Спеціальні потреби

Актуально

Як побороти депресію: досвід хворого, поради американського психолога

300 мільйонів людей у світі переживають депресію – це дані Міжнародної організації охорони здоров’я. 7% дорослих американців і 13% молоді мають підтверджений діагноз депресії. Депресія є другою найбільшою у світі причиною інвалідності. За даними результатів дослідження Світового банку в Україні за 2017 рік, Україна входить у десятку країн світу з найвищими показниками самогубств (24-32 випадки на 100 тисяч людей).

Що робити, якщо близька вам людина має депресивний стан? Яка альтернатива традиційним лікам? Журналісти "Голосу Америки" поспілкувалися із психологами та власне хворими на депресію.

Джон Видиш
Джон Видиш

Джон Видиш виготовляє флейту. Він живе один, майструє вдома, рідко перетинається з іншими людьми. У громаді його називають вовком-одинаком. Джон вже багато років страждає на депресію. І лише відкриття для себе хобі, в яке закохався і яке стало професією, свого часу утримало чоловіка від самогубства. .

"Це (заняття, створення інструментів) дало мені сенс життя, спосіб зрозуміти для чого я живу. Раптом замість того, щоб просто перебувати на цій планеті і просто перебиватися з дня на день, я почав створювати інструменти, які люди можуть використовувати і покращувати своє життя. Тобто це сприймалось як призначення", - розповідає Джон Видиш, американеь з українським корінням.

Джон відразу відчув позитивний ефект, який має на його самопочуття процес виготовлення власноруч інструментів і сама музика.

"І що я помітив: коли грав, мене це заспокоювало, я ставав веселішим, більш збалансованим, знаходив мир всередині себе", - ділиться музикант.

Ліків, здатних позбавити людину депресії не існує, розповідають психологи. Медикаменти лише допомагають хворим полегшити відчуття пригніченості до того рівня, коли може допомогти психотерапія.

Психолог з Центру переживань та зміни поведінки Рейчел Сингер каже: "Найкращий спосіб лікування депресії - це об’єднати ліки з когнітивно-поведінковою терапією. Ліки послаблюють деякі симптоми до того рівня, коли інша стратегія зі стресостійкості починає працювати, і більш ефективна".

Психолог Рейчел Сингер
Психолог Рейчел Сингер

Взяти на себе відповідальність, каже психолог, є одним із дуже ефективних методів протидії депресії. Соціальні зв'язки також приборкують депресивний стан.

"Мати хоча б одну людину в житті, яка тебе підтримує, може дуже допомогти. Так, домашні тварини можуть дуже допомогти. Є гарне дослідження, яке доводить, що проведення часу з тваринами дуже заспокоює. Гладити, наприклад, собаку, і фокусуватись на цьому, спостерігати, як тварина заспокоюється. Це свого роду ментальна терапія", - каже психолог.

У Джона вдома – два пса-маламута, суміш вовка і собаки. Чоловік розповідає, що домашні тварини для нього – це і відповідальність, і практично єдині соціальні зв’язки, які він має.

Пес Джона
Пес Джона

Ми запитали Джона, що б він порадим людям, які переживають депресію.

"Заведіть собаку (або іншу тварину, яка буде на вас покладатись). Одна з речей, яка тримає мене на цій землі, той факт, що це був би дуже егоїстичний крок, відносно цих двох тварин, які без мене не зможуть вижити. Важливо відчувати себе потрібним. Важливим. Що хтось тебе потребує", - каже Джон.

Друга річ, яка йому допомагає, це музика.

"Коли я граю, я передаю енергію, і намагаюсь принести у світ мир та гармонію, ніби музика є магічною. Тільки те, що ти слухаєш музику, вже приносить в твоє серце мир, баланс, спокій і радість", - ділиться він.

Джон Видиш
Джон Видиш

Запобігти депресії неможливо. Утім, можливо зменшити рівень стресу.

"Зменшивши загалом рівень стресу може цьому допомогти. Зробити життєвий вибір, обрати роботу, яку ти справді любиш, оточити себе позитивними людьми, які тебе підтримують, замість тих, які критикують і не ставляться до тебе добре", - радить психолог з Центру переживань та зміни поведінки Рейчел Сингер.

Психолог запевняє, депресії не варто соромитись. Це така ж хвороба, як будь-яка фізіологічна недуга. Визнати депресивний стан є першим кроком аби собі допомогти, каже фахівець.

"Це хвороба, якій ми намагаємось протидіяти. Вона не визначає нашу сутність. Вона ускладнює наше життя але ми можемо навчитися жити з нею", - каже психолог.

Кожна людина може допомогти тому, хто перебуває у депресивному стані. Інколи, для цього достатньо бути просто поруч.

"Навіть сказати: я не знаю, що ти насправді почуваєш, але в моєму житті бували моменти, коли я відчував щось схоже. Або: я не знаю, через що ти зараз проходиш, але я хочу тобі допомогти, я хочу тебе вислухати. Треба просто бути в їхньому житті", - каже психолог Рейчел Сингер.

При цьому психолог попереджає, що поведінкова терапія допомагає не всім хворим, адже депресія може передаватись через гени від народження.

Джон Видиш розглядає душу людини немов музичний інструмент.

"Флейта лише тоді добре грає, коли з середини вона – чиста і гладка. Дуже схоже, як і в людини. Коли людина, що має проблеми всередині, розмовляє, ти чуєш її злість, презирство, гіркоту, вона стурбована. Але коли ти всередині себе вичистив, звільниш себе від турбот, ти звучиш значно краще, тоді ми стаємо прекрасними людьми, мирними, спокійними", - каже музикант.

Дивіться також: Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор

Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

Всі новини дня

Естонія усуває радянські монументи - «джерело напруженості» в час російської війни в Україні

Уряд Естонії, який очолює Кая Каллас, став найгучнішим у Європі із закликами до активнішої допомоги Україні

Уряд Естонії заявляє, що пам’ятники й символи встановлені в тій балтійській країні за часів окупації Радянським Союзом з 1940 до 1991 року залишаються джерелами проблем, а тому повинні бути усунені.

Доля радянських монументів зокрема тих, які прославляють радянську армію, неодноразово спричиняла гострі протистояння в Естонії і часто викликала погрозливі заяви з боку Росії, яка проголосила себе наступницею СРСР та захисницею росіян в інших державах.

В той час як Росія веде геноцидну війну проти України й намагається підірвати фундамент безпеки Європи, ми не можемо допустити розкол нашого суспільства.
Урмас Рейнсалу, міністр закордонних справ Естонії

Одразу після лютневого вторгнення Росії в Україну прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила: «Ніхто не хоче, щоб наш войовничий і ворожий сусід розпалював напруженість у нас вдома».

Етнічні росіяни становлять приблизно чверть населення Естонії, яке перевищує 1,3 мільйона, а зокрема у прикордонному з Росією місті Нарва ця частка перевищує 80%.

Монумент з радянським танком у Нарві став одним з предметів суперечок і протистоянь, які на думку естонського уряду «вийшли за межі місцевої проблеми».

«З огляду на швидкість зростання напруженості і плутанини довкола пам'ятників у Нарві нам необхідно діяти швидко, щоб запевнити громадський порядок та внутрішню безпеку. Тому уряд схвалив рішення забрати звідти воєнні монументи колишнього іноземного режиму, щоб запобігти їх використанню для більшої ворожнечі в суспільстві і роз’ятренню старих ран», - заявила Кая Каллас в урядовому зверненні.

Естонський уряд наголошує, що могили жертв Другої Світової війни в Нарві будуть мати «нейтральні» символи і «залишатимуться гідним місцем вшанування полеглих».

Радянський монумент в Нарві біля кордону з Росією.
Радянський монумент в Нарві біля кордону з Росією.

Естонський міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу з цього приводу заявив: «В той час як Росія веде геноцидну війну проти України і намагається підірвати фундамент архітектури безпеки Європи, ми не можемо дозволити розколи всередині нашого суспільства. Ті монументи були споруджені тут, щоб прославляти нову окупацію Естонії і їм нема місця в наших громадських місцях».

«Сьогоднішнє рішення допоможе нам і далі зосереджуватися на найважливіших завданнях: гарантуванні безпеки Естонії та допомозі всім людям в Естонії пережити кризу спричинену війною в Україні», - наголошують в Таллінні.

Естонський уряд також підтвердив, що до кінця року з громадських місць Естонії будуть усунені інші монументи «радянського окупаційного режиму».

Естонія - член НАТО і ЄС, стала однією з найактивніших у Європі із закликами допомогти Україні відбити російську агресію.

За підрахунками Кільського інституту естонський уряд у порівнянні з іншими країнами виділяє на допомогу Україні найбільшу частку свого ВВП - 0,9%, в той час як, наприклад, британська й американська допомога Україні становить 0,2% від ВВП тих країн.

У серпні Естонія заявила, що скасовує естонські туристичні візи для російських громадян і долучилася до кількох інших держав Євросоюзу з закликом повсюди у Європі заборонити візи росіянам на знак протесту проти війни Росії в Україні.

В Європі дискутують щодо ідеї обмеження видачі віз російським громадянам: хто за, хто проти і чому. Відео

В Європі все активніше дискутують щодо ідеї обмеження видачі віз російським громадянам. Аргументи лунають як за, так і проти.

ООН заперечує заяви Росії, що візит представників МАГАТЕ на Запорізьку АЕС був заблокований керівництвом ООН 

У понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Речник генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй спростував звинувачення Росії у тому, що керівництво ООН заблокувало або скасувало візит Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію на півдні України.

Також керівництво ООН каже, що має можливість забезпечити, з точки зору безпеки та інших аспектів, будь-яку місію атомного агентства, якщо Україна і Росія погодяться допустити таку місію до ядерного об’єкта.

Про це повідомила телекомпанія CNN, яка опублікувала повний текст заяви Стефана Дюжарріка, речника генерального секретаря ООН.

За словами Дюжарріка, останніми днями різні російські офіційні особи неодноразово звинувачували Секретаріат ООН у скасуванні або блокуванні візиту Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію. У зв’язку з цим речник генсека ООН уточнив кілька моментів.

«По-перше, МАГАТЕ є спеціалізованою агенцією, яка діє повністю незалежно, вирішуючи, як виконувати свою роботу, згідно з конкретним мандатом. По-друге, Секретаріат ООН не має повноважень блокувати або скасовувати будь-яку діяльність МАГАТЕ», – зауважив речник генсека ООН.

Він також додав, що ООН вважає, що може підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на місці, якщо Україна і Росія погодяться допустити цю місію.

«По-третє, у тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що він має в Україні матеріально-технічне забезпечення та потенціал безпеки, щоб підтримувати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва, якщо Росія та Україна погодяться», – мовиться у заяві.

Як повідомляє ООН, у понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

За повідомленням, Шойгу і Гутерріш також обговорили роботу «місії зі встановлення фактів» щодо нападу на СІЗО в Оленівці. Також сторони обговорили ініціативи ООН щодо спрощення умов експорту російських продуктів харчування та добрив, мовиться у заяві речника ООН, опублікованій у мережі Twitter.

США стурбовані «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України»

Тим часом США висловили стурбованість «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України або поблизу них», сказав під час брифінгу у Вашингтоні речник Державного департаменту Нед Прайс.

Він нагадав, що G7 оприлюднила заяву минулого тижня, в якій країни Групи семи та ще понад 30 інших країн закликали Росію повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС.

«Ми уважно стежимо за подіями навколо станції. І Міністерство енергетики, і Національна адміністрація з ядерної безпеки повідомляють, що датчики радіації продовжують надавати дані, і з цих даних ми не помітили ознак аномального рівня радіації. Проте військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Це не те, чого ми очікуємо від країни, яка претендує на роль відповідальної ядерної держави, і ми вважаємо, що бойові дії там небезпечні», – сказав Нед Прайс.

Представник Ради з нацбезпеки при президенті США на запит "Голосу Америки" заявив, що у Білому домі «знають про повідомлення щодо жорстокого поводження з персоналом ЗАЕС» і «захоплюються відданістю ядерній безпеці української влади та операторів станції за важких обставин».

У заяві представника адміністрації також наголошується, що керівництво США «продовжує підтримувати зусилля Міжнародного агентства з атомної енергії щодо виконання його мандату щодо технічних гарантій та надання допомоги Україні із заходами ядерної безпеки та безпеки на її ядерних об’єктах».

Українці не обстрілюють ЗАЕС і б'ють на сполох – міністр Резніков

В ексклюзивному інтерв'ю “Голосу Америки” міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не обстрілює територію поблизу Запорізької АЕС, а постійні обстріли міста Енергодар, де розташована станція та території навколо Запорізької АЕС – це «провокація і така собі гра на "ядерних нервах" світового суспільства в цілому».

У розмові з керівником української служби “Голосу Америки” Русланом Петричкою міністр оборони України сказав, що українці, які пережили найбільшу ядерну аварію в світі, розуміють «увесь рівень ядерної небезпеки по відношенню до людства».

«Ми пережили в 1986-му році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло потім від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не тільки МАГАТЕ, а всю міжнародну спільноту, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», - сказав міністр Резніков.

Україна вважає, що своїми діями Росія намагається домогтися від світової спільноти визнання свого контролю над українським ядерним об’єктом.

Росія ці звинувачення відкидає, і заявляє, що обстріли нібито здійснюють українські військові. При цьому РФ раніше відмовилася від пропозиції створити демілітаризовану зону довкола ЗАЕС.

4 березня цього року російські війська захопили Запорізьку АЕС, де продовжує працювати український персонал.

Держдеп: «Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності». Відео

«Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Ми продовжуємо закликати припинити всі військові операції на українських об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над цими об’єктами», - заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс.

Рік тому бійці Талібану захопили владу в Кабулі: якою є ситуація в Афганістані сьогодні. Відео

Рівно рік тому, 15 серпня, бійці Талібану захопили владу в столиці Афганістану Кабулі. З того часу країну покинули тисячі біженців - а життя тих, хто попри всі ризики вирішив залишитись, кардинально змінилося.

Більше

XS
SM
MD
LG