Спеціальні потреби

Актуально

Чому президент Південної Кореї говорить про ядерну зброю

Фото Служби президента Південної Кореї: президент Республіки Корея Йон Сук Йоль звертається до країни, 1 січня 2023 року

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль активізує обговорення щодо того, чи повинна його країна отримати ядерну зброю — крок, який змінить альянс США та Південної Кореї та динаміку регіональної безпеки.

Минулого тижня Юн потрапив у світові заголовки, коли під час брифінгу припустив, що Південна Корея може отримати власну ядерну зброю, якщо ситуація з безпекою у Північній Кореї погіршиться.

Коментар Юна був озвучений в контексті міркувань щодо найгіршого сценарію, а його помічники швидко заявили, що Південна Корея не відмовляється від своїх зобов’язань згідно з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Все ж, коментар Юна був безпрецедентним, принаймні для періоду, відколи Південна Корея стала демократією.

«Це дуже важлива подія», — сказав Чеонг Сон Чан, старший науковий співробітник Інституту Седжонг, позапартійної дослідницької організації зовнішньої політики за межами Сеула. - До цього часу уряд Південної Кореї не розглядав самостійне ядерне озброєння, навіть як «план Б».

Юн неодноразово говорив про ядерну зброю.

Як кандидат у президенти наприкінці 2021 року Юн сказав, що розгляне можливість передислокації американської тактичної ядерної зброї, яка була виведена на початку 1990-х років. Нещодавно він також сказав, що Сполучені Штати та Південна Корея обговорюють ядерну співпрацю, яка, за його уявленнями, зрештою матиме такий самий ефект, як «обмін ядерним захистом» НАТО.

Мотиви Юна, певною мірою, прості.

Нещодавно Північна Корея почала частіше вдаватися до загрозливої поведінки, одночасно швидко розширюючи свій ядерний арсенал. У коментарях, опублікованих на Новий рік, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин пообіцяв «експоненційно» збільшити запас ядерних боєголовок.

Багато хто в Сеулі вважає, що поточні структури альянсу між США та Південною Кореєю необхідно зміцнити, щоб компенсувати зростаючі загрози від Північної Кореї. У рамках цих зусиль вони хочуть більшої демонстрації військової сили союзників, у тому числі ядерних ресурсів США.

На ширшому рівні також існує занепокоєння щодо тривалості оборонних зобов’язань Вашингтона щодо Південної Кореї, особливо з огляду на недавні політичні потрясіння в США та відносну популярність зовнішньополітичних ідей на кшталт «Америка насамперед».

Ця динаміка допомагає пояснити те, чому все більше вчених, колишніх посадовців і колишніх чиновників тепер публічно підтримують розробку Південною Кореєю власної ядерної зброї.

Чого хоче Юн

Проте аналітики розділилися щодо того, чого Юн прагне досягти розмовами про ядерну зброю. Мало хто вважає, що Південна Корея справді намагатиметься отримати ядерну зброю, принаймні найближчим часом, враховуючи величезні ризики для економіки та безпеки, які супроводжуватимуть такий крок.

Натомість Юн міг використовувати цю проблему, щоб надіслати жорстке повідомлення Північній Кореї або задовольнити своїх консервативних союзників, які підтримують більш агресивний підхід до Пхеньяна.

Деякі колишні південнокорейські військові високого рангу закликали Південну Корею, яка вже є великим виробником ядерної енергії, розширити здатність придбати ядерну зброю, якщо вона вирішить це зробити. Деякі аналітики зазначають, що коментарі Юна можуть бути спрямовані на те, щоб згодом зробити цю ідею більш прийнятною.

Але найбільш очевидним поясненням є те, що Юн хоче публічно тиснути на Сполучені Штати, щоб вони надали надійніші гарантії оборони, за словами Го Мен Хюна, наукового співробітника Сеульського інституту політичних досліджень Асан.

«Я думаю, що Юн хоче, щоб адміністрація Байдена запропонувала подальше посилення заходів для розширеного стримування», — сказав Го. «Він хоче підкреслити, наскільки серйозно він дивиться на північнокорейську загрозу».

Останніми місяцями Південна Корея та Сполучені Штати домовилися збільшити спільні військові навчання та частіше розгортати в регіоні американські бомбардувальники та авіаносці, які можуть нести ядерну зброю. Минулого тижня військові Південної Кореї оголосили про проведення навчань зі Сполученими Штатами, які включатимуть сценарій використання Північною Кореєю ядерної зброї, хоча офіційні особи США заявили, що ідея «спільних ядерних навчань» не розглядається.

Для деяких жителів Сеула ці кроки недостатні. Вони стверджують, що Південна Корея повинна відігравати більшу роль у плануванні ядерних сил США. Але Південна Корея може ніколи не бути повністю задоволена, оскільки президент США остаточно вирішує, чи використовуватиметься ядерна зброя США в будь-якому окремому сценарії.

Що далі?

Хоча Юн може думати, що публічне обговорення ядерного варіанта змусить Сполучені Штати надати більше гарантій безпеки, «ймовірно, це призведе до протилежного ефекту — погіршення відносин», за словами Еріка Брюера, колишнього співробітника Ради національної безпеки Білого дому.

Брюер, який зараз працює у вашингтонській організації Nuclear Threat Initiative, сказав, що Сполученим Штатам «слід твердо закрити двері для будь-яких подальших розмов про озброєння Південної Кореї та уникати публічних суперечок із союзником».

«США мають чітко заявити публічно, що вони не підтримають придбання Південною Кореєю ядерної зброї, і що Вашингтон і Сеул зосереджені на реальних і поточних спільних зусиллях зі зміцнення альянсу. Вони також повинні в приватному порядку підтвердити, що такі Коментарі щодо розробки ядерної зброї є контрпродуктивними як для протидії загрозі від Північної Кореї, так і для зміцнення співпраці між США та Південною Кореєю у сфері безпеки та розширеного стримування», – додав він.

Якби Сеул намагався створити ядерну зброю, він міг би розірвати альянс США та Південної Кореї, сказав Брюер.

«Ідея про те, що якщо Південній Кореї вдасться просто переконати Сполучені Штати дозволити їй отримати ядерну зброю, все буде гаразд, є помилковою. Це все одно ризикуватиме санкціями, які вимагає Конгрес, де-факто припинить міжнародну співпрацю для її цивільної ядерної енергетичної програми та жорсткої відповіді з боку Китаю», – додав він.

Але якщо Північна Корея продовжить свої провокаційні запуски ракет та інші випробування зброї, Юн продовжуватиме відчувати тиск, щоб зробити більше, сказав Го з Інституту Асан.

"Є два шляхи погіршення ситуації для Південної Кореї. По-перше, загроза Північної Кореї посилюється, скажімо, через експоненційне збільшення ядерних запасів і міжконтинентальних балістичних ракет, - сказав він. - По-друге, стратегія відповіді США залишається неадекватною».

Лі Джухен долучився до роботи над статтею.

Всі новини дня

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG