Спеціальні потреби

Перед загрозою російської агресії Україна єдина як ніколи – опитування


Що українці думають про війну, дії Росії, Європи, США та майбутнє своєї країни? Інститут миру Сполучених Штатів вважає, що отримав відповіді на ці запитання, провівши дослідження громадської думки, яке охопило навіть регіони на Донбасі, які зараз контролюють підтримувані Росією сепаратисти.

Результати дослідження виявили, з одного боку, розбіжності в поглядах жителів різних регіонів, але з іншого – переважну єдність в усвідомленні спільного майбутнього.

Головне запитання у цьому дослідженні громадської думки полягає у тому, чи Україні краще йти на зближення з Європейським Союзом, чи з Росією?

На багато похідних і по-різному сформульованих запитань відповідали дві тисячі українців з усіх регіонів, крім окупованого Кримського півострова.

Одна з авторів дослідження, професор Університету Мериленду Кетрін Келлегер вражена результатами.

«З огляду на те, яку зиму ми побачили, і те, в яких умовах намагалися запровадити припинення вогню, найбільше вражає, що опитувані мають дуже чітке бачення ситуації. Вони мають чітке уявлення про Україну та її незалежність. Незалежно від того, як було сформульовано запитання, вони відкидають ідею того, що Росія має право втручатися», – каже Келлегер.

Більшість опитаних телефоном мешканців непідконтрольних українському уряду території Донбасу висловилися за розвиток міцних відносин з Європейським Союзом. Перевагу Росії віддало менше половини учасників опитування на цих територіях.

Це дозволяє зробити відповідні висновки, переконаний віце-президент Інституту миру, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

«По-перше, Україна вирішила, що її майбутнє у Європі. По-друге, перед загрозою російської агресії Україна єдина як ніколи. І третій мій висновок – українці не забули про Крим. І ми також не повинні про це забувати», – сказав Тейлор.

Більшість опитаних в усіх регіонах України, розділених у дослідженні на північнозахідні, південні, східні та контрольовані сепаратистами, висловилися проти можливого приєднання частин української території до Росії.

Лише в деяких питаннях, наприклад, щодо надій на втілення Мінських угод, українці в усіх опитаних регіонах висловлювалися приблизно однаково схвально. Натомість щодо більшості важливих питань, як-от можливості автономії для регіонів, інтеграції у Євросоюз та НАТО, розбіжності між регіонами дуже помітні. Професор Келлегер наголошує, що попри різницю у поглядах, регіони України не можна порівнювати з протистоянням між Придністров’ям та рештою Молдови або з Абхазією та рештою Грузії.

«Кращим прикладом може бути різниця між Східною і Західною Німеччиною, які були розділені різними політичними орієнтаціями і дуже жорстким режимом у Східній Німеччині, але люди там ніколи не втратити відчуття належності до німецької нації, віри, що їхній народ єдиний. Я думаю, що це дослідження дуже чітко показує, що ідея українства в Україні переважає», – сказала Келлегер.

Політичний психолог Стівен Калл вважає, що Україна порівняно з більшістю держав Європи менш згуртована. Погляди в різних українських регіонах більш відмінні, коли йдеться про засадничі питання оцінки історії та поглядів на майбутнє. Але він також наголошує, що розбіжності між регіонами України у поглядах є радше культурними, а не політичними. А це дає підстави для оптимізму.

«Я думаю, намагаючись розв’язати цей конфлікт, важливо бути чутливим і чути голоси з усіх частин країни та шукати рішення, які були би принаймні терпимими для різних регіонів, – сказав Калл. – А дослідження, яке ми провели, показує, що це таки можливо».

Показати коментарі (3)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG