Спеціальні потреби

Президент Порошенко виступить перед Конгресом США


Петро Порошенко

У четвер 18 вересня президент України Петро Порошенко виступить на спільному засіданні обох палат Конгресу США - Палати представників і Сенату. Це досить рідкісна честь, якої удостоюються нечисленні іноземні лідери, які відвідують Вашингтон.

Порошенко виголосить промову перед законодавцями на запрошення спікера Палати представників Джона Бейнера, який підкреслив, що це «сигнал нашої непохитної підтримки прагнень його народу».

Виступ перед законодавцями має не тільки важливе символічне значення. Іноземний лідер отримує унікальну можливість безпосередньо і одночасно вплинути на погляди всіх конгресменів і сенаторів. Як правило, подібні виступи активно висвітлюють провідні американські ЗМІ - таким чином, ця промова стає зверненням не тільки до законодавців, але, по суті, зверненням до всього народу США.

Петро Порошенко - стане другим лідером України, відзначеним цією честю. В 2005 році перед Конгресом виступив тодішній президент Віктор Ющенко.

Законодавці США можуть вислухати виступ іноземних лідерів або їх дипломатичних представників: на спільному засіданні обох палат або на окремих заходах, організованих Сенатом або Палатою представників. Виступ на таких заходах менш престижно, ніж виступ на спільному засіданні, оскільки для проведення такого засідання потрібна підтримка абсолютно всіх законодавців.

До закінчення Другої світової війни, іноземці вкрай рідко виступали з промовами в Конгресі США. Важливо сказати, що першу таку промову перед Палатою представників в 1824 році виголосив француз - маркіз де Лафаєт. Але він був не просто посланником Франції, а героєм Американської революції і виступав саме в цій якості.

Наступний подібний виступ відбувся рівно через півстоліття - в 1874 році на спільному засіданні палат промовляв глава незалежної (і нині зниклої) держави - Калакауа, король Гаваїв (втім, він на трибуну не вийшов з причини гострої застуди. Його промову зачитав верховний суддя Гаваїв).

В її сучасному вигляді традиція остаточно оформилася в грудні 1941 року, після вступу США у Другу світову війну. Тоді на спільне засідання був запрошений прем'єр-міністр Великобританії Вінстон Черчилль.

В епоху «холодної війни» на спільних сесіях, здебільшого, виступали глави держав-союзників США, а також (але рідше) лідери нових демократій Азії, Латинської Америки і Африки.

Найбільш часто законодавці США слухали виступи представників Великобританії та Франції (по 8 разів), Ізраїлю та Мексики (по сім), Італії, Ірландії та Південної Кореї - по шість.

В цитаделі американської демократії виступили 11 іноземних монархів.

Тільки три світові лідери - Черчилль, Нельсон Мандела та Іцхак Рабін - виступали на спільній сесії більше одного разу: Черчилль тричі, Мандела і Рабін - двічі.

Двічі законодавці США проводили подібні засідання, щоб вислухати виступи іноземців, що не знаходилися на чолі держав: в 1989 році перед ними виступив лідер польської профспілки «Солідарність» Лех Валенса, а в 1990 році - президент Африканського національного конгресу Нельсон Мандела.

Необхідно додати, що виступ на спільному засіданні Конгресу - не єдиний спосіб прямого контакту іноземних лідерів з американськими законодавцями. Відомі випадки, коли вони направляли спеціальні особисті листи законодавцям або виступали на засіданнях окремих комітетів, на яких розглядалися питання, що мали відношення до їх держав.


Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG