Спеціальні потреби

ВООЗ: вірус Зіка поширюється з блискавичною швидкістю в Західній півкулі


Ось чому вірус Зіка налякав навіть Всесвітню організацію охорони здоров'я. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Ось чому вірус Зіка налякав навіть Всесвітню організацію охорони здоров'я. Відео

Через блискавично швидке поширення вірусу Зіка в Південній та Північній Америці Всесвітня організація охорони здоров’я б’є на сполох. Вірус передається через укуси комарів і, можливо, призводить до вроджених дефектів у малюків, мами яких були заражені вірусом під час вагітності. Уже наступного понеділка ВООЗ проведе екстрене засідання, щоб вирішити, чи слід оголошувати надзвичайний стан через поширення вірусу Зіка. Ситуацію ускладнює й те, що одна з найбільш уражених вірусом країн – Бразилія, в якій цього літа мають відбутися Олімпійські ігри. Які заходи вживають для боротьби з вірусом у ВОЗ й чим саме медиків так сильно лякає вірус Зіка – розповідає Тетяна Харченко.

Вірус Зіка, що передається через укуси комарів, відомий фахівцям із охорони здоров’я впродовж довгого часу. Але його не вважали особливо загрозливим. Медики виявили його більш ніж півстоліття тому в Уганді, коли досліджували жовту гарячку у мавпи. Хвору тварину, вони впіймали в лісі Зіка – звідси й назва вірусу, який відтоді значно поширився світом. На сьогоднішній зустрічі у Женеві генеральна директорка Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чан заявила нині – настав час вживати термінових заходів:

«Причинно-наслідковий зв’язок між вірусом Зіка й вродженими вадами розвитку, поки що не був встановлений. Проте у нас є підозри, що цей вірус може викликати такі ускладнення. Ці підозри зародилися відносно недавно. Але вони одразу змінили наше ставлення до рівня загрози, яку вірус Зіка може нести родинам і громадам. Особливо, якщо брати до уваги припущення, що він може викликати мікроенцифалію у малюків, іншими словами, що вагітні заражені вірусом ризикують народити дітей з аномально малими головами».

У Всесвітній організації охорони здоров’я надзвичайно стурбовані спалахом вірусу в Латинській Америці й можливістю його міжнародного поширення. Одна з країн, яка найбільше постраждала від вірусу – Бразилія. Мікроенцифалія тут стала діагнозом для багатьох малюків.

Лабораторія в Ріо Де Жанейро пропонує майбутнім мамам і всім охочим пройти експрес-тест на наявність чи відсутність в організмі вірусу Зіка.

Говорить лабораторний працівник Марко Коловатті:

«Ситуація дуже тривожна. Це надзвичайна ситуація не лише для Бразилії, але й для усіх інших країн вражених глобалізацією та підвищенням рівня температури у світі».

Ріст глобальних температур суттєво впливає на спалах вірусу, оскільки сприяє розмноженню комарів, що можуть розносити вірус. Аби виявити зараження, самого лише тестування крові для виявлення вірусу Зіка часто буває недостатньо. Тож медики також враховують загальні симптоми пацієнтів.

Марко Коловатті, додає:

«Ми уже маємо ціле покоління людей, вражених мікроенцифалією. Їм доведеться жити все їхнє життя з проблемами, породженими цим захворюванням, як то: повільний фізичний та розумовий розвиток».

21-річна Даніела Алвес де Хесус нещодавно перенесла зараження вірусом. Сьогодні вона прийшла до лабораторії, щоби пройти повторне обстеження. Вона каже:

«Я не мала сили навіть на те, щоб підвестися. Мій брат годував мене, бо я самотужки не могла тримати в руках виделку. Мені було боляче, але я їла дуже повільно».

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я кажуть, що хвороба може поширитися на всі країни у Північній та Південній Америці, окрім Канади і Чилі. І натепер їх найбільше лякає усвідомлення того факту, що вірус може прийти саме на ці – нові території, де населення проти нього має низький імунітет. Деякі країни, вражені вірусом, радять жінкам не вагітніти протягом двох років. Тоді як американські центри з контролю та профілактики радять американським жінкам, що готуються стати мамами не мандрувати в країни, де нині поширюється вірус. Уряди ж країн закликають врахувати уроки минулорічної війни проти вірусу Еболи й починати діяти швидко.

Дивіться також: Цей несподіваний результат дало розселення мігрантів у німецьких родинах

XS
SM
MD
LG