Актуально
В.о. головного лікаря США Люшняк – про запоруки здоров’я та своє українське коріння
Окрім політичних баталій, Сполучені Штати Америки ведуть ще одну велику битву – за здоровий спосіб життя. На чолі цієї битви – американець українського походження Борис Люшняк. Саме він зараз виконує обов’язки головного лікаря США та є одним із тих, хто займається і здоров’ям американської нації, і допомогою іншим країнам. Високопосадовець найвищої ланки розповів про своє українське коріння та поділився з українцями секретами довголіття.
Так само як і в Україні, у Сполучених Штатах на кожній пачці сигарет є інформація про шкідливість куріння. Це застереження від головного лікаря США, який є взірцем для американців щодо того, як треба дбати про здоров’я. Таким зразком для нації нині є Борис Люшняк – американець українського походження, чиї батьки виїхали з України після Другої світової війни за океан у пошуках кращої долі.
На зустрічі з пацієнтами Борис Люшняк ділиться історією власної родини. Каже, він як ніхто інший розуміє тутешніх пацієнтів, більшість із яких – переселенці, адже й сам ріс у родині емігрантів. Його батьки прибули до Америки на кораблі. Щоб розрахуватися за дорогу, вихідці з Тернопільщини відпрацьовували на бавовняній плантації біля Міссісіпі. У ті краї їхній син повернувся через роки – у робочих справах, аби допомогти потерпілим від урагану Катрина.
«Мої батьки здійснили подорож через океан в 1949 році й прибули в порт Нового Орлеану. Минулого грудня ми святкували 65-річчя від того дня, коли родина Люшняків опинилася в Америці», – каже Борис Люшняк.
Дитинство Бориса минало в районі Чикаго, заселеному українськими емігрантами, що й нині зветься Українське село.
«Це було дуже цікаве місце. Можна було з вулиці крикнути «мамо» і в будинках би відкрилось одразу 10 вікон – інші мами визирали, чи, бува, не їх гукають. Коли я підростав, усі мої друзі були українцями, і так тривало, поки я не пішов до середньої загальноосвітньої школи. Тоді я залишив Українське село і побачив іншу частину світу», –каже Борис Люшняк.
Його першою мовою стала українська, і навіть тепер американський високопосадовець часом каже своїм співробітникам окремі фрази невідомою для них мовою. Утім, він зізнається: українська наука давалася йому нелегко.
«Нам треба було ходити в суботню школу щотижня, і так цілих 11 років! Ми вивчали українознавство в час, коли інші американські діти ганяли в футбол. Пам’ятаю, я навіть бунтував. Але через багато років я оцінив ці знання. Я поїхав в Україну і зрозумів, що можу читати написи на надгробках моїх родичів, а ще вільно розмовляв з кузинами. Тоді я вперше подякував своїм батькам за те, що вони для мене зробили», – каже Борис Люшняк.
Нині Борис Люшняк робить для багатьох американців те, за що вони теж можуть дякувати: ділиться секретами довголіття. Він роз’яснює населенню: все просто, щоб не набирати зайві кілограми, треба їсти менше солодкого та налягати на овочі й фрукти, але люди про це чомусь забувають. Як результат, ожиріння й молодшання віку такої хвороби як діабет. А ще Люшняк закликає ходити щонайменше 30 хвилин на день і відмовлятися від куріння – на зло тютюновим магнатам.
«Я знаю, що куріння також є проблемою в Україні. І якщо в нас частка курців – 18%, то у вас ця цифра становить усі 29%. Половина всього дорослого чоловічого населення в Україні курить! Це має дуже сильний вплив на націю, і в реальності ось це (робить жест, ніби затягується цигаркою), це є залежність, якої дуже тяжко позбутися», – каже Борис Люшняк.
Те, що нині Люшняк є одним із найповажніших високопосадовців США – його заслуга. Від молодшого лейтетнанта він пройшов шлях до контр-адмірала. І нині, крім рекламування здорового способу життя, опікується й набагато серйознішими справами. Люшняк – на чолі боротьби проти вірусу Ебола, що лютує в Західній Африці. Він уважно стежить за тамтешніми новинами, але чи не більшу тривогу викликають новини з України.
«Я маю визнати, що народжений тут в Сполучених Штатах Америки, – каже він. – У моєму свідоцтві про народження написано, що я американець, у моєму паспорті – те саме, але велика частина мене й те, як я був вихований, свідчать: я маю важливий зв’язок з іншою частиною світу. Так сталося, що це зв’язок з Україною. І це для мене дарунок долі».
Він пригадує, як малим у таборі Пласту щодня піднімав прапор України, що тоді як незалежна держава навіть не існувала, але згодом таки відбулася. Каже, хоче й тепер вірити: лихі часи закінчаться для України перемогою. І тоді, коли настане мир, нагадує він, важливо не забути про українських солдатів, які зараз віддають за Україну і своє здоров’я, і життя.
Всі новини дня
"Я злітав на F-16 з місць на Близькому Сході, де не проїхав би машиною" – екс-пілот F-16 Ден Гемптон. Інтерв'ю
Винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують занадто складної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. Про це в інтерв’ю Марії Прус розповів "найсмертоносніший пілот F-16" американської авіації підполковник у відставці Ден Гемптон.
- Голос Америки
Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.
За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.
Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.
Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".
На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.
За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.
69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.
Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.
- Голос Америки
В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.
CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.
Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.
Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".
У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.
Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.
Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.
Сотні нових безпілотників-камікадзе?
У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".
Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.CNN
Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.
Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.
Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.
Наслідки для Ірану
"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".
Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".
Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.
Чому атаки посилились саме зараз
Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.
"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.
Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.
Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.
Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".
Дивіться також:
- Голос Америки
У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.
За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.
Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.
Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".
Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.
- Голос Америки
Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.
У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.
У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".
Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.
Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.
Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.
"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.
ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.
Форум