Спеціальні потреби

Актуально

Володимир Буковський: Кремль може загратися в "могутню ядерну державу"

Володимир Буковський

МОСКВА - Відомий дисидент і правозахисник Володимир Буковський не може отримати російський паспорт: чиновники в російському консульстві в Великій Британії кажуть йому, що «все вирішується в Москві». Друзі відомого громадського діяча звернулися наприкінці минулого тижня із запитом до міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, відповідь очікується. Російська служба «Голосу Америки» поговорила з Володимиром Буковським про те, як, на його думку, Кремль будує для себе зовнішньополітичні міфи, за якими потім живе.

Данила Гальперович: Як ви думаєте, це така звичайна чиновницька тяганина чи вам не видають паспорт навмисно?

В.Б.: Вони не хочуть, щоб я туди їздив, я-то знаю. Останній раз, коли я там був 2010 року на вердикті у справі Ходорковського, який перенесли в результаті, вони за мною поставили дві машини з двома опергрупами. І ці групи їздили за мною день і ніч, 24 години на добу, чергували біля будинку, де я жив – у Саші Подрабінека. А коли я вже відлітав, мене затримали на паспортному контролі, сказали, щось неясно з паспортом, мовляв, почекайте.

І протримали рівно до того моменту, як полетів мій літак, а потім сказали – проходьте, все гаразд. Натяк, як мовиться, товстіше нема куди. Вони не хочуть, щоб я туди їздив, я це чудово розумію. Запросили зараз Сергія Лаврова через депутата Дмитра Гудкова, це ідея Володі Кара-Мурзи. Я знаю, поки цей режим при владі, мені туди поїхати не дадуть більше. Коли він завалиться, тоді мені не потрібен буде ніякий паспорт.

Д.Г.: Це, по-вашому, помста, як кажуть, за старе, чи вони бояться вас як загрозу для них?

В.Б.: Це політичне, хоча вони, звичайно, сильно все переоцінюють. Я старий хворий чоловік, уже давно жодною активністю не займаюся, зв'язків у мене тепер таких немає, як були в минулому. Що я можу? Нічого. А в них міфи. Колись ми зламали їхню машину, і вони досі на нас дивляться з жахом. Вони ж міфотворці. Мені розповідали перебіжчики, зокрема, Саша Литвиненко і ще один, що в школі КДБ мою справу вивчають як приклад внутрішнього ворога, з яким нічого зробити не могли. Уявляєте?! Покоління за поколінням гебешників вчаться на моїй справі.

Д.Г.: Якщо вже ми заговорили про міфи: останнім часом з'явилася велика кількість повідомлень про те, що літаки НАТО піднімаються на перехоплення російських літаків, Володимир Путін говорить про ракети, показово ці ракети стартують, і так далі. Як ви думаєте, Володимир Путін цими діями просто роздуває в суспільстві настрій «ми знову велика держава, яку треба боятися», чи він справді готовий застосувати ядерну зброю проти Заходу?

В.Б.: Путін справді живе в ілюзії, що може заново переграти кінець «холодної війни». Що ось там, мовляв, зрадники всякі, Горбачов, Яковлєв, вони все здали, а насправді можна було виграти. Але це приблизно як у єфрейтора Шикльгрубера було враження, що Першу світову війну Німеччина не програла, а її зрадили. Путін зі своєї позиції не міг знати, що відбувається нагорі, що країна збанкрутувала, звідки він це в Дрездені міг знати?

І тому у нього ця ілюзія є, і він пре вперед, але, звичайно, це блеф. Я не думаю, що він піде на ядерну війну, навряд чи. При цьому в них теж весь час якісь міфи, ось недавно щодо якоїсь тектонічної зброї, якою можна викликати землетрус. Мовляв, Америка зникне, а нас теж трусне, але не так сильно – якесь уже неприховане марення.

Д.Г.: А в Кремлі, на вашу думку, уявляють собі, де в такій грі проходить «червона лінія»? Вони можуть, експлуатуючи радянську ядерну загрозу, але маючи всі відомі проблеми з корупцією і халатністю, не помітити чи не усвідомити, що перетнули цю «червону лінію»?

В.Б.: Вони можуть загратися, це запросто. Вони до кінця не розуміють, наприклад, що якщо вони полізуть на Латвію (а вони на це явно ціляться – влаштувати там «зелених чоловічків», тим більше, що там справді великий відсоток російського населення), то у відповідь вони отримають війну. Тому що НАТО діватися нікуди – або воно повинно себе розпустити, або воювати, і воно буде воювати, з гарантією застосує авіацію, флот, і так далі. А Росія зараз в такому кволому стані, що їй один щиголь – і вона розвалиться.

Д.Г.: Наскільки ті, хто не належить до «найближчого кола» Путіна, готові грати в усі ці ігри далі? Іноді у спостерігачів в Росії складається враження – я суджу з публікацій у соцмережах і розмов з політологами – що навіть абсолютно лояльним Кремлю людям, наприклад, Сергію Лаврову, все це починає здаватися занадто небезпечним.

В.Б.: Лавров навряд чи ідейна людина, він любить пожити, як і багато хто там. І якщо вони ще не сплели змову, то сплетуть. Путін, можливо, вирішив йти ва-банк, блефувати до кінця, «лоб у лоб», такі в нього замашки «пацанські». Але вони ж розуміють, що «в кінці дороги тієї плаха з сокирами». І вони туди не хочуть, вони хочуть красти багато грошей і жити.

Тому, я думаю, вони його здадуть, він їм дуже вже поперек горла всім. Сталін намагався запобігти такому щодо себе, проте є досить багато свідчень на користь того, що його все-таки отруїли. Був медичний висновок, де написали абсолютно явну симптоматику отруєння, просто висновок не зробили, з обережності, звичайно.

Д.Г.: Може все це призвести до того, що країна зруйнується раніше, ніж режим?

В.Б .: Може. Загалом, так і було 1991 року з СРСР – банкрутство настало. А як наслідок банкрутства звалився режим. І зараз відбувається банкрутство: і нафта падає в ціні, і газ падає, і рубль падає, і інвестицій немає, і гроші втікають.

Д.Г.: Але Володимир Путін недавно в Сочі стверджував, що, хоча санкції й відчуваються, грошей у Росії ще достатньо.

В.Б.: Я, знову ж таки, виходжу з нашого досвіду з Радянським Союзом – ми завжди переоцінювали його силу. Ми знали, що він повинен упасти, ми про це писали, говорили, але все одно він звалився раніше, ніж ми думали. Виявилося, він набагато слабший, і це нас вразило.

Ми трошки схильні переоцінювати силу противника, що правильно – так треба робити на всяк випадок, але з прогнозами щодо СРСР нас це підвело. Я вважав, що вони заваляться в кінці століття, і на 10 років помилився. Ну, так, можна, наприклад, жартуючи сказати, що другого 17-го року вони не переживуть. І це, мені здається, буде досить точно.

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG