Спеціальні потреби

Актуально

Це зменшить залежність України від Росії – посол США про будівництво сховища біля Чорнобиля

Посол США до України Мері Йованович

У чорнобильській зоні почали будувати сховище для використаного палива з українських АЕС

Чорнобиль – Незалежність української ядерної енергетики від Росії, можливість обирати різних постачальників палива для АЕС, а також стимул для української економіки – так оцінюють ефект від майбутнього Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). 9 листопада його будівництво офіційно розпочали у Чорнобильській зоні відчуження – після років політичного протистояння навколо цієї теми та бюрократичних перешкод. Учасники проекту, компанія Holtec зі США та український НАЕК «Енергоатом», а також посадовці обох країн, стверджують, що нове сховище зекономить Україні мільярди доларів та забезпечить енергоресурсами у майбутньому.

9 листопада офіційно розпочалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Чорнобильській зоні відчуження, яке, як очікують, буде здатне вмістити відходи із Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської АЕС та безпечно зберігати їх упродовж ста років.

У чорнобильській зоні розпочали будівництво централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива. Відео

У церемонії початку будівництва взяли участь представники українського уряду, НАК «Енергоатом», виробника обладнання для зберігання палива компанії Holtec (США) та посольства Сполучених Штатів в Україні.

Посол США в Україні Мері Йованович наголосила під час запуску будівництва, що проект власного централізованого сховища надає стратегічні переваги українській енергетиці.

Це сховище допоможе Україні знизити свою залежність від Росії, а також – заощадити мільйони доларів
Марі Йованович

«Cьогодні початок робіт не здається чимось важливим, але насправді цей проект є стратегічним активом для України. Цей актив, це сховище допоможе Україні знизити свою залежність від Росії, а також – заощадити мільйони доларів. З тих даних, які я бачила, лише з 2005 року Україна сплатила Росії два мільярди доларів за вивезення відпрацьованого ядерного палива. Ці два мільярди Україна могла би інвестувати в інфраструктуру, в модернізацію енергетики та у побудову більш стабільного енергетичного сектору», – зауважила посол США в Україні.

Проект ЦСВЯП намагалися реалізувати, починаючи з 2005 року, але через опір частини українських депутатів кількох скликань і намагання російського ядерного сектору зберегти український ринок, будівництво розпочалося лише зараз, наголосив під час церемонії відкриття будмайданчика віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон.

Будівництво ЦСВЯП одночасно з диверсифікацією постачання ядерного палива – це той форпост для економіки України, який захищає її від гібридної війни
Володимир Кістіон

«Будівництво ЦСВЯП одночасно з диверсифікацією постачання ядерного палива – це той форпост для економіки України, який захищає її від гібридної війни. Успішна робота наших енергетиків – це не лише енергетична безпека, це великою мірою і політична безпека України», – наголосив урядовець.

Нині чотири діючі українські АЕС отримують паливо як з Росії, так і від американської компанії Westinghouse. Хоча донедавна монопольним постачальником палива до України була російська компанія ТВЕЛ.

Відповідно до українського законодавства, атомні електростанції постійно мають річний запас палива. І тому у разі припинення російських поставок Westinghouse матиме час наростити виробництво для України, це окремо передбачено в угоді з цим постачальником, пояснюють в Міненерго.

Між тим, Україна щороку витрачає понад 200 мільйонів доларів на оплату за вивезення використаного ядерного палива до Росії, визнав, відкриваючи будівництво нового сховища для нього, міністр енергетики України Ігор Насалик.

Наразі тільки Запорізька АЕС має власне сховище, і тому використане паливо може не вивозити. Насалик очікує, що українське сховище ЦСВЯП планують добудувати до кінця 2019 року, і з 2020 року Україна відмовиться від цих російських послуг.

Обладнання для нового сховища компанія Holtec нині виготовляє за найсучаснішими технологіями та за міжнародними стандартами безпеки, і частину з нього поставить до України вже цього року. Технології захисту палива передбачають, що ємності вціліють і не допустять витоку радіації в разі будь-якого стихійного чи техногенного лиха, навіть якщо на територію сховища впаде літак, уточнюють представники Holtec.

Відпрацьоване паливо є надзвичайно цінним ресурсом, який у світі поступово починають використовувати для роботи ядерних реакторів нових типів, пояснює Радіо Свобода Ольга Кошарна, експерт з ядерної енергетики, представник асоціації «Український ядерний форум». За її словами, ці технології вдосконалюються, і тому «відпрацьоване паливо не можна вважати ядерними відходами»: невдовзі Україна зможе й далі використовувати його для виробництва енергії.

Тому вивезення відходів до Росії та значна плата за ці послуги упродовж багатьох років – це було помилковим рішенням, зазначає Ольга Кошарна.

Не можна називати відпрацьоване ядерне паливо відходами. Це цінна енергетична сировина, яку, наприклад в Індії використовують для роботи реакторів «на швидких нейтронах»
Ольга Кошарна

«Платити понад тисячу доларів за кілограм «важкого металу» (ідеться про основну діючу речовину ядерного палива – ред.), тоді як навіть маленькі країни, як-от Фінляндія чи Угорщина зберігають його у себе – це просто було дурницею. Ядерна галузь стала заручником політичної кон’юнктури та популізму. Нині лише Україна і Болгарія продовжують вивозити паливо на зберігання до Сибіру. Називати цю високотехнологічну споруду (ЦСВЯП) могильником – це просто спекуляція на травмі від Чорнобильської аварії. В підсумку компанія Holtec змушена була у 2005 році відкласти реалізацію проекту на багато років, – пригадує Ольга Кошарна. – Нині не можна називати відпрацьоване ядерне паливо відходами. Це цінна енергетична сировина, яку, наприклад в Індії використовують для роботи реакторів «на швидких нейтронах». Також був проект МАГАТЕ – реактори, які можуть працювати на такому відпрацьованому ядерному паливі, якщо переформатувати паливні збірки. Загалом науковий прогрес іде набагато швидше, ніж ми можемо собі уявити».

І експерти, і урядовці та енергетики наголошують, що ЦСВЯП – це сховище, яке прийматиме на зберігання лише паливо з українських АЕС, а не з-за кордону. Будівельний майданчик майбутнього сховища розташований в середині зони відчуження, і від нього до найближчого міста – 40 кілометрів, тому навіть в разі найгіршого сценарію населення не постраждає, обіцяють в Міненерго.

Міжнародний тендер на будівництво сховища оголосили ще у 2003 році, а контракт з переможцем, компанією Holtec, був підписаний наприкінці 2005 року. Проте будівництво відтерміновувалося з різних причин, і НАЕК «Енергоатом» отримав землю під сховище у 2006 році, а ліцензію на реалізацію цього проекту – влітку 2017 року.

Дивіться також: Дискусії між істориками - це добре, але не між політиками - Володимир В’ятрович. Відео

Всі новини дня

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

У розвідці США занепокоєні можливими спробами втручання у цьогорічні вибори з боку Росії та Китаю

Виборча комісія в Орегоні, 25 травня 2022. (AP Photo/Gillian Flaccus)

Влада США напередодні проміжних виборів до Конгресу у листопаді попереджає, що Росія працює над посиленням сумнівів у чесності американських виборів, тоді як Китай зацікавлений підривати позиції американських політиків, у яких він бачить загрозу інтересам Пекіна. Про це повідомляє агенція Associated Press, що отримала доступ до незасекречених рекомендацій американської розвідки.

У рекомендаціях, надісланих представникам влади штатів та муніципалітетів у середині вересня, представники розвідки заявили, що, на їхню думку, Пекін бачить менший ризик у втручанні у проміжні вибори до Конгресу, порівняно з президентськими виборами.

Хоча офіційні особи заявляли, що вони не виявили жодних достовірних загроз виборчій інфраструктурі в США, попередження розвідки надійшло на піку виборчої кампанії, в якій дедалі більше кандидатів і виборців відкрито висловлюють недовіру до демократичних процесів у країні, зауважує агенція.

"Поточна ситуація досить складна, можливо, значно складніша, ніж у 2020 році", — сказала журналістам у понеділок Джен Істерлі, директорка агенції з кібербезпеки та інфраструктури Міністерства внутрішньої безпеки США.

Росія роздмухує теми, які викликають розбіжності і вже циркулюють в інтернеті, зокрема, сумніви щодо чесності американських виборів, але не створює власний контент, повідомив високопоставлений співробітник ФБР, який спілкувався з журналістами на умовах анонімності.

Китайські та російські посадовці й медіа раніше відкидали звинувачення США у втручаннях у виборах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що у грудні 2016 року США оголосили персонами нон ґрата 35 російських дипломатів і закрили два об'єкти РФ у Нью-Йорку й Мериленді, зокрема, за втручання Росії у вибори США.

А торік доповідь компанії Мета засвідчила, що США та Україна очолюють перелік країн, які з 2017-го по 2020-й рік найчастіше ставали мішенню операцій впливу із використанням Facebook, а провідними джерелами координованої неавтентичної поведінки є Росія та Іран.

У статті використано матеріали AP, російськомовної служби "Голосу Америки".

Дивіться також: Яких танків найбільше потребують ЗСУ і хто їх може надати

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

В G7 виробили три етапи обмеження цін на російську нафту

Президент України Володимир Зеленський від початку лютневого вторгнення Росії в Україну закликав до повного міжнародного ембарго на російську нафту й газ, стверджуючи, що прибутками з експорту Москва фінансує війну.

Чільний представник міністерства фінансів США сказав, що країни Групи 7 (Велика Британія, Італія, Канада, Німеччина, Франція, США, Японія) планують три етапи обмеження цін на російську нафту й нафтопродукти, щоб урізати прибутки Росії від експорту енергоносіїв, які використовуються для фінансування російської війни проти України.

США ще у березні наклали заборону на імпорт російської нафти й нафтопродуктів. В ЄС часткове нафтове ембарго щодо Росії почне набирати чинності з 5 грудня. А Британія навесні заявила, що поступово припинить купувати російську нафту до кінця року.

Але на тлі вже чинних західних санкцій Росія і далі отримує великі прибутки від нафти, зокрема збільшивши продаж в такі країни як Індія і Китай, на тлі світового зростання цін на нафтопродукти.

Ідея обмеження цін полягає в тому, щоб країни - покупці узгодили і дотримувалися вимоги платити за нафту не більше визначеної верхньої межі.

Агентство Reuters передає, що заступник міністра фінансів США Бен Гарріс 4 жовтня сказав, що спочатку обмеження будуть накладені на сиру нафту, а пізніші будуть зосереджені на дизельному пальному і згодом - на менш цінних нафтопродуктах.

Бен Гарріс також сказав, що межа цін на російську нафту ще не визначена, але зауважив, що мета полягає в тому, щоб ціна була на такому рівні, який би зберігав рентабельність видобування навіть з найдорожчих свердловин у Росії.

«Обмеження цін можна буде вважати випускним клапаном для санкцій ЄС, бо перетворює повне ембарго на залежне від певних умов», - цитує Бена Гарріса Reuters з конференції у Женеві.

Газета Financial Times 4 жовтня називає план «Групи семи» експериментом і зауважує, що досі є непевність стосовно того, як обмеження цін працюватиме на міжнародному нафтовому ринку.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Більше

XS
SM
MD
LG