Спеціальні потреби

Актуально

Перед загрозою російської агресії Україна єдина як ніколи – опитування

Що українці думають про війну, дії Росії, Європи, США та майбутнє своєї країни? Інститут миру Сполучених Штатів вважає, що отримав відповіді на ці запитання, провівши дослідження громадської думки, яке охопило навіть регіони на Донбасі, які зараз контролюють підтримувані Росією сепаратисти.

Результати дослідження виявили, з одного боку, розбіжності в поглядах жителів різних регіонів, але з іншого – переважну єдність в усвідомленні спільного майбутнього.

Головне запитання у цьому дослідженні громадської думки полягає у тому, чи Україні краще йти на зближення з Європейським Союзом, чи з Росією?

На багато похідних і по-різному сформульованих запитань відповідали дві тисячі українців з усіх регіонів, крім окупованого Кримського півострова.

Одна з авторів дослідження, професор Університету Мериленду Кетрін Келлегер вражена результатами.

«З огляду на те, яку зиму ми побачили, і те, в яких умовах намагалися запровадити припинення вогню, найбільше вражає, що опитувані мають дуже чітке бачення ситуації. Вони мають чітке уявлення про Україну та її незалежність. Незалежно від того, як було сформульовано запитання, вони відкидають ідею того, що Росія має право втручатися», – каже Келлегер.

Більшість опитаних телефоном мешканців непідконтрольних українському уряду території Донбасу висловилися за розвиток міцних відносин з Європейським Союзом. Перевагу Росії віддало менше половини учасників опитування на цих територіях.

Це дозволяє зробити відповідні висновки, переконаний віце-президент Інституту миру, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

«По-перше, Україна вирішила, що її майбутнє у Європі. По-друге, перед загрозою російської агресії Україна єдина як ніколи. І третій мій висновок – українці не забули про Крим. І ми також не повинні про це забувати», – сказав Тейлор.

Більшість опитаних в усіх регіонах України, розділених у дослідженні на північнозахідні, південні, східні та контрольовані сепаратистами, висловилися проти можливого приєднання частин української території до Росії.

Лише в деяких питаннях, наприклад, щодо надій на втілення Мінських угод, українці в усіх опитаних регіонах висловлювалися приблизно однаково схвально. Натомість щодо більшості важливих питань, як-от можливості автономії для регіонів, інтеграції у Євросоюз та НАТО, розбіжності між регіонами дуже помітні. Професор Келлегер наголошує, що попри різницю у поглядах, регіони України не можна порівнювати з протистоянням між Придністров’ям та рештою Молдови або з Абхазією та рештою Грузії.

«Кращим прикладом може бути різниця між Східною і Західною Німеччиною, які були розділені різними політичними орієнтаціями і дуже жорстким режимом у Східній Німеччині, але люди там ніколи не втратити відчуття належності до німецької нації, віри, що їхній народ єдиний. Я думаю, що це дослідження дуже чітко показує, що ідея українства в Україні переважає», – сказала Келлегер.

Політичний психолог Стівен Калл вважає, що Україна порівняно з більшістю держав Європи менш згуртована. Погляди в різних українських регіонах більш відмінні, коли йдеться про засадничі питання оцінки історії та поглядів на майбутнє. Але він також наголошує, що розбіжності між регіонами України у поглядах є радше культурними, а не політичними. А це дає підстави для оптимізму.

«Я думаю, намагаючись розв’язати цей конфлікт, важливо бути чутливим і чути голоси з усіх частин країни та шукати рішення, які були би принаймні терпимими для різних регіонів, – сказав Калл. – А дослідження, яке ми провели, показує, що це таки можливо».

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG