Спеціальні потреби

Актуально

Як можна позбавити Росію крісла постійного члена Ради Безпеки ООН - позиція експертів

Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя, за оцінками інших членів Ради Безпеки, часто використовує засідання РадБезу для поширення російської пропаганди

З кожною новою ракетною атакою на Україну та її інфраструктуру, позиції Росії у міжнародних організаціях послаблюються. Наразі головним кріслом, яке дозволяє Росії ветувати рішення та протидіяти намаганням світової спільноти зупинити агресора, залишається місце постійного члена Ради Безпеки ООН.

І якщо про виключення РФ з РадБезу ще кілька місяців тому активно говорила лише України, наразі ця дискусія все більше з’являється у політичних колах провідних країн світу. Зокрема, 14 грудня американські конгресмени, які очолюють Комісію з безпеки та співробітництва в Європі, також відому як Гельсінська комісія, ініціювали резолюцію, що закликає адміністрацію президента США Джо Байдена розпочати процес виключення Росії зі складу постійних членів Ради Безпеки ООН.

Томас Грант, професор Кембриджського університету, юрист-міжнародник та автор книги «Агресія проти України: територія, відповідальність та міжнародне право» зазначає: міжнародне право не зобов’язує жодну країну мати справу з іншою. Це стосується і міжнародних організацій, члени яких мають право вирішувати це питання. За його словами, так, зокрема, було, коли попередниця ООН – Ліга націй у 1939 році, коли СРСР вторгся до Фінляндії, вирішила, що Радянському Союзу більше не місце у Лізі Націй.

ООН також має механізми зупинення або призупинення повноважень країн у Генеральній Асамблеї, або Раді Безпеки, переконаний експерт. За 77 річну історію існування організації їх використовували кілька разів. Наприклад, проти Південно-Африканської республіки за апартеїд. З 1969 по 1984 рік представник країни не мав права виступати або голосувати на засіданнях Генасамблеї. Рада Безпеки має такі ж процедурні повноваження, додає експерт.

«Це фактично є питанням процесуального права ООН, яке відкрито для держави, щоб заперечити присутність Росії в Раді Безпеки», - додає він.

За його переконанням, члени Радбезу мають право провести процедурне голосування проти присутності представника Росії на засіданні. Для затвердження відповідного рішення потрібна більшість з дев'яти голосів. «І оскільки це голосування є процесуальним, на нього не може бути накладене вето. І якщо дев'ять членів проголосували «за» невизнання повноважень представника Росії, то він має залишити засідання, а його місце залишиться вільним», - пояснює експерт.

Резолюції, які засуджують військові дії Росії щодо України, в РадБезі набирають мінімум дев'ять голосів
Резолюції, які засуджують військові дії Росії щодо України, в РадБезі набирають мінімум дев'ять голосів

Жодного разу цей механізм не був запроваджений і Грант має своє пояснення цьому.

«П’ять постійних членів – одна з основ та передумов створення ООН. Ця особливість статуту ООН змушує країни вагатися щодо застосування таких рішучих кроків проти одного з постійних членів. Існує також занепокоєння, що Організація Об’єднаних Націй втратить частину своєї функціональності як форуму, на якому всі країни можуть говорити одна з одною»,- каже він.

У той же час самі постійні члени Радбезу, зокрема Сполучені Штати Америки, пояснюють свою позицію тим, що наразі йдуть шляхом не відстрочення російського постпреда з засідань, або призупинення повноважень Росії, а ізоляцією. В ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки» Лінда Томас-Грінфілд, постійна представниця США при ООН, зазначила, що РФ порушила Статут ООН та кинула виклик усьому, у що вірить світ.

Постійна представниця США при ООН не вважає, що дії Росії є гіднимиі країни, яка є постійним членом Ради безпеки
Постійна представниця США при ООН не вважає, що дії Росії є гіднимиі країни, яка є постійним членом Ради безпеки

«Ми не вважаємо, що дії, які Росія робить в Україні, гідні країни, яка є постійним членом Ради безпеки. Тим не менш, вони є постійним членом. Отже, в Радбезі та ООН ми працюємо над тим, щоб ізолювати та вигнати Росію з тих органів, де ми можемо це зробити. Ми змогли відсторонити її від роботи у Раді з прав людини. І ми будемо продовжувати засуджувати дії Росії у Раді Безпеки», - пояснила вона позицію США.

Проте, призупинити або позбавити Росію повноважень у Раді Безпеки можна не лише за порушення Статуту ООН, а й тому що від самого початку, за словами Юрія Луценка, члена ініціативної групи громадського об’єднання «Громадський хаб», перебування Росії в Раді Безпеки є нелегітимним. «Ми назвали це найбільшим геополітичним шахрайством ХХ століття. 24 грудня 1991 року відбулася шахрайська дія з боку Росії. І внаслідок цього РФ в ООН та Раду Безпеки потрапила абсолютно незаконним шляхом», - додає експерт.

24 грудня 1991 року відбулася шахрайська дія з боку Росії. В наслідок цього РФ в ООН та Раду безпеки потрапила абсолютно незаконним шляхом
Юрій Луценко

За його словами, з точки зору Статуту ООН, Росія була новою країною, яка повинна була проходить ті самі процедури, які проходили інші країни, зокрема, держави, які утворилися внаслідок розпаду Югославії. Натомість, у Раді Безпеки ООН є лист Єльцина, датований 24 грудня. «Він, як представник ще неіснуючої країни, зазначає, що ми були СРСР, а тепер будемо називатися Росія. Що називається треба просто табличку поміняти і все», - додає Луценко.

Цей лист базувався на так званій Алматинській декларації, яка підтвердила припинення існування СРСР. «Там було сказано, що правонаступниками СРСР є всі 15 союзних республік, і за умови, що Росія гарантує нам кордони, ми не проти, щоб Росія зайняла місце СРСР в ООН», - пояснює він.

За словами Луценка, це є сумнівним рішенням, яке, по суті, підмінювало дії Генеральної Асамблеї. Він також зазначає, що на той момент СРСР головував у Раді Безпеки, і 31 грудня ці повноваження закінчувалися. Так само закінчувався і строк перебування на посаді Генсека Переса де Куельяра. З 1 січня повинна була головувати Велика Британія. «Очевидно, що Великобританія таку штуку не пропустила би, а сказала: «Давайте проходити загальну процедуру». У нас також є документи, які свідчать, що самі юристи ООН тоді вказували, що цей шлях є неправильним», - додає він.

Зараз Луценко разом з іншими дипломатами, зокрема колишнім постпредом України при ООН Володимиром Єльченком та юристами-міжнародниками, працює над тим, щоб змусити ООН призупинити повноваження Росії.

Найпростіший шлях зробити це - через Комітет підтвердження повноважень. Адже перед кожною сесію Генеральної Асамблеї цей орган підтверджує повноваження кожної делегації. «Наша юридична позиція повинна лягти в основу рішення Комітету щодо не підтвердження повноваження делегації Російської Федерації», - каже він.

Луценко додає: відповідне рішення має бути ініційоване країнами-членами ООН. Саме тому він з однодумцями розпочав кампанію по обидва боки Атлантики на підтримку цього рішення. Відповідну петицію вже підписало більше 200 тис.

Він сподівається, що у найближчі кілька місяців парламенти низки країн також приймуть документи, де паралельно з визнанням Росії країною-спонсором тероризму, буде і заклик до призупинення повноважень Росії в ООН.

Всі новини дня

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Більше

XS
SM
MD
LG