Спеціальні потреби

WWF: людство споживає у півтора рази більше ресурсів, ніж може відновити планета

  • Голос Америки

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) попереджає, що планета не може витримати такого інтенсивного споживання природних ресурсів людством. За п'ять тижнів до конференції ООН зі сталого розвитку в Ріо-де-Жанейро, яку також називають Самітом Землі, WWF опублікував доповідь «Жива планета», в якому закликає світових лідерів вжити заходів щодо збереження Землі для майбутніх поколінь.

WWF говорить, що наша планета хвора, і це підтверджується статистикою. Розроблений фондом індекс «Жива планета» показує, що порівняно з 1970-им роком біологічне різноманіття Землі скоротилося на 30%, а в тропічних регіонах, які постраждали найбільше, – на 60%.

У доповіді також наводяться результати замірів «екологічних слідів», які залишають окремі держави, тобто сумарного впливу, який вони чинять на планету. Також оцінюється загальний обсяг використаних територій і ресурсів планети, який порівнюється з ресурсами, що залишилися в розпорядженні людства.

Генеральний директор WWF Джим Ліп каже, що з 1961-го року стався різкий стрибок попиту на природні ресурси.

«На даний момент ми щороку споживаємо на 50% більше ресурсів, ніж може відновити Земля, – говорить він. – Ми живемо так, ніби у нас є півтори планети. Такими темпами до 2030-го року нам знадобиться вже дві планети, щоб ми могли підтримувати нинішній спосіб життя, а до 2050 року – три планети. Траєкторія нашого розвитку за всіма мірками нестійка».

Автори доповіді стверджують, що основними факторами екологічного тиску на планету є зростання населення і надмірне споживання.

За оцінками WWF, багаті країни споживають у середньому в п'ять разів більше природних ресурсів, ніж бідні. У десятку країн, які мають найбільший екологічний тиск з розрахунку на людину, входять три нафтовидобувні країни на Близькому Сході, чотири європейських держави, США, Канада і Австралія.

Індекс «Жива планета» показує, що темпи зниження біорізноманіття були найбільш інтенсивними в країнах з низькими доходами. Це означає, що найбідніші і найбільш вразливі країни субсидують спосіб життя в багатих країнах.

Джим Ліп каже, що часу для порятунку планети залишилося мало, але воно ще є. Уряди і окремі люди можуть вдатися до цілого ряду дій, щоб зупинити скорочення біорізноманіття. Ліп вважає, що деякі екосистеми – як водні, так і наземні – повинні бути взяті під захист. Деякі території взагалі потрібно залишити в спокої для підтримки здоров'я більших систем.

«Нам потрібно відновити природні екосистеми і управляти ними так, щоб підтримувати їх цілісність, – говорить Ліп. – У доповіді, наприклад, говориться, що якщо зупинити знищення лісів до 2020-го року – що вже пообіцяли зробити багато країн, то до 2050-го року можна додатково зберегти 180 000 000 гектарів лісу».

Екологи також закликають країни світу до більшої енергоефективності. Вони говорять про необхідність використання поновлюваних джерел енергії, зокрема – енергії вітру і сонця. На їхню думку, це допоможе країнам знизити залежність від палива, заощадити гроші і сповільнити зміни клімату, викликані збільшенням викидів вуглекислого газу. Екологи закликають до більш ефективного використання водних ресурсів та припинення надмірного вилову риби.

Допомогти у збереженні природних ресурсів можуть і звичайні люди, кажуть у WWF. Для цього потрібно стати «розумними» споживачами: можна пройтися пішки замість того, щоб поїхати кудись на машині; можна купувати продукти місцевого виробництва, а не доставлені здалеку. Крім того, на чергових виборах можна проголосувати за політиків, які доброзичливо ставляться до навколишнього середовища, і усунути від влади тих, хто такими не є.

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG