Спеціальні потреби

Актуально

ЄС рятує антиєвропейську Грецію, а не проєвропейську Україну (огляд преси)

Східна та Західна Європа по-різному сприймала військовий парад 9 травня в Москві, пише Джуді Демпсі з Carnegie Europe. Західні лідери відвідували його двічі, у 1995 та 2005 роках, сподіваючись на нові відносини між Заходом і Росією.

Стара Європа, або ж західна, розглядала паради як святкування закінчення нацизму, і входження Червоної армії в Берлін 1945 року для неї ознаменувало кінець жахливої та катастрофічної доби європейської історії, пише політолог.

Натомість «Нова Європа сприймала ці паради цілком інакше. Радянську Червону армію вони розглядали не як визволителя, а як поневолювача […]. Навіть повернувши собі незалежність, за нечисленними винятками, Нова Європа так ніколи й не позбулася підозр щодо Росії», пише Демпсі.

Нова Європа вступила до НАТО, щоб отримати відчуття безпеки, однак воно похитнулося після захоплення Криму Росією та війни в Україні. Водночас російська агресія змусила змінити свою думку Старої Європи про путінську Росію, і цього року більшість керівників ЄС, за винятком лідерів Чехії та Словаччини, не поїдуть на парад.

«Утім, одному європейському лідерові довелося зважувати своє рішення особливо ретельно: Анґелі Меркель. Канцлер Німеччини надто добре знає історичні та сучасні складні відносини між Берліном і Москвою – і відповідальність і провину Німеччини. Вона не могла відвідати парад на День перемоги через те, як цим маніпулював Путін. Але й не поїхати не могла».

Демпсі схвально відгукується про компромісне рішення, якого досягла канцлер: поїхати до Москви 10 травня, щоб покласти вінок до Могили невідомого солдата, ушанувавши мільйони загиблих у Другій світовій війні.

А Пол Родерік Ґреґорі у Forbes критикує Європу, яка дає 260 млрд доларів Греції, налаштованій проти ЄС, але відмовляється надати 65 млрд проєвропейській Україні.

«Обрання антиєвропейського уряду в Греції показує, що ця країна хоче вийти з ЄС. Євромайдан в Україні показує, що вона була готова ризикнути власним існуванням, щоб стати частиною Європи. Європа щедро наділила вперту Грецію сотнями мільярдів доларів для запобігання кризі, водночас неохоче давши Україні десятки мільярдів лише щоб підтримати її виживання, попри те, що Україна воює замість Європи проти російського експансіонізму», пише автор.

Провальна донорська конференція в Києві 28 квітня перетворилася на монотонні проповіді про необхідність реформ. Промовці, занепокоєні тим, що Україна не знищить корупцію та не здійснить реформи, наполягали на чіткому плані заходів, завдяки якому їхні кошти не потраплятимуть до бездонної ями.

Такий тиск є корисним для країни, яка перебуває на 142 місці з 175 за індексом корупції, продовжує Ґреґорі. «Однак якщо західні донори чекатимуть, поки Україна повністю очиститься, перед тим, як пообіцяти їй кошти, то скоро їм не буде кому допомагати, що матиме тяжкі наслідки для Заходу. Володимир Путін переможе і Україна зникне в його павутині».

Порятунок 11-мільйонної Греції, яка знехтувала своїми обіцянками реформ, є однією з найкорумпованіших членів ЄС і обрала антиєвропейський уряд, який «заграє з Путіним», обійдеться в 260 млрд доларів, пише він.

Натомість 46-мільйонна Україна, яка зазнала невимовних жертв задля перспективи приєднання до ЄС під час Євромайдану, втратила 6 тисяч життів і велику частину своєї території внаслідок війни з Росією і зазнала економічних втрат, «отримує крихти від донорів, які вагаються та непокояться, що її інституції далекі від ідеальних».

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG