Спеціальні потреби

Актуально

Путінська Росія є загрозою світу – Забужко

Як виглядає, західний світ розгублений через те, що сталося з Україною відразу ж після перемоги Євромайдану і скинення влади президента Януковича. Негайна агресія армій Путіна на територію України і втрата новою владою величезного шматка суверенної держави, півострова Криму – призвели лише до співчуття на Заході й поки-що символічних санкцій проти режиму Кремля.

По свободі й демократії в Україні завдано небезпечного удару. Сьогодні західні очільники вже кажуть про те, що Кремль започаткував нову «глобальну стратегію» та погрожує не лише свободі України, а й цілому світові. Путін приступив до територіальних захоплень, розмахуючи при цьому ядерною валізкою і його пропагандисти вже погрожують перетворити світ у «ядерний попіл».

В Україні тим часом, після шоку й ейфорії Євромайдану, наступила розгубленість та явне розчарування у таких сумних наслідках боротьби за свободу. Але головним ворогом свободи українців цього разу стала гігантська, озброєна до зубів сила, котра до останнього маскувалася в одіж друга та захисника, хоча, насправді, таким ніколи не була.

Сьогодні постає питання і для українців, що їм роботи, чи плюнути на все, зважаючи на явну перевагу сил ворога, та відмовитися від тяжкого освоєння своєї дороги свободи, чи ж концентруватися для подальшої, ще важчої боротьби за волю. А перед світом постає не менш складне питання, чи ж закрити очі, як це й вже робиться, на чуже горе та «нову глобальну стратегію маніяка з Кремля» і сподіватися, що «крокодил проковтне їх останніми», чи ж виступити на захист України й себе одночасно, саме на самому початку реалізації глобальних планів Путіна.

Сьогодні ми розмовляли у нашій програмі про таку складну дилему для України з відомим українським письменником, філософом, громадським діячем Оксаною Забужко. Перше, що я запитав у неї, у зв’язку із нинішньою ситуацією агресії Путіна в Україні, чи вона ще не на фронті?

– Я весь час на фронті. Ось вже четвертий місяць.

– Що можете Ви сказати про нинішню розгубленість в українській владі та суспільстві в цілому?

– Я не маю стосунку до української влади. Ця частина питання до них. На так поставлене питання можна відповісти лише нецензурним словом. Що відбувається? А то ви не бачите, що відбувається.

– Та все ж, пані Забужко, чому така розгубленість нині панує в українській спільноті?

Росія розв’язала проти України безпрецедентну війну, до якої готувалася 10 років
– Тому, що Росія розв’язала проти України безпрецедентну війну, до якої готувалася 10 років і сценарій якої побудований на промисловому виробництві системного божевілля і створення відповідної системної картини світу, а він експортувався в Україну упродовж оцих самих 10 років. І розгубленість панує не лише в Україні, а в цілому світі. Маємо справу з абсолютно безпрецедентною війною, у першу чергу, війною за уми, яка побудована, як і всі енкаведистські, кагебістські спецоперації, яка побудована якраз на тому, щоб замутити, змішати правду з брехнею, щоб ніхто нічого не зрозумів і щоб якраз панувала розгубленість.

Не розповідайте мені, що менша розгубленість панує в Чехії, чи в Німеччині, чи Брюсселі, чи в Сполучених Штатах, чи де-небудь іще. Розгубленість панує скрізь. У цьому сенсі Україна аж ніяк не виняток. Просто Україна є плацдармом цієї справжньої війни і основний тягар її безпосередньо падатиме на наші плечі.

–Але не всі розгублені, пані Забужко, я чую від багатьох поляків, грузинів, чеченців, що вони вже формуються у військові сили і вже готові йти захищати Україну?

Українці готові захищати Україну і кинулися відразу ж штурмувати військкомати. Україна збирається боронитися, але в Україні немає функціональної держави, яка б її боронила
– Даруйте, якщо Ви стежите хоча б за українським інтернетом, то українці також готові захищати Україну. Українці довели нам на Євромайдані, що вони готові захищати Україну, і загинули за це, і заплатили своєю кров’ю. Українці з 1 березня кричать, що вони готові захищати Україну і кинулися відразу ж штурмувати військкомати. До чого тут поляки і грузини, Україна хоче боронитися, Україна збирається боронитися, але в Україні немає функціональної держави, яка б її боронила. Зате в Україні дуже багато того, що нагадує спецоперації НКВД проти українського підпілля у кінці 40-х-початку 50-х років, коли справді не відомо, скільки тут у нас задіяно кремлівських проектів і скільки у нас зрадників в тилу, і скільки у нас колаборантів, коли важко зрозуміти, хто вже працює на ворога. Тобто, спостерігається спроба організувати контрольований хаос, війну всіх проти всіх. Тому не може бути жодних претензій до українців.

Схилімо чола перед всіма нашими мужчинами, які ринулися у військкомати
Українці ринулися у військкомати, українці вже заплатили своєю кров’ю, вони героїчно тримаються, я маю на увазі українських військових, яких деякі ЗМІ намагалися дискредитувати, коли українські частини в Криму не розгубилися, які дали відсіч, і які поводилися так само, як поводився Євромайдан. Хоча вони й не отримали жодної підтримки і їхня ініціатива була скована, але схилімо чола перед нашими військовиками, і схилімо чола перед всіма нашими мужчинами, які ринулися у військкомати. Так що з розгубленістю давайте почекаємо. Вона викликана тим, що виявилася дисфункційною держава, виявилося, що на державному рівні в Україні немає людей, які б були готові взяти на себе відповідальність за долю країни у час іноземної інтервенції.

– Але «дядя» Путін вже сказав у Кремлі, що його метою є й «Київ – матір міст російських», й інші російські регіони в Україні?

Ідея не лише відновити кордони Росії перед 1914 роком, але й перевершити Сталіна
– До «дяді» Путіна немає жодних запитань. «Дядя» Путін озвучив свою програму і, відповідно, тепер хай Балтика, Польща, Фінляндія і, зрештою, ціла Європа готуються зустрічати «дядю» Путіна. От цього вони ще не зрозуміли. Вони ще не зрозуміли, що його (Путіна) ідея не лише відновити кордони Росії перед 1914 роком, але й перевершити Сталіна, який, як відомо, не був задоволений результатами Ялти і хотів отримати цілу Європу. Так що, якщо «дядя» Путін хоче отримати цілу Європу, то хай там знають – чим довше Європа огинатиметься, тим буде гірше для неї.

Взагалі то, оприлюдніть весь список так званих європейських спостерігачів на так званому «Кримському референдумі». Я тільки угорську «Йоббік», ультраправу угорську партію, її представників спостерігала в Криму. Але «Йоббік», це лише «дівчатка за викликом», які їздять до Москви на конференції, так що їм очевидно втрачати вже нічого. Але ті європейські спостерігачі, які приїхали до Криму і визнали цей «референдум» законним, оце є якраз абсолютно однозначна кремлівська агентура, про яку перед виборами у травні цього року до Європарламенту буде корисно знати виборцям оцих самих країн, щоб зрозуміти, що це аж ніяк не є лише внутрішньо-українське питання.

– Але є сподівання, що українці все ж не дадуть Путіну так далеко просуватися?

Поясніть, що вони в Європі «не відмажуться», не сховаються. І апетити новоявленого Гітлера з Кремля їхня тиха колаборація аж ніяк не зменшить
– Безумовно, ми працюємо. Але це не є лише українська справа, розумієте. Ми не збираємося всі померти, щоб лише європейцям було комфортно. І скажіть європейцям, хай чистять власні «авгієві стайні». Поясніть їм, що насправді відбувається. Поясніть, що це не є вже тема української кризи, а є порівняльним з тим, що Україна перебуває нині в становищі Польщі 1939 року і вони в Європі «не відмажуться», не сховаються. І апетити новоявленого Гітлера з Кремля їхня тиха колаборація аж ніяк не зменшить.

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

США, Британія привітали Україну з Днем ВМС

Архівне фото 2018 року - зброя встановлена на корабель берегової охорони України в Маріуполі. (AP Photo/Євген Млолетка)

США привітали українські Військово-Морські сили зі святом і від імені своєї країни а також союзників та партнерів висловили підтримку ВМС у захисті України. Про це йдеться у дописі посольства.

"У День ВМС України ми вшановуємо доблесть і рішучість військовослужбовців ВМС України. Сполучені Штати, наші союзники та партнери підтримують ваші зусилля із захисту своєї країни та своїх співгромадян", - мовиться у дописі відомства у Twitter.

Гордість за партнерство і дружбу з ВМС України висловило і Посольство Британії.

"Британія пишається партнерством і дружбою з ВМС України. Сьогодні, в День Військово-Морських Сил ЗС України – і завжди – ми разом!" - йдеться в соцмедійному дописі установи.

День Військово-Морських Сил в Україні відзначають у першу неділю липня.

Історія американської біженки з України

Вікі, вчительнка зі США, яка працювала в Україні

Американка Вікі Нeйлінг кілька років працювала вчителькою англійської мови у селі Радовель, що у Житомирській області. Та коли почалась війна, вона була змушена тікати до Лос-Анджелеса, де раніше проживала. Вікі так звикла до України, що, як і українці в Америці, переживає культурний шок.

Вікі Нейлінг з 2020 року навчала англійської мови українських школярів у селі Радовель, Житомирської області, в рамках проекту відновлення села.

“Мене найняли вчителькою англійської мови в ліцей. Я викладаю в ліцеї з другого по одинадцятий клас”, - розповіла вона.

Жінка сама подала заявку на участь у проекті, адже має особливі почуття до України. З 2016 по 2018-тий працювала волонтеркою Корпусу миру.

“Мені було важко, не буду брехати, найважче для мене була мова. Але я змогла знайти друзів, я могла спілкуватися з людьми про особисті речі”, - розповідає жінка.

Та, коли вдруге їхала в Україну, Вікі не підозрювала, що крім вчителювання доведеться стати біженкою.

“Всі ми, емігранти в Україні - люди, які жили і працювали в Україні, для яких вона стала домом - ми всі думали, що все нормально, що Путін лише блефує, що він не збирається вторгнутися. Ми воюємо з Росією з 2014 року. Як тільки він атакував, ми всі були шоковані. Ми й гадки не мали, що він почне обстрілювати та бомбардувати невинних мирних жителів. Тоді ми зрозуміли, що це стало реальністю, і наскільки це серйозно”, - каже вона.

Жінка не збиралась виїжджати, навіть попри вторгнення росіян. Однак швидко стало зрозуміло, що це повномасштабна війна.

“Спочатку я хотіла залишитися. Я не планувала виїжджати. Проте двадцять п’ятого числа до мене у двері постукали, здається, це було в п’ятницю, постукала одна з моїх колег, вона сказала, що обстрілюють. І тоді я вирішила, що пора йти. Тому я зібрала свій рюкзак. Мій рюкзак був майже спакований. А потім у мене був цей милий маленький старенький бабусин візок, з яким я ходила по магазинах. Я поклала рюкзак туди”, - розповідає вчителька.

Згодом Вікі та її колеги з Житомира потягом евакуювалися до Львова. Говорить, що іноземні громадяни були вражені тим, як добре була організована евакуація.

“Усі: керівництво на місцях, правоохоронні органи, а також урядовці, школи - всі спілкувалися один з одним, і знали, кому довіряти, а кому ні. І вся інформація, яку ми, іноземні вчителі, отримували, надходила від Міністерства освіти і від українських вчителів”, - розповідає вона.

Зараз Вікі живе у Лос-Анджелесі і не залишається байдужою до подій в Україні. Відвідує протести руху Stand with Ukraine. Усюди із собою возить український прапор і хрестик, який їй подарували в Олевську на Житомирщині.

“Я планувала там залишитися. У мене весь одяг, мої ковбойські чоботи, мій велосипед - все в Україні, і я дуже чекаю на те, щоб повернутись і жити там. Перед війною планувала лише приїхати додому на літо, поїсти американську їжу, посмакувати мексиканську кухню, потусуватися в парках розваг, вирішити свої американські справи, а потім повернутися назад”,- ділиться Вікі.

У Лос-Анджелесі Вікі тимчасово живе з братом. Як і чимало інших українських біженців чекає на закінчення війни, щоб повернутись до України.

Дивіться також: Історія американської біженки з України. Відео

Історія американської біженки з України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Більше

XS
SM
MD
LG