Спеціальні потреби

WikiLeaks: українські секрети американської дипломатії


WikiLeaks: українські секрети американської дипломатії

«Інформаційна ядерна бомба», «смерть дипломатії», «політичне 11 вересня». Як тільки не називають всесвітній скандал, що вибухнув минулого тижня з початком оприлюднення на сайті WikiLeaks секретних депеш американських дипломатів.

Те, що говорилося під час конфіденційних розмов у кабінетах американських амбасад по всьому світі, а відтак у вигляді таємних звітів лягало на стіл Держдепартаменту у Вашингтоні, тепер кожен охочий може прочитати в Інтернеті.

Інформаційний «витік» охоплює кілька останніх десятиліть і налічує 250 тисяч документів. Велетенський масив інформації оприлюднюють дрібними порціями. Зважаючи на заявлений обсяг, схоже, що творці WikiLeaks міцно підсадили світ на голку американських дипломатичних таємниць, а пресу забезпечили топ-новинами на місяці наперед.

В Україні ситуація жваво нагадала часи «касетного скандалу», і WikiLeaks тут уже встигли охрестити «глобальним майором Мельниченком».

Власне України, з усіх 250 тисяч секретних повідомлень, стосується 1 тисяча файлів. Наразі встигли оприлюднити невеличку частину – кількадесят листів.

Одне з найнедавніших повідомлень датоване першими числами лютого 2010 року. Це звіт нинішнього посла США в Україні Джона Теффта про його розмову з екс-президентом Леонідом Кучмою. Напередодні другого туру президентських виборів в Україні Кучма поділився з американським дипломатом своїм баченням ситуації в Україні. Як пише посол Теффт у секретній доповідній у Вашингтон, Кучма називає вибір між Януковичем і Тимошенко «вибором між поганим і дуже поганим». Екс-президент запевняє також посла, що Янукович не конче є «пішаком Росії», а Тимошенко «не обов’язково налаштована проєвропейськи». «Справді, росіяни мають достатньо важелів впливу, аби втримати Тимошенко у потрібному їм руслі», – цитує посол Теффт слова Кучми. А в коментарі до службової записки іронічно зазначає:

«Кучма проявив певну історичну амнезію, стверджуючи, що Янукович не застосовував адмінресурсу під час його невдалої спроби вибороти президентство в 2004-му році».

Пікантних характеристик сповнені й інші секретні доповідні, що в різні роки різними послами відправлялися з посольства США у Києві. Так, посол США Джон Гербст у депеші, датованій лютим 2006-го року, називає Рината Ахметова «хресним батьком донецького клану» та пише про те, що Партія регіонів намагається змінити свій імідж «пристановища донецької мафії та олігархів».

Посол США Вільям Тейлор у грудні 2008-го року звітує про зустріч з мільярдером, співвласником РосУкрЕнерго Дмитром Фірташем, якого називає «неоднозначним олігархом». Як пише посол Тейлор, Фірташ у розмові з ним визнав свої зв’язки з російським кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, а також скаржився на Тимошенко і заявляв, що «вірно служив» президентові Ющенку, сприяючи у створенні коаліції між НУНС і Партією регіонів. Крім того, Фірташ визнав, що телеканалом «Інтер» володіє саме він.

У розсекречених файлах фігурує також прізвище Юрія Луценка, який у 2006-му році поскаржився американському послу на доручення Генпрокуратури заарештувати соратника Тимошенко Олександра Турчинова. Потрапив до звітів і Анатолій Гриценко, який буцімто розповів послу Гербсту про зустріч з Ахметовим у 2006-му році, – втім, сам Гриценко уже поспішив виступити з категоричним спростуванням цієї публікації WikiLeaks.

Із повідомлень «глобального майора» Україна довідалась про те, що російський президент Медведєв в ультимативній формі вимагав від Азербайджану не визнавати український Голодомор геноцидом, – про це, якщо вірити дипломатичній пошті, сам президент Азербайджану Алієв розповів британському принцу Ендрю.

України стосується й розсекречений лист, у якому йдеться про те, що справу про вбивство у Багдаді українського телеоператора Тараса Процюка було закрито під тиском США.

Далі буде... Як виглядає, секретів у дипломатів більше нема, а все таємне зрештою стане явним. Самі дипломати наразі відмовляються коментувати ситуацію. Посол США в Україні Джон Теффт, відповідаючи на запитання про те, чи він очікує на появу, серед розсекречених листів, нових документів за його підписом, зауважив:

«Я можу лиш повторити те, що сказав Держсекретар США – що ми засуджуємо оприлюднення будь-якої секретної інформації. Але я не коментуватиму якихось конкретних випадків, чи конкретного змісту окремих документів».

Відповідаючи ж на запитання, як може вплинути цей скандал на українсько-американські відносини, додав:

«Тут в Україні ми і штат нашого посольства будемо працювати так само наполегливо, як ми працювали раніше. Ми є стратегічними партнерами, і ми будемо працювати саме в цьому ключі», – заявив посол Теффт в інтерв’ю 5 каналу і Голосу Америки.

XS
SM
MD
LG