Спеціальні потреби

Актуально

Суттєві проблеми з правами людини в Україні – звіт США

Майк Помпео

Державний департаменти США оприлюднив доповідь про права людини в Україні за 2019 рік. Окрему увагу документ звертає на ситуацію на Донбасі та в Криму. Які вони – найбільші виклики для прав людини в Україні?

У щорічному звіті про права людей у різних країнах світу США оцінюють міжнародно визнані індивідуальні, громадянські, політичні та трудові права, встановлені Загальною декларацією прав людини та іншими міжнародними угодами.

Частина, присвячена Україні, охоплює 79 сторінок і проливає світло на виклики, які стоять перед державою у захисті прав людини.

«Суттєві проблеми» в Україні

Серед основних «суттєвих проблем» у звіті про права людей в Україні за 2019 рік США вказують «незаконні або свавільні вбивства»; тортури та інші види жорстокого поводження із затриманими з боку правоохоронців; небезпечні для життя умови утримання у тюрмах та слідчих ізоляторах; довільні арешти та затримання.

Звіт також наголошує на істотних проблемах з незалежністю судової гілки влади; обмеженні свободи вираження думок, друку та інтернету, зокрема, йдеться про насильство стосовно журналістів; цензуру і блокування веб-сайтів; широко поширеній корупції у владі; злочини, пов’язані з насильством або погрозою насильством людям з обмеженими можливостями, етнічним меншинам і представникам ЛГБТ.

Держсекретар Майк Помпео: «Наша нація була заснована на передумові, що всі люди створені рівними у правах та гідності. Я пишаюся тим, що через 244 роки США залишаються лідером у спробах відстоювати людські права»

Українська влада часто не вдається до адекватних заходів для судового переслідування та покарання посадових осіб, зловживання яких «призвели до атмосфери безкарності», йдеться у звіті.

Хоча й Конституція України передбачає незалежні суди, вони залишаються вразливими до політичного тиску та корупції, мовиться далі, довіра до судової гілки залишається низькою.

Попри зусилля реформування судової системи та Офісу генерального прокурора, корупція серед суддів та прокурорів залишається поширеною, мовиться у звіті, неурядові організації продовжують скаржитися на слабку сепарацію повноважень між виконавчою та судовою гілками влади.

Деякі судді, продовжують у тексті, скаржилися на тиск з боку високопосадовців задля винесення рішення на їхню користь, деякі судді та прокурори брали хабарі в обмін на рішення.

Проблемним також залишалося жорстоке поводження з представниками меншин та переслідування іноземців неслов’янської зовнішності, зазначають у звіті. Були повідомлення про насильство над ромами. Правозахисники також були стурбовані відсутністю відповідальності у випадках нападів на ромів, зафіксованих у 2018 році.

Окремо звертають увагу і на проблему домашнього насильства. Зґвалтування та домашнє насильство щодо жінок продовжують бути серйозною проблемою, мовиться у звіті. За даними Міністерства внутрішніх справ, за перші дев’ять місяців минулого року було зареєстровано 761 випадок домашнього насильства.

Донбас

«У спровокованому і підживлюваному Росією» конфлікті на Донбасі, керовані Росією сили займаються вбивствами мирного населення; насильницькими викраденнями, незаконними затриманнями, зазначають у звіті. Також звітують про насильство за гендерною ознакою.

Умови ув’язнення на цих територіях називають суворими та небезпечними для життя утримуваних.

Серед проблем – також відсутність судової незалежності; суворі обмеження свободи висловлювання, преси та інтернету; обмеження прав на мирні зібрання, свободу асоціацій та релігійну свободу; обмеження свободи пересування через лінію зіткнення; а також необґрунтовано обмежена гуманітарна допомога.

За даними громадської організації «Ла Страда», конфлікт на Донбасі призвів до зростання насильства щодо жінок по всій країні. Правозахисні групи пов’язують посилення насильства з посттравматичним стресом, якого зазнають внутрішньо переміщені особи (ВПО), які рятуються від конфлікту, і солдати, що повертаються з поля бою. ВПО повідомляли про випадки зґвалтування та сексуального насильства; багато хто стверджував, що покинув райони, підконтрольні російським гібридним силам, бо побоювався сексуального насильства, мовиться у звіті.

Крим

В окупованому Росією Криму зафіксовані «суттєві порушення прав людини». Вони включають викрадення людей; тортури і знущання над ув’язненими з метою отримання зізнань та покарання осіб, які чинять опір окупації; незаконні затримання; перевезення ув'язнених до Росії; примусове психіатричне лікування.

Також у звіті мова йде про довільне втручання в приватне життя; суворі обмеження свободи вираження поглядів, преси та інтернету, враховуючи насильство стосовно журналістів та блокування веб-сайтів; жорстоке і повсюдне придушення свободи зібрань та релігії; жорстке обмеження свободи асоціацій, враховуючи заборону кримськотатарського Меджлісу; значні обмеження свободи пересування; обмеження щодо політичної участі; системна корупція; насильство та системна дискримінація щодо кримських татар та етнічних українців.

Окупаційна влада Криму й надалі продовжує переслідувати кримських татар і проукраїнських активістів у відповідь на їхню мирну опозицію російській окупації, наголошують у звіті. І додають, що окупаційні органи при цьому мало що зробили для розслідування чи притягнення до відповідальності чиновників чи осіб, які вчинили порушення прав людини, створюючи атмосферу безкарності та беззаконня.

В окремому звіті про ситуацію з правами людини в Росії автори також згадують, що окупація та анексія Криму продовжували суттєво та негативно впливати на ситуацію з правами людини. Російський уряд продовжує озброювати, навчати та воювати разом з проросійськими силами на сході України, йдеться далі.

Надійні спостерігачі приписували тисячі загиблих і поранень цивільних осіб, а також численні знущання військам під керівництвом Росії на території Донбасу. Влада Росії також проводила політично мотивовані арешти, затримки та судові процеси над громадянами України в Росії, багато з яких стверджували, що їх катували.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: ​Як українець потрапив на найпристижніше юридичне навчання у США. Відео

Як українець потрапив на найпристижніше юридичне навчання у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG