Спеціальні потреби

Янукович пообіцяв журналістам підтримати рух «Стоп цензурі!»


Про перші 100 днів свого президентства Віктор Янукович розповів журналістам в «Українському домі», заздалегідь обнесеному залізними міліцейськими щитами. Живий «щит» на підступах до будівлі утворили також близько тисячі прихильників президента. Натомість опозицію не пустили навіть на прилеглу Європейську площу. Колону представників молодіжного руху «Спротив» зупинили сили спецпідрозділів «Беркут» і «Титан». Нечисельний мирний пікет – зо дві сотні студентів – взяли у щільне кільце біля стадіону «Динамо». Там, на безпечній віддалі від «Українського дому», незгодні й вигукували своє «Ганьба».

Тактику, яка вже набуває рис «фірмового почерку» нового президента, Віктору Януковичу довелося пояснювати журналістам на прес-конференції. На запитання, чому «Беркут» не пускає на масові заходи опонентів влади, а пускає прихильників, глава держави відповів запевненням, що в діях міліції жодної політики нема.

«Міліція реагує лише на якісь протиправні дії, і я впевнений у тому, що вона не реагує ні на які політичні кольори», – заявив Янукович. Як він додав, «Ті громадяни, які порушують громадський порядок, незалежно від того, до якої політичної сили вони належать – їх міліція, як то кажуть, своєчасно вберігає від неприємностей».

На прохання журналістів Янукович пояснив також причину безпрецедентних заходів, які вживаються для його власної охорони. Президент натякнув – існує загроза замаху.

«Така ситуація існує, як мені доповідають. Є задокументовані факти, серйозні, є застереження, на які вони [правоохоронні органи] зобов’язані реагувати», – повідомив Янукович. При цьому він запевнив: він нічого не боїться, і ситуація з посиленою охороною для нього неприємна.

Основною ж темою прес-конференції стала свобода слова. Цю тему президент зачепив ще у вступному слові. Щоб запевнити журналістів у своїй відданості вільній пресі, Янукович удався до метафор. Свої майбутні реформи він порівняв зі зведенням будинку, в якому будуть вікна.

«А вікна – це свобода слова й інформації. Тому я бажаю, щоб ці вікна завжди були чистими і прозорими, щоб ми бачили через ці вікна весь світ, а нас також бачив весь світ», – сказав глава держави.

Журналістів, однак, перші 100 днів Януковича при владі змусили засумніватися у відданості нового президента свободі слова. На прес-конференцію частина представників преси з’явились у футболках з логотипом «Стоп цензурі!». Рух під такою назвою був започаткований після звернень репортерів 1+1 та СТБ про запровадження цензури на телеканалах. Однак Янукович, виявляється, ні про які утиски преси не чув. І якщо йому нададуть факти, пообіцяв їх розслідувати. Відповідаючи на запитання журналістки, вдягненої у футболку з написом «Стоп цензурі!», глава держави запропонував зупиняти цензуру разом:

«Те, що ви стоїте зараз у цій футболці, те, що ви запрошуєте мене бути разом з вами, це вже говорить про те, що ми з вами однодумці. На вас ніхто не тисне і не буде тиснути. Я хотів би з вами співпрацювати і разом шукати шляхи викорінення утисків свободи слова». Як він додав, «Якщо є такі конкретні приклади, я готовий бути поруч з вами і підтримувати цей рух».

Янукович прийняв подаровану йому журналістами футболку «Стоп цензурі!», хоча й не став, як ті просили, її приміряти. Демонструючи рішучість в обстоюванні свободи слова, президент у прямому ефірі дав доручення керівникам СБУ і МВС Валерію Хорошковському та Анатолію Могильову, присутнім на прес-конференції, зустрітися з журналістами і розібратися з їхніми скаргами на утиски.

Свій рішучий донецький характер Янукович показав знову, коли журналісти нагадали йому про давню обіцянку запросити пресу до свого маєтку в Межигір’ї.

«Збирайтеся просто зараз. Просто зараз! Без підготовки», – сказав президент.
«Поїхали!» – оплесками зустріли пропозицію журналісти.

Утім, на охочих побувати в резиденції президента, огорнутої чутками про корупцію, чекало розчарування. Запросини президента скасувала заступник глави його адміністрації Ганна Герман. Після прес-конференції соратниця глави держави повідомила журналістів, що в адміністрації не змогли так швидко знайти необхідну кількість транспорту. До того ж у глави держави намічена важлива міжнародна зустріч, – пояснила Герман. Вона, однак, не уточнила, з ким саме зустрічається президент. При цьому Герман запевнила, що екскурсія в Межигір’я неодмінно відбудеться – іншим разом.

XS
SM
MD
LG