Спеціальні потреби

Актуально

Загрози радикалізації можуть зрости в Україні – експерт США. Інтерв'ю

Джонатан Брансон

Висококонкурентні та демократичні президентські вибори в Україні підвищили градус дискусії, що може відкрити можливості для радикалізації. Тому мирна демократична передача влади є надзвичайно важливою для об'єднання суспільства в Україні. Про це Українська служба "Голосу Америки" поспілкувалась з Джонатаном Брансоном, експертом з асиметричної війни, який раніше служив дипломатом США в Україні.

В українському суспільстві посилюється негативний діалог і з цього може скористатись Росія та проросійські олігархи, вважає Брансон.

"Гадаю, є одна причина, чому 75% людей обрали інший шлях. Їм не подобається олігархічна система. Вона не лише не змогла провести ключові реформи, але і дати відповіді на відкриті питання часів Майдану і те, що відбулось потім. Тепер є звинувачення в шахрайстві в оборонній сфері, на які оточення Порошенка відповіло, що Зеленський ухилявся від повісток.

​Це роздмухує негативний діалог в суспільстві. Незважаючи на те, чи справедливі звинувачення, значення має враження, бо з такого діалогу отримує зиск не лише російська преса, але і проросійські олігархи", - переконаний експерт.

Мирна і демократична передача влади – надзвичайно важлива, наголошує Брансон. Він навів слова колишнього посла США в Росії Майкла Макфола, який, вітаючи Зеленського з перемогою, також привітав Порошенка з мирною та демократичною передачею влади і сказав: "вистачить революцій і Майданів".

Брансон погоджується з Макфолом: "Гадаю, варто звертати більше уваги на спроби - сподіваюсь, малоймовірні, але про які багато хто думає - адміністративно втрутитись до результатів виборів перед парламентськими виборами, або спроби розпустити парламент, або перешкодити йому (Зеленському – ГА) обійняти посаду".

Хоча доказів проросійської позиції Зеленського не багато, заклики зупинити російський реванш все ж звучать, вважає експерт.

Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Гадаю є це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску
Джонатан Брансон

"Я не бачив нічого, крім гумору Зеленського і чуток про його відносини з Коломойським і його спонсорство, що свідчило б, що він є певною загрозою для України", - стверджує аналітик.

"Є уявлення про те, що Зеленський та Коломойський, якщо він справді є спонсором Зеленського, певним чином – проросійські, чи антиукраїнські. Я беру це в лапки, - говорить Брансон. - Гадаю, це уявлення виникло всупереч тому, що Коломойський допомагав постати Національній гвардії одразу після Майдану і його патріотичному внеску".

Зеленський заслуговує на шанс, переконаний аналітик, і "будь-яка антидемократична діяльність спрямована проти цього тільки підігріватиме найгірші зразки російської пропаганди" про Україну.

"Янукович може сидіти в Росії, або на Донбасі і говорити: "так я і казав, вони реабілітують тих хто сприяв Голокосту, вони забороняють російську мову, вони заборонили комуністичну партію, а російська православна церква зникає", - говорить Брансон.

"Я розумію прагнення закрити вразливі точки в часи гібридної війни", однак, зазначає дослідник , це може створити враження відходу від демократії.

"Україна – велика країна і якщо українці будуть жити разом в єдиній країні має бути місце усім", - додає він.

​Брансона, зокрема, стурбували нещодавні заяви голови Верховної Ради Андрія Парубія а також директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, що прозвучали перед виборами і де висловлювались сумніви у перемозі Зеленського і звучали заклики до "активної меншості" діяти.

В нещодавніх заявах "йшлося про те, що думка активної меншості – більш важлива, ніж думка пасивної більшості, озвучувались міркування про те, щоб перенести протистояння на вулиці, в суди, у Раду, в урядові офіси. Гадаю, такі розмови є шкідливими для міжнародної репутації країни", - говорить Брансон.

"Такі заяви – не жарт, говорить аналітик. - У цих людей – тисячі послідовників в інтернеті і, можливо, стільки ж прихильників".

Ультрарадикали "отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси"
Джонатан Брансон

Ультранаціоналістичні групи є маргінальними в Україні і загалом не представляють Україну, переконаний Брансон. "Йдеться про декілька тисяч людей, максимум, з мого досвіду". Українські ультра-націоналісти отримують більше уваги преси, ніж заслуговують, переконаний аналітик. "Вони отримують надзвичайну увагу, якої не заслуговують. Так C14 – група, яка нараховує сотні учасників, але диктує заголовки світової преси", - говорить він.

Ці радикальні групи, переконаний аналітик, можуть стати конструктивною частиною суспільства. "Якщо ці групи зможуть відмежуватись від радикалізації, вони можуть стати гарними діячами демократичної системи", - стверджує Брансон.

Брансон процитував слова колишнього посла США до України Джеффрі Пайєтта, що "Свобода" довела свої демократичні bona fide в 2014 -2015 роках".

"Не знаю, наскільки це вірно, - говорить експерт, - однак, це - заява про довіру демократичні системі України".

Для того, щоб протистояти викликам радикалізації, Зеленському на посаді президента варто докласти зусиль, щоб роззброїти формування. "Гадаю він має спробувати розформувати збройні формування, якщо вони отримали зброю незаконним шляхом. "Думаю, наприклад, Національні Дружини. Також, гадаю, C14 має зброю", - говорить він.

Брансон, який досліджував маргінальні націоналістичні угруповання України, вказує на певні речі, які їх вирізняють. Зокрема, на відміну від інших ультрарадикалів у світі, ці групи не заявляють про себе, як проросійські. Можливо, це через війну в країні, розмірковує аналітик.

Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні
Джонатан Брансон

"Дуже цікавим елементом конфлікту є те, що багато з цих українських націоналістичних груп, насправді до війни мали панслов'янське спрямування і співпрацювали через кордон з російськими групами з подібною ідеологією. Лише коли вони почали стріляти один в одного на Донбасі, вони стали по різні боку конфлікту. Як ми знаємо ультраправі в будь-якому іншому місці світу, крім України, більш менш єдині з Росією і росіяни відкрито фінансують деякі з цих груп, це широко відомо і на цей час є практично встановленим фактом. Лише в Україні – ні". Достеменної інформації з цього питання немає, визнає Брансон.

Брансон, який в 2018 році консультував проект Агентства міжнародного розвитку США USAID Служба перехідних ініціатив і досліджував ризики радикалізації в різних суспільних групах в Україні відкидає загрозу радикалізації ветеранської спільноти в Україні.

Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді
Джонатан Брансон

"Гадаю, загроза радикалізації спільноти ветеранів менша, аніж активної молоді. Думаю, це видно з того, що голоси військових, які служать на Донбасі розділились практично 50 на 50 між Порошенком та Зеленським. Отже, є широка підтримка Зеленського серед українських ветеранів та військових.

Коли я був в Україні в один з попередніх разів, з оцінкою, що проводила Служба перехідних ініціатив стосовно ветеранів та можливих ризиків їх радикалізації, я говорив з багатьма з них про небезпеку радикалізації. На той час вони говорили, що єдине, коли це можливо, це якщо ветерани об'єднаються з активістами недемократичним чином, це у випадку очевидного російського реваншу", - говорить експерт.

В минулий свій приїзд до України в якості міжнародного спостерігача на виборах, Брансон не побачив ознак радикалізації. "Я був у Харкові. ОБСЄ спрямувало мене до Харківської області. Все було дуже мирно. Людям подобалось виходити, вони довіряли один одному. Було багато позитивної енергії", - говорить аналітик.

Дивіться також: Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського

Як реагують в Європі на перемогу Володимира Зеленського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG