Спеціальні потреби

Актуально

Програма МВФ для України: подарунок, чи головний біль перед виборами? Думки західних аналітиків

Це важливий сигнал підтримки реформ в Україні; програма дозволить полегшити тягар боргових виплат країни в 2019 році та зміцнить довіру інвесторів. Так у низці світових ЗМІ прокоментували рішення МВФ від 18 грудня схвалити нову програму stand-by обсягом 3,9 мільярда доларів для України.

"Вчасно до Різдва". Так прокоментував рішення МВФ кореспондент Reuters Маттіас Вільямс.

"Рішення МВФ допоможе надати впевненості інвесторам у рік, коли інші ринки, що розвиваються, зазнали удару і власне Україну називають серед найбільш вразливих. Україна має сплатити майже 5 мільярдів доларів іноземним кредиторам в 2019 році", - пише Bloomberg.

Програма stand-by допоможе з борговими виплатами, однак лише тимчасово, застерігає Тімоті Еш, стратег BlueBay Asset Management.

"Це допоможе, але недостатньо. Хто б не виграв президентські вибори, він матиме прийняти низку складних рішень, і першим буде рішення стосовно подальших відносин з МВФ. SBA справді є лише мостом. Україні потрібен EFF", - зазначає аналітик у Twitter.

Програма МВФ зміцнює довіру інвесторів до країни і допомагає забезпечувати економічну стабільність. "Міжнародний валютний фонд схвалив нову програму stand-by на 3,9 мільярда доларів для України у вівторок з наміром допомогти країні утримувати стабільність та довіру інвесторів перед неспокійним періодом виборів", - йдеться в статті Reuters.

Однак, традиційний наголос МВФ на обмеженні зростання бюджетних видатків, створює ускладнення для влади напередодні виборів, не дозволяючи розширити підтримку малозабезпечених верств населення, вважає Балаш Ярабік, дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.

"Поновлення підтримки МВФ та Світового банку є ключовим для України... міжнародні фінансові установи продовжують (надто) наголошувати на макроекономічній стабільності, ігноруючи бідність і створюючи великий головний біля для уряду до виборів 2019 року", - пише дослідник у Twitter.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш

В своїй заяві після засідання Ради директорів МВФ, перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон закликав уряд України не нарощувати видатки. "Важливо протистояти тиску збільшити видатки, чи знизити податки, водночас поновлюючи зусилля з покращення управління державними фінансами та надходженнями", - заявив посадовець.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш.

"Гадаю, наголос на важливості незалежності Центрального банку – чітке послання Юлії Тимошенко дати задній хід її погрозам змінити керівництво НБУ", - написав Еш у Twitter.

"Коментар про отримання активів проблемних банків призначається Приватбанку", - додав він.

Справді, Ліптон окремо наголосив на важливості незалежності центрального банку України, коментуючи пріоритет програми в сферах монетарної політики та фінансового сектору: "Ціль монетарної політики - зниження інфляції та відновлення міжнародних резервів поряд з режимом гнучкого обмінного курсу. Захист незалежності центрального банку буде ключовим в цьому напрямку. Продовжуються зусилля з вирішення питання проблемних кредитів, порятунок активів проблемних банків та покращення фінансів державних банків".

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс.

"Нова угода stand-by з Україною наголошує не деяких пунктах, яких, ймовірно, не будуть торкатись у рік виборів. Важко уявити, щоб хтось йшов на вибори з гаслами про земельну реформу, чи приватизацію (або публічно заявив про них після виборів)", - пише аналітик у Twitter.

Програма підтримає економічну політику уряду протягом року, зберігаючи нещодавні економічні здобутки та прокладаючи шлях до більш швидкого економічного зростання, наголошує Ліптон.

Ліптон відзначив зусилля України, за підтримки міжнародної спільноти з поновлення макроекономічної стабільності та відновлення зростання.

"Українські посадовці успішно поновили макроекономічну стабільніcть та відновили зростання, за підтримки міжнародної спільноти ... резерви було відновлено і довіра покращилась", - наголосив посадовець.

Як повідомлялось, у вівторок, МВФ схвалив програму stand-by для України обсягом 3,9 мільярда доларів. Перший транш програми у 1,4 мільярда доларів буде виділено негайно, йдеться в заяві МВФ.

Основними завданнями на 2019 рік в рамках програми стане підтримка макроекономічної та фінансової стабільності, йдеться в заяві МВФ.

Програма має чотири пріоритети:

  • продовження фіскальної консолідації та зниження державного боргу;
  • подальше стримування інфляції та збереження режиму гнучкого валютного курсу;
  • зміцнення фінансового сектору, порятунок активів проблемних банків та поновлення банківського кредитування;
  • просування структурних реформ, зокрема, покращення податкового адміністрування, приватизації та управління.

Дивіться також: Світовий банк надав Україні позикові гарантії на 750 мільйонів доларів. Інтерв'ю з Романом Качуром

Всі новини дня

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу, які заплановані на листопад. Зараз тривають внутрішньопартійні вибори – так звані праймеріз, які мають визначити єдиних кандидатів від партій в кожному окрузі.

Зеленський в інтерв’ю Washington Post: поставки важкого озброєння суттєво змінили ситуацію на полі бою. Відео

Незабаром до України прибуде більше безпекової допомоги зі США. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков за підсумками розмови з головою Пентагону Ллойдом Остіном. Очільники оборонних відомств також обговорили проведення нового засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”.

«Я прошу вірити в Україну» – Резніков про хід війни, плани мобілізації та військову допомогу США. Інтерв'ю

«Україна має домовленості зі США щодо невикористання американської зброї по території Росії. Але обмежень щодо тимчасово окупованих територій України немає», – розповів міністр оборони України Олексій Резніков в ексклюзивному інтервʼю Голосу Америки.

"Літуни"- група активістів із Сан-Франциско оранізовує передачі медичної та гуманітарної допомоги в Україну

На допомогу Україні приходять "літуни". У Сан-Франциско з'явилась група активістів, яка налагодила систему передачі медичної та гуманітарної допомоги через приватні перельоти. Таким чином уже передали більше 350 валіз. З літунами поспілкувалась наша Христина Шевченко.

Іван, родом із Одеси, який вже 5 років живе у Сан-Франциско, де працює в тех індустрії. Та сьогодні у нього інша робота.

Іван координує "літунів" - групу активістів, які організувались для того щоб перевозити допомогу в Україну валізами під час приватних перельотів з Сан-Франциско. Так перевезли тонни життєво необхідних речей.

"Де купити всі ці речі нашим військовим є, але проблема в тому як їх відправити, бо між Каліфорнією і Україною 12 тисяч кілометрів. Я побачив якщо ці всі потоки оптимізувати, якщо одна людина, яка летить бере не три сумки з собою а 10 чи 20, то ми можемо відправляти допомогу яка потрібна українським військовим. Тобто, наприклад, є людина якій треба відправити турнікети, наколінники своєму братові, знайомому, вона виходить на нас", - пояснює Іван Гайд, координатор руху "літунів".

Ідея сподобалась друзям Івана - Андрію та Максимові. Так і створили ядро руху та прозвали себе "літунами", хоча насправді самі хлопці не літають, а виконують функцію посередників.

Якщо хтось хоче переправити вантаж з гуманітарною допомогою, медикаментами і захисним спорядженням вони звертаються до "літунів". "Літуни" ж у групах на Facebook шукають людину, яка летить з Сан-Франциско до Європи і домовляються аби та перевезла додатковий багаж. Ось наприклад знайшли Арсена, який із Сан-Франциско летить до Варшави. Він радо погодився на пропозицію "літунів".

"Я роблю це щоб відчувати себе корисним. Дуже важко відчувати себе корисним, якщо вся допомога зводиться лише до передачі грошей, таким чином моя поїздка мені здається менш порожньою і більш змістовною",- каже Арсен.

Арсен уже полетів, а сьогодні "літуни" відправляють новий вантаж. Людина яка буде з ним летіти до Варшави вирішила себе не афішувати. Валізи, які вона сьогодні отримає вона побачить вперше. Літуни подбали і про пакування цінної допомоги. Організували цілий рух пошуку валіз і сумок у Сан-Франциско. Цим займається Максим.

"В мене в гаражі ми збираємо пусті валізи, найбільше у мене було 83 пусті валізи, зараз 20 чи 30 валіз. Що ми робимо? Ми йдемо по друзях, по знайомих, на роботі просто до американців і просимо у них валізи. І тоді люди яким треба щось відправити в Україну їм не треба купувати нову валізу вони можуть прийти до мене і я їм дам валізу правильного розміру",- ділиться Максим Павлишин.

Андрій розповідає - перед кожним польотом роблять інвентаризацію багажу.

"Ну от наприклад у нас є одна валіза в якій є всі ці речі, ці всі речі запиані у Івана і ми просто їх перевіряємо перед тим як відправити. Наприклад це медична допомога, турнікети, навіть телефони передають", - пояснює Андрій Губенко, активіст "літунів".

Іншим елементом системи є домовленості з авіалініями. Адже не всі погоджуються на таку кількість додаткового вантажу. Допомагає літунам домовитись з авіалініями Ярема. Засновник громадської організації "Громада".

"Готую лист, іду спілкуюсь з авіакомпаніями, кожен раз сюжет інший і домовленості інакше відбуваються, хтось дає знижку, хтось безкоштовно дозволяє відправити гуманітарну допомогу, більшість ідуть назустріч, більшість розуміє масштаби трагедії в Україні", - розповідає Ярема Кузишин, співзасновник громадської організації "Громада".

Більшість авіаліній погоджуються надати знижки або ж пропускає валізи безкоштовно. У Варшаві каже Іван, у організації ж людина, яка забирає вантажі. Також у Львові є людина яка їх розподіляє і відправляє конкретним підрозділам.

"Час дуже важливий, у нас була людина, яка відправляла щось своєму знайомому і на жаль, коли сумки були у літаку ця людина загинула, а ви уявляєте, якби ми відправляли іншим поштовими компаніями, які відправляють місяць, скільки таких би людей загинуло",- каже Іван Гайд.

"Літуни" хочуть щоб їхній приклад надихнув українські громади й в інших штатах.

Дивіться також: У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео

Екперти США закликали Байдена не дозволяти Путіну перебрати ініціативу у війні в Україні

Фото: президент США Джо Байден, серпень 2022 року REUTERS/Лі Міллз

17 відомих американських експертів в статті для The Hill закликали президента США Джо Байдена різко збільшити допомогу Україні, щоб підтримати контрнаступ.

Серед співавторів статті, колишні командувачі Сил США в Європі Філіп Брідлав та Веслі Кларк, екс-високопосадовці Пентагону Дебра Кейган, Евелін Фаркас та Александер Вершбоу, колишні посли США в Україні Джон Гербст та Вільям Тейонр, та інші.

Експерти розкритикували стратегію уряду США, за якою надається достатньо допомоги для протистояння, але недостатньо для відвоювання захоплених Росією територій. "Через перестороги щодо провокування ескалації Росією (звичайної та ядерної) ми насправді віддаємо ініціативу російському президентові Володимиру Путіну і зменшуємо тиск на Москву, спрямований на те, щоб Росія припинила агресію і серйозно поставилась до перемовин", - йдеться в статті.

Зокрема, дослідники закликають збільшити кількість HIMARS, а також надати Україні далекобійні снаряди ATACMS, дальність дії яких сягає 300 км, а на дипломатичному фронті, утриматись від спроб переконати Україну розпочати перемовини на невигідних умовах.

Будь-яка "стратегічна перерва", лише дасть час Путіну, щоб перегрупувати свої війська для нових дій, переконані автори статті. Україна має отримати можливість відтіснити російські війська з територій зайнятих з лютого цього року, а згодом і звільнити території, захоплені Росією після 2014 року, вважають експерти і наголошують, що перемога України зменшує ймовірність того, що американським військам доведеться брати участь у прямому протистоянні проти російських сил.

Автори статті закликають не піддаватись на російський ядерний шантаж. Коментуючи заяву радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана, озвученій на Аспенському безпековому форумі цього місяця про те, що США хочуть уникнути "Третьої світової війни", аналітики вказали, що ядерне стримування все ще діє і Росії вигідно погрожувати ядерною зброєю, але не застосовувати її.

Якщо ядерний шантаж Росії спрацює з Україною, Путін зможе використати його і щодо країн НАТО, додають експерти.

"Якщо ми дозволимо Путіну залякати нас не давати зброю необхідну Україні, щоб зупинити російський ревізіонізм, що станеться, якщо він розмахуватиме своєю ядерною чарівною паличкою над країнами Балтії? Чому адміністарція вважає, що Путін не насмілиться зробити це з Естонією, або Польщею, якщо тактика спрацює в Україні?" - задають питання експерти.

Більше

XS
SM
MD
LG