Спеціальні потреби

При проведенні операції зі знищення Осами бін Ладена конфісковано величезний архів матеріалів


Американський уряд каже, що попри смерть Осами бін Ладена, «Аль-Кайда» продовжує представляти серйозну загрозу світові. Нині Сполучені Штати вимагають від Пакистану видачі для допитів трьох дружин бін Ладена, які з минулого понеділка перебувають в руках пакистанських правоохоронців. Тим часом кількість матеріалів, які американські військові конфіскували під час проведення знешкодження Бін Ладена дорівнює бібліотеці невеликого коледжу. Це найбільший за всю історію контр-тероризму архів, який серед іншого містить відео зйомки самого терориста.

На одній з п’яти відео касет, яки потрапили у руки американських військових при здійсненні операції з ліквідації Бін Ладена, майже сивий, закутаний у ковдру найбільш розшукуваний у світі терорист дивиться новини про самого себе, переключаючи з каналу на канал. Колишній аналітик ЦРУ Пол Піллар пояснює, чому американський уряд таки оприлюднив ці кадри:

«Таким чином влада дає зрозуміти, що під час операції минулої неділі, військовим вдалося захопити багато матеріалу. А це може налякати інших активістів «Аль-Кайди», примусити їх сумніватися, та вселити у них страх та непевність».

Хто з них стане керівником «Аль-Кайди», поки залишається невідомим. Припускають, що наступником Бін Ладена стане єгиптянин Айман аль-Завагірі, речник угруповання, який вважався найближчою до Осами людиною.

Аль-Завагірі неодноразово виступав із палкими висловлюваннями проти Сполучених Штатів. Саме він вважається мозком терористичної мережі та організатором найкривавіших атак «Аль-Кайди».
Як і бін Ладен, аль-Завагірі зрікся привілейованого життя та віддав себе пропагуванню ісламізму.
Втім за останні кілька років в структурі та діяльності «Аль-Кайди» відбулися певні зміни, частково через те, що обидва лідери переховувались. Місце знаходження аль-Завагірі досі залишається невідомим.
Саме угрупування стало дещо децентралізованим, його підрозділи часто діють майже незалежно від центру.
Дехто навіть висловлює сумніви, чи взагалі потрібен «Аль-Кайді» лідер. Адже, бін Ладен залишатиметься сильною, майже іконічною фігурою навіть після його смерті.

«В «Аль-Кайді» нема ієрархії. Вона має в основі ідею, яка існує переважно в кібер-просторі та посилюється діями з боку американців», – говорить представник радикального угруповання «Джемаа Ісламія» Ассем Абдель.

А вбивство їх ідола, скоріш за все, ще більше згуртує радикально налаштованих мусульман у всьому світі, незалежно від того, хто очолить «Аль-Кайду».

XS
SM
MD
LG