Спеціальні потреби

Актуально

Програма МВФ для України: подарунок, чи головний біль перед виборами? Думки західних аналітиків

Це важливий сигнал підтримки реформ в Україні; програма дозволить полегшити тягар боргових виплат країни в 2019 році та зміцнить довіру інвесторів. Так у низці світових ЗМІ прокоментували рішення МВФ від 18 грудня схвалити нову програму stand-by обсягом 3,9 мільярда доларів для України.

"Вчасно до Різдва". Так прокоментував рішення МВФ кореспондент Reuters Маттіас Вільямс.

"Рішення МВФ допоможе надати впевненості інвесторам у рік, коли інші ринки, що розвиваються, зазнали удару і власне Україну називають серед найбільш вразливих. Україна має сплатити майже 5 мільярдів доларів іноземним кредиторам в 2019 році", - пише Bloomberg.

Програма stand-by допоможе з борговими виплатами, однак лише тимчасово, застерігає Тімоті Еш, стратег BlueBay Asset Management.

"Це допоможе, але недостатньо. Хто б не виграв президентські вибори, він матиме прийняти низку складних рішень, і першим буде рішення стосовно подальших відносин з МВФ. SBA справді є лише мостом. Україні потрібен EFF", - зазначає аналітик у Twitter.

Програма МВФ зміцнює довіру інвесторів до країни і допомагає забезпечувати економічну стабільність. "Міжнародний валютний фонд схвалив нову програму stand-by на 3,9 мільярда доларів для України у вівторок з наміром допомогти країні утримувати стабільність та довіру інвесторів перед неспокійним періодом виборів", - йдеться в статті Reuters.

Однак, традиційний наголос МВФ на обмеженні зростання бюджетних видатків, створює ускладнення для влади напередодні виборів, не дозволяючи розширити підтримку малозабезпечених верств населення, вважає Балаш Ярабік, дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.

"Поновлення підтримки МВФ та Світового банку є ключовим для України... міжнародні фінансові установи продовжують (надто) наголошувати на макроекономічній стабільності, ігноруючи бідність і створюючи великий головний біля для уряду до виборів 2019 року", - пише дослідник у Twitter.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш

В своїй заяві після засідання Ради директорів МВФ, перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон закликав уряд України не нарощувати видатки. "Важливо протистояти тиску збільшити видатки, чи знизити податки, водночас поновлюючи зусилля з покращення управління державними фінансами та надходженнями", - заявив посадовець.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш.

"Гадаю, наголос на важливості незалежності Центрального банку – чітке послання Юлії Тимошенко дати задній хід її погрозам змінити керівництво НБУ", - написав Еш у Twitter.

"Коментар про отримання активів проблемних банків призначається Приватбанку", - додав він.

Справді, Ліптон окремо наголосив на важливості незалежності центрального банку України, коментуючи пріоритет програми в сферах монетарної політики та фінансового сектору: "Ціль монетарної політики - зниження інфляції та відновлення міжнародних резервів поряд з режимом гнучкого обмінного курсу. Захист незалежності центрального банку буде ключовим в цьому напрямку. Продовжуються зусилля з вирішення питання проблемних кредитів, порятунок активів проблемних банків та покращення фінансів державних банків".

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс.

"Нова угода stand-by з Україною наголошує не деяких пунктах, яких, ймовірно, не будуть торкатись у рік виборів. Важко уявити, щоб хтось йшов на вибори з гаслами про земельну реформу, чи приватизацію (або публічно заявив про них після виборів)", - пише аналітик у Twitter.

Програма підтримає економічну політику уряду протягом року, зберігаючи нещодавні економічні здобутки та прокладаючи шлях до більш швидкого економічного зростання, наголошує Ліптон.

Ліптон відзначив зусилля України, за підтримки міжнародної спільноти з поновлення макроекономічної стабільності та відновлення зростання.

"Українські посадовці успішно поновили макроекономічну стабільніcть та відновили зростання, за підтримки міжнародної спільноти ... резерви було відновлено і довіра покращилась", - наголосив посадовець.

Як повідомлялось, у вівторок, МВФ схвалив програму stand-by для України обсягом 3,9 мільярда доларів. Перший транш програми у 1,4 мільярда доларів буде виділено негайно, йдеться в заяві МВФ.

Основними завданнями на 2019 рік в рамках програми стане підтримка макроекономічної та фінансової стабільності, йдеться в заяві МВФ.

Програма має чотири пріоритети:

  • продовження фіскальної консолідації та зниження державного боргу;
  • подальше стримування інфляції та збереження режиму гнучкого валютного курсу;
  • зміцнення фінансового сектору, порятунок активів проблемних банків та поновлення банківського кредитування;
  • просування структурних реформ, зокрема, покращення податкового адміністрування, приватизації та управління.

Дивіться також: Світовий банк надав Україні позикові гарантії на 750 мільйонів доларів. Інтерв'ю з Романом Качуром

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG