Спеціальні потреби

Актуально

Загрози радикалізації можуть зрости в Україні – експерт США. Інтерв'ю

Джонатан Брансон

Висококонкурентні та демократичні президентські вибори в Україні підвищили градус дискусії, що може відкрити можливості для радикалізації. Тому мирна демократична передача влади є надзвичайно важливою для об'єднання суспільства в Україні. Про це Українська служба "Голосу Америки" поспілкувалась з Джонатаном Брансоном, експертом з асиметричної війни, який раніше служив дипломатом США в Україні.

В українському суспільстві посилюється негативний діалог і з цього може скористатись Росія та проросійські олігархи, вважає Брансон.

"Гадаю, є одна причина, чому 75% людей обрали інший шлях. Їм не подобається олігархічна система. Вона не лише не змогла провести ключові реформи, але і дати відповіді на відкриті питання часів Майдану і те, що відбулось потім. Тепер є звинувачення в шахрайстві в оборонній сфері, на які оточення Порошенка відповіло, що Зеленський ухилявся від повісток.

​Це роздмухує негативний діалог в суспільстві. Незважаючи на те, чи справедливі звинувачення, значення має враження, бо з такого діалогу отримує зиск не лише російська преса, але і проросійські олігархи", - переконаний експерт.

Мирна і демократична передача влади – надзвичайно важлива, наголошує Брансон. Він навів слова колишнього посла США в Росії Майкла Макфола, який, вітаючи Зеленського з перемогою, також привітав Порошенка з мирною та демократичною передачею влади і сказав: "вистачить революцій і Майданів".

Брансон погоджується з Макфолом: "Гадаю, варто звертати більше уваги на спроби - сподіваюсь, малоймовірні, але про які багато хто думає - адміністративно втрутитись до результатів виборів перед парламентськими виборами, або спроби розпустити парламент, або перешкодити йому (Зеленському – ГА) обійняти посаду".

Хоча доказів проросійської позиції Зеленського не багато, заклики зупинити російський реванш все ж звучать, вважає експерт.

Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Гадаю є це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску
Джонатан Брансон

"Я не бачив нічого, крім гумору Зеленського і чуток про його відносини з Коломойським і його спонсорство, що свідчило б, що він є певною загрозою для України", - стверджує аналітик.

"Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Я беру це в лапки, - говорить Брансон. - Гадаю, це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску".

Зеленський заслуговує на шанс, переконаний аналітик, і "будь-яка антидемократична діяльність спрямована проти цього тільки підігріватиме найгірші зразки російської пропаганди" про Україну.

"Янукович може сидіти в Росії, або на Донбасі і говорити: "так я і казав, вони реабілітують тих хто сприяв Голокосту, вони забороняють російську мову, вони заборонили комуністичну партію, а російська православна церква зникає", - говорить Брансон.

"Я розумію прагнення закрити вразливі точки в часи гібридної війни", однак, зазначає дослідник , це може створити враження відходу від демократії.

"Україна – велика країна і якщо українці будуть жити разом в єдиній країні має бути місце усім", - додає він.

​Брансона, зокрема, стурбували нещодавні заяви голови Верховної Ради Андрія Парубія а також директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, що прозвучали перед виборами і де висловлювались сумніви у перемозі Зеленського і звучали заклики до "активної меншості" діяти.

В нещодавніх заявах "йшлося про те, що думка активної меншості – більш важлива, ніж думка пасивної більшості, озвучувались міркування про те, щоб перенести протистояння на вулиці, в суди, у Раду, в урядові офіси. Гадаю, такі розмови є шкідливими для міжнародної репутації країни", - говорить Брансон.

"Такі заяви – не жарт, говорить аналітик. - У цих людей – тисячі послідовників в інтернеті і, можливо, стільки ж прихильників".

Ультрарадикали "отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси"
Джонатан Брансон

Ультранаціоналістичні групи є маргінальними в Україні і загалом не представляють Україну, переконаний Брансон. "Йдеться про декілька тисяч людей, максимум, з мого досвіду". Українські ультра-націоналісти отримують більше уваги преси, ніж заслуговують, переконаний аналітик. "Вони отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси", - говорить він.

Ці радикальні групи, переконаний аналітик, можуть стати конструктивною частиною суспільства. "Якщо ці групи зможуть відмежуватись від радикалізації, вони можуть стати гарними діячами демократичної системи", - стверджує Брансон.

Брансон процитував слова колишнього посла США до України Джеффрі Пайєтта, що "Свобода" довела свої демократичні bona fide в 2014 -2015 роках".

"Не знаю, наскільки це вірно, - говорить експерт, - однак, це - заява про довіру демократичні системі України".

Для того, щоб протистояти викликам радикалізації, Зеленському на посаді президента варто докласти зусиль, щоб роззброїти формування. "Гадаю він має спробувати розформувати збройні формування, якщо вони отримали зброю незаконним шляхом. "Думаю, наприклад, Національні Дружини. Також, гадаю, C14 має зброю", - говорить він.

Брансон, який досліджував маргінальні націоналістичні угруповання України, вказує на певні речі, які їх вирізняють. Зокрема, на відміну від інших ультрарадикалів у світі, ці групи не заявляють про себе, як проросійські. Можливо, це через війну в країні, розмірковує аналітик.

Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні
Джонатан Брансон

"Дуже цікавим елементом конфлікту є те, що багато з цих українських націоналістичних груп, насправді до війни мали панслов'янське спрямування і співпрацювали через кордон з російськими групами з подібною ідеологією. Лише коли вони почали стріляти один в одного на Донбасі, вони стали по різні боку конфлікту. Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні". Достеменної інформації з цього питання немає, визнає Брансон.

Брансон, який в 2018 році консультував проект Агентства міжнародного розвитку США USAID Служба перехідних ініціатив і досліджував ризики радикалізації в різних суспільних групах в Україні відкидає загрозу радикалізації ветеранської спільноти в Україні.

Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді
Джонатан Брансон

"Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді. Думаю, це видно з того, що голоси військових, які служать на Донбасі розділились практично 50 на 50 між Порошенком та Зеленським. Отже, є широка підтримка Зеленського серед українських ветеранів та військових.

Коли я був в Україні в один з попередніх разів, з оцінкою, що проводила Служба перехідних ініціатив стосовно ветеранів та можливих ризиків їх радикалізації, я говорив з багатьма з них про небезпеку радикалізації. На той час вони говорили, що єдине, коли це можливо, це якщо ветерани об'єднаються з активістами недемократичним чином, це у випадку очевидного російського реваншу", - говорить експерт.

В минулий свій приїзд до України в якості міжнародного спостерігача на виборах, Брансон не побачив ознак радикалізації. "Я був у Харкові. ОБСЄ спрямувало мене до Харківської області. Все було дуже мирно. Людям подобалось виходити, вони довіряли один одному. Було багато позитивної енергії", - говорить аналітик.

Дивіться також: Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського

Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Всі новини дня

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Британці вчать ЗСУ робити потужні бомби, розміром з бляшанку - CNN 

Цю вибухівку українські війська застосовують для пристроїв на землі, на полі бою або з неба для дронів, - розповів солдат журналістам CNN.  Архівне фото: український військовий керує дроном поблизу Бахмута. REUTERS/Anna Kudriavtseva/File Photo

Про те, як британські експерти вчать українців робити потужні саморобні бомби, здатні зруйнувати будинок, повідомляють міжнародні видання CNN та Business Insider.

За даними CNN, ці бомби розміром з бляшанку можуть застосовуватись як проти російських солдатів, так і для руйнування приміщень, окупованих росіянами.

CNN цитує українського солдата: “Якщо у нас є пріоритетна ціль, звісно ми використовуємо це обладнання проти неї. … Ми використовуємо їх для вибухових пристроїв на землі, на полі бою або з неба для дронів”.

За даними американського видання, схожу вибухівку використовували у Бахмуті для обстрілу будівель, де перебували російські військові.

Крім навчань, як виробляти вибухівку, британські експерти постачають ЗСУ також важливими компонентами, як то перемикачі, мікрочипи та принтери 3D, повідомляє CNN і додає, що ці частини значно легше отримати від експертів, ніж через країни НАТО.

У квітні низка міжнародних видань повідомила про витік в мережу документів Пентагону, де йшлося про плани США та НАТО щодо України. Серед іншого, у документах повідомлялось про присутність в Україні військових з інших країн, зокрема Великої Британії, США, Латвії та інших.

Білий дім тоді пояснив, що “у посольстві США є невеликий військовий контингент, який працює разом з офісом аташе з питань оборони, щоб допомогти нам працювати над підзвітністю обладнання, яке надходить в Україну і виходить із неї".

За документами, близько 50-ти осіб іноземного персоналу сил спеціального призначення в Україні - британці. Тоді Міноборони Британії повідомило, що ця інформація є неточною і є такою, що “поширює дезінформацію”.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG