Спеціальні потреби

Починає реалізовуватись угода щодо ядерної програми Ірану


Вашингтон наголошує - Тегеран повинен виконати свою частину зобов'язань для відміни накладених на нього санкцій.

Іран і світові держави - учасники переговорів щодо ядерної програми Тегерана, досягли важливого етапу, який закладає основу для майбутнього зняття санкцій проти Ірану.

Сторони позначили 18 жовтня, як «день прийняття». З цього дня учасники переговорів починають робити кроки щодо реалізації угоди щодо ядерної програми Ірану, яка офіційно називається Спільний всеосяжний план дій.

Наступна важлива дата, «день імплементації», поки не визначена. Це день, коли міжнародні санкції проти Ірану почнуть зніматися за підсумками виконання деяких положень угоди.

Днями представники Ірану припустили, що Тегеран виконає свою частину зобов'язань до кінця року.

Однак на брифінгу в суботу високопоставлений представник американської адміністрації повідомив, що ця дата не настільки важлива, як сама необхідність виконання Іраном своїх зобов'язань до того, як будуть зняті будь-які санкції.

«Чи піде на це два місяці, три місяці, чотири або більше - залежить від іранської сторони. Нам важливо, щоб це було зроблено належним чином, і не важливо, наскільки швидко».

Держсекретар Джон Керрі заявив, що ефект від укладеної угоди, можливо, буде відчуватися ще не один рік.

«Близький Схід залишається дуже тривожним місцем, але будь-яка проблема в регіоні могла б бути ще гірше, якби країни прагнули до володіння ядерною зброєю», - сказав він, виступаючи в Університеті Індіани в четвер.

«Угода по Ірану - кращий спосіб зробити так, щоб ця можливість була виключена сьогодні і назавжди», - додав глава американської дипломатії.

Тепер Ірану належить зробити дуже багато для реалізації угоди. Зокрема, йому потрібно демонтувати тисячі центрифуг. Йому потрібно також скоротити загальний рівень потужностей зі збагачення урану, внести значні зміни в конструкцію реактора на важкій воді в Ераку і відкрити доступ інспекторам МАГАТЕ, які відстежуватимуть виконання угоди на ядерних об'єктах країни.

З американської сторони, президент США Барак Обама випустить меморандум, в якому федеральним відомствам буде доручено розпочати підготовку до змін або додаткових заходів, які будуть потрібні для реалізації угоди.

Адміністрація Обами також опублікує документи, в яких буде вказано, які положення федеральних нормативних актів будуть змінені, як тільки Іран виконає умови, необхідні для зняття санкцій.

У понеділок представники Ірану, п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН, Німеччини та ЄС проведуть у Відні перше засідання Спільної комісії.

Високопоставлений представник адміністрації повідомив, що комісія сконцентрує свою увагу на кроках, необхідних для реалізації угоди. Вона також сформулює, що очікується від роботи підгруп, які обговорюватимуть технічні деталі і питання, пов'язані зі скасуванням санкцій, якщо вони виникатимуть.

Американську делегацію у Відні очолить колишній посол США в Польщі Стівен Малл, який нещодавно приступив до роботи головного координатора США з реалізації угоди.

XS
SM
MD
LG