Спеціальні потреби

Блоги "Моя Америка"

Понеділок 27 Березень 2017

Calendar

Чимало сучасних досліджень підтверджує позитивний зв’язок між успіхом у читанні та успіхом у школі і навіть пізніше на робочому місці. Тому одним із найважливіших аспектів раннього дитячого розвитку є формування вмінь, що передують читанню і писанню.

Ще до того, як дитина навчиться розпізнавати літери і складати їх докупи на папері, вона починає отримувати задоволення від контакту з друкованим словом. Дуже важливим завданням для батьків є підтримувати це зацікавлення, постійно підживлюючи його і спрямовуючи в потрібне русло.

Останнім часом багато науковців почало підтримувати теорію про те, що важлива частина розвитку мозку відбувається протягом перших трьох років життя. Такі наукові відкриття підштовхнули Американську академію педіатрії (професійна асоціація педіатрів у США) вперше зайняти офіційну позицію щодо ранньої дитячої грамотності.

Політика організації закликає батьків читати дитині вголос кожного дня, починаючи з народження, а також покладає на педіатрів місію постійно нагадувати родичам пацієнтів про важливість читання. Таким чином, сприяння розвитку ранньої дитячої грамотності стало пріоритетним напрямом роботи американських педіатрів, поруч із пропагандою грудного вигодовування та вакцинацією.

Коли ми приходили з дитиною до лікаря на заплановані огляди в різному віці, то чи не кожного разу отримували запитання та інформацію на тему читання. Також нам кілька разів у рамках різних проектів дарували нові дитячі книги, що відповідали рівню розвитку малюка – як практичний заклик до дії.

Книжкова подія в лікарні

Книжкова подія в лікарні

Деякі педіатри під час огляду моніторять, як саме дитина поводиться з книгами на всіх рівнях, починаючи з дрібної моторики пальців (перегортання сторінок) і закінчуючи соціальними, емоційними та лінгвістичними вміннями. І навіть пишуть на рецептурному бланку щось на зразок:

Лікарський засіб: читання

Доза: 15 хвилин

Прийом: кожного вечора перед сном

Дозаправлення ліків: громадська бібліотека!

​"Читати своїм дітям "є одним із найкращих "рецептів", які я можу дати будь-якій сім'ї" - педіатр Джеремі Фрідмен​

Педіатри застосовують різноманітні підходи з єдиною ціллю – показати батькам, що читати дітям – справді важливо. Регулярний вплив книг і читання з самого початку приносить багато позитивних наслідків, зокрема збільшує лексичний запас і допомагає розвинути комунікаційні вміння. Навіть якщо дитина ще не вміє самостійно читати, прочитане кимось стимулює її розвиток.

У буклеті Why It Is Never Too Early to Start Reading With Your Baby ("Чому ніколи не є занадто рано почати читати з вашою дитиною"), випущеному Американською академією педіатрії, сказано:

«Коли батьки говорять, читають і співають зі своїми немовлятами та маленькими дітьми, у дитячому мозку формуються зв’язки. Ці зв’язки будують мову, грамотність і соціально-емоційні вміння у важливий час розвитку маленької дитини. Такі форми дозвілля зміцнюють зв’язок між батьками і дитиною». Справді, важко переоцінити значення читання, особливо як засобу психологічного єднання.

"Педіатр дає поради батькам і дітям, щоб зміцнювати їхні відносини читаючи книги разом" - Американська академія педіатрії

Дуже важливо прищепити дитині не просто навички читання, а власне любов до книг – ту невгамовну спрагу за свободою руху і пізнання, яку може задовільнити тільки література. Батьки повинні ставити це завдання за мету, оскільки регулярне читання є запорукою повноцінного розвитку і життєвого успіху.

А як ваша дитина реагує, коли ви читаєте їй уголос? Чи виникають труднощі в цій сфері? Поділіться власними спостереженнями в коментарях нижче!

Корисні ресурси:

  1. Англомовний сайт Американської академії педіатрії healthychildren.org є авторитетним джерелом інформації щодо здоров’я дитини. Тут можна знайти конкретні рекомендації з питань виховання дітей, у тому числі багато практичних порад щодо того, як читати маленьким дітям чи допомогати дошкільнятам вчитися читати.
  2. Книга Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5 ("Догляд за вашим новонародженим і маленькою дитиною: Від народження до п’яти років") також видається Американською академією педіатрії і є біблією дитячого здоров’я для батьків. На її сторінках можна знайти відповіді чи не на всі запитання, які можуть виникнути протягом перших п’яти років життя дитини щодо фізичного, психічного та емоційного здоров’я малюка. Ця книга регулярно перевидається з доповненнями на основі найновіших досліджень, і тому ніколи не втрачає актуальності.

Матеріал був спочатку опублікований у блозі Американське дитинство.


Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію Голосу Америки.

Дивіться також: Ось як американські бібліотеки змінюють життя дітей

Павло Гаврилів із Вірджинії мізкує над грою блокус

Павло Гаврилів із Вірджинії мізкує над грою блокус

«Золотим віком» для ігор у США назвали минуле століття американські історики. В країні шаленими темпами росте інтерес до гри.

Ігри займають величезну частину життя американців. Новоспечений іммігрант із країн колишнього Радянського Союзу не може спостерігати без скепсису, як дорослі жінки й чоловіки бавляться у настільні чи рольові ігри. З часом, правда, до цього звикаєш, потім відчуваєш смак і швидко переймаєш цю традицію.

У Сполучених Штатах майже кожна сім’я грає.

В Україні (в нас у Волинській області) ігри грали лише діти, інколи – підлітки і ніколи – дорослі. У Сполучених Штатах майже кожна сім’я грає: чи то День незалежності, чи різдвяний період, чи тематична вечірка з нагоди певної гри, або просто вечір у колі за грою біля каміна.

Я вперше на власному досвіді відчула ігорний азарт в одному з пабів історичного містечка Аннаполіс у штаті Меріленд. Ми з чоловіком зайшли ввечері на келих пива, і я була здивована побачити в центрі пабу на маленькому столику вежу з величезних дерев’яних брусків. Люди по черзі висмикували бруски з вежі, хто повалив конструкцію – той програв.

Дженґа в американському пабі

Дженґа в американському пабі


Долучитися до гри можна було кожному. Чим більше алкоголю людина вжила, тим складніше сконцентруватися на брускові, який маєш витягнути з конструкції. Такими іграми, як ця, паб приваблює клієнтів, особливо новеньких (таких, як була я) або тих, хто нудьгує і не знає, чим зайнятись.

Того вечора я дізналась, що гра з дерев’яними брусками називається дженґа (з мови свагілі), вона дуже популярна у західному світі, утім її батьківщина – країни Африки: Танзанія, Конго та Кенія.

Дженґа: Британський таблоїд The Sun показує вплив "Брекзиту" на Євросоюз

Дженґа: Британський таблоїд The Sun показує вплив "Брекзиту" на Євросоюз

Перші поселенці США вважали гру в кості інструментом диявола

«На всіх рівнях суспільства завжди було безліч приватних вечірок і багацько настільних та карткових ігор», – пише британський історик Рональд Гаттон.

У 17-18 століттях у колоніальній Америці селяни не мали багато часу на ігри – вони змушені були багато працювати. Утім, на той час вже грали в шашки, боулінг та карти.

Перші поселенці у США, вихідці з Англії - пілігрими та пуритани, не схвалювали ігор. До прикладу, гру в кості вони розглядали як інструмент диявола.

Родина Гаврилів із Вірджинії грає блокус вдома за столом

Родина Гаврилів із Вірджинії грає блокус вдома за столом

Якось 1622 року губернатор Вільям Бредфорд виявив групу непуританів, які грали stool-ball (гра, що вважається предком сучасного крикету та бейсболу). Він конфіскував спортивні знаряддя і публічно зганьбив гравців. Як покарання, учасників гри зобов’язали не виходити з дому до кінця дня.

Президент Томас Джефферсон, який є співавтором Декларації незалежності США, розділяв ігри на корисні для суспільства та ті, що не приносять користі. Утім, він був прихильником ігор.

Родина Диких зі штату Меріленд грають з дітьми та дідусем

Родина Диких зі штату Меріленд грають з дітьми та дідусем

Документ «Думки про лотерею», який Джефферсон написав незадовго до смерті (у січні 1826 року) починається так: «Прийнято вважати, що ігри є аморальними. Але що таке Випадковість? Нічого не трапляється в цьому світі без причини. Якщо ми знаємо причину, ми не вважаємо це випадковістю. Але якщо причина невідома, ми кажемо, що все сталося Випадково. … Майже всі ігри приносять щось корисне суспільству».

Мітт Ромні, екс-кандидат на президента США грає дженґу

Мітт Ромні, екс-кандидат на президента США грає дженґу

Ігри грали ще 3 тисячі років тому

Одна з найстаріших історично задокументованих ігор – Knucklebones. Ось на цьому відео англійською мовою хлопчик розповідає ведучій програми, як грати цю гру.

Також предком більшості ігор називають гру в кості, яка багатьма вважається аморальною, оскільки її часто грають на гроші. Саме гра в кості була головним заняттям у стародавньому Римі на святкуванні фестивалю Сатурналії у 5 столітті до нашої ери.

А вже від 5 століття нашої ери – у Середньовіччі – за грою в кості проводили вільний час лицарі. Відомо, що були навіть організовані спеціальні школи для вивчення цієї гри.

Гра руммікуб дуже популярна серед американців

Гра руммікуб дуже популярна серед американців

У час Середньовіччя місцеві органи влади частенько намагались обмежувати ігри. Знайдений декрет проректора від 1397 року свідчить про те, що в Парижі людям у робочі дні забороняли грати в «теніс, кеглі, кулі, кості, карти».

Сьогодні, за даними веб-сайту фанатів настільних ігор boardgamegeek.com, у США інтерес до ігор зростає шаленими темпами.

Дані веб-сайту фанатів настільних ігор у США

Дані веб-сайту фанатів настільних ігор у США

Віце-президент та директор музею при Нью-Йоркському історичному товаристві Марґарет Гофер назвала 19-те століття «Золотим віком» Америки для настільних ігор. Популярність ігор у цей час значно виросла, а через масове виробництво ігрове знаряддя ціни на ігри значно впали, і вони стали доступними для широких верств населення.

Смак радості чи нездоровий азарт

Більшість ігор не вимагає багато витрат, при цьому стимулює роботу мозку. Вони сприяють креативності, стимулюють пам'ять та уяву. Вони не вимагають пластику, електроенергії чи пального

Серед друзів-американців я неодноразово чула фразу, що «саморобні розваги дають більше задоволення, ніж куплені розваги».

У книзі «Окремі ігри для сучасних родин» автори Майфанві Джоунс та Спірі Цінцірас описують відчуття пана Піквіка, який грає в ігри з родиною біля каміна:

«Пан Піквік думав, що ніколи в житті не почувався таким щасливим. Ще ніколи він так сильно не віддавався веселощам і не брав стільки максимуму від моменту, що минає».

Автори розповідають, що під час гри у навіть найпростіші ігри відчуття людини посилюються. Тіло і розум перебувають в активному стані готовності.

Більшість ігор не вимагає багато витрат, при цьому стимулює роботу мозку. Вони сприяють креативності: чи то люди малюють, чи думають, згадують чи уявляють, пишуть чи аналізують. Ігри стимулюють пам'ять та уяву. Вони не вимагають пластику, електроенергії чи пального.

Справжні ігри залишають надовго смак радості та відчуття задоволення, на відміну від відео-ігор чи купленої забавки. Не вірите? Переконайтесь на власному досвіді. Якщо для джанги необхідні дерев’яні бруски, можна почати з відомих в Україні лото чи доміно. Або ж проекспериментувати з грою «Хто я», вона передбачає лише шматок паперу та олівець (гра, яку грали головні герої у фільмі «Безславні виродки» Квентіна Тарантіно). Вам сподобається, обіцяю.

Дивіться також: Ось як американські бібліотеки змінюють життя дітей

Більше

XS
SM
MD
LG