Спеціальні потреби

Актуально

Характер переслідування українців на Херсонщині «відображає заздалегідь сплановану кампанію» – звіт, який представив Держдеп

На відміну від Донбасу, де було зроблено це фото, більшість людей на Херсонщині були затримані російськими військовими або Федеральною службою безпеки (ФСБ), а не місцевими силами, які контролює Росія, мовиться у звіті.

Категорії людей, які були затримані, яких катували, або які зникли у Херсоні за час російської окупації міста, свідчать про заздалегідь сплановану кампанію, яку російські окупаційні сили здійснювали на Херсонщині. Повідомлення про те, що планується кампанія переслідування українських активістів, культурних діячів, журналістів та представників кримськотатарської громади, з’явилися напередодні російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року.

Про це мовиться у звіті, який презентував Державний департамент США у п’ятницю, 18 листопада, і в якому детально описано численні випадки протиправних затримань, зникнень і катувань у Херсоні, який перебував під російською окупацією з початку березня 2022 року до 11 листопада.

«Демографічні та професійні характеристики цих осіб вказують на закономірність, що відображає заздалегідь сплановану кампанію, про яку попереджали перед вторгненням», – мовиться у звіті, підготовленому Conflict Observatory, програмою, яку підтримує Державний департамент США.

«З моменту вторгнення кілька свідків, місцеві чиновники та особи, які самі були затримані, повідомили про списки, пов’язані з окремими затриманнями. Серед них багато нинішніх і колишніх урядовців, лідерів громадянського суспільства або волонтерів, освітян, ветеранів, правоохоронців, співробітників
служби безпеки та журналістів», – мовиться у звіті. Окремо дослідники говорять про таку категорію переслідуваних, як кримські татари, яких частіше затримували, ніж інших, і рідше випускали.

Як мовиться у повідомленні Державного департаменту, звіт, підготовлений партнером Conflict Observatory, Yale Humanitarian Research Lab, і доступний на сайті ConflictObservatory.org, представляє дані про досвід понад 220 осіб, які стали «жертвами, пережили або стали свідками катувань та інших видів жорстокого, нелюдського поводження, включно з гендерним насильством». Переважна більшість тих, хто зазнав злочинів, які російські, чи контрольовані Росією сили здійснюють в рамках так званих «фільтраційних операцій», є цивільними, мовиться у звіті.

Державний департамент у своїй заяві говорить, що США залишаються відданими зобов’язанню притягнути винних до відповідальності, незалежно від того, скільки часу це займе, і закликають Росію припинити «неспровоковану, заздалегідь продуману війну».

«Росія повинна припинити ці операції та вивести свої сили, щоб покласти край непотрібній війні, яку вона не може (виграти) і не виграє – незалежно від того, наскільки підлою та відчайдушною є її тактика», – мовиться у заяві Державного департаменту.

Висновки програми Conflict Observatory, як очікується, будуть використовуватися як докази у майбутніх цивільних і кримінальних юридичних процесах проти Російської Федерації.

Ініціативу, в рамках якої будуть виявляти, аналізувати та широко поширювати докази воєнних злочинів та інших звірств, вчинених Росією в Україні, Державний департамент США оголосив 17 травня 2022 року.

Також, як зазначає заява Державного департаменту США, Сполучені Штати підтримують «об’єднані та скоординовані дії» міжнародної спільноти, спрямовані на «вивчення зростаючої кількості доказів звірств в Україні».

Також, зазначається у заяві, через Консультативну групу з питань жорстоких злочинів Сполучені Штати тісно співпрацюють з Україною та нашими партнерами, щоб підтримати українські внутрішні розслідування воєнних злочинів і судове переслідування винних.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG