Спеціальні потреби

Актуально

На Донбасі знадобиться 20-50 тисяч миротворців. Коли Кремль буде готовий до миротворчої місії, обговорили в Atlantic Council

"Можливо, Кремль задумав провал пропозиції з введення миротворчої місії на Донбасі", - заявила колишній високопосадовець Пентагону Евелін Фаркас виступаючи на конференції Atlantic Council присвяченій пропозиції введення миротворчих сил на Донбасі.

Є декілька факторів, на думку Фаркас, які викликають занепокоєння стосовно готовності росіян сприйняти ідею введення миротворців. Це - ескалація протистояння, що спостерігається останнім часом.

"Росіяни також нещодавно вивели своїх представників зі Спільного центру контролю та координації (СЦКК - Г.А.). Це - канал спілкування між українськими та російськими військовими, подібно до того, який мають США та Ізраїль з росіянами на Близькому Сході в Сирії, - пояснила Фаркас. - Це механізм деконфліктування, який забезпечує, щоб ситуація не вийшла з-під контролю занадто і не перегрілась".

Вихід Росії з СЦКК також засудив Курт Волкер. "Росія усунула своїх службовців з СЦКК – інструменту імплементації припинення вогню – одразу перед масштабною ескалацією порушень припинення вогню. Україна щойно постраждала від найгірших бойових дій з лютого 2017 року. Рішення про мир – в руках Росії", - наголосив Волкер в Twitter.

"Путін шукає шляхи розхитати ситуацію, щоб посилити тиск на США, союзників та Україну", - переконана Фаркас.

А от колишній посол США в Росії Александер Вершобоу сподівається, що розрахунок Путіна може змінитись після виборів, коли Путін може бути більш відкритий до переговорів про миротворчу місію.

Після виборів, розрахунки Путіна можуть змінитись
Александр Вершбоу

"Путін може вважати продовження статус-кво найкращим варіантом в короткостроковій перспективі через вибори, які наближаються в Росії а також через нещодавні заворушення в Києві, - переконаний експерт. - Якщо є нова нестабільність в Україні – немає потреби робити кроки зараз", - наголосив Вершбоу.

"Після виборів, розрахунки Путіна можуть змінитись", - вважає Вершобоу, закликаючи вже зараз планувати дії на випадок такого розвитку подій.

Миротворча місія має отримати широкий мандат, включно з контролем над міжнародним кордоном та можливістю формувати цивільні адміністрації, наголосив експерт.

Цивільні адміністрації діятимуть під час перехідного періоду перед поверненням українських інституцій, адже "після після чотирьох років російської пропаганди місцеві жителі можуть не дуже привітно зустрічати українські установи", - вважає аналітик.

Важливим завданням буде мінімізація часу коли миротворчі сили будуть діяти в регіоні разом з російськими силами
Александр Вершбоу

"В той же час, - наголосив Вершбоу, - можна розглянути можливість затримати вхід українських сил до регіону до кінця роботи миротворчої місії, що певним чином відповість на застереження Путіна про можливість повторення різанини в Сребрениці – саме на цьому наголошує Росія".

"Побоювання Путіна - надзвичайно перебільшені", - стверджує Вершбоу.

Як правило, введення миротворчої місії маже зайняти близько шести місяців. "Швидке розміщення не завжди є сильною стороною ООН", - зауважив Вершбоу. "Тому, важливим завданням буде мінімізація часу коли миротворчі сили будуть діяти в регіоні разом з російськими силами", заявив аналітик.

Власне формування миротворчої місії, на думку Вершбоу, є дуже масштабним завданням. Потрібні достатньо потужні сили, які оцінюються від 20 до 50 тисяч миротворців.

Деякі країни ЄС та СНД, на думку Вершбоу, зможуть взяти участь в миротворчій місії. "Росія та Україна не повинні брати участь в миротворчій місії, країни-члени НАТО також можуть не бути в пріоритетах Росії, тому, можливо, це країни ЄС, які не є членами НАТО – Швеція, Австрія, Фінляндія, Швейцарія, можливо деякі країни СНД, які не мають поганих відносин з Києвом – Казахстан, чи Вірменія і можливо деякі країни з-зовні Європи. Монголія, Латинська Америка, Японія", - заявив Вершбоу.

Дивіться також: "Миротворча місія на Донбасі" - конференція Atlantic Council

Всі новини дня

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

На розмінування України після війни може піти близько десяти років – експерти. Відео

На розмінування України після війни, за оцінками низки експертів, може піти близько десяти років. США та інші країни уже зараз виділяють кошти для вирішення цієї проблеми на звільнених від російських окупантів територіях.

Блінкен: У бюджеті на 2024 рік США збережуть підтримку України - безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну

Державний секретар США Ентоні Блінкен на слуханнях щодо проекту бюджету на 2024 фінансовий рік. Вашингтон, США, 22 березня 2023 року. REUTERS/Jonathan Ernst

У проекті бюджету США на 2024 рік збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань щодо проекту бюджету США на 2024 рік.

Ентоні Блінкен зазначив, що США мають позитивне бачення майбутнього світу, який є "вільним, безпечним, відкритим і процвітаючим". Держсекретар висловив сподівання, що запропонований проект бюджету допоможе просунути це бачення та розв'язати проблеми, які дійсно важливі для американського народу.

"Перший – це виклик з боку наших стратегічних конкурентів, безпосередня гостра загроза з боку російського самодержавства та агресії. Найбільш руйнівний, звичайно, через його жорстоку агресію проти України", - зазначив Блінкен. Іншою загрозою держсекретар назвав довгостроковий виклик із боку Китайської Народної Республіки.

"Цей бюджет підтримуватиме нашу безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну підтримку України, щоб гарантувати, що війна президента Путіна залишиться стратегічною невдачею. Він посилить наші зусилля, щоб конкурувати з КНР", - зазначив Блінкен.

Він також додав, що друга група викликів для США спричинена глобальними випробуваннями, зокрема, кліматичною кризою, міграцією, продовольчою та енергетичною безпекою, пандеміями, які безпосередньо впливають на життя американців.

Війна завершиться перемир’ям, яке буде порушуватись і порушуватись, припускає колишня керівниця спецоперацій ЦРУ

Доцільність перемовин з російським президентом Путіним обговорювали під час дискусії в університеті Джорджтаун. Фото: Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File

Війна в Україні закінчиться “як усі війни” - припиненням вогню. Але небезпека триватиме. Так Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона висловилися під час дискусії “Україна через міжнародний об'єктив” у Джорджтаунському університеті (Вашингтон, Колумбія).

Перемир’я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером
Пола Дойл
“І ви знаєте, що перемир’я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером”, - сказала, відповідаючи на питання від Голосу Америки, Пола Дойл, яка має понад 30-річний досвід роботи у сфері національної безпеки та зовнішньої політики США, зокрема, очолювала глобальні операції ЦРУ.

Загалом дискусія у Джорджтауні була спробою “говорити про речі відвертіше, аніж в офіційних виступах”. Саме так зустріч прокоментувала для Голосу Америки старша викладачка The Bush School of Government & Public Service, кандидатка політичних наук Катерина Шинкарук.

За словами експертки, у виступах доповідачів було помітним намагання “побачити логіку у загальній нерішучості підтримки України” з боку Заходу, спільно США та Європи.

Під час дискусії звучали міркування про можливі сценарії завершення війни Росії проти України, варіанти перемовин з російським президентом та навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені.

“Важливо мати таку розмову, - каже Катерина Шинкарук, - але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії”.

“Розбите корито” для Путіна як непрочитаний Заходом культурний код Росії

Джеймс Джеффрі, колишній посол США в Іраку, Туреччині та Албанії висловив скептичну оцінку рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Дипломат вважає, що це нічого не означатиме для самих росіян, які не поважають міжнародне право. Але й США офіційно не визнають юрисдикцію МКС на своїй території, тож ордер - це більше сигнал для Європи, “до того ж більше для Німеччини, ніж для будь-кого іншого”, - вважає Джефрі.

Крім того, на його думку, не можна було оголошувати “недоговороздатним” агресора, з яким “потім все одно треба буде домовлятися”.

Натомість Катерина Шинкарук навела присутнім приклад народної казки “Золота рибка”, як наразі непрочитаного Заходом культурного коду Росії. Натомість освітленого свого часу і російським поетом Пушкіним.

Сьогодні він може слугувати метафорою до припущення, що Путін міг би задовольнитися шматками української території і відступити від масштабних загарбницьких планів.

“Образ старої із казки про золоту рибку - це чудова метафора про те, що Росію нічого не зможе задовольнити. Травма нарцисизму породжує, як відомо, бездонну потребу у визнанні, статусі. У старої ця потреба не просто не вичерпалася, а дійшла до бажання стати морською володаркою і мати саму рибку за підневільну. Моя ідея озвучити цю метафору полягала у тому, що немає такої точки, в якій Путін сказав би: “Все, більше не нападатиму”. Якщо робити йому поступки, то це стане лише тимчасовим перемир’ям і навіть запрошенням до подальшої агресії”, - каже Катерина Шинкарук.

За її словами, казка дає ще один промовистий образ - розбите корито. Стара зупиняється тільки тоді, коли опиняється біля нього. “І це прекрасна метафора того, чому Росія має залишитися “біля розбитого корита”. Якщо вона не зазнає поразки, то буде намагатися і далі захоплювати й інші території”, - вважає науковиця.

Наше завдання - пояснювати і розшифровувати оцю парадигму Росії, що можна бути лише господарем або рабом. На рівних спілкування неможливе.
Катерина Шинкарук

“Цей образ розбитого корита - це певний культурний код, який далеко не всі можуть розшифрувати на Заході, і це наше завдання його пояснювати і розшифровувати. Йдеться про оцю парадигму Росії, що можна бути лише господарем або рабом. На рівних спілкування неможливе. Розбите корито - це той фінал, якого наразі Росія шукає, щоб зупинитися у своїх бажаннях. Коли мова йде пошук якихось адекватних компромісів з Росією, слід розуміти, що вона не зупиниться, поки її не зупинять”, - каже Катерина Шинкарук.

Підтримка України від Заходу: реальні цілі і “список бажань”

Почесний посол Джефрі запропонував розділити “реальні цілі” офіційної підтримки України Сполученими Штатами та “список бажань” (чи мрій). А також проаналізувати, “скільки США готові інвестувати в це”, маючи на увазі не лише фінансові інвестиції, але і політичний капітал, вкладений у підтримку України.

Як один із варіантів реальних цілей, Джеффрі розглядає зупинку Росії від ведення агресивної війни. Для цього, за його словами, Україні і партнерам “не потрібно відвойовувати кожну захоплену частину території”. Джефрі порівнює розмір ціни, “сплаченої” за території і вигоди, які це приносить.

Якщо Крим залишатиметься окупованим Росією, то це буде джерелом постійної небезпеки у Європі.
Катерина Шинкарук

Своєю чергою, Катерина Шинкарук зауважує, що питання безпеки залишиться абсолютно не вирішеним, якщо, наприклад, Крим міститиме російські військові бази. “Якщо Крим залишатиметься окупованим Росією, то це буде джерелом постійної небезпеки у Європі”, - каже експертка.

За словами Шинкарук, на конференції в університеті Джорджтаун прозвучали більш обережні позиції, хоча загалом у Вашингтоні “є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України”.

Експертка наголосила, що подібні дискусії на усіх рівнях розглядають війну в Україні з різних точок зору: “Якщо ми говоримо про те, що є мінімально прийнятним для США з точки зору їх залучення у підтримку України, то це одна історія. І зовсім інша – коли говоримо, який розвиток подій є стратегічно стійким для європейської безпеки”.

Більше

XS
SM
MD
LG