Спеціальні потреби

Опозиція влаштувала Януковичу у Раді демарш


Опозиція влаштувала Януковичу у Раді демарш

Зі скандалу розпочалася десята, остання перед виборами сесія Верховної ради. Опозиція влаштувала обструкцію президенту, який прийшов виступити з промовою на церемонії відкриття.

На парламентську трибуну Віктор Янукович увійшов під вигуки «Ганьба!». «Юлі – волю!», – почали скандувати депутати від БЮТ і НУНС, розгорнувши над півзали банер із зображенням ув’язненої Тимошенко. Спершу президент вирішив перечекати, доки опозиція вгамується. Кілька хвилин він стояв мовчки, у той час як голова Верховної ради намагався втихомирити залу. «Шановні депутати, так ми волю не викричимо, лише буде поглиблюватися конфлікт!», – умовляв спікер Литвин.

Даремно: скандування не вщухали. Пауза затяглася. Януковичу принесли води, він зрештою вдягнув окуляри і почав читати. Усі 35 хвилин, доки тривав спіч, промовець мусив перекрикувати хор опонентів. Глава держави говорив про реформування Конституції та фахівців конституційної асамблеї, яким «треба довіритись»; про майбутні парламентські вибори, від яких він «очікує нової якості депутатського корпусу»; про те, що «рятувати країну на майданах неможливо», і опозиційним фракціям треба «повертатися до парламенту» та «працювати над розвитком країни». Зала, тим часом, невтомно скандувала: «Юлі – волю!»

Свій виступ Янукович закінчив, як і розпочав, під вигуки «Ганьба!»; під цей супровід президент залишив залу засідань.

Хуліганство. Так кваліфікували дії опозиції у провладних фракціях. «Дрібними хуліганами» назвав опонентів голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. У тому, що сталося, він також побачив доказ ліберальності президента. «Опозиція, яка два роки силкувалася ліпити з нашої держави тоталітарну, а з президента – диктатора, сьогодні своїми ж руками перед лицем усіх дипломатів зруйнувала цей образ», – сказав Єфремов журналістам.

А голова Верховної ради Володимир Литвин заявив, що нічого надзвичайного не сталося. Конфлікти між парламентом і президентом трапляються, – сказав журналістам досвідчений спікер. Як він нагадав, такі «витівки» були і за Кучми, і за Ющенка, коли першому під час виступу приносили на трибуну личаки, а другого не пускали виступати.

Утім, на думку Литвина, опозиціонери такою поведінкою самі собі нашкодили. Мовляв, якщо вони бажають декриміналізації статей, за якими засуджено Тимошенко і Луценка, і хотіли домовитися з владою під час прийняття у четвер нового Кримінального кодексу, то треба було шануватись і не хуліганити.

«Те, що відбулося у Верховній раді, відсунуло перспективу вирішення цього питання у політично-правовій площині», – вважає Литвин.

А тим часом опозиція вимагає закону про імпічмент президента. Розглянути закон про імпічмент на сесії, яка щойно розпочалася, запропонував народний депутат Арсеній Яценюк. Лідер «Фронту змін» навіть запропонував Віктору Януковичу самому внести такий законопроект до парламенту. За його словами, те, як сьогодні прийняли у парламенті президента, має стати для того уроком.

«Це вже навіть не червона лінія, це вимога до вас як до влади, до президента Віктора Януковича: схаменіться і спам’ятайтесь», – заявив Яценюк з парламентської трибуни. Він знову наголосив на незмінності вимоги опозиції: звільнення Тимошенко і Луценка та забезпечення їм можливості брати участь у виборах.

XS
SM
MD
LG