Спеціальні потреби

Арсеній Яценюк в ООН: «Чи хочуть росіяни війни?»


Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк
НЬЮ-ЙОРК - У четвер прем'єр-міністр нового уряду України Арсеній Яценюк виступив в ООН на засіданні Ради Безпеки, присвяченому конфлікту в Україні. Під час виступу він підкреслив, що дії Росії є причиною ескалації ситуації, сказав, що в Криму, незважаючи на заперечення російської влади, перебувають російські військові і заявив, що Україна ніколи не визнає результати незаконного референдуму 16 березня в Криму. Прем’єр також звернувся до російської делегації по-російськи.

Арсеній Яценюк, який до цього говорив англійською, повернувся в бік російського представника Віталія Чуркіна і сказав, що на запитання «Чи хочуть росіяни війни?» хотів би відповісти, що ні, не хочуть. «Давайте ж повернемося за стіл переговорів і вирішимо цей конфлікт», - закликав прем'єр-міністр України російських представників. Він закликав Москву вивести війська з Криму.

Яценюк заявив, що Україна стала жертвою військової агресії з боку Росії, і показав присутнім Статут ООН, щоб наголосити на тому, що Москва своїми діями порушує двосторонні та міжнародні договори. Така агресивна політика неприйнятна в XXI столітті, заявив український прем'єр, додавши, що Київ не втрачає надії на мирне вирішення конфлікту.

Він також подякував всім членам Ради Безпеки, крім одного, за безумовну та рішучу підтримку територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України.

Більшість постійних і тимчасових членів Ради Безпеки вітали прем'єр-міністра Арсенія Яценюка в ООН і засудили дії Росії.

Представник Китаю висловлювався дуже обережно і закликав до розв'язання конфлікту дипломатичним шляхом, не вдаючись у подробиці. Китай - близький союзник Росії - вже був зайняв рішучу позицію на підтримку суверенітету України і підтвердив свою політики невтручання у внутіршній справи інших країн.

Як відомо, російський уряд не визнає нового уряду України. Російські представники вважають цей уряд, у тому числі і прем'єр-міністра Яценюка, нелегітимним, оскільки, на їх думку, вони прийшли до влади в результаті збройного перевороту.

Під час свого виступу російський представник Віталій Чуркін відразу ж відповів на запитання Арсенія Яценюка: «Росія не хоче війни і росіяни не хочуть війни». Він додав, що Росія не бачить передумов до ескалації кризи в Україні і сказав, що ескалація відбувається не з вини Росії. «Це для нас питання норм міжнародного права, і необхідно подивитися на генезис сьогоднішньої кризи», - сказав Чуркін.

Російський представник сказав, що Майдан був перетворений на воєнізований табір, що на Майдані було насильство і навіть тортури і, що західні міністри приїжджали і марширували разом з учасниками Майдану. «Хіба це не втручання в справи суверенної держави?», - запитав Чуркін.

«Нехай самі мешканці Криму вирішать свою долю в результаті референдуму, - сказав Чуркін. - Що стосується нашого морського флоту в Криму - він до референдуму не має відношення, так як референдум - це воля мешканців Криму».

На засіданні Ради Безпеки виступила також голова Постійного представникцтва США в ООН Саманта Пауер. Вона вітала Арсенія Яценюка і зазначила, що «Україна під час кризи поводиться дуже стримано». Вона зазначила, що в Криму зараз перебувають близько 20 тисяч російських військових, туди не пускають міжнародних спостерігачів. «Так не поводяться люди, які вважають, що на їхньому боці правда і закон», - сказала Пауер, маючи на увазі російську сторону.

Пауер зазначила, що референдум щодо статусу Криму має бути всеукраїнським, а не тільки кримським, і він не може проводитися під дулами російських гармат. Пауер закликала до прямих переговорів між Москвою і Києвом. «Тому в Раді Безпеки ми пропонуємо резолюцію, яка дозволить вирішення конфлікту дипломатичним шляхом, дозволить клімату стриманості прийти на зміну конфронтації. Ми повинні діяти до того, як будуть втрачені життя невинних людей», - сказала Пауер .

Запропонована американською делегацією Раді Безпеки резолюція не має шансів бути прийнятою, так як Росія РБ володіє правом вето і її безперечно заветує. Однак у кулуарах ООН кажуть, що США все одно представили резолюцію, в надії, що Китай за неї не проголосує, а утримається, і тоді Росія буде виглядати ізольованою від міжнародної спільноти. В американській резолюції не міститься засудження дій РФ, РФ не називається «агресором». У ній міститься заклик до збереження суверенітету України.

Наприкінці засідання Арсеній Яценюк знову попросив дати йому слово. Він сказав, що Україна вважає Крим частиною своєї території і ніколи не прийме «штучних референдумів».

«Ми готові до загальнонаціонального обговорення конфлікту в рамках української Конституції», - сказав Яценюк і ще раз закликав Росію сісти за стіл переговорів.

Показати коментарі (7)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG