону Маску, що війна - це про людей, а не про території. “Це про геноцид української мови, культури! Те, що для вас є миром, для них - знищене, покалічене життя. Це про те, щоб не дозволити новому Гітлеру досягнути свого. Не можу повірити, що ви це написали”.

Співробниця Центру з аналізу Європейської політики Ольга Лаутман називає позицію Маска “повторенням кремлівської пропаганди”.

“Боже мій! Чи потрібно Ілону повторювати кремлівську пропаганду на тему, в якій він абсолютно не тямить? Чому він відбілює незаконне вторгнення Росії, кампанію геноциду? Абсурдно, як сьогодні всі стали “експертами” з питань Росії, і дехто штовхає Україну, щоб вона поступилася територією”, - алізує американська експертка Лаутман.

Сергій Притула, волонтер і політик, закидає Маску пробіли у знаннях з історії. “Ілоне, чоловіче, здається, ви пропустили багато уроків історії, зосередившись на космосі та електромобілях. Ваші пропозиції схожі на путінські. Сподіваюся, ви не це мали на увазі”.

Українська письменниця Оксана Забужко, не підбираючи цензурних слів, реагує словами, які означають: “Чи ви там з глузду з’їхали?”

Президент України Володимир Зеленський також відреагував на висловлювання Ілона Маска.

На твітер-сторінці глава української держави запропонував користувачам власне опитування: "Який Ілон Маск вам подобається більше?" І запропонував два варіанти відповіді: "Той, хто підтримує Україну" та "Той, хто підтримує Росію".

Між тим, частина користувачів Твітера погодилися із "мирними" пропозиціями Маска. Станом на пізній вечір в Україні, 36,8% респондентів підтримали пропозиції бізнесмена, 63,2% відповіли негативно.

Як повідомляв Голос Америки, в квітні цього року урядова агенція США з міжнародного розвитку (USAID) оголосила про відправлення урядові України 5000 терміналів супутникового швидкісного інтернету Starlink, які виробляє компанія Ілона Маска SpaceX.

Reuters пише, що 3667 терміналів були надані компанією безкоштовно (за кошт компанії Маска), решту ж - 1333 термінали - було придбано коштом USAID та волонтерів.

Дивіться також: Глава Пентагону коментує повернення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG