Спеціальні потреби

Актуально

Загрози радикалізації можуть зрости в Україні – експерт США. Інтерв'ю

Джонатан Брансон

Висококонкурентні та демократичні президентські вибори в Україні підвищили градус дискусії, що може відкрити можливості для радикалізації. Тому мирна демократична передача влади є надзвичайно важливою для об'єднання суспільства в Україні. Про це Українська служба "Голосу Америки" поспілкувалась з Джонатаном Брансоном, експертом з асиметричної війни, який раніше служив дипломатом США в Україні.

В українському суспільстві посилюється негативний діалог і з цього може скористатись Росія та проросійські олігархи, вважає Брансон.

"Гадаю, є одна причина, чому 75% людей обрали інший шлях. Їм не подобається олігархічна система. Вона не лише не змогла провести ключові реформи, але і дати відповіді на відкриті питання часів Майдану і те, що відбулось потім. Тепер є звинувачення в шахрайстві в оборонній сфері, на які оточення Порошенка відповіло, що Зеленський ухилявся від повісток.

​Це роздмухує негативний діалог в суспільстві. Незважаючи на те, чи справедливі звинувачення, значення має враження, бо з такого діалогу отримує зиск не лише російська преса, але і проросійські олігархи", - переконаний експерт.

Мирна і демократична передача влади – надзвичайно важлива, наголошує Брансон. Він навів слова колишнього посла США в Росії Майкла Макфола, який, вітаючи Зеленського з перемогою, також привітав Порошенка з мирною та демократичною передачею влади і сказав: "вистачить революцій і Майданів".

Брансон погоджується з Макфолом: "Гадаю, варто звертати більше уваги на спроби - сподіваюсь, малоймовірні, але про які багато хто думає - адміністративно втрутитись до результатів виборів перед парламентськими виборами, або спроби розпустити парламент, або перешкодити йому (Зеленському – ГА) обійняти посаду".

Хоча доказів проросійської позиції Зеленського не багато, заклики зупинити російський реванш все ж звучать, вважає експерт.

Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Гадаю є це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску
Джонатан Брансон

"Я не бачив нічого, крім гумору Зеленського і чуток про його відносини з Коломойським і його спонсорство, що свідчило б, що він є певною загрозою для України", - стверджує аналітик.

"Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Я беру це в лапки, - говорить Брансон. - Гадаю, це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску".

Зеленський заслуговує на шанс, переконаний аналітик, і "будь-яка антидемократична діяльність спрямована проти цього тільки підігріватиме найгірші зразки російської пропаганди" про Україну.

"Янукович може сидіти в Росії, або на Донбасі і говорити: "так я і казав, вони реабілітують тих хто сприяв Голокосту, вони забороняють російську мову, вони заборонили комуністичну партію, а російська православна церква зникає", - говорить Брансон.

"Я розумію прагнення закрити вразливі точки в часи гібридної війни", однак, зазначає дослідник , це може створити враження відходу від демократії.

"Україна – велика країна і якщо українці будуть жити разом в єдиній країні має бути місце усім", - додає він.

​Брансона, зокрема, стурбували нещодавні заяви голови Верховної Ради Андрія Парубія а також директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, що прозвучали перед виборами і де висловлювались сумніви у перемозі Зеленського і звучали заклики до "активної меншості" діяти.

В нещодавніх заявах "йшлося про те, що думка активної меншості – більш важлива, ніж думка пасивної більшості, озвучувались міркування про те, щоб перенести протистояння на вулиці, в суди, у Раду, в урядові офіси. Гадаю, такі розмови є шкідливими для міжнародної репутації країни", - говорить Брансон.

"Такі заяви – не жарт, говорить аналітик. - У цих людей – тисячі послідовників в інтернеті і, можливо, стільки ж прихильників".

Ультрарадикали "отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси"
Джонатан Брансон

Ультранаціоналістичні групи є маргінальними в Україні і загалом не представляють Україну, переконаний Брансон. "Йдеться про декілька тисяч людей, максимум, з мого досвіду". Українські ультра-націоналісти отримують більше уваги преси, ніж заслуговують, переконаний аналітик. "Вони отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси", - говорить він.

Ці радикальні групи, переконаний аналітик, можуть стати конструктивною частиною суспільства. "Якщо ці групи зможуть відмежуватись від радикалізації, вони можуть стати гарними діячами демократичної системи", - стверджує Брансон.

Брансон процитував слова колишнього посла США до України Джеффрі Пайєтта, що "Свобода" довела свої демократичні bona fide в 2014 -2015 роках".

"Не знаю, наскільки це вірно, - говорить експерт, - однак, це - заява про довіру демократичні системі України".

Для того, щоб протистояти викликам радикалізації, Зеленському на посаді президента варто докласти зусиль, щоб роззброїти формування. "Гадаю він має спробувати розформувати збройні формування, якщо вони отримали зброю незаконним шляхом. "Думаю, наприклад, Національні Дружини. Також, гадаю, C14 має зброю", - говорить він.

Брансон, який досліджував маргінальні націоналістичні угруповання України, вказує на певні речі, які їх вирізняють. Зокрема, на відміну від інших ультрарадикалів у світі, ці групи не заявляють про себе, як проросійські. Можливо, це через війну в країні, розмірковує аналітик.

Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні
Джонатан Брансон

"Дуже цікавим елементом конфлікту є те, що багато з цих українських націоналістичних груп, насправді до війни мали панслов'янське спрямування і співпрацювали через кордон з російськими групами з подібною ідеологією. Лише коли вони почали стріляти один в одного на Донбасі, вони стали по різні боку конфлікту. Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні". Достеменної інформації з цього питання немає, визнає Брансон.

Брансон, який в 2018 році консультував проект Агентства міжнародного розвитку США USAID Служба перехідних ініціатив і досліджував ризики радикалізації в різних суспільних групах в Україні відкидає загрозу радикалізації ветеранської спільноти в Україні.

Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді
Джонатан Брансон

"Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді. Думаю, це видно з того, що голоси військових, які служать на Донбасі розділились практично 50 на 50 між Порошенком та Зеленським. Отже, є широка підтримка Зеленського серед українських ветеранів та військових.

Коли я був в Україні в один з попередніх разів, з оцінкою, що проводила Служба перехідних ініціатив стосовно ветеранів та можливих ризиків їх радикалізації, я говорив з багатьма з них про небезпеку радикалізації. На той час вони говорили, що єдине, коли це можливо, це якщо ветерани об'єднаються з активістами недемократичним чином, це у випадку очевидного російського реваншу", - говорить експерт.

В минулий свій приїзд до України в якості міжнародного спостерігача на виборах, Брансон не побачив ознак радикалізації. "Я був у Харкові. ОБСЄ спрямувало мене до Харківської області. Все було дуже мирно. Людям подобалось виходити, вони довіряли один одному. Було багато позитивної енергії", - говорить аналітик.

Дивіться також: Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського

Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Всі новини дня

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Для того, щоб поспілкуватись із конгресменами та сенаторами до Вашингтона приїхали бачились українські військові та діти, які втратили батьків на війні.

Що відомо про майбутню військову допомогу зі США - і надання ракет більшої дальності? Відео

Сполучені Штати найближчим часом готують оприлюднити новий пакет озброєнь для України. Очікується, що оголошення може відбутись вже цього тижня, і що серед інших озброєнь Україні можуть вперше надати ракети більшої дальності.

Міністерка оборони Латвії - про внесок країни в колективні зусилля з підтримки України. Відео

Якщо глянути хто з країн надав найбільше допомоги Україні у співвідношенні до свого ВВП, то однією з лідерок є Латвія. Лише нещодавно ця держава передала на баланс ЗСУ гелікоптери, безпілотники, Стінгери та десятки кулеметів з боєприпасами.

Про нові ракети більшої дальності для України можуть оголосити вже цього тижня – західні ЗМІ

На фото – дві мобільні зенітно-ракетні системи Patriot, які Німеччина відправляє до Польщі для посилення захисту кордонів НАТО. Німеччина, 23 січня 2023 року. REUTERS/Annegret Hilse

Міжнародні ЗМІ повідомляють з посиланням на офіційних осіб США, що американська адміністрація планує надати Україні ракети, які можуть вразити майже всі окуповані Росією регіони країни.

Агентство Bloomberg повідомляє з посиланням на поінформовану особу, що адміністрація Джо Байдена готує в рамках нового пакету військової допомоги Україні артилерію великої дальності та боєприпаси на суму близько 2-х мільярдів доларів.

Британська газета Telegraph додає, що за її даними, йдеться про нові ракети дальністю 93 милі (150 км), які досягатимуть майже всіх нині окупованих Росією територій. Агенство Reuters також говорить, що йдеться про ракети дальністю 150 км.

«Очікується, що про допомогу буде оголошено вже цього тижня», –повідомило Reuters у вівторок з посиланням на двох офіційних осіб США, обізнаних щодо цього питання.

Газета Wall Street Journal повідомляє, що пакет можуть оголосити уже в п'ятницю, 3 лютого, і йдеться про ракети GLSDB, які сягають на відстань 150 кілометрів, що більше ніж у інших ракет, які досі отримувала Україна. Такі снаряди використовуються для поставлених раніше установок HIMARS.

Як повідомляють ЗМІ, пакет готують до планованого контрнаступу України і очікуваного нового російського наступу, оскільки Москва намагається не лише утримати завойовану територію, але й захопити нову.

Радник президента України Володимира Зеленського Михайло Подоляк заявив у середу, що постачання ракет більшої дальності є предметом нинішніх переговорів, так само, як і постачання літаків.

«Кожен етап війни потребує певної зброї. Концентрація резервів РФ на окупованих територіях вимагає від України й партнерів конкретики. Тому: 1. Уже є танкова коаліція (логістика, навчання, постачання). 2. Уже є переговори про надання ракет підвищеної дальності й штурмової авіації», – написав у Twitter Подоляк.

Від початку російського вторгнення у лютому минулого року, США та інші союзники намагалися постачати Україні озброєння, необхідне аби дати відсіч російським військам, але не зброю, яка могла б спровокувати більший конфлікт між Росією і НАТО.

До такої зброї належали танки, ракети далекого радіусу дії та літаки-винищувачі. Однак, наприкінці січня США та Німеччина ухвалили рішення щодо постачання бойових танків. Це рішення було ухвалено після того, як Польща, Франція та Велика Британія заявили про бажання надіслати танки, а Німеччина відмовилася надіслати свій бойовий танк Leopard без зобов’язання США відправити в Україну свої танки Abrams.

Однак, як зауважують оглядачі, інші обмеження залишаються. У понеділок Джо Байден заявив, що США не надсилатимуть в Україну військові літаки F-16. Раніше про ці обмеження заявили Велика Британія та Німеччина.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що вважає слова Байдена відповіддю лише на нинішньому етапі переговорів. Він нагадав, що країни-союзники спершу відмовлялися передавати Україні певні види озброєння, які вони вважали небезпечними в плані відповіді Росії, потім погоджувалися обговорити технічні умови, а в результаті все ж таки постачали потрібну техніку. «Я вірю в наступну літакову коаліцію», – сказав Резніков під час прес-конференції у Києві у вівторок 31 січня.

Росія в середу попередила, що поставки в Україну ракет великої дальності «безпосередньо підвищать рівень ескалації», пишуть російські ЗМІ.

Як заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков, Росії доведеться вжити додаткових заходів, якщо Україна отримає ці ракети, але він наголосив, що на плани Москви це не вплине.

Він сказав, що «головна мета – продовжувати СВО (як у Росії називають війну проти України, – ред.), виконати наші завдання, які були окреслені главою держави».

Брифінг Голосу Америки. Чи може Франція стати лідеркою "літакової коаліції"?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Як комісія ООН вирішує, чи мали місце воєнні злочини в Україні – пояснює голова комісії Ерік Мьосе. Відео

За 9 місяців роботи в Україні Міжнародна комісія Ради ООН з прав людини зафіксувала численні злочини, скоєні російською армією.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG