Спеціальні потреби

Актуально

Чому президент Південної Кореї говорить про ядерну зброю

Фото Служби президента Південної Кореї: президент Республіки Корея Йон Сук Йоль звертається до країни, 1 січня 2023 року

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль активізує обговорення щодо того, чи повинна його країна отримати ядерну зброю — крок, який змінить альянс США та Південної Кореї та динаміку регіональної безпеки.

Минулого тижня Юн потрапив у світові заголовки, коли під час брифінгу припустив, що Південна Корея може отримати власну ядерну зброю, якщо ситуація з безпекою у Північній Кореї погіршиться.

Коментар Юна був озвучений в контексті міркувань щодо найгіршого сценарію, а його помічники швидко заявили, що Південна Корея не відмовляється від своїх зобов’язань згідно з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Все ж, коментар Юна був безпрецедентним, принаймні для періоду, відколи Південна Корея стала демократією.

«Це дуже важлива подія», — сказав Чеонг Сон Чан, старший науковий співробітник Інституту Седжонг, позапартійної дослідницької організації зовнішньої політики за межами Сеула. - До цього часу уряд Південної Кореї не розглядав самостійне ядерне озброєння, навіть як «план Б».

Юн неодноразово говорив про ядерну зброю.

Як кандидат у президенти наприкінці 2021 року Юн сказав, що розгляне можливість передислокації американської тактичної ядерної зброї, яка була виведена на початку 1990-х років. Нещодавно він також сказав, що Сполучені Штати та Південна Корея обговорюють ядерну співпрацю, яка, за його уявленнями, зрештою матиме такий самий ефект, як «обмін ядерним захистом» НАТО.

Мотиви Юна, певною мірою, прості.

Нещодавно Північна Корея почала частіше вдаватися до загрозливої поведінки, одночасно швидко розширюючи свій ядерний арсенал. У коментарях, опублікованих на Новий рік, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин пообіцяв «експоненційно» збільшити запас ядерних боєголовок.

Багато хто в Сеулі вважає, що поточні структури альянсу між США та Південною Кореєю необхідно зміцнити, щоб компенсувати зростаючі загрози від Північної Кореї. У рамках цих зусиль вони хочуть більшої демонстрації військової сили союзників, у тому числі ядерних ресурсів США.

На ширшому рівні також існує занепокоєння щодо тривалості оборонних зобов’язань Вашингтона щодо Південної Кореї, особливо з огляду на недавні політичні потрясіння в США та відносну популярність зовнішньополітичних ідей на кшталт «Америка насамперед».

Ця динаміка допомагає пояснити те, чому все більше вчених, колишніх посадовців і колишніх чиновників тепер публічно підтримують розробку Південною Кореєю власної ядерної зброї.

Чого хоче Юн

Проте аналітики розділилися щодо того, чого Юн прагне досягти розмовами про ядерну зброю. Мало хто вважає, що Південна Корея справді намагатиметься отримати ядерну зброю, принаймні найближчим часом, враховуючи величезні ризики для економіки та безпеки, які супроводжуватимуть такий крок.

Натомість Юн міг використовувати цю проблему, щоб надіслати жорстке повідомлення Північній Кореї або задовольнити своїх консервативних союзників, які підтримують більш агресивний підхід до Пхеньяна.

Деякі колишні південнокорейські військові високого рангу закликали Південну Корею, яка вже є великим виробником ядерної енергії, розширити здатність придбати ядерну зброю, якщо вона вирішить це зробити. Деякі аналітики зазначають, що коментарі Юна можуть бути спрямовані на те, щоб згодом зробити цю ідею більш прийнятною.

Але найбільш очевидним поясненням є те, що Юн хоче публічно тиснути на Сполучені Штати, щоб вони надали надійніші гарантії оборони, за словами Го Мен Хюна, наукового співробітника Сеульського інституту політичних досліджень Асан.

«Я думаю, що Юн хоче, щоб адміністрація Байдена запропонувала подальше посилення заходів для розширеного стримування», — сказав Го. «Він хоче підкреслити, наскільки серйозно він дивиться на північнокорейську загрозу».

Останніми місяцями Південна Корея та Сполучені Штати домовилися збільшити спільні військові навчання та частіше розгортати в регіоні американські бомбардувальники та авіаносці, які можуть нести ядерну зброю. Минулого тижня військові Південної Кореї оголосили про проведення навчань зі Сполученими Штатами, які включатимуть сценарій використання Північною Кореєю ядерної зброї, хоча офіційні особи США заявили, що ідея «спільних ядерних навчань» не розглядається.

Для деяких жителів Сеула ці кроки недостатні. Вони стверджують, що Південна Корея повинна відігравати більшу роль у плануванні ядерних сил США. Але Південна Корея може ніколи не бути повністю задоволена, оскільки президент США остаточно вирішує, чи використовуватиметься ядерна зброя США в будь-якому окремому сценарії.

Що далі?

Хоча Юн може думати, що публічне обговорення ядерного варіанта змусить Сполучені Штати надати більше гарантій безпеки, «ймовірно, це призведе до протилежного ефекту — погіршення відносин», за словами Еріка Брюера, колишнього співробітника Ради національної безпеки Білого дому.

Брюер, який зараз працює у вашингтонській організації Nuclear Threat Initiative, сказав, що Сполученим Штатам «слід твердо закрити двері для будь-яких подальших розмов про озброєння Південної Кореї та уникати публічних суперечок із союзником».

«США мають чітко заявити публічно, що вони не підтримають придбання Південною Кореєю ядерної зброї, і що Вашингтон і Сеул зосереджені на реальних і поточних спільних зусиллях зі зміцнення альянсу. Вони також повинні в приватному порядку підтвердити, що такі Коментарі щодо розробки ядерної зброї є контрпродуктивними як для протидії загрозі від Північної Кореї, так і для зміцнення співпраці між США та Південною Кореєю у сфері безпеки та розширеного стримування», – додав він.

Якби Сеул намагався створити ядерну зброю, він міг би розірвати альянс США та Південної Кореї, сказав Брюер.

«Ідея про те, що якщо Південній Кореї вдасться просто переконати Сполучені Штати дозволити їй отримати ядерну зброю, все буде гаразд, є помилковою. Це все одно ризикуватиме санкціями, які вимагає Конгрес, де-факто припинить міжнародну співпрацю для її цивільної ядерної енергетичної програми та жорсткої відповіді з боку Китаю», – додав він.

Але якщо Північна Корея продовжить свої провокаційні запуски ракет та інші випробування зброї, Юн продовжуватиме відчувати тиск, щоб зробити більше, сказав Го з Інституту Асан.

"Є два шляхи погіршення ситуації для Південної Кореї. По-перше, загроза Північної Кореї посилюється, скажімо, через експоненційне збільшення ядерних запасів і міжконтинентальних балістичних ракет, - сказав він. - По-друге, стратегія відповіді США залишається неадекватною».

Лі Джухен долучився до роботи над статтею.

Всі новини дня

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від Transparency International. Відео

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від міжнародної організації Transparency International, посівши 116-те місце із 180 країн.

Джонсон – за негайне прийняття України в НАТО: що кажуть лідери країн-членів Альянсу? Відео

Напередодні свого візиту до США Борис Джонсон опублікував колонку на сторінках Washington Post, де закликав негайно почати процес залучення Києва в НАТО «заради стабільності і миру». Більше про перспективи приєднання України до НАТО - європейський кореспондент Богдан Цюпин.

До нового пакету допомоги США Україні можуть увійти ракети більшого радіуса дії - ЗМІ

За повідомленням ЗМІ, новий пакет американської допомоги Україні вперше може включати ракети більшого радіуса дії. (AP Photo/Aaron Favila)

Сполучені Штати готують пакет військової допомоги на суму 2,2 мільярда доларів для України, про це повідомляє видання Reuters із посиланням на двох посадовців в американській владі.

За повідомленням, цей пакет вперше може включати ракети більшого радіуса дії, а також інші боєприпаси та зброю.

Білий дім не повідомляв, коли саме планують оголосити новий пакет допомоги Україні.

Тиждень тому Сполучені Штати оголосили про рішення надати Україні важкі танки "Абрамс" та інше озброєння.

Борис Джонсон у Вашингтоні: Життєво важливо, щоб Україна отримала усю необхідну техніку якнайшвидше. Відео

Колишній британський прем'єр Борис Джонсон у Вашингтоні закликав надати Києву всю необхідну зброю, щоб Україна змогла перемогти у  війні вже цього року.

Питання постачань F-16 для Києва ще не зняте – оглядачі та конгресмени

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії», – сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Західні оглядачі вважають, що рішення не надавати Україні винищувачі F-16 не є остаточним, деякі з них вірять, що винищувачі можуть бути потрібними Україні під час нового наступу. На думку експертів, якщо Джо Байден змінить своє рішення, він матиме підтримку в Конгресі США та серед деяких союзників по НАТО.

Оглядач газети Washington Post Макс Бут вважає, що рішення відправити танки є позитивним кроком, але оглядач не розуміє, чому Захід не надсилає Україні ракети більшої дальності та сучасні літаки, такі як F-16, які будуть потрібні ЗСУ для підтримки весняного наступу.

Після поїздки разом з міністром оборони США Ллойдом Остіном в Німеччину на базу Ramstein, де обговорювалося питання подальшої підтримки України коаліцією з 50 країн, оглядач звертає увагу, що хоча Пентагон намагається допомогти Києву зібрати весь необхідний арсенал для весняного наступу, нинішніх зусиль може бути недостатньо.

«Заходу потрібно докласти всіх зусиль, щоб озброїти Україну зараз, поки не пізно», – твітує Макс Бут.

Як пояснює Бут, міністр оборони США Остін переконаний, що Києву потрібно змінювати тактику – замість того, щоб відповідати росіянам на удари артилерії, в якій Росія має перевагу, потрібно діяти креативніше та «використовувати вогонь для формування простору бою, а потім маневрувати».

Для поліпшення маневрування українського війська Пентагон нещодавно оголосив про передачу 109 бойових машин піхоти Bradley і 90 бронетранспортерів Stryker, німці також надсилають Marders, шведи - CV90.

Як переказує свою розмову з шефом Пентагону Бут, американські військові хочуть зібрати достатньо техніки для вирішального наступу, «щоб дозволити українцям не тільки пробити оборону Росії, але й мати можливість дуже, дуже швидко використовувати можливості».

За словами Остіна, Україна досягне успіху, якщо зуміє пробити російський сухопутний коридор до Криму, в іншому випадку, конфлікт може «заморозитись», а росіяни «засядуть на території, яку вони зараз окупували».

У Пентагоні високопоставлені урядовці «тихо наполягають» на постачанні F-16 – Politico

Часопис Politico пише, що у Пентагоні сформувалася впливова група військових, які «тихо наполягають» на тому, щоб Міністерство оборони США схвалило відправлення винищувачів F-16 в Україну. Посилаючись на свої джерела, обізнані з дискусіями, кореспонденти часопису кажуть, що ці літаки могли б допомогти Україні захиститися від російських ракет і атак безпілотників.

За даними джерел у Пентагоні, пише видання, Київ від самого початку вторгнення просив ці літаки, але тепер, коли було ухвалене постачання танків та систем Patriot для підтримки українського наступу навесні, оптимізм Києва почали поділяти й у Вашингтоні.

У статті, яка вийшла в Politico цими вихідними, тобто ще перед тим, як президент Байден відповів «ні» на запитання про постачання F-16 в Україну, високопоставлений представник міністерства оборони наголосив, що остаточного рішення ще немає.

За його словами, Україна ще не оголосила, що винищувачі є її пріоритетом, тому Пентагон концентрується на «негайних потребах» Києва. На загал, представник Пентагону додав: «не думаю, що ми проти».

На цей момент Україна має більшу потребу в традиційних системах протиповітряної оборони, таких як «Патріоти» та NASAM, які краще пристосовані для боротьби з ракетами та безпілотниками, вважають у Пентагоні, тому черга реактивних літаків може прийти лише через декілька місяців.

Як повідомляє видання, Україна хоче замінити свої старі радянські літаки на сучасні винищувачі – F-16 чи F-15 ВПС США, або їхні європейські еквіваленти – німецькі «Торнадо» чи шведські «Гріпен». Деякі з більш сучасних літаків стануть доступними протягом наступного року, коли такі країни як Фінляндія, Німеччина та Нідерланди перейдуть на американські винищувачі F-35, зауважує видання.

Також оглядачі зауважують, що не обов’язково F-16 можуть надійти саме зі США. У Нідерландах, до прикладу, можуть схвалити рішення відправити свої F-16 до Києва, але для цього буде потрібна згода Вашингтона.

Військові джерела додають, що зараз зростає потреба в літаках, бо в Києва немає достатньо ракет, щоб захистити своє небо, а Захід не виробляє стільки, щоб українські війська мали паритет з російськими. І коли запаси вичерпаються, російські літаки можуть вступити в бій, вважає експерт з Пентагону. Тоді, за його словами, щоб вирівняти сили, будуть потрібні F-16.

За даними Politico, Київ вже визначив групу з 50 досвідчених пілотів, які говорять англійською мовою, проходили спільні навчання з американськими колегами раніше, і які б могли розпочати підготовку вже негайно, а закінчити її протягом трьох місяців.

Але офіційно, як кажуть у Politico, навчання не можуть початися, поки рішення не ухвалить президент Джо Байден, чия Адміністрація поки побоюється, що в Москві цей крок розцінять як ескалацію.

Надання Києву «всього пакету комбінованих повітряних операцій» фактично означало б «зону заборони польотів» – британський маршал авіації

Британський маршал повітряних сил у відставці Едвард Стрингер в інтерв’ю британському телеканалу Sky News пояснює, що Байден завжди був досить обережним і намагався не надсилати зброю, яку можна було б потрактувати як сучасне наступальне озброєння, що дозволило б Путіну стверджувати, що він «протистоїть усьому НАТО».

Але військовий експерт вказує і на іншу причину, яка може турбувати американського президента. За словами британського аналітика, для того, щоб використати максимум можливостей таких літаків, як F-16, «авіація НАТО проводить так звані комбіновані повітряні операції», що передбачає дозаправлення літаків, використання бортових радіолокаційних платформ, засобів радіоелектронної боротьби й багатьох інших елементів, які разом забезпечують панування в повітрі.

«Якщо у вас немає всього пакета, то F-16 самі по собі справді не значно кращі за МІГ-29 або Су-27, якими вже керують українці», – вважає британський експерт. Він каже, що підготувати українських військових пілотів, щоб вони могли користуватися всім пакетом і надати їм весь пакет, «було б дуже складно».

Але найважливіше, каже він, політично питання б повернулося до моменту початку війни, коли українці просили «закрити небо».

«Ми б дійсно повернулися туди, де були на початку цього конфлікту, тому що тепер це виглядатиме так, ніби ми керуємо зоною заборони польотів», – каже Стрингер і нагадує, що ті політичні аргументи, які лунали тоді, є актуальними досі.

На початку вторгнення, коли Київ просив країни НАТО «закрити небо», альянс відмовився це зробити, бо це б означало, що для того, аби не допустити російські літаки у повітряний простір України, їх би довелося збивати. Президент Росії Володимир Путін тоді попередив, що будь-яка країна, яка б взяла участь у забезпеченні цієї зони, забороненої для польотів в Україні, вважалася б Москвою стороною конфлікту.

У Конгресі зріє підтримка постачання F-16 в Україну

Тим часом американські законодавці збільшують тиск на адміністрацію, щоб вона не зволікала з наданням Києву наступальної зброї.

«Рішення Адміністрації Байдена не надавати Україні винищувачі F-16 для забезпечення безпеки їхньої країни є ще одним прикладом невикористання моменту», – вважає сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Республіканський законодавець зі штату Південна Кароліна вважає, що «для того, аби Україна могла дати відсіч російським загарбникам і залишитися вільною та незалежною, їй необхідно вдосконалити свій військовий потенціал». Україна має на меті звільнення своєї території, а не захоплення російської, каже Ґрем.

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії. Я сподіваюся, що західний світ дасть Україні те, що їй потрібно, зокрема винищувачі четвертого покоління», – твітує Ґрем.

А конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який є співголовою Української групи Конгресу, сказав у розмові з Politico, що він «не проти» надання Києву F-16, і взагалі виступає за надання Україні «всього, що працює».

«Не можна воювати наполовину. Путін так не воює, – каже конгресмен і додає, що росіяни мають перевагу у зброї та кількості військ, а тому, «все, що працює, все, що їм потрібно, треба їм надіслати».

Конгресмен нагадує, що «все, що ми коли-небудь пропонували, сприймалося як ескалація».

У Білому домі на прохання «Голосу Америки» уточнити коментар президента Байдена щодо винищувачів F-16 для Києва відповіли, що «Сполучені Штати перебувають в постійному контакті з Україною щодо потреб на полі бою і незабаром очікують оголосити більше військової допомоги».

Міністр оборони України Олексій Резников заявив, що вважає слова Байдена відповіддю лише на цьому етапі переговорів. Він нагадав, що країни-союзники спершу відмовлялися передавати озброєння, потім погоджувалися обговорити технічні умови, а в результаті все ж таки постачали потрібну техніку. «Я вірю в наступну літакову коаліцію», – сказав Резников під час прес-конференції у Києві у вівторок 31 січня.

Більше

XS
SM
MD
LG