Спеціальні потреби

Актуально

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд розповіла у Сенаті, як США готуються до можливого вторгнення Росії в Україну

Вікторія Нуланд, заступниця Державного секретаря США

Сполучені Штати разом з ЄС готують детальний план дій на випадок подальшого вторгнення Росії в Україну, розповіла заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд під час слухань у Сенаті.

Сенатор Кардін запитав її, чи США контактують із союзниками про готовність до непередбачуваних сценаріїв, якщо Росія знову вторгнеться в Україну.

“Абсолютно, сенаторе, - заявила Нуланд. - Ми обговорюємо, які заходи будемо впроваджувати в перший день, п'ятий день, на 10 день, і так далі. Але також важливо, щоб президент Путін розумів, як президент Байден сказав йому сьогодні, що цього разу це буде інакше, ніж у 2014 році, якщо він піде (в Україну - ред). Ви пам'ятаєте, що тоді санкції посилювалися поступово, в міру того, що він не зупинявся в своїх діях. Цього разу наша мета - чітко дати йому зрозуміти, що перші санкції у відповідь на будь-які подальші агресивні дії в Україні будуть надзвичайно значущими та ізолюючими для Росії, для російського бізнесу та російського народу”.

Ідея жорстких санкцій здивувала Путіна

На питання сенаторів Нуланд додала, що президент Байден під час зустрічі з російським президентом дуже чітко дав Путіну зрозуміти, які наслідки чекатимуть Росію в разі вторгнення в Україну.

Сенатор Роберт Менендез: "Чи є розуміння, що мова йде не тільки про участь США у запровадженні цих дуже значущих санкційних дій, а й про зростаючу багатосторонню реальність для президента Путіна, якщо він зробить помилку вторгнення в Україну?"

Вікторія Нуланд: "Абсолютно! Ми самі про це заявили, але також європейці та інші союзники все частіше говорять про те, що ЄС також готовий приєднатися до економічних кроків, які матимуть дуже серйозні наслідки".

Мова йде про жорсткі каскадні санкції, які напередодні були ініційовані у Конгресі.

“Про що ми говоримо, по суті, призведе до повної ізоляції Росії від глобальної фінансової системи з усіма наслідками, які вплинуть на російський бізнес, на росіян, на їхню здатність працювати, подорожувати та торгувати”, - зазначила Нуланд.

За її словами, така американська реакція здивувала президента Росії та його оточення.

Вікторія Нуланд: “Коли ми почали спостерігати це останнє накопичення військ, і коли ми почали чітко давати зрозуміти, що будемо вживати економічних заходів, набагато суворіших, ніж ті, які ми використовували раніше, я думаю, що це було дещо несподівано для президента Путіна та групи навколо нього. Їм доведеться це враховувати”.

Готовність українців до війни

Оцінюючи готовність українського війська до війни, Вікторія Нуланд зазначила, що в разі подальшого вторгнення українці змушені будуть мобілізуватися так, як вони ще ніколи раніше не мобілізувались.

“Українці змушені будуть думати інакше про свою власну безпеку. І насправді деяка оборонна підтримка, яку США надали Україні впродовж попередніх років, яку українці мали у сховищах, думаю, зараз ми будемо бачити, що вони вивозять ці речі, і будуть дуже сильно думати про їхню власну цивільну оборону”, - заявила заступниця Держсекретаря, ймовірно, маючи на увазі американські "Джавеліни".

Під час слухань у Сенаті пані Нуланд кілька разів згадала про необхідність використання цього “озброєння, яке було на складах”.

Нуланд запевнила сенаторів, що військова підготовка українських солдатів нині - на високому рівні.

“Українці – сильна нація, вони не будуть стояти осторонь, якщо президент Путін накаже своїм силам йти в Україну чи іншим чином спробує дестабілізувати їхню демократію. Гадаю, росіяни отримають дуже сильний опір, у них будуть дуже серйозні втрати. Чесно кажучи, важко зрозуміти, чому в час, коли Росія має один з найвищих показників Ковід у світі, а люди в Росії страждають з багатьох причин, Путін хоче витратити гроші з російського бюджету, сотні мільйонів рублів на війну з Україною, яка нікому не потрібна”, - зазначила вона.

Відповідаючи на питання про “червону лінію” щодо НАТО, яку російський президент, мовляв, виставив Україні, Нуланд запевнила: президент Байден не обговорював з Путіним питання нерозширення Альянсу.

“Президент Байден дуже чітко пояснив президенту Путіну цю тезу, що питання про вступ до НАТО є питанням лише для НАТО і для країн-кандидатів, і що жодна інша країна ззовні не матиме і не може мати вето чи голосу в цих рішеннях”, - запевнила заступниця Держсекретаря США.

Ситуація на кордоні

Загалом, як розповіла сенаторам дипломатка, американцям невідомо, чи ухвалив Путін остаточне рішення щодо подальшого вторгнення в Україну.

“Російські військові та розвідувальні служби продовжують розвивати спроможність рішуче діяти в Україні, якщо отримають відповідний наказ, потенційно на початку 2022 року. Передбачуване військо, якщо буде повністю мобілізоване, вдвічі більше за те, що ми бачили минулої весни, зокрема, це близько 100 батальйонних тактичних груп або майже всі сухопутні війська Росії, які базувалися на захід від Уралу”, - розповіла Нуланд.

“Ми не знаємо, чи президент Путін ухвалив рішення напасти на Україну чи повалити її уряд, але ми знаємо, що він нарощує свої сили, аби це зробити. Багато з того, що відбувається, схоже на сценарій Путіна 2014 року, але цього разу їхнє військо значно більше, зі значно більшими масштабами смертності. Тому, попри нашу невизначеність щодо конкретних намірів та часу, ми повинні підготуватися з нашими союзниками і партнерами до всіх непередбачених ситуацій, навіть якщо нам вдасться підштовхнути Путіна до зворотного курсу”, - додала дипломатка.

Вона наполягає, що США використовують всі можливі дипломатичні канали, аби послабити напругу на українсько-російському кордоні.

“Ми залучаємо Росію на всіх рівнях, щоб закликати Москву відступити і вирішити проблеми з Україною чи з Трансатлантичною спільнотою за допомогою дипломатії”, - сказала заступниця Держсекретаря США.

“Громадяни Росії не хочуть війни з Україною, вони не хочуть, щоб мішки з тілами поверталися додому. Вони хочуть кращих шкіл, кращу охорону здоров'я, кращі дороги, вони хочуть краще жити. І президент Путін міг би робити значно більше, щоб служити своєму народу. Сподіваюсь, він подумає про те, що він має робити для свого народу, перед тим, як прагнути отримати більше території”, - підсумувала на слуханні у Сенаті Вікторія Нуланд.

Дивіться також: “Велика Британія непохитно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України”, - представниця МЗС Великої Британії

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG