Спеціальні потреби

Актуально

Путінська Росія є загрозою світу – Забужко

Як виглядає, західний світ розгублений через те, що сталося з Україною відразу ж після перемоги Євромайдану і скинення влади президента Януковича. Негайна агресія армій Путіна на територію України і втрата новою владою величезного шматка суверенної держави, півострова Криму – призвели лише до співчуття на Заході й поки-що символічних санкцій проти режиму Кремля.

По свободі й демократії в Україні завдано небезпечного удару. Сьогодні західні очільники вже кажуть про те, що Кремль започаткував нову «глобальну стратегію» та погрожує не лише свободі України, а й цілому світові. Путін приступив до територіальних захоплень, розмахуючи при цьому ядерною валізкою і його пропагандисти вже погрожують перетворити світ у «ядерний попіл».

В Україні тим часом, після шоку й ейфорії Євромайдану, наступила розгубленість та явне розчарування у таких сумних наслідках боротьби за свободу. Але головним ворогом свободи українців цього разу стала гігантська, озброєна до зубів сила, котра до останнього маскувалася в одіж друга та захисника, хоча, насправді, таким ніколи не була.

Сьогодні постає питання і для українців, що їм роботи, чи плюнути на все, зважаючи на явну перевагу сил ворога, та відмовитися від тяжкого освоєння своєї дороги свободи, чи ж концентруватися для подальшої, ще важчої боротьби за волю. А перед світом постає не менш складне питання, чи ж закрити очі, як це й вже робиться, на чуже горе та «нову глобальну стратегію маніяка з Кремля» і сподіватися, що «крокодил проковтне їх останніми», чи ж виступити на захист України й себе одночасно, саме на самому початку реалізації глобальних планів Путіна.

Сьогодні ми розмовляли у нашій програмі про таку складну дилему для України з відомим українським письменником, філософом, громадським діячем Оксаною Забужко. Перше, що я запитав у неї, у зв’язку із нинішньою ситуацією агресії Путіна в Україні, чи вона ще не на фронті?

– Я весь час на фронті. Ось вже четвертий місяць.

– Що можете Ви сказати про нинішню розгубленість в українській владі та суспільстві в цілому?

– Я не маю стосунку до української влади. Ця частина питання до них. На так поставлене питання можна відповісти лише нецензурним словом. Що відбувається? А то ви не бачите, що відбувається.

– Та все ж, пані Забужко, чому така розгубленість нині панує в українській спільноті?

Росія розв’язала проти України безпрецедентну війну, до якої готувалася 10 років
– Тому, що Росія розв’язала проти України безпрецедентну війну, до якої готувалася 10 років і сценарій якої побудований на промисловому виробництві системного божевілля і створення відповідної системної картини світу, а він експортувався в Україну упродовж оцих самих 10 років. І розгубленість панує не лише в Україні, а в цілому світі. Маємо справу з абсолютно безпрецедентною війною, у першу чергу, війною за уми, яка побудована, як і всі енкаведистські, кагебістські спецоперації, яка побудована якраз на тому, щоб замутити, змішати правду з брехнею, щоб ніхто нічого не зрозумів і щоб якраз панувала розгубленість.

Не розповідайте мені, що менша розгубленість панує в Чехії, чи в Німеччині, чи Брюсселі, чи в Сполучених Штатах, чи де-небудь іще. Розгубленість панує скрізь. У цьому сенсі Україна аж ніяк не виняток. Просто Україна є плацдармом цієї справжньої війни і основний тягар її безпосередньо падатиме на наші плечі.

–Але не всі розгублені, пані Забужко, я чую від багатьох поляків, грузинів, чеченців, що вони вже формуються у військові сили і вже готові йти захищати Україну?

Українці готові захищати Україну і кинулися відразу ж штурмувати військкомати. Україна збирається боронитися, але в Україні немає функціональної держави, яка б її боронила
– Даруйте, якщо Ви стежите хоча б за українським інтернетом, то українці також готові захищати Україну. Українці довели нам на Євромайдані, що вони готові захищати Україну, і загинули за це, і заплатили своєю кров’ю. Українці з 1 березня кричать, що вони готові захищати Україну і кинулися відразу ж штурмувати військкомати. До чого тут поляки і грузини, Україна хоче боронитися, Україна збирається боронитися, але в Україні немає функціональної держави, яка б її боронила. Зате в Україні дуже багато того, що нагадує спецоперації НКВД проти українського підпілля у кінці 40-х-початку 50-х років, коли справді не відомо, скільки тут у нас задіяно кремлівських проектів і скільки у нас зрадників в тилу, і скільки у нас колаборантів, коли важко зрозуміти, хто вже працює на ворога. Тобто, спостерігається спроба організувати контрольований хаос, війну всіх проти всіх. Тому не може бути жодних претензій до українців.

Схилімо чола перед всіма нашими мужчинами, які ринулися у військкомати
Українці ринулися у військкомати, українці вже заплатили своєю кров’ю, вони героїчно тримаються, я маю на увазі українських військових, яких деякі ЗМІ намагалися дискредитувати, коли українські частини в Криму не розгубилися, які дали відсіч, і які поводилися так само, як поводився Євромайдан. Хоча вони й не отримали жодної підтримки і їхня ініціатива була скована, але схилімо чола перед нашими військовиками, і схилімо чола перед всіма нашими мужчинами, які ринулися у військкомати. Так що з розгубленістю давайте почекаємо. Вона викликана тим, що виявилася дисфункційною держава, виявилося, що на державному рівні в Україні немає людей, які б були готові взяти на себе відповідальність за долю країни у час іноземної інтервенції.

– Але «дядя» Путін вже сказав у Кремлі, що його метою є й «Київ – матір міст російських», й інші російські регіони в Україні?

Ідея не лише відновити кордони Росії перед 1914 роком, але й перевершити Сталіна
– До «дяді» Путіна немає жодних запитань. «Дядя» Путін озвучив свою програму і, відповідно, тепер хай Балтика, Польща, Фінляндія і, зрештою, ціла Європа готуються зустрічати «дядю» Путіна. От цього вони ще не зрозуміли. Вони ще не зрозуміли, що його (Путіна) ідея не лише відновити кордони Росії перед 1914 роком, але й перевершити Сталіна, який, як відомо, не був задоволений результатами Ялти і хотів отримати цілу Європу. Так що, якщо «дядя» Путін хоче отримати цілу Європу, то хай там знають – чим довше Європа огинатиметься, тим буде гірше для неї.

Взагалі то, оприлюдніть весь список так званих європейських спостерігачів на так званому «Кримському референдумі». Я тільки угорську «Йоббік», ультраправу угорську партію, її представників спостерігала в Криму. Але «Йоббік», це лише «дівчатка за викликом», які їздять до Москви на конференції, так що їм очевидно втрачати вже нічого. Але ті європейські спостерігачі, які приїхали до Криму і визнали цей «референдум» законним, оце є якраз абсолютно однозначна кремлівська агентура, про яку перед виборами у травні цього року до Європарламенту буде корисно знати виборцям оцих самих країн, щоб зрозуміти, що це аж ніяк не є лише внутрішньо-українське питання.

– Але є сподівання, що українці все ж не дадуть Путіну так далеко просуватися?

Поясніть, що вони в Європі «не відмажуться», не сховаються. І апетити новоявленого Гітлера з Кремля їхня тиха колаборація аж ніяк не зменшить
– Безумовно, ми працюємо. Але це не є лише українська справа, розумієте. Ми не збираємося всі померти, щоб лише європейцям було комфортно. І скажіть європейцям, хай чистять власні «авгієві стайні». Поясніть їм, що насправді відбувається. Поясніть, що це не є вже тема української кризи, а є порівняльним з тим, що Україна перебуває нині в становищі Польщі 1939 року і вони в Європі «не відмажуться», не сховаються. І апетити новоявленого Гітлера з Кремля їхня тиха колаборація аж ніяк не зменшить.

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

США змінили рішення і тепер надають Україні 31 танк M1-A1 Abrams замість запланованих раніше новіших варіантів M1-A2. Це дозволить США значно пришвидшити терміни доставки та надати цю можливість для України до осені поточного року. Про це заявив речник Пентагону Пет Райдер.

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда у вівторок прибув до Києва з неанонсованим візитом. Досі він був єдиним лідером G7, який не побував в Україні від початку повномасштабної війни. Кісіда передав запрошення президенту Володимиру Зеленському взяти участь у саміті країн G7.

В США уважно стежать за візитом Сі Цзіньпіна до Москви: як реагують в Білому Домі та Держдепі. Відео

Китай, за словами Джона Кірбі, поки не виключив можливості постачати РФ зрбою у її війні в Україні. Як коментує офіційний Вашингтон цю можливість, за результатами двох днів переговорів у Москві?

Столтенберг: змістовний діалог у форматі НАТО-Росія неможливий 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг презентує річний звіт альянсу за 2022 рік. 21 брезня 2023р. Фото: REUTERS/Johanna Geron

Вже на початку квітня у рамках засідання НАТО на рівні міністрів закордонних справ планується і засідання Комісії Україна-НАТО. Щодо аналогічного діалогу між альянсом і Росією, то змістовна розмова між ними неможлива, - заявив 21 березня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час презентації річного звіту НАТО за 2022 рік.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу
Єнс Столтенберг

За словами Столтенберга, країни-учасниці альянсу “багато років працювали над змістовним діалогом з Росією”, але “Росія відійшла від цієї мети”.

Генсек додав, що неможливо вести змістовний діалог з Росією, коли вона здійснює агресію проти України.

Учасники НАТО, за його словами, намагалися відрадити Росію від вторгнення в Україну торік, використовуючи “усі дипломатичні та політичні канали”. “Ми використовували всі зусилля, щоб спробувати запобігти вторгненню в Україну, - каже Столтенберг. - Але після вторгнення це [діалог] не має сенсу. Ми не можемо вести жодного змістовного діалогу з країною, яка несе відповідальність за незаконну агресію проти сусідньої України”.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу, - загалом підсумував ситуацію у регіоні Столтенберг.

“Більше НАТО” замість “менше НАТО

Столтенберг приділив увагу розширенню Північноатлантичного альянсу та, зокрема, відзначив “внесок” у це російського президента Путіна. “Він хотів менше НАТО, але отримав якраз протилежне: більше НАТО”, - сказав генсек.

Він підкреслив, що вступ Фінляндії та Швеції “зробить їх безпечнішими, а наш Альянс — сильнішим, і продемонструє, що двері НАТО залишаються відкритими”.

За словами Столтенберга, Путін “хоче іншої Європи… прагне контролювати своїх сусідів”. Тому, каже посадовець, навіть у разі закінчення війни в Україні країни-союзниці повинні дбати про безпеку, знаходити можливості для нарощування виробництва боєприпасів промисловістю, посилювати захист критично важливої інфраструктури, включаючи підводні кабелі та трубопроводи.

Генеральний секретар НАТО привітав той факт, що 2022 рік став восьмим поспіль роком збільшення витрат на оборону в Європі та Канаді. “Ми рухаємось у правильному напрямку, але не так швидко, як цього вимагає небезпечний світ, у якому ми живемо», – сказав він, додавши, що «очевидно, нам потрібно робити більше». Столтенберг очікує, що на Вільнюському саміті в липні цього року члени Альянсу узгодять “нове амбітне зобов’язання, згідно з яким країни інвестуватимуть в оборону щонайменше 2% національного ВВП”.

Наразі такі видатки на оборону передбачені тільки у 7 країнах альянсу. Найбільше на оборону витрачають США - 3,46% ВВП, далі Греція і Польща(3,54 і 2,42 відповідно). Найнижче співвідношення оборонних видатків і ВВП – в Іспанії (1,09%), Бельгії (1,18%), Словенії (1,26%) та Канаді (1,29%).

120 мільярдів для України від держав-учасниць НАТО

З моменту вторгнення Росії до України члени НАТО надали Україні безпрецедентну підтримку, виділивши понад 120 мільярдів доларів військової, гуманітарної та фінансової допомоги у 2022 році.

“Хоча Сполучені Штати є найбільшим донором, але Європа та Канада надали понад половину загальної допомоги”, - наголосив генсек. Він також додав, що європейці прийняли майже п’ять мільйонів біженців з України. Європа та Північна Америка продовжують застосовувати безпрецедентні економічні санкції, що демонструє їхню силу та одностайність поглядів, - каже Столтенберг.

Генеральний секретар наголосив, що у 2022-му уже восьмий рік поспіль європейські члени Альянсу і Канада продовжували збільшувати видатки на оборону.

Сталевий опір українського народу

На початку другого року повномасштабної війни Росії проти України Столтенберг повторив свій вислів про те, що “Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгнувся в Україну”.

Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгся в Україну.
Єнс Столтенберг

“Він недооцінив сталевий опір українського народу”, - сказав очільник військово-політичного союзу.

Ще одним прорахунком Путіна, за його словами, стало неврахування «безпрецедентної підтримки України» з боку держав–членів НАТО.

«Вторгнення, яке здійснив Путін, було шоком, але не стало несподіванкою», – зазначив Столтенберг, назвавши його «кульмінацією моделі агресивної поведінки». Він додав, що відколи Росія здійснила незаконну анексію Криму у 2014 році, в НАТО було здійснено найістотніше зміцнення колективної оборони за останнє покоління.

«Отже, коли російські танки ввійшли в Україну, ми були напоготові, – сказав він. – За лічені години наші оборонні плани набули чинності, від Балтійського до Чорного морів. Під командування НАТО було передано 40 000 військовослужбовців, забезпечено значну присутність у повітрі й на морі, а кількість бойових груп НАТО подвоєно з чотирьох до восьми».

Росія: зближення з Китаєм і збільшення присутності в Африці

Як повідомляв Голос Америки, Єнс Столтенберг дав оцінку зближенню Китаю і Росії. Він поділився інформацією про те, що Росія очевидно просить від Китаю допомоги зі смертоносною зброєю. “Ми не бачимо доказів постачання зброї Китаєм до Росії, але бачимо ознаки того, що такий запит від Росії надійшов до Пекіна і розглядається владою Китаю”, - сказав він.

Крім того, генсек відповідав на питання протидії нелегальній міграції. Йшлося про співпрацю з Туреччиною, Мавританією, Тунісом, Іраком та іншими партнерами, допомогу їм у розбудові власних оборонних і безпекових інститутів, щоб стабілізувати ситуацію, зокрема, щодо викликів міграції.

“Ми, звісно, також бачимо збільшення російської присутності на Півдні. Явно [це пов'язано] з групою Вагнера”, - сказав Столтенберг.

Підсумовуючи 2022-й, генсек НАТО зазначив, що рік став ключовим для колективної безпеки. “У більш небезпечному та сповненому суперечок світі НАТО залишається сильним і єдиним, і надає безпрецедентну підтримку Україні”, - написав Столтенберг у своєму Твітері, презентуючи річний звіт альянсу.

Чи надасть Китай смертоносну зброю Росії - коментарі експертів

Немає "доказів того, що Китай постачає летальну зброю Росії, але є ознаки того, що був такий запит з боку Росії", - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.  Фото: Pavel Byrkin/Kremlin via REUTERS 

У Білому домі вважають, що Путін конче потребує підтримки Китаю, бо в нього на війні в Україні закінчуються боєприпаси, про це заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC.

«Президенту Путіну потрібен президент Сі, тому що в нього закінчуються боєприпаси, [...] у нього закінчується той інвентар, який йому потрібен для ведення цієї війни, і цілком ймовірно, що він буде шукати додаткової допомоги у Китаю», - сказав представник Білого дому.

Відносини між президентами Росії та Китаю Кірбі раніше називав "шлюбом за розрахунком", який дає Китаю союзника проти Заходу, а Росії - підтримку для ведення війни в Україні.

Як писав Голос Америки, Генсек НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від постачання Росії летальної зброї, сказавши, що в НАТО бачили «деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”.

Уряди США та Європи попередили Китай, що він зіткнеться з серйозними наслідками, якщо вирішить надавати зброю та боєприпаси російським силам.

Як пишуть експерти, потенційна хвиля західних санкцій щодо Китаю може зруйнувати економічні цілі, які ставить перед собою Сі Цзіньпінь, тому він не може зайти надто далеко.

"Він [Сі Цзіньпінь] не дозволить Путіну програти, але є межа тому, скільки зусиль він готовий прикласти, щоб Путін досяг успіху", — коментує для видання NBC News Віктор Ча, колишній директор з питань Азії в Раді з національної безпеки США, а нині - член Ради оборонної політики, яка є дорадчим органом міністра оборони США.

Як вважає Ча, Китаю вигідний нинішній стан справ. Поки триває війна, Китай може розраховувати на потік недорогої нафти та газу з Росії, а США та їхні союзники змушені витрачати мільярди доларів на підтримку України, пише NBC News.

Видання NYT з посиланням на офіційні дані російської митниці, пише, що за рік російського вторгнення в Україну Китай вже продав Росії безпілотні апарати та запчастини до них на суму понад 12 мільйонів доларів. Мова здебільшого йде про популярні у світі дрони DJI та товари менших компаній, які здебільшого постачаються через дрібних посередників та експортерів. Ці дрони не вважаються летальною зброєю.

За даними видання, Китай лишається для Росії важливою опорою у військовому, дипломатичному та економічному напрямках. “Китай - один із найбільших покупців російської нафти, що допомагає фінансувати вторгнення”, - мовиться у статті з назвою “Поки війна в Україні триває, Китай допомагає поповнити запаси російських безпілотників”.

Скептична у питанні китайської допомоги Росії директорка програми дослідження Китаю в аналітичному центрі Stimson Юнь Сунь.

“Я не вірю, що Китай буде підтримувати Росію або надавати їй летальну допомогу, принаймні не від китайського уряду, не у великих масштабах, а також не публічно. Якщо конкретні китайські компанії надаватимуть таку зброю Росії, це дозволяє Пекіну заперечити свою участь. Але я не вірю, що політика Пекіна полягає в наданні такої допомоги Росії, особливо військової амуніції під час війни”, - аналізує експертка.

Вона також переконана, що Китай не підтримує дії Росії у цій війні.

“Китай відчуває, що має повний спектр відносин, які можна розвивати з Росією в економічному, енергетичному та міжнародному політичному плані. Але я вважаю, що аргумент про те, що Китай фактично підтримує Росію у війні в Україні, не є коректним. Тільки подумайте, якби Китай дійсно повністю підтримував Росію у війні в Україні, чи Росія досі програвала б, як це відбувається сьогодні”, - зазначила Сунь.

Водночас дослідниця Китаю додала, що не бачить перспектив у мирному плані Китаю щодо закінчення війни в Україні через “брак змістовності” в пропозиціях Пекіна.

На її думку, головною метою візиту Сі Цзіньпіня в Росію є зміцнення економічної співпраці. “Ми знаємо, що китайці говорили про дві речі. Одна з них – економічна співпраця. І це неминуче зосередиться на російському енергетичному секторі, на який Китай має великий попит, російський експорт сирої нафти та експорт природного газу до Китаю розширився та значно зріс минулого року. [...] А Росії потрібні китайські інвестиції в розвиток інфраструктури енергетичного сектору РФ”, - сказала Юнь Сунь.

Вона також вважає, що на китайсько-російську співпрацю не вплине рішення МКС видати ордер на арешт Путіна за вивезення українських дітей. Ні Китай, ні Росія не є підписантами Римського статуту, на якому базує свою роботу МКС, - нагадує експертка.

Китай заперечує закиди про можливість надання Росії летальної військової допомоги й звинувачує США та інші країни Заходу у загостренні війни тим, що вони надають озброєння Києву проти російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG