Спеціальні потреби

Актуально

Українці довго матимуть кривду на США (світова преса)

Бойовики голосують на "виборах" в Донецьку, 2 жовтня 2014 р.

Перемога республіканців на проміжних виборах дає їм контроль над Сенатом США та більший вплив на американську зовнішню політику, пише Пол Родерік Ґреґорі у Forbes. Прогнозований керівник нової більшості в Сенаті Мітч Макконел уже заявив про намір швидко надати на підпис президентові Бараку Обамі законопроекти про надання зброї Україні.

«Барак Обама навряд чи може заветувати проукраїнські законопроекти, внесені обома сторонами [і Палатою представників, і Сенатом]. Він більше не може відмовлятися надати зброю Україні посилаючись на своє «давнє занепокоєння, що надання зброї Україні спровокує Москву на подальше загострення, яке може втягти Вашингтон у непряму війну», – пише Ґреґорі.

За його словами, далі загострювати ситуацію Кремлю вже нікуди – окрім як напасти на Київ чи країну НАТО. А те, що Путін не зацікавлений у мирному вирішенні кризи, вже зрозуміло. Відмовивши в наданні Україні військової допомоги, Обама піде проти авторитетних американських діячів зовнішньої політики та найвищого військового керівництва, пише оглядач.

«Законопроект про військову допомогу Україні може навіть підтримати така більшість у новому Конгресі, що Обама не зможе застосувати право вето й не матиме вибору, навіть якщо його антивоєнна фракція буде розлючена», – передбачає автор.

Барак Обама навряд чи може заветувати проукраїнські законопроекти..
Пол Родерік Ґреґорі

Однак поки запрацюють усі коліщатка вашингтонської машини, безцінний час буде втрачено. Скептики можуть запитувати, чи не занадто зволікали Штати з відсіччю Росії, продовжує він. І відповідає: ні, ще не пізно, поки незалежна Україна продовжує стояти та прагне боротися за своє існування.

«Зі зміною контролю над Сенатом і можливим ухваленням закону про надання Україні реальної військової допомоги, українці усвідомлять свою трагедію – що їх тримали в заручниках американської передвиборчої політики тимчасом як майже 4 тисячі людей загинули внаслідок військового насильства. Ми повинні розуміти, чому вони ще довго матимуть на нас кривду», – підсумовує оглядач.

Унаслідок воєнного конфлікту в Україні зараз відбувається переформатування злочинних мереж у всьому світі, пише Марк Ґалеотті, професор Нью-Йоркського університету та фахівець з міжнародної злочинності й питань безпеки.

«Однією з найефективніших відповідей на західні санкції, які є в арсеналі Кремля, може бути стимулювання криміналізації України», – зазначає він.

Організована злочинність від початку брала участь у подіях в Україні: багато «зелених чоловічків» у Криму виявилися місцевими бандитами, пише автор, так само й на Донбасі кримінальні злочинці стали місцевими міліціонерами та навіть отримали високі посади, а корумпована міліція, хоч як парадоксально, опинилася з ними по один бік.

Однією з найефективніших відповідей на західні санкції, які є в арсеналі Кремля, може бути стимулювання криміналізації України
Марк Ґалеотті

Поки Кремль впроваджує в Криму свою адміністрацію, великі московські кримінальні мережі посилають туди своїх «смотрящіх», тобто місцевих контролерів. Невдовзі Одеський порт, який давно був контрабандистстькою «столицею» чорноморського регіону (наркотики, зброя, жінки, крадені машини), може поступитися цим званням Севастополю.

«Більша частина кримінального бізнесу в Одесі відбувається від імені, прямо чи опосередковано, російських мереж; якщо вони вирішать спрямувати свій бізнес через інший порт, то, можливо, дві третини контрабанди, яка проходить через Одесу, буде втрачено», – пише Ґалеотті.

Перенесення контрабандистської столиці означатиме не тільки зміну маршрутів контрабанди, а й нові товари та схеми.

«Український конфлікт також призводить до зростання організованої злочинності на решті українських територій. Рекет, продаж наркотиків, навіть рейдерство [...] – все це зростає», – пише автор.

В українській міліції панує хаос; навіть ті злочинці, які є етнічними українцями, намагаються встановити «тісніші стратегічні альянси» з росіянами, а тим часом міліція обох країн через війну розірвала будь-яку співпрацю. Як наслідок, попередні звіти європейської поліції та митних органів свідчать про збільшення обсягів контрабанди в Європу. Також в Україні процвітає тіньовий фінансовий бізнес з відмивання коштів.

І, нарешті, автор наводить ще один спосіб, у який український конфлікт може мати ширший вплив на міжнародну злочинність. Якщо Києву нарешті вдасться перемогти бойовиків на сході, бандити подадуться здебільшого не в Росію, яка не схоче їх приймати, а в Європу та Північну Америку, де, за прикладом «албанців» з Балкан у 1990-х і 2000-х, сформують небезпечні банди.

Концерт російського співака Іосіфа Кобзона (який водночас є другом Путіна та депутатом Думи) в Донецькому оперному театрі насправді був покликаний «замаскувати той факт, що Кремль не має поняття, що робити далі з Донбаським регіоном», пише німецьке видання Spіegel у статті під заголовком «Застій і міжусобиці охоплюють Східну Україну».

У такому разі сепаратистам буде складніше спрямовувати колективне невдоволення на Київ, оскільки саме вони обірвали зв’язки з рештою країни
Spiegel

У травні Путін закликав сепаратистів відкласти референдум щодо незалежності «Новоросії», однак напередодні листопадових виборів міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров сказав, що Росія визнає результати цих виборів [щоправда, згодом Кремль заявив, що «поважає», а не визнає ці вибори]. Москва хотіла б, щоб сепаратисти дотримувалися Мінських угод, цитує видання московського фахівця з питань безпеки Олексія Арбатова, оскільки від цього залежить зняття санкцій з Росії. Однак Росія не може наказати бойовикам підкоритися Києву, і це, на думку видання, свідчить, що Новоросія спочатку була проектом не Путіна, а Януковича.

Російські ЗМІ навіть замовчали драматичну відозву Ігоря Стрєлкова, колишнього «міністра безпеки» «ДНР», в якій він попереджає про можливу поразку невизнаних республік. «Ситуація в Донецьку та Луганську справді критична, але проблема не в браку підтримки бойовиків. Річ у тяжкій соціальній ситуації», – пише газета.

Київ припинив соціальні виплати ще в липні (за винятком дитсадків і лікарень), і державні підприємства перебувають на межі виживання, але справжнє випробування ще попереду: якщо заводи та фабрики не почнуть працювати взимку, то десятки тисяч людей можуть втратити роботу.

«У такому разі сепаратистам буде складніше спрямовувати колективне невдоволення на Київ, оскільки саме вони обірвали зв’язки з рештою країни», – вважає видання.

Водночас зростають суперечності між лідерами бойовиків у Донецьку і Луганську та поділ військових одиниць на різні групи з протилежними програмами.

«Мета недільних виборів на Донбасі полягала у вирішенні цієї проблеми та наданні Захарченкові [«прем’єр-міністру ДНР»] бодай дещиці легітимності. Однак на відміну від референдуму про незалежність у травні, мало хто виглядав хоч трохи зацікавленим у голосуванні протягом днів, що йому передували», – підсумовує видання.

Дивіться також: Як проміжні вибори у США можуть вплинути на кризу в Україні

Всі новини дня

"План Маршалла" для України має врахувати екологію - комісар ЄС

Комісар ЄС Віргіліус Сінкевічус в Брюселі, 22 червня 2022 року. (Photo Джонс Тис / AFP) 

У планах відновлення України потрібно буде звернути увагу на відновлення зруйнованих війною екосистем країни, заявив комісар ЄС з навколишнього середовища.

Віргініус Сінкявічюс попередив, що екологічні втрати від конфлікту "зростають щодня" — і сказав, що на відновлення екології можуть знадобитися "покоління".

Наступного тижня лідери десятків країн і міжнародних організацій зберуться в швейцарському місті Лугано, щоб обговорити відбудову України, сподіваючись розробити "план Маршалла" для відбудови країни, попри те, що напади Росії на Україну все ще тривають.

План "безсумнівно" повинен включати екологічний компонент, сказав Сінкявічюс в інтерв’ю AFP у середу.

Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року
Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року

Він вказав на масштабне знищення лісів, землі, вкриті мінами та траншеями, хімічне забруднення, яке поширюється через боєприпаси і забруднені водні шляхи та ґрунт.

"Витрати (екологічні) зростають з кожним днем, тому що ми бачимо, як варварські дії російської сторони не припиняються", - сказав Сінкявічус.

"Вони бомблять хімічні об'єкти" і поставили під загрозу атомні електростанції, сказав він, додавши, що "сотні тисяч тонн" знищеної російської військової техніки потрібно буде знищити.

Він сказав, що збиток навколишньому середовищу, особливо той, що завдано великим лісам, є "злочином найбільшого масштабу", з яким "потрібно буде розбиратися поколіннями".

Він додав, що зараз є "унікальна можливість" створити "чистішу" Україну, але попередив: "Ми можемо відновити дороги, ми можемо відновити інфраструктуру, але щоб ліси росли, потрібні сотні років. На це знадобиться час".

Україна отримає NASAMS, системи, які захищають і Пентагон. Що це означатиме?

Фото системи NASAMS. (PRNewsFoto/Raytheon Company) 

США планують надати Україні NASAMS, просунуті системи "земля-повітря", розроблені спільно норвезькою Kongsberg Defence and Aerospace та американською Raytheon Technologies. В Пентагоні в п'ятницю оголосили про початок перемовин щодо поставок двох систем NASAMS Україні.

Очікується, що перемовини триватимуть кілька тижнів, повідомляють ЗМІ. Також, перед поставкою, зазначив посадовець Пентагону, українські військові мають пройти навчання з управління цими системами.

Системи NASAMS використовуються в НАТО, і, за даними АР та Defense News, застосовуються для захисту Білого дому та Пентагону у Вашингтоні. Нещодавно ці системи також придбала Індія та Угорщина, повідомляє видання.

Іспанія надала системи NASAMS Латвії з метою укріплення східного флангу НАТО. Про це ВПС Латвії оголосили 26 червня. "Сьогодні, 26 червня, у відповідь на необхідність зміцнити оборонні спроможності Балтійського регіону після російського вторгнення в Україну, батарея "земля-повітря" NASAMS з Іспанії була розміщена на базі ВПС Lielvārde”, - йдеться в повідомленні латвійських ВПС у Twitter.

Україні можуть бути надані системи NASAMS-1 з запасів Норвегії, припускає оглядач Томас Нюдік в статті для The Drive, вказуючи на коментар Пентагону в якому відомство висловлює подяку Норвегії за співпрацю впередачі цих систем Україні. NASAMS-1 наразі не використовуються, їх замінили більш сучасні NASAMS 2 та 3, зауважує оглядач і припускає, що одну з двох систем Україна використає для захисту Києва. Інші ж оглядачі припускають, що Україна може отримати найсучасніший NASAMS-3.

Ракети NASAMS можуть стріляти по 72 цілях одночасно, повідомляє видання Army Recognition. Здебільшого в цих системах, як пише видання, застосовуються ракети AIM-120 AMRAAM, які можуть стріляти на відстань до 40 км і на висоту до 14 км.

Надання цих систем означатиме, що українські збройні сили переходитимуть із застосування систем радянського зразка (на кшталт С-300), на системи НАТО, вказали в американському оборонному відомстві.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Путін засинає "в страху", - екс-очільник Пентагону за президентства Трампа 

Архівне фото 2019 року, колишній очіьник Пентагону Джим Маттіс, Нью-Йорк

Колишній міністр оборони США Джим Маттіс у п’ятницю виступив із образливими для президента Росії Володимира Путіна заявами та назвав його вторгнення в Україну «некомпетентним» і «дурним».

Під час виступу в Сеулі Маттіс порівняв Путіна з параноїдальними персонажами, створеними російським романістом Федором Достоєвським.

"Путін - це типаж прямо з Достоєвського. Він лягає спати вночі злим, він лягає спати вночі у страху, він лягає спати вночі, думаючи, що Росію оточують кошмари", - сказав Маттіс.

Маттіс виступав на конференції, організованій Сеульським форумом з міжнародних справ, Корейським товариством і Центром стратегічних і міжнародних досліджень США. Він відносно небагато коментував публічно після того, як пішов у відставку з посади голови Пентагону у 2018 році через розбіжності щодо зовнішньої політики з колишнім президентом США Дональдом Трампом.

У своїй промові Маттіс не торкався цих розбіжностей прямо, сказавши, що лише Трамп провадив нетрадиційну зовнішню політику, яка кинула виклик відносинам США з їхніми союзниками.

Найбільш різкі коментарі Маттіса прозвучали на адресу Путіна, якого він зобразив розгубленим і нездатним приймати розумні рішення через відсутність людей, які давали б йому розумні поради.

На запитання про найбільший урок, який можна винести з війни Росії в Україні, Маттіс відповів: «Не дозволяйте некомпетентним генералам керувати операціями».

Він також сказав, що російське вторгнення було «тактично некомпетентним» і «стратегічно безглуздим».

Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року
Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року

"Війна є достатньою трагедією і без додаткової дурості", - сказав він.

Маттіс також розкритикував зміцнення відносин Китаю з Росією та небажання Китаю виступити проти війни в Україні.

Країна "не може бути великою, якщо вона підтримує злочинне вторгнення Росії в Україну", - сказав він.

Щодо своєї служби під керівництвом Трампа, Маттіс говорив про «скрипучі часи» і назвав Трампа «незвичним лідером», але не критикував колишнього президента прямо.

"Демократії часом ставатимуть популяристськими і завжди відходять від традицій, - сказав він. - У природі демократій часом випробовувати ідеї, тощо”.

Американці, сказав Маттіс, у відповідь мають «зберігати віру в інституції» та «в тих, хто з вами не згоден».

Промова Маттіса була виголошена в Південній Кореї, союзнику США, країні, яка відчула на собі наслідки нетрадиційної зовнішньої політики Трампа.

Відповідаючи на запитання, як він ставився до самітів Трампа з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, Маттіс сказав, що він не мав оптимізму щодо переговорів, але дипломатичні зусилля були «правильною справою».

"Що з цього вийшло? Нічого. Я не побачив нічого, що з цього вийшло", - сказав він.

Маттіс також похвалив нового президента Південної Кореї, колишнього головного прокурора Юн Сук Йоля, за бажання, щоб Південна Корея відігравала більшу роль у світі.

Юн, консерватор, який підтримує Сполучені Штати, заявив, що хоче, щоб Південна Корея стала «провідною глобальною державою». Цього тижня Юн був присутній на саміті НАТО в Мадриді. Вперше південнокорейський лідер був присутній на такій зустрічі.

Маттіс високо оцінив присутність Юна на саміті НАТО, сказавши, що «провідна світова держава в Південній Кореї відповідає всім нашим інтересам».

Однак він застеріг від голосів у Сеулі, які нещодавно закликали Південну Корею отримати власну ядерну зброю.

"Вам не потрібна ядерна зброя на півострові, щоб забезпечити розширене стримування, доки існує довіра між РК і Сполученими Штатами", — сказав він, посилаючись на абревіатуру офіційної назви Південної Кореї, Республіка Корея.

Опитування громадської думки незмінно показують, що більшість південнокорейців підтримують отримання їхньою країною власної ядерної зброї, особливо враховуючи, що Північна Корея продовжує розробляти власний арсенал.

Як кандидат, Юн сказав, що проситиме Сполучені Штати погодитися на угоду про розподіл ядерної зброї або передислокувати тактичну ядерну зброю, яку Вашингтон вилучив із Південної Кореї на початку 1990-х років – ідея, яку швидко відкинув Державний департамент США .

Щоб уникнути такого результату, Сполучені Штати та Південна Корея повинні продовжувати зміцнювати довіру, зокрема демонструючи «розширене стримування» проти ядерної зброї Північної Кореї, сказав Маттіс.

"Я думаю, що ви повинні зробити все можливе, щоб уникнути цієї зброї. Це жахлива зброя", - сказав він.

Пентагон не вважає, що росіяни покинули острів Зміїний «як жест доброї волі»

Знімок від  Maxar Technologies - острів Зміїний в Чорному морі, 30 червня 2022 року. (Супутниковий знімок ©2022 Maxar Technologies via AP)

Українські військові успішно використовують нову зброю, яку вони отримують від західних партнерів і одним з прикладів є відступ російських військ з острова Зміїний, сказав високопоставлений чиновник міністерства оборони США.

«Ми не вважаємо, що можна вірити тому, що говорить Росія, що ніби її відступ з острова Зміїний є «жестом доброї волі». Навпаки, ми вважаємо, що це був великий успіх українців, яким вдалося серйозно натиснути на росіян за допомогою ракет «Гарпун», які вони отримали нещодавно», – сказав під час брифінгу у п'ятницю представник Пентагону.

Те, що російські війська вже не контролюють острів Зміїний, полегшує оборону Одеси та створює можливість для розблокування портів на Чорному морі у майбутньому, наголосив він.

Міністерство оборони США прокоментувало останні події на полі бою в Україні та ситуацію з постачанням нової зброї та боєприпасів, про яке було оголошено у п’ятницю, 1 липня.

Говорячи про нещодавній «трагічний обстріл» торгового центру в Кременчуці, представник Пентагону сказав, що на думку фахівців оборонного відомства, ракети, якими обстрілювали місто, були, з великою ймовірністю, розроблені для враження кораблів.

«Тому ми вважаємо, що це не та ракета, якою можна точно влучати у цілі на суші, і особливо в умовах міста. Тобто це є ще один приклад того, як Росія використовує зброю, не рахуючись з тим, до яких руйнівних наслідків та жертв серед мирного населення це призведе», – сказав представник Пентагону.

Щодо подій на Донбасі, то за даними Пентагону, бої досі точаться біля Лисичанска, поблизу нафтопереробного заводу, який росіяни вже оголосили під своїм контролем.

«Ми бачимо ще один приклад того, як росіяни витрачають величезні зусилля та ресурси заради того, щоб отримати контроль над крихіними ділянками території», – заявив представник Пентагону.

Говорячи про новітню зброю, яку українські війська отримали в рамках допомоги від США, чиновник Міністерства оборони США сказав, що українці дуже швидко опанували ракетні комплекси HIMARS і змогли їх ефективно використовувати для ударів по командних центрах російських військ.

Чиновник Міністерства оборони США наголосив, що у новому пакеті допомоги в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), про який було оголошено раніше цього ж дня, будуть дві нові установки спільного американсько-норвезького виробництва – Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи, NASAMS.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Як уточнили в Пентагоні, допомога з президентського пакету може надійти впродовж днів, а на допомогу рамках USAI, яка приходить не з американських військових складів, а замовляється у виробника, можливо, доведеться чекати «кілька тижнів, або і кілька місяців».

Раніше сьогодні Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні.

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

Більше

XS
SM
MD
LG