Спеціальні потреби

Актуально

«Зеленський грається з вогнем» - експерти про справи проти Порошенка

Більшість українців вважає, що кримінальні справи проти п’ятого президента Петра Порошенка є справедливим покаранням за порушення закону – про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міський інститут соціології. 51% респондентів відповів, що розслідування діяльності Порошенка під час його президенства є боротьбою за справедливість. Натомість 30% вважає їх політичним переслідуванням.

П’ятий президент України Петро Порошенко фігурує більш ніж у 20 кримінальних справах. Лише в одній із них ДБР оформило йому підозру. Порошенка звинувачують у перевищенні владних повноважень через те, що він нібито тиснув на тодішнього очільника Служби зовнішньої розвідки СБУ Єгора Божка з метою призначити на посаду ще одного першого заступника служби – скандального Сергія Семочка. Йдеться про те, що Порошенко як президент України в межах повноважень і обов’язків голови держави відповідно до законодавства України, яке законом «Про Службу зовнішньої розвідки України» підпорядковує цю службу президентові і вказує, що саме голова держави здійснює загальне керівництво СЗР, указом призначив Семочка на посаду першого заступника голови СЗР, а голова служби Божок на виконання цього указу видав свій наказ, яким вказав вважати Семочка таким, що почав виконувати свої обов’язки.

Серед інших справ, у яких фігурує Порошенко, є ймовірна «державна зрада» при підписанні мінських угод, імовірне ухиляння від сплати податків при купівлі телеканалу «Прямий», який пов’язують із Петром Порошенком, «спробі захопити владу» через запровадження воєнного стану у листопаді 2018 року в частині України на нетривалий час, підтверджене Верховною Радою, і «узурпації влади» через призначення двох членів Вищої ради правосуддя без висновків комісії. Нещодавно стало відомо, що Порошенко також фігурує у справі про «розпалювання релігійної ворожнечі» через створення Вселенським патріархатом автокефальної Православної церкви України.

«Деякі оглядачі вважають, що це не екслідер країни зараз постав перед судом, а українська демократія», – пише редактор блогу UkraineAlert американського аналітичного центру «Атлантична рада» (Atlantic Council) Пітер Дікінсон. У публікації на сайті установи він зібрав коментарі західних і українських аналітиків про те, як розслідування проти Порошенка сприймають на міжнародній арені і що це може означати для країни. З дозволу «Атлантичної ради» Радіо Свобода публікує переклад матеріалу.

Мелінда Герінґ, заступниця директора Євразійського центру «Атлантичної ради»:

Звинувачення проти Порошенка виглядають дуже кволо. Якщо влада продовжить вести судові переслідування колишнього президента Петра Порошенка, що дедалі більше стають схожі на політичні порахунки, Зеленський увійде в історію як ще один непомітний пострадянський президент, який не зміг виконати свої численні обіцянки зробити Україну повносправною.

Україна має велику проблему з іміджем, і судові переслідування колишніх президентів – це незвична тактика, щоб переконати закордонних інвесторів вкладати гроші у країну з непрофесійними судами. До того ж, хто сказав, що його наступник не вчинить так само із Зеленським?

Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні:

Загалом переслідувати в судах колишніх президентів для будь-якої країни – це погана ідея. Винятком можуть бути ситуації, коли існують переконливі докази значних зловживань. Існують переконливі докази того, що Віктор Янукович завдав серйозної шкоди українській державі.

Але це не випадок Петра Порошенка. Переслідування Порошенка ставить під загрозу один із головних активів Києва, а саме репутацію України як демократичної держави. Невже президент Зеленський хоче, щоб його правління запам’ятали через розслідування проти кандидата, над яким він одержав перемогу на президентських виборах, та ще й за сумнівними звинуваченнями? Таке в Україні вже траплялось, коли Янукович ув’язнив Юлію Тимошенко після фіктивного суду.

Справа Порошенка не лише ставить під сумнів відданість Зеленського і генпрокурорки Венедіктової демократичним нормам, – це також просто дурна політика. Партія Зеленського «Слуга народу» здобула більшість місць у парламенті, але почала помітно розколюватися протягом кількох минулих місяців.

Зеленському були потрібні голоси партії Порошенка «Європейська солідарність», щоб ухвалити ключові закони, включаючи банківський закон, який був необхідний, щоб отримати допомогу від МВФ за програмою stand-by. Ці голоси йому можуть знадобитися знову.

Адріян Каратницький, старший науковий співробітник Євразійського центру «Атлантичної ради»:

Влада України відкрила 24 кримінальні справи проти колишнього президента Петра Порошенка. Більшість із них легковажна і безглузда, а також демонструє вибірковість правосуддя і політичний характер цього переслідування.

Серед звинувачень є «узурпація влади», тому що він призначив двох перших заступників Служби зовнішньої розвідки (а не одного!), «зрада», бо він «поставив під ризик» життя українських моряків, коли наказав кораблям ВМС України йти міжнародними і українськими водами, і «розпалювання релігійної ворожнечі», тому що його влада успішно співпрацювала зі Вселенським патріархом Константинопольським, щоб домогтися канонічного визнання Православної церкви України світовим православ’ям. Ці кримінальні справи дискредитують президента Зеленського і його генпрокурорку, адже вони є доказом вибіркового правосуддя і є грубо несправедливі.

Показово, що серед усіх сфабрикованих кримінальних справ проти Порошенка немає жодної, яка б стосувалась корупції й персонального збагачення, що було головним закидом Зеленського Порошенку, коли перший був кандидатом у президенти.

Також значною є хвиля кримінальних справ проти продемократичних активістів, які протистояли насильству з боку держави під час Євромайдану і профінансованій Путіним «російській весні», яка почалась після революції. Згідно із опитуваннями, у суспільства є запит на переслідування колишніх і нинішніх посадовців. Президент Зеленський підіграє цим очікуванням. Але, роблячи це, він грається з вогнем. Він і його генпрокурорка мають суворо відстоювати закон і розвернути нинішній курс. Вони небезпечно близько до того, щоб повторити помилки минулих лідерів України, чиє перебування на посаді закінчилось безчестям, або й гірше.

Альона Гетьманчук, директорка центру «Нова Європа»:

Розслідування проти колишнього президента Петра Порошенка може стати ключовим фактором у відносинах України із Заходом.

Це стане дипломатичною катастрофою, якщо у діалозі із ключовими партнерами України домінуватиме питання розслідування проти Порошенка. Потенційно це також поставить під загрозу співпрацю з Україною.

Це матиме значні геополітичні наслідки. Чим більше Україна ізолюватиметься від Західного світу, тим більше простору буде для впливу інших гравців. У реаліях сьогодення цей вплив не обмежується Росією, а також включає Китай, який усе більше прагне бути присутнім в регіоні.

У короткостроковій перспективі розслідування проти Порошенка може допомогти Зеленському консолідувати його виборчу базу. Але у перспективі це послабить його позиції, бо позбавить підтримки політично активної частини населення, а також ізолює від важливих міжнародних партнерів.

У Зеленського зараз є два варіанти. Він може або увійти в історію як президент, який нарешті встановив верховенство права в країні, або ж стати ще одним українським лідером, який став одержимим ідеєю переслідування своїх політичних опонентів.

Роман Ващук, колишній посол Канади в Україні:

Численні розслідування проти колишнього президента Петра Порошенка показують, наскільки нещасним і невпевненим себе почуває нинішній президент Володимир Зеленський, незважаючи на нищівну перемогу на минулорічних виборах і його лідерство у рейтингах, яке триває донині.

Цю невпевненість кмітливо використовують Ігор Коломойський, олігарх, який привів Зеленського до перемоги на виборах, і Андрій Портнов, керівник із юридичних питань доби Януковича, з метою зведення старих політичних порахунків.

У цьому також прослідковується російський наратив «поділяй і володарюй». Мене вразило, як Зеленський наполягає на тому, що Порошенко зводив наклеп на нього у розмовах із усіма закордонними партнерами й називав його «ворогом України». Я відвідував багато зустрічей на Банковій і навколо неї у перехідний період минулої весни і жодного разу не чув наклепу від Порошенка чи його найближчих радників в обговореннях із дипломатами. Натомість він говорив про брак досвіду, наївність і нестачу ресурсів для управління в Зеленського.

Наша відповідь полягала у тому, що потрібно зосередитися на демократичному переході і повазі до волі електорату.

Браян Боннер, головний редактор видання «Kyiv Post»:

Будь-яке переслідування має відповідати як мінімум таким двом стандартам: злочин має бути серйозним, а докази мають бути переконливими. Порошенка підозрюють у багатьох серйозних злочинах, включаючи фінансові і перешкоджання правосуддю, під час його каденції.

Але ті звинувачення у перевищенні повноважень через незаконне призначення, які висувають зараз проти нього, викликають насмішки і обґрунтовані звинувачення в політичному переслідуванні, яке здійснює відібрана Зеленським генпрокурорка.

Вони товчуть воду у ступі, намагаючись зліпити докупи бодай якусь справу, замість того, щоб провести комплексне розслідування, якому можна довіряти, щоб дізнатися, чи дійсно скоювались якісь серйозні злочини під час каденції Порошенка.

Володимир Дубовик, доцент Одеського національного університету імені Мечникова:

Розслідування проти Порошенка може мати негативні наслідки для України як на внутрішній, так і на міжнародній арені. У внутрішньополітичному контексті це може сприйматися як дріб’язковий і дешевий напад Зеленського на свого попередника і нинішнього політичного опонента, а також як атака на виборців Порошенка.

Потенційно це може підвищити політичну нестабільність і призвести до взаємних звинувачень у час, коли країна потребує єдності. З часу фіктивних судів і ув’язнення Юлії Тимошенко й Юрія Луценка під час президенства Януковича з’явився консенсус, що такі політичні переслідування не мають знову повторитися. Але зараз ми бачимо, що це може статися.

Ця звичка кожної нової української влади розслідувати діяльність своїх попередників не є здоровою. На міжнародній сцені звинувачення проти Порошенка сприймають як випадок вибіркового і політично вмотивованого правосуддя. Це правда, що багато міжнародних партнерів мали претензії до Порошенка ще до моменту, як він пішов із посади президента. Міжнародна спільнота також завжди підтримує легітимні розслідування корупції й інших зловживань у владі, але нинішні звинувачення проти Порошенка не входять у цю категорію. Натомість судові переслідування колишнього президента підкреслюють те, наскільки нереформованою і політизованою залишається судочинна система України.

Майкл Боцюрків, аналітик із міжнародних питань:

Здається, потреба зводити політичні порахунки вшита в ДНК українських політиків. Розумом осягнути неможливо, чому адміністрація президента Володимира Зеленського переслідує свого безпосереднього попередника, коли ще так багато злочинців із минулих режимів мають постати перед судом.

У Зеленського і без цього мало б бути достатньо невідкладних справ. Він має одночасно давати раду коронавірусній пандемії, реанімувати вмираючу українську економіку, втілювати критично важливі реформи і досягнути тривалої угоди про припинення вогню з Росією.

Найбільше я боюся, що така поведінка може створити враження, що Україна – бананова республіка з правовою системою, якою легко користуються ті, хто при владі, щоб карати своїх опонентів. Такого Україна собі не може дозволити в умовах, коли вона намагається знову стати на ноги після місяців карантину. На фоні цього політичного протистояння і розмивання національної єдності президент Росії Володимир Путін має радісно за цим спостерігати.

Переклад матеріалу опубліковано з дозволу «Атлантичної ради». Оригінал матеріалу можна прочитати на сайті «Атлантичної ради»

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Як евакуйовані з України волонтери Корпусу миру США продовжують службу у віртуальному режимі. Відео

Всі новини дня

Посол США в НАТО роз'яснила позицію США щодо визнання Росії державою-терористом

Посолка США в НАТО Джуліанн Сміт

США наразі не вважають корисним визнання Росії в якості держави-спонсора тероризму, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень. Про це посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила під час брифінгу для преси в понеділок.

"Гадаю, ви чули коментарі президента Байдена та інших в адміністрації, - зауважила Сміт відповідаючи на питання преси в понеділок. - Відчуття у Вашингтоні в тому, що це насправді наразі непотрібно, і, насправді, може бути контрпордуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України".

Сміт зауважила, що з цієї причини, "Сполучені Штати зосереджені на тому, щоб із багатьма партнерами та союзниками в світі працювати над санкціями і визначати шляхи запровадження додаткових санкцій, щоб збільшувати тиск на Путіна та його уряд, режим в Москві, а також тиснути на економіку та фактично забороняти російському війську просуватись і створювати нові спроможності в цій війні. Тому зовсереджуємося на поєднанні санкцій, експортних обмежень та іншого".

Минулого тижня 494 голосами "за" Європейський парламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. 58 депутатів проголосувало "проти", а 44 "утрималось". Парламенти Латвії та Естонії раніше окремо оголосили Росію державою-спонсором тероризму.

Сміт спілкувалась з пресою напередодні початку засідання НАТО в Бухаресті. В понеділок державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

Блінкен: продовжимо співпрацю для підтримки перемоги України

Сили ЗСУ на лінії фронту на Донеччині, 24 листопада 2022. (AP Photo/Roman Chop)

Державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

"Ми не можемо дозволити Путіну перемогти, - сказав Столтенберґ. - Це покаже авторитарним лідерам у всьому світі, що вони можуть досягти своїх цілей, використовуючи військову силу - і зробить світ більш небезпечним місцем для всіх нас. Підтримувати Україну в інтересах нашої безпеки".

У нараді міністрів НАТО візьме участь і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Раніше Голос Америки повідомляв, що ця зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

30 вересня 2022 року на тлі запеклих боїв української армії з повномасштабним російським вторгненням Україна знову оголосила подання заявки на вступ в НАТО «у пришвидшеному порядку», але і тепер в Альянсі дали зрозуміти, що вважають такий крок не на часі, хоч і підтвердили українське право на членство в майбутньому.

У статті використано матеріали AP, Reuters

США та Росія використали "лінію деконфліктної ситуації" лише раз з початку війни РФ в Україні - Reuters

Будівля Пентагону, США

ВАШИНГТОН, 28 листопада (Reuters). Лінія зв’язку, створена між військовими Сполучених Штатів і Росії на початку війни Москви проти України, наразі була використана лише один раз, повідомив Reuters офіційний представник США.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Сполучені Штати ініціювали дзвінок через “лінію деконфліктної ситуації”, щоб повідомити про свою стурбованість щодо російських військових операцій поблизу критичної інфраструктури в Україні.

Reuters першим повідомляє про використання “лінії деконфліктної ситуації” поза тестуванням.

Інформацію обмежено щодо конкретного інциденту, який призвів до дзвінка на лінію, яка з’єднує Європейське командування збройних сил США та Центр управління національною обороною Росії.

Офіційний представник відмовився уточнювати, але сказав, що її не було використано, коли ракета впала в Польщі 15 листопада, убивши двох людей. Ймовірно, вибух спричинила українська ракета протиповітряної оборони, але остаточну відповідальність несе Росія, оскільки вона почала війну наприкінці лютого, заявили в НАТО.

Хоча офіційний представник США відмовився уточнити, яка саме діяльність Росії викликала тривогу в США, були публічно визнані інциденти, пов’язані з бойовими діями Росії навколо критичної української інфраструктури.

Сюди входять російські операції навколо Запорізької АЕС України, найбільшої в Європі, яка перебуває під контролем Росії.

Україна також висловила занепокоєння, що Росія може підірвати Новокаховську дамбу, яка стримує величезне водосховище на півдні України. Прорив дамби призведе до затоплення населених пунктів, включно з обласною столицею Херсоном, яку українські війська відбили 11 листопада.

Зв'язок між США та Росією перебуває в центрі уваги з початку вторгнення Росії до її сусіда, враховуючи серйозний ризик того, що прорахунок будь-якої сторони може спричинити прямий конфлікт між державами, які мають ядерну зброю.

КІЛЬКА МЕТОДІВ ЗВ’ЯЗКУ

“Лінія деконфліктної ситуації”— це лише один із кількох способів спілкування військових США та Росії.

Інші військові канали включають нечисленні переговори на високому рівні між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром оборони Росії Сергієм Шойгу. Вищі генерали США та Росії, генерал армії США Марк Міллі та російський генерал Валерій Герасимов, також двічі розмовляли з початку війни, повідомили в його офісі.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван і директор ЦРУ Білл Бернс також контактували з російськими офіційними особами.

Проте відносини між США та Росією знаходяться на найнижчому рівні з часів холодної війни, і Державний департамент США заявив у понеділок, що Москва відклала переговори в Каїрі, спрямовані на відновлення інспекцій щодо ядерної зброї. У російському МЗС підтвердили перенесення переговорів. Жодна сторона не вказала причини.

Відповідаючи на прохання прокоментувати "лінію деконфліктної ситуації", Пентагон лише сказав, що він зберіг кілька каналів для «обговорення критичних питань безпеки з росіянами під час надзвичайної ситуації з метою запобігання прорахункам, військовим інцидентам і ескалації».

«Нас надихають нещодавні розмови високого керівництва Міністерства оборони з російськими колегами, і ми вважаємо, що продовження діалогу має вирішальне значення», — заявив речник Міністерства оборони.

Ні посольство Росії у Вашингтоні, ні міністерство оборони в Москві не відповіли на запити про коментарі.

НЕ ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ ДЛЯ «СКАРГ».

Коли про це було оголошено в березні, Пентагон заявив, що “лінію деконфліктної ситуації” створено, щоб уникнути будь-яких випадкових зіткнень у повітряному просторі НАТО чи на землі.

«Це не створене як універсальна лінія скарг, де ми можемо просто взяти телефонну трубку та висловити занепокоєння щодо того, що Росія робить в Україні», — сказав тоді високопоставлений чиновник оборони США.

Під час холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз підтримували такі гарячі лінії на різних рівнях.

Олександр Вершбоу, колишній посол США в Москві та колишній високопосадовець Пентагону та НАТО, сказав, що ця “лінія деконфліктної ситуації” мала зосередитися на щоденних операціях - на відміну від більш стратегічних розмов між високопосадовцями, такими як Міллі та Герасимов.

Вершбоу провів порівняння з набагато активнішою лінією розв’язання конфлікту в Сирії, де збройні сили США та Росії іноді діють в одному повітряному просторі чи місцевості.

«Ми бачили це в Сирії, де наявність прямого оперативного каналу може принаймні прояснити наміри під час ситуації, що швидко розвивається, коли, можливо, Вашингтон спить», — сказав Вершбоу Reuters.

“Лінія деконфліктної ситуації” перевіряється двічі на день із розмовами російською мовою, повідомив Reuters офіційний представник США. За словами чиновника, російськомовний представник Європейського командування США ініціює ці дзвінки з Вісбадена, Німеччина.

Вісбаден також є місцем розташування нової Групи сприяння безпеці Пентагону в Україні (SAG-U), яка дистанційно підтримує захист київського уряду від російських військ.

Посадовці США на умовах анонімності раніше говорили, що на початку конфлікту вважалось, що лінію можуть застосувати, якщо Сполученим Штатам знадобиться евакуювати американців з окупованої Росією території України.

Один посадовець припустив, що це також могло бути використано, якщо російський винищувач переслідував український літак у польському повітряному просторі або якщо російська ракета перетнула б повітряний простір НАТО.

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

«Я очікую, що одне із послань зустріч міністрів закордонних справ тут, у Бухаресті, це потреба в подальшому посиленні постання як систем ППО, так і запах частин, навчання та боєприпасів», – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Треба готуватись до нових атак Росії по енергетиці України - Столтенберґ. Генштаб ЗСУ каже, що російська авіація вже напоготові

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Президент Росії Володимир Путін намагається використати зиму як зброю у війні проти України, а отже потрібно готуватись до нових атак, тому союзники по НАТО посилили підтримку України. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Бухаресті під час прес-конференції із президентом Румунії Клаусом Йоганнісом напередодні дводенного саміту міністрів закордонних справ країн Альянсу.

Столтенберґ заявив: "Країни Альянсу надають передові системи протиповітряної оборони та різні системи, які можуть протистояти загрозам, зокрема різні типи безпілотників, а також крилаті та балістичні ракети". Генсек закликав країни НАТО посилювати поставки Києву систем протиповітряної оборони, боєприпасів і запасних частин для вже наданої військової техніки.

Йоганніс додав, що зараз існує нагальна потреба у додаткових силах оборони й стримування на східному фланзі НАТО.

"На мою думку, є потреба у збільшенні чисельності військ союзників, але цього недостатньо. [На саміті НАТО 2022 року] в Мадриді рішення [підсилити східний фланг] було досить загальним, усі погодилися, що це потрібно зробити, але [...] додатково потрібні дуже конкретні плани, щоб у разі нападу було дуже точно відомо, хто куди посилає війська, - сказав румунський президент. - Ми не можемо залишати такі рішення на останній момент, щоб потім бути заскоченими зненацька".

Внаслідок останньої масованої атаки Росії на цивільну інфраструктуру України було знеструмлено більше половини країни. Напередодні президент України Володимир Зеленський попередив про майбутні нові "намагання Росії використати холод проти людей": "Ми розуміємо, що терористи готують нові удари і поки у них є ракети – вони не заспокояться. [...] Уся держава готується. Усі сценарії опрацьовуємо, у тому числі з партнерами. [...] Робимо і будемо робити усе можливе, щоб зміцнити нашу оборону. Робимо і будемо робити усе, щоб притягти Росію до відповідальності за цю терористичну війну".

Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун нині повідомив, що зберігається загроза завдання Росією "ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури в глибині території України" і що Кремль "утримує в готовності авіаційне угруповання та кораблі-носії крилатих ракет".

У статті використано матеріали Reuters

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG