Спеціальні потреби

“Син Криму: боротьба народу” - нова документальна стрічка про трагедію кримськотатарського народу


“Син Криму: боротьба народу” - нова документальна стрічка про трагедію кримськотатарського народу
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Bông Lúa Con Gái Những mảnh đồng ghép, cao 53 ft tượng ngoài trời Mai Chửng – 1970

На прикладі однієї людини - Мустафи Джемілєва - демонструється трагедія цілої нації, яка пройшла через геноцид та повернулася на свою Батьківщину 70 років потому.

​Показ документального фільму відбувся за сприяння Міжнародного Комітету з питань Криму, асоціації міст-сестер Арлінґтона та посольства України у США.

"Я запропонувала, що ми повинні скоординувати показ фільму сьогодні, аби якось відмітити депортації кримських татар. Ця розмова почалася кілька місяців тому і ми почали координувати сьогоднішній день", - відзначила співорганізатор показу Марія Соневицька.

Стрічка присвячена трагічній сторінці в історії кримськотатарського народу – депортації майже двохсот тисяч його представників, переважно жінок, дітей та людей похилого віку, до Середньої Азії, Сибіру та Уралу.

"Фільм створювався упродовж двох років. Творча група записала близько тисячі людей: тих, хто пережив депортацію, правозахисників, істориків, колишніх радянських дисидентів. Було використано величезну кількість архівного відео, документів та понад тисячу фотографій. Інтерв’ю відбувалися у Туреччині, США, Росії, Україні, Узбекистані та Бельгії", - сказала президент Міжнародного Комітету з питань Криму Інчі Боумен.

Стрічка “Син Криму: боротьба народу” розповідає про геноцид кримськотатарського народу, який розпочався вранці 18 травня 1944 року. Автори стрічки приділили багато уваги історії одного з представників корінного народу Криму Мустафи Джемілєва: від дня його народження і до сьогодні. На прикладі однієї людини демонструється трагедія цілої нації, яка пройшла через геноцид та повернулася на свою Батьківщину 70 років потому.

"Я дуже вдячна організаторам цієї події. І я дуже вдячна людям, які вшанували пам’ять людей мого народу. Який залишив душі, серця 70 років тому. Який досі переживає ці події з болем у серці. Це не просто для нас трагедія народу, це особиста трагедія", - сказала після перегляду фільму Айше.

"Фільм дуже промовистий. Він викликав в мені бурю емоцій. Ця стрічка торкається глибин серця і дає можливість відчути усю трагедію, розпач та біль кримськотатарського народу", - відзначила глядачка Узгур.

"Мне понравился фильм потому, что я не знала, какая у меня фамилия в Советском Союзе. Он дал мне много информации, чтобы я знала еще больше о Советском Союзе", - сказала глядачка Майе.

Американський історик Пол Ґоубл провів паралелі з подіями травня 1944 року та нинішньою ситуацією у Криму.

"Те, що було зроблено 70 років тому – жахливо, і ми завжди маємо про це пам’ятати. Те, що відбувається зараз – продовження того акту геноциду. І у нас є шанс, бо ми живі, зробити щось. Ми маємо стати поруч з кримськими татарами та українцями проти московського імперіалізму", - відзначив він.

Українці мали бути депортовані так само, як і кримські татари. Причина, чому цього не відбулося – це кількість людей, яка проживали на території УРСР.

Дивіться також: Реанімація історії по-польськи

Реанімація історії по-польськи
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

XS
SM
MD
LG