Спеціальні потреби

Актуально

НАТО не має чіткої стратегії щодо України, бо боїться Росії?

У Києві у рамках дискусій щодо співпраці між Україною та НАТО українські експерти звернули увагу колег із Північноатлантичного альянсу на відсутність чіткої стратегії щодо України.

Київ – Шостого грудня у Києві у рамках дискусій щодо співпраці між Україною та НАТО українські експерти звернули увагу колег із Північноатлантичного альянсу на відсутність чіткої стратегії щодо України. НАТО розглядає «українське питання» у контексті участі вояків Збройних Сил України у міжнародних акціях із забезпечення миру під егідою НАТО та ООН. Для офіційних Києва і Брюсселя цього достатньо, для експертів із питань безпеки – ні.

Наявність або відсутність стратегії НАТО щодо співпраці з Україною – одна з тем, яку обговорюють і в Північноатлантичному альянсі, і у Києві як чиновники і політики, так і незалежні експерти. При цьому з обох боків лунають голоси про необхідність переглянути положення Хартії про особливе партнерство між Україною і НАТО, яку ухвалено 1997 року та яку вважають офіційною основою співробітництва між Києвом і Брюсселем.

Одним із перших питання про відсутність стратегії НАТО щодо України порушив рік тому екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко. На його думку, має місце «охолодження» відносин між Україною і НАТО. Він назвав дві причини: проголошення Києвом позаблокового статусу у 2010 році та вплив Росії на політику Заходу.
Можна говорити про відсутність стратегії Заходу стосовно України і про панічний страх перед нашим стратегічним партнером Росією
Володимир Огризко

«На сьогодні можна говорити про відсутність стратегії у країн Заходу стосовно України і про панічний страх перед нашим стратегічним партнером Росією, який перетворюється на зовнішньополітичну анемію, – зазначає дипломат. – На превеликий жаль, це призводить до того, що ми говоримо і намагаємось зрозуміти, що таке позаблоковий стан. Це якийсь абсурдний стан!»

Як зазначає Огризко, «охолодження» відносин між Україною і НАТО, Україною та Євросоюзом у практичній площині призвело до зростання в українській спільноті антиєвропейських та антинатовських настроїв.

Некомпетентність чиновництва руйнує гарні справи – експерт

Київський аналітик Олександр Палій вважає, що говорити про відсутність стратегії НАТО щодо України неправильно: альянс підтримує реформи українського сектору безпеки та оборони, підтримує громадянське суспільство, допомагає знищувати застарілі озброєння тощо.

Поглибити ж співпрацю Києву і Брюсселю заважають, серед іншого, некомпетентність чинної влади у Києві та її застарілі погляди на проблематику внутрішньої і зовнішньої безпеки, зауважує Палій.
Стратегія НАТО – це заохочення українського керівництва усвідомити свої власні інтереси та інтереси країни у сфері безпеки
Олександр Палій

«Стратегія НАТО – це заохочення українського керівництва усвідомити свої власні інтереси та інтереси країни у сфері безпеки. Напевно, більшого за нинішніх умов альянс для України зробити не може. В Україні безпека визначається не внутрішнім характером, а перебігом міжнародної ситуації», – вважає Палий.

Із незалежними експертам не згоден один із очільників Міністерства оборони України Володимир Можаровський. Він вважає, що про наявність інтересу (і відтак стратегії) НАТО свідчать здійснювані Альянсом проекти.
НАТО здійснює в Україні надзвичайно важливі для нас проекти, які стосуються наближення наших військових стандартів до європейських
Володимир Можаровський

«НАТО здійснює в Україні надзвичайно важливі для нас проекти, які стосуються наближення наших військових стандартів до європейських стандартів, утилізації надлишкових боєприпасів та стрілецької зброї тощо», – каже урядовець.

Не менш важливим для України Можаровський вважає людський вимір співпраці з НАТО, коли військовослужбовці ЗСУ потрапляють на стажування до країн Північноатлантичного альянсу або беруть участь у міжнародних операціях зі збереження миру.

НАТО: сучасні виклики безпеці потребують спільної стратегії їх подолання

Очільники НАТО у свою чергу вважають, що співробітництво між НАТО та Україною визначає нова стратегія альянсу щодо країн-партнерів, ухвалена на Чиказькому саміті навесні цього року. Про це заявив заступник керівника Департаменту співпраці НАТО з країнами-партнерами Петр Лунак.

Якщо питання членства у НАТО визначає кожна держава самостійно, то деякі аспекти співпраці країн-партнерів з альянсом визначають обидві сторони
Петр Лунак

«Якщо питання членства у НАТО визначає кожна держава самостійно, то деякі аспекти співпраці країн-партнерів з альянсом визначають обидві сторони. Маю на увазі спільні дії проти міжнародного тероризму, корупції, торгівлі зброєю. Не менш важливо разом шукати виходу зі соціальної та енергетичної кризи», – наголосив Лунак.

За його словами, якою би багатою і модерною не була та чи інша держава, вона здебільшого не може подолати всі безпекові виклики самотужки. Тож на порядку денному для НАТО та країн-партнерів – створення стратегії співпраці для боротьби з «проблемами сучасного світу на всіх вертикалях небезпеки».

А генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, перебуваючи у Швейцарії (яка теж є країною-партнером альянсу), закликав до розбудови більш міцних партнерств у галузі міжнародної безпеки.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG